öuitfnlanö. zijne aankomst in een logement te Arnhem, zich met een mes wonden aan hals en polsen toegebracht, met het ge volg, dat hij in weerwil van de ingeroepen geneeskun dige hulp, overleden is. Men kent de oorzaak van dezen zelfmoord niet. Uit Florence wordt gemeld, dat een kolonel van den staf der nationale garde, de heer Ferrara, is gearres teerd, wegens talrijke vervalsching van reutebewijzen, en de directeur van het departement voor de zegels, de kommandeur Ronca, is in hechtenis genomen wegens het verduisteren van wisselzegels voor een bedrag van 400,000 franken. De heeren Ferrara en Ronca behooren tot geene politieke partij, het zijn voormalige aanhangers der Bourbons, die thans zich met het nieuwe gezag heb ben vereenigd. Maandag, in den vroegen ochtend, vernamen de beide lnilpmarechaussées II. C. Daub en P. Zwart in het Wierscheveld, onder Vreeswijk, bij den watermolen van J. Stek gerucht en zagen zij door den molenvliet over den Vaartschen Rijn zes koebeesten vervoeren. Daub, die nabij was, toen de runderen aan wal kwamen, gelastte de geleiders halt te houden en toen dit niet geschiedde, loste hij zijn geweer, waarop Zwart hem te hulp kwam. Twee koeien en twee geleiders werden bemachtigd, maar de vier overige runderen door andere geleiders voortge dreven. Eene nieuwe patrouille, die juist aankwam, nam de twee geleiders en twee beesten over, waarop Daub en Zwart de vluchtenden nazetten en nog 3 beesten gevat werden; 's morgens werd de laatste koe opgehaald. De twee gearresteerde geleiders van Blokland en Veld- jesschraaf hebben verklaard, dat de veehouder L Lager- wey, te Blokland,onder Benschop, hun het vervoer tegen loon had opgedragen; zij hebben nog getracht de hulp- maréehanssées om te koopen, doch slaagden hierin niet. De zes beesten zijn ter beschikking gesteld van den bur gemeester van Vreeswijk. Blijkens eene openbaar gemaakte correspondentie, gevoerd tusschen den heer J. G. Bennet jr. (eigenaar van het Amerikaansche jacht Henrietta, dat in den jongsten Atlantischen wedstrijd van jachten den prijs won) en prins Alfred, heeft genoemde heer den prins dit jacht als een nieuwjaars cadeau van een Amerikaanscben yachtman aan een Engelschen yachtman aangeboden, als een bewijs van dankbaarheid voor de ontvangst, welke aan de Amerikaansche yachtmen in Engeland te beurt viel. Prins Alfred heeft dit kostbare geschenk echter in de vleiendste bewoordingen van de hand ge wezen en de hoop te kennen gegeven dat, mocht hij eenmaal als bevelhebber van een van Hr. Ms. schepen de Amerikaansche havens aandoen, hem dan eene even hartelijke ontvangst zal ten deel vallen als de Amerikaansche yachtmen in Engeland hebben genoten. Voorts vleit hij zich, dat de Engelschen zich zullen be ijveren jachten te bouwen, die met de Henrietta in het strijdperk kunnen treden, en hoopt hij, dat beide landen voortaan geen anderen dan zulk een vriendschappelijken strijd zullen voeren. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Woensdag zijn te Westkapelle ten verkoop aange boden, de navolgende perceelen: I. Een huis, schuur, erf en verderen timmer, staande en gelegen aldaar in de Zuidstraat, no. 6. II. De nombre van ongeveer 36 roed. 90 ellen bouwland, mede aldaar. III. Een huis, ver deeld in drie woonvertrekken, met schuur en erf, mede aldaar in de Zuidstraat, no. 7 en 8. De drie perceelen zijn te zamen verkocht voor f 2082. Thermometerstamt. 13 Febr. 's av. 11 u. 48 gr. 14 'smorg.7 u.48gr.'smidd.1 u.53gr. 'sav.ll u.44gr. 15 's morg.7 u. 40 's midd. 1 u. 50 gr. tan ten hebben opgeroepen tot 15 Maart e.k.en datvoorloo- pig die betrekking tijdelijk wordt vervuld tot 1 April e.k. door den hulponderwijzer A.J.Bethe, wordt een en ander voor kennisgeving aangenomen. Nog is eene missive van gedeputeerde staten inge komen begeleidende het goedgekeurde aanvullingskohier der hondenbelasting over 1866, hetwelk aan den ont vanger ter invordering is uitgereikt. (De heer de Crane komt ter vergadering.) Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive der kamer van koophandel, berichtende de benoeming van den heer H. A. van IJsselsteijn tot voorzitter en van jhr. J. L. de Jonge tot plaatsvervangend voorzitter, als mede dat de jaarwedde van den secretaris ook voor 1867 op f 100 is bepaald. In handen der heeren Fokker, Goemans en Koole worden tot onderzoek gesteld: a. de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1866; b. die derstads- commerciewerf over 1866. Voorts is op voorstel van burgemeester en wethouders besloten toe te staan de aanvrage der kamer van koop handel tot verhooging der toelage uit de gemeentekas aan die kamer met f 50. Wordt gelezen eene missive der commissie van de stads-commerciewerf, verzoekende machtiging, om aan een geschikt persoon, onder nader te regelen voorwaar den, de commerciewerf met den aankleve van dien te verhuren, onder dien verstande dat noch de gebouwen, noch het open erf, zoodanig mogen veranderd worden, of daarvan zoodanig gebruik mag worden gemaakt, dat daardoor de werf van hare bestemming zou ontaar den en bij mogelijk gunstiger tijden voor den scheeps bouw enz. ongeschikt zou worden gemaakt; voorts dat voor den billijk getaxeerden prijs van f 625 de op de werf liggende sleephelling, geschikt voor schepen van kleiner charters dan Oost-Indie-vaarders met en bene vens cenige andere daarbij behoorende voorwerpen van de wed. Mak is overgenomen. Een en ander wordt goedgekeurd, waarvan aan de commissie zal worden kennis gegeven. Op het verzoekschrift van den heer W. Koole, aanne mer der armenschool, tot kwijtschelding der boete voor te late oplevering van het werk, wordt overeenkomstig het advies der commissie van fabricage besloten die boete, bedragende f 140, tot de helft te verminderen en mits dien te bopalen op f 70. Hiervan zal aan den adressant en aan genoemde commissie worden kennis gegeven. Wordt medegedeeld dat de zelkasch in 1866, heeft opgebracht f 11,196.15, de schorgronden f 196.16, gras zoden en korenaarde /'31.90 en in gebruik uitgegeven gemeentegrond /60.10. Deze raededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Namens de commissie ad hoe wordt verslag uitgebracht omtrent de rekening over 1865 en de begrooting voor 1867 van het burger weeshuis, strekkende de conclusie tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt besloten. Wordt gelezen eene missieve van den commissaris des konings, verzoekende mededeeling of tegen het voort durend beschikbaar stellen voor den herijk van het lokaal dat thans daartoe gebezigd wordt, bezwaar bestaat. Burgemeester en wethouders stellen voor, hierop te be richten, dat daartegen geen bezwaar bestaat. Na discus sie wordt het amendement van den heer Moolenburgh, strekkende om daaraan toe te voegen „onder nader te bepalen voorwaarden," aangenomen. Wordt nog besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen en eene kleine beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1866, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Zlerikzee. Zitting van 11 Februari. Goedkeuring raadsbesluiten; missive kamer van koophandel; ingekomen rekeningen; verhooging toelage kamer van koophandel; machtiging overdracht commerciewerf enz.vermindering boete op levering armenschoolopbrengst zelkasch enz.goedkeuring rekening en begrooting burger-weeshuisbeschikking om trent lokaal voor herijk; af- en overschrijvingen enz. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren van Dongen,de Jonge, Landsknegt, van der Vliet, Zuurdeeg en de Crane, welke laatste later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezeu en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit be trekkelijk de bepaling der jaarwedde van een vierden hulponderwijzer aan de armenschool. Na mededeeling des voorzitters, dat burgemeester eu wethouders sollici- Algemeen «verzicht. Gisteren heeft keizer Napoleon de zitting van senaat en wetgevend lichaam met eene vrij uitvoerige troonrede geopend. Onze lezers zullen dat stuk in dit nommer aantreffen. De in België verspreide geruchten, onzen lezers mede gedeeld, omtrent de provocatie der werklieden-onlusten in Henegouwen door Fransche agenten, worden thans ook in de officieiise Fransche dagbladen le Pays, 1'Eten- dard on la Patrie besproken in dien zin natuurlijk, dat de fabriek-arbeiders zelf door bet: leve de keizer! leve de republiek, leve Frankrijk! hunne weinige ingenomen heid met het tegenwoordig Belgisch bestuur zouden heb ben geuit. De Belgische dagbladen, en daaronder de half officiecle half Napoleontische Indépendance Beige, ontkennen ten sterkste dat dit het geval is geweest, en wij willen dit zeer gaarne gelooven, doch wij blijven alleen constateeren het feit: dat die geruchten in België in omloop zijn en dat een drietal officieuse Fransche dagbladen bovenbedoelde lezing daarvan geven, al het welk wij in de tegenwoordige omstandigheden geenszins onbelangrijk achten. Ten opzichte der Henegonwsche ongeregeldheden ver melden wij voorts dat de uit werklieden bestaande en bestnurde van alle patronaat af keerige vereeniging tot ontwikkeling van den werkman, uit het voorgevallene waarschijnlijk aanleiding heeft genomen om wederom een beroep op hunne kamaraden te doen om zich in elke gemeente te vereenigen tot het houden van gemeen schappelijke cursussen tot onderlinge beschaving en ont wikkeling, en alzoo „een kruistocht te blijven voeren tegen domheid en onwetendheid." Dat dit beroep niet vruch teloos zijn zal, is wel te verwachten. Waar de werkende klasse in alle landen van Europa welke zich niet door achterlijkheid en Chineesch isolement plegen te onder scheiden tot zelfbewustheid komt en tot zelfvertrouwen op de ontzaglijke kracht en macht van goed georganiseer de vereenigingen van werklieden, daar zal zij tevens be grijpen dat de ontwikkeling van den werkman noodig is om hem die vroeger ongekende macht wèl te doen gebruiken, en zich en zijne vereeniging niet te laten verne deren tot werktuig in de handen van de eene of andere politieke partij. De Engelsche dagbladen van den laatsten tijd nemen nu en dan vertoogen op, waarin deontwikkeling dezer werklieden-vereenigingen vol vrees wordt gade geslagen terwijl in het door die vrees verbijsterd hoofd der schrijvers allerlei voorspellingen van verschrikkelijke en teugellooze anarchie geboren worden. Daarvoor bestaat echter weinig vrees als deontwikkeling van den werkman met de toenemende macht der werklieden-vereenigingen eenigszins gelijken tred houdt. Deze vereenigingen zullen dan slechts doodend zijn voor de despotieke oppermacht van kapitaal, van aristocratie en van clericalisme. Van de Fenian onlusten in de omstreken van Lïverpool verneemt men uit latere telegrammen niets, doch in Ierland zelf zijn een paar afdeelingen Fenians in het veld verschenen, welke door sterke legerafdeelingen worden vervolgd. Volgens eene gisteren in de zitting van het Engelsch lagerhuis gedane mededeeling daaromtrent door de regeering, is de telegraaflijn tusschon Valentia en Killarney door de Fenians vernield en richten de Fenians zich vooral naar laatstgenoemde plaats. De dertien resolntiën, welke door het Engelsch minis terie aan het oordeel van het lagerhuis zullen worden onderworpen, om alzoo de grondslagen voor de hervor ming van het kiesrecht vast te stellen, zijn de volgende 1. dat het aantal kiezers voor de graafschappen en vlekken in Engeland en Wallis behoort vermeerderd te worden; 2. dat die vermeerdering het best is tot stand te brengen door eene vermindering van den maatstaf voor den aanslag der eigendomswaarde, waarnaar het stemrecht zich regelt, en door invoering van nieuwe bepalingen op het kiesrecht, onafhankelijk van die waarde; 3. dat, terwijl bet wenschelijk is aan den wer kenden stand het recht tot eene meer rechtstreeksche vertegenwoordiging toe te kennen, het daarentegen strijdig is met de constitutie des lands, aan eene enkele klasse of aan een enkel belang eene overwicht gevende macht op de overige klassen en belangen toe te kennen 4. dat het recht van stemming, thans in verband staande met de huurwaarde, voortaan zal gegrond zijn op het beginsel der belastingen5. dat door het beginsel van meerderheid der stemmen, het stemrecht in de vlekken op een meer uitgebreiden grondslag zal worden geves tigd; 6. dat de bestaande verdeeling der kiesdistricten behoort herzien te worden7. dat bij die herziening geen der thans in het parlement vertegenwoordigde vlekken geheel van het stemrecht mag worden uitgesloten; 8. dat het lagerhuis bij die herziening zich in de eerste plaats rekenschap moet knnnen geven van de noodzakelijkheid eener vertegenwoordiging van die districten, die op dit oogenblik niet in het parlement vertegenwoordigd zijnen toch kunnen beschouwd worden als daarop recht hebbende; 9. dat er maatregelen moeten genomen worden tot betere voorkoming van omkooping bij de verkiezingen; 10. dat het nuttig is het stelsel der kiezerslijsten in de graaf schappen zooveel mogelijk te assimileeren met dat in de vlekken; 11. dat ieder kiezer vrij behoort te zijn om zijne stem uit te brengen door middel van een stembiljet, be hoorlijk voor authentiek gemerkt en als zoodanig erkend; 12. dat er maatregelen zullen genomen worden om de kiezers op een minderen afstand van hunne woonplaatsen te doen stemmen en alzoo voortaan ook geene uitgaven, ten gevolge van een grooteu afstand, als wettig zullen erkend worden13. dat er een eerbiedig adres bij de koningin zal worden ingediend, om haar te verzoeken eene commissie te benoemen, vooreerst belast met de

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2