MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 27. Zaterdag 1867. 16 Februari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. middelburg 15 Februari. De Staatcourant van gisteren bevat het koninklijk be sluit van den 2 dezer, waarbij tengevolge van een inge diend verzoekschrift van A.Mooy alhier en acht anderen, zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs op de christelijke bijzon dere school „Samuel" alhier. Die vereeniging is mitsdien als rechtspersoon erkend. De goedgekeurde statuten zijn in hetzelfde noinmer opgenomen. De driemaster-bark Tagal, komende van Batavia, ge laden met suiker en koffie en bestemd voor Dordrecht, is de Wielingen binnengeloopen, de Wester-Schelde op gevaren, en te Hansweert het kanaal door Zuid-Beveland volgende, binnen door naar zijne bestemming vertrokken. Dat schip had een diepgang van 62 palm, en passeerde den 3 dezer maand het kanaal met het meeste gemak. {Slaatscour.) Naar aanleiding van een rapport, uitgebracht aan den koning door den minister van justitie, is bij koninklijk besluit van 9 dezer het volgende bepaald: „Overwegende, dat het vvenschelijk is eene staatscom missie in te stellen, ten einde aan ons de noodige voor stellen te doen voor de herziezing der wetgeving op de eigendomsoverdracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notariaat, hebben goedgevonden en verstaan: 1. eene staatscommissie in te stellen voor de herziening der wetgeving op de eigendomsvoordracht van onroerende goederen, het hypotheekstelsel en het notariaat; 2. aan deze commissie op te dragen, aan ons tot dat einde de noodige voorstellen te doen in den vorm van. ontwerpen van wetten en besluiten, met daarbij be- hoorende memoriën van toelichting; 3. te bepalen dat deze commissie zal vergaderen te 's Gravenhage, na voor de eerste maal te zijn bijeengeroepen door onzen minis ter van justitie; 4. te benoemen tot lid en voorzitter dezer commissie, mr. C. H. B. Boot, lid van den raad van state,en tot leden mr. J. A. Mutsaers, lid van den raad van statemr. C. n. Gockinga, raadsheer in den hoogen raad mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid bij de hoogeschool te Leiden; mr. J. G. Kist, raadsheer in het provinciaal ge rechtshof in Zuid-Holland; mr. J. Pols, rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam; mr. A.dePinto, lands advocaat, deken der orde van advocaten bij den hoogen raad; J. Stam, inspecteur-generaal, belast met het bestuur der afdeeling registratie en domeinen bij het departement van financiën; H.Manger Muntz,bewaarder van de hypotheken en bet kadaster te LeidenB. Tide- man, notaris te Amsterdam; mr. B. van Berkel, notaris te Delft; mr. J. de Bas, notaris te 's Gravenhage; 5. te bepalen dat het secretariaat bij deze commissie zal wor den waargenomen door een ambtenaar van het depar tement van justitie, daartoe aan te wijzen door onzen minister van justitie." Benoemingen en besluiten. LEGER. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 6e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenants J. van Voorthuyseu en N. Bergman, beiden van het korps, laatstgenoemde thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; en tot len luitenant, bij het 8e regiment (mede naar ouderdom van rang) de 2e lui tenant S. S. P. de Lang Evertsen. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te 's Gravendeel jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, thans grif- fier bij het kantongerecht aldaar. marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, is den 12 dezer in de haven van Malta aange komen. Aan boord was alles wel. Slaatscour Do luitenant ter zee le klasse P. ten Bosch, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 20 dozer op non-activiteit gebracht, en de luitenant ter zee le klasse F. Luteyn met den 21 daar aanvolgende in de rol van dat wachtschip geplaatst. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat gedurende een tijdvak van ongeveer 8 jaren, behalve de caddfs vdn de Koninklijke militaire academie, een 70- of 80tal onderofficieren per jaar tot het examen voor officier bij de infanterie kunnen worden toegelaten. Veeaslekte. De zoo gevreesde veetyphus is jl. Maandag ook onder de gemeente Bergen op Zoom uitgebroken op eene bouw hoeve, bewoond door de kinderen Kieboom nabij Moer straten. Door den rijks-veearts Montens, te Zevenbergen, die onmiddellijk door het gemeentebestuur is ontboden, werden vijf melkkoeien door de ziekte aangetast ver klaard, waarna al het vee, ten getale van 24 stuks, is onteigend en afgemaakt. De hofstede is afgesloten en wordt streng bewaakt, in afwachting van latere maat regelen, die in overleg met het gedeputeerd bestuur zullen genomen worden. Men verneemt, dat in den gemeenteraad van Maarsseveen en in dien van Maarssen besloten is, om een eerbiedig adres te richten aan Z. M. den koning, ten einde de bezwaren kenbaar te maken tegen eenige der maatregelen, door de rijkscommissie voorgesteld tot beteugeling van den veetyphus in haar rapport van 18 Januari jl. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 27 Januari en eindigende den 2 Februari. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 1497 runderen364 zijn gestorven, 43 afgemaakt en 134 hersteld, terwijl er 956 in behan deling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 86,622 runderen aangetast, waarvan er 39,788 stierven, 14,883 werden afgemaakt, 30,398 her stelden en 1553 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 331 runderen21 gestorven 296 werden afge maakt, hersteld 14, nog ziek geene. Sedert het uit breken der ziekte werden 7159 runderen aangetast, waarvan er 911 stierven, 5429 werden afgemaakt en 819 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Gelderland werden in die week aan getast 88 runderen; gestorven 3; 284werden afgemaakt; hersteld 0, nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 709 runderen aangetast, waarvan er 44 stierven, 2817 werden afgemaakt, hersteld 4 en geen meer ziek. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 685 runderen470 stierven, afgemaakt geene, 362 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 47,797 runderen aangetast, waarvan er 28,631 stierven; 3479 werden afgemaakt en 14,620 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 1067 runderen. In de provincie Noord-Braband werden in die week aangetast 16 runderen; 0 gestorven, 38 werden afge maakt, hersteld 0, nog ziek geene. Sedert het uil breken der ziekte werden 281 runderen aangetast, waarvan er 13 stierven, 406 werden afgemaakt, hersteld 0 en nog ziek geene. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapi tulatie zijn aangetast van 13 tot 19 Januariin Zuid- Holland 2018, in Noord-IIolland 480, in Gelderland 87, in Utrecht 1301, Noord-Braband 14, totaal 3900. Van 2o' tot 26 Januariin Zuid Holland 1981, in Noord-Holland 288, in Gelderland 153, in Utrecht 826, in Noord-Bra band 3, totaal 3251. Van 27 Januari tot 2 Februari: in Zuid-Holland 1497, in Noord-IIolland 331, in Gelder land 88, in Utrecht 685, in Noord-Braband 16. Totaal 2617 runderen. Gemengde berichten. Aan de Amhemsche courant is per telegram van gis teren uit Zalt-Bommel gemeld, dat de dijk te Aalst in j hoogst gevaarlijken toestand verkeert; men vreesde dat hij zou doorbreken en beproefde alles om zulks te voor komen. De hoofdingenieur van den waterstaat jhr. Ortt is derwaarts vertrokken. Er heerscht, vooral bij de bewo ners der binnendorpen, eene algemeene spanning. Ten vervolge van het treurig verbaal, in ons vorig nommer opgenomen, omtrent de instorting der steen kolenmijn te Jemeppe bij Luik, waarin zich een twintig tal mijnwerkers bevonden, kunnen wij slechts dit tele gram uit Jemeppe mededeelen van eergisteren avond 9 uur: „Het brengen van versche lucht in de mijn gaat goed tot op 157 ellen. Men wanhoopt niet aan de moge lijkheid om tot op 173 ellen te komen, alwaar de onge- lukkigen zich moeten bevinden. Zonder nieuwe hinder palen zal dit zelfs spoedig kunnen gelukken." Berichten van den vorigen dag melden dat de betrekkingen der bij de mijnstorting bedolven arbeiders radeloos zijn. Zoo ondervindt eene moeder de algemeene deelneming, die, na een paar maanden geleden twee harer zoons door de cholera te hebben zien weggerukt, thans in een staat van ontzaglijke overspanning de pogingen tot reddingder twintig personen gadeslaat, onder welke zich haar eenig overgebleven kind bevindt. Volgens deskundigen bestond eergisteren de mogelijkheid dat de twintig ongeluk- kigen, indien zij niet gestikt of door de storting gedood zijn, nog niet van honger zouden zijn omgekomen, boewei zij eergisteren reeds zeven dagen onder de aarde hadden doorgebracht. De werkzaamheden voor de Parijsche tentoonstel ling gaan met spoed vooruit. Rusland heeft reeds een aanvang gemaakt met het rangschikken zijner producten in elegante vitrines van gebeeldhouwd hout. Ook de Spaansche koloniën zijn reeds met die werkzaamheden begonnen. Engeland zal weldra gereed zijn, en de arbeid voor het decoreeren der Egyptische tentoonstelling vor dert met spoed. De toevloed van bezoekers, die de vor deringen der werklieden op het Champ de Mars gaan in oogenschouw nemen, is zeer groot; men rekent hun aantal op 15 a 18,000 gemiddeld per dag. Er zullen eerstdaags ten behoeve dier bezoekers buffetten en restauratiën worden geopend. Onder de ingezonden stukken in de Rotterdamsche courant van eergisteren komt er een voor, van de heeren E. W. Bonman te Rotterdam, die zich bij adres aan den minister van binnenlandsche zaken,hadden beklaagd over het drijven van handel door de rijks telegrafisten Bonarius en Lampe te 's Gravenhage. Uit dat stuk blijkt dat de minister van binnenlandsche zaken op dat adres geantwoord heeft „dat den rijks telegrafisten Bonarius en Lampe, wier opvatting van een bedrijf, als door hen wordt bedoeld, tot gemeld verzoek aanleiding gaf, de voortzetting daarvan is verboden." De tenue der vrijwilligers van de Utrechtsche hoogeschool is als volgt: Jas en pantelon van grijs laken, met groen afgezet; de snede van den jas eenigzins als die van de infanterie officierende kraag staandedaarop de insignes van sergeant, fourier, enz. De tirailleurs eerste klasse hebben groene strepen op de mouwen. De pantalon is zooals bij den zouaaf: wijd, aan den enkel opgenomen, met wit linnen slobkousen en lage schoenen. De pet is van grijs laken, met groen van boven geboord en rand van fluweel, waarop de Sol Justitiae, in zilver. Verlakte koppel met patroontasch. LI. Zondag heeft te Utrecht eene vergadering plaats gehad van afgevaardigden uit de meeste gezelschappen in die stad, ten doel hebbende eene vereeniging te stich ten tot het regelen en bevorderen van gepaste volksver maken voor de arbeidende klasse en den dienstbaren stand. Die vergadering beaamde ten volle de behoefte aan zulk eene vereeniging en benoemde eene commissie tot het vormen van plannen en het samenstellen van wetten, ten einde zoo spoedig mogelijk een geheel to vormen. In de kadettenschool te Marburg (Oostenrijk) beeft den 1 dezer een kleine opstand plaats gehad. Als oor zaak wordt opgegeven de slechte voeding en de nog bestaande lichamelijke tuchtiging. Maandag avond heeft een handelsreiziger, kort na

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1