töuitenlaitö. fcjanöelöbmcljtm 3trx>ertentim. NATUURKUNDIG GEZELSCHAP DEPARTEMENT DER MAATSCHAPPIJ TEEKEN-A KADE MIE. VERKOOPIfllG ten overstaan van den Notaris TH. VAN U1JE P1ETERSE, te Vlissingen, op Vrijdag den 15 Februari 1867, des voormiddags te 10 uren, op den Nieuwendijk, van het op de Bank bij Breskens liggende WK1K der Fransche Stoomboot Timsah met derzelver Machine en het nog ïuheb- bende gedeelte der Lading, bestaande in Gom, Bloem, Zeep en Lijnkoeken, alsmede van derzelver geborgen Inventaris, zijnde Ankers, Ketting, Kabels, Trossen, Touwwerk, Zeilen, Booten, Rondhouten, eene partij ko peren Buizen der Machine en verder Scheepstoehebooren. Staten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Februari. Ingekomen wetsont werpen en andere stukkenbenoeming van voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingcn en leden der commissie voor de verzoekschriften. Behalve de reeds bekende wetsontwerpen, zijn nog ingekomen de ontwerpen houdende vaststelling van de wetboeken van strafvordering en een ontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de gemeente Leiden betreffende de stichting van een ziekenhuis aldaar. Verschillende van de regeering ingekomen stukken worden in handen van eommissiën gesteld. Tot voorzitters der afdeelingcn zijn benoemd de heeren Dullert, Thorbecke, van der Linden, ltochussen en Geertsema; en tot onder-voorzitters, de heeren van Foreest, Simons, vau Goltsteiu, de Brauw en Storm van '8 Gravesande. De commissie voor de verzoekschriften ia samenge steld uit de heeren van Blom, Bichon, Bergmann, van den Heuvel en Verheyen. Algemeen overzicht. Te midden der schoone liberale beloften van de Fran- sche regeering, welke in de oogen van sommigen de intreding eener nieuwe phase van het Napoleontisch keizerrijk zouden aanwijzen, heeft een feit plaats gehad, hetwelk - béte comme un fait zouden de doctrinairen zeggen plotseling al die schoone droombeelden voor de toekomst heeft weggevaagd. Gelijk onzen lezers bekend ia heeft de graaf van Chambord een zendbrief gericht aan zijne aanhangers in Frankrijk, welk stuk wij reeds eenigeu tijd geleden onzen lezers mededeelden. Dit manifest nu wordt gedurende de laatste weken ouder enveloppe als gewone brief aan een aantal personen in Frankrijk toegezonden. Vandaar eene circulaire door den directeur-generaal der posterijen, den beer Vandal, aan zijne ambtenaren, waarbij hun wordt gelast nauw keurig toe te zien op alle brieven, welke een exemplaar van bovenbedoeld manifest schijnen te bevatten, om deze aan te houden en op te zenden. Ziedaar dus niets meer of niets minder dan de vernietiging van het geheim dei- brievenpost. Een kreet van verontwaardiging is thans over dezen „d irec t enr Van dale" opgegaan, die in eene geenszins geheime circulaire verder is gegaan dan nog ooit de regeering durfde. Wel werd in het diepst geheim nu eu dan eens inbreuk gemaakt op de on schendbaarheid vau aan de post toevertrouwde brieven; wel durfde het openbaar ministerie zelfs in andere landeo niet geheel en al wars van dergelijk immoreel beginsel somtijds do toevlucht nemen tot schending van het brieven-geheim, doch nog nooit had men in Frank rijk deze leer openlijk tot systeem hooren verheffen. Zelfs in de hartstochtelijkste oogeublikkeu derFransche revolutie, toen Lodewijk XVI naar Varennes was ge vlucht, werd een onderschepte brief der koningin door den president der wetgevende vergadering geëerbiedigd, en hadden ook die zoo dikwijls voor immoreel uitgekreten republikeinen moreel gevoel genoeg omondanks de overtuiging dat de brief der koningin inlichtingen om trent dreigende gevaren voor den staat zou inhouden, te begrijpen dat de onschendbaarheid van het brieven- geheim altijd en ouder alle omstandigheden een der grondslagen is der hedendaagsche maatschappij, welke onder geen voorwendsel en vooral niet, gelijk som migen leeren, om tot het bewijs te kunnen komen eener door eenig individu gepleegde misdaad mag worden aangerand. De thans door de Fransche regeering gepleegde aanranding heeft dan ook eene ontzaglijke sensatie teweeggebracht. Overigens leest men thans op sommige adressen van met de post verzonden brieven: „Men du comle de Chambordof „Iiecachetez proprement S. V. iV' De eerste lijst in le Siècle van kleine inschrijvingen voor het op te richten standbeeld van Voltaire, welke eigenlijk niet booger mogen zijn dan van vijftig centimes, heeft het clericaal dagblad le Monde eene ontzaglijke onhandigheid doen begaan en den sluier opheffen, welke tot dusverre nog voor sommigen lag uitgespreid over de groote genegenheid eu vertrouwelijkheid vau de clericale partij met hen, wier vermogen slechts toelaat om voor zaken waarin zij belang stellen, bijdragen van vijftig cent in plaats van vijftig gulden te geven. Met de meest ongeveinsde minachtiugspreekt le Monde van al die onvermogenden, die hun penningske aan Yoltaire en in hem aan de vrijheid van onderzoek heb ben ten offer gebracht, daaruit voorts de conclusie trekkende dat die Voltaire-agitatie niets beteekent. Maar het is dan niet vreemd zal wellicht nog een enkele zeggen dat de clericale partij, in het rooinsch- catholiek kerkgenootschap zoowel als in andere kerkge nootschappen, al hare pogingen iuspant, om eene „coali tie" te sluiten met al die onvermogenden, die, om met le Monde te spreken, toch niets beteekenen! Deze ietwat naïeve verwondering verdwijnt echter onmiddellijk, in dien men do verhouding tusschen de clericale partij eu die onvermogenden met geen onjuisten naam bestempelt. Er is daarbij geen sprake van „coalitie", maar slechts van een bezigen dier onvermogende klasse als werktuig of machine, welke, indien men haar noodig heeft, als bijzon dere eer moet beschouwen te worden gebruikt, daarvoor met eenige nederbuigende goedheid wordt bejegend, maar overigens op zich zelf onbeteekenend is, en in de oogen der clericalen in de hedendaagsche samenleving nog altijd de rol vervult der gems iaillables et corvéablcs d merci. Het blijkt echter al spoedig hoe zwak die clericale partij is,als gelijk in sommige landen reeds het geval wordt de machine zich niet langer wil laten gebruiken want in velerlei opzicht gelden ook heden ten dage nog deze regelen vau Yoltaire: Les préires ne sont pas ce quun vain peuple pense; Notre crédulité fait toute leur science. De Kiiln. Zeitung beweert, dat onlangs door prins Napoleon zou zijn gezegd, dat de keizer Frankrijk twee malen bedrogen heeft; de eerste maal in 1848 toen hij zich als een gek voordeed en, de tweede maal in 1856, toen hij aan ieder wilde doen gelooven dat hij een genie was. Men zal echter toch wel niet meenen dat de keizer dezer dagen iets anders doet dan Frankrijk bedriegen, terwijl hij de rol van een abt de St. Pierre speelt en bij keizerlijk besluit van eergisteren de herstelling van het zesde escadron bij alle regimenten cavalerie, alsmede de oprichting van een nieuw regiment jagers beveelt, „alles in het belang der officieren, wier bevordering is vertraagd geworden door de vermindering der kaders in Novem ber 1865." Wien zal men iets dergelijks kunnen wijs maken? Is echter deze vermeerdering van het leger werke- lijklict gevolg van dealgemeeneontevredenheid der offi cieren, dan blijkt daaruit dat de Napoleontische regeering al zeer hare afhankelijkheid van deze heeren gevoelt. In verband met, den in het vorig nommer opgenomen brief van onzen Belgischen correspondent melden wij dat te Brussel de beer Watteeu tot lid van de kamer van vertegenwoordigers is gekozen. In de eergisteren gehouden zitting van het Engelsche lagerhuis heeft, gelijk werd verwacht, de minister Disraëli medegedeeld, dat de regeering do hervormings quaestie wenscht te regelen bij resolutiën. Als grondslag vau het stemrecht, zou daarbij de getaxeerde en niet de werkelijke waarde worden aangenomen, terwijl de burchten niet geheel en al van hun stemrecht zouden worden beroofd. Eergisteren zijn in de Engelsche steden Chester en Liverpool, beide aan de Ierscbe zee gelegen, ongeregeld heden voorgevallen. Een aantal fenians hadden zich langs verschillende wegen daarheen begeven en schenen het voornemen te hebbeu om zich meester te maken van de wapenen, te Chester op het kasteel aanwezig. Eergiste ren avond besloot dientengevolge het gemeentebestuur gedurende den nacht bijeen te blijven en onmiddellijk aan de regeering te Londen om de noodige gewapende macht te verzoeken ten einde de fenians in bedwang te houden, 'welke volgens berekening veertien honderd man sterk waven. Een gedeelte hunner rukte dadelijk op naar het nabijgelegen Warrington om die plaats te bezetten. In de eergisteren gehouden zitting der ltaliaansche kamer van afgevaardigden is een brief van Mazzini voorgelezen, waarbij wordt medegedeeld dat hij zijne verkiezing tot afgevaardigde met het oog op zijne republikeinsche gevoelens niet kon aannemen. Overigens werd met 136 tegen 104 stemmen een votum van afkeu ring uitgebracht over bet verbod door het ministerie uitgevaardigd om in Venetië meetings te houden. Men beweert dat het ministerie dientengevolge aan den koning zijn ontslag heeft aangeboden. De Oostersche quaestie nadert langzamerhand hare rijpheid tot uitbarsting. Heden hebben wij te dien op zichte te vermelden dat een officieus orgaan der Russi sche regeering de christenbevolkingen in het Oosten vermaant, om toch vooral niet op het Turksch bestuur en zijne beloften te vertrouwen, daar toch Rusland alleen de ware vriend is van die bevolkingen en haar ondersteunt door geldelijke bijdragen e» „goede wenschen." Ver gissen wij ons intusschen niet, dan zullen deze goede wenschen in de aanstaande leute den vorm van oorlogs schepen en soldaten aannemen. Graanmarkten enz. Amsterdam 13 Februari. Raapolie op zes weken ƒ381. Lijnolie op zes weken ƒ381. Prijzen va» effecten. Amsterdam 13 Februari 1867. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 21 pet. 551 dito dito dito 3 65} dito dito dito 4 87J Aand. Handelmaatschappij 41 1381 België. Certificaten bij Rothschild 2} 52} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 93 Certifie. Hope Co4 59} Oblig. dito 1855, 6e serie 5 76^ dito dito Leening 1860 4} 82 dito 1000 18645 87} Certificaten 6 Aand. spoorweg 184} Oblig. 1000 1866 5 „86 Loten 1866 5 „175 Polen. Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 46(f dito 1847/1852 2} 23} dito rente Amsterdam 5 66} dito 1864 5 56} dito fr. 500 1865 5 59} dito nationale5 5^} Bankactiën3 n Italië. Leening 1861 Spanje. Obligatiën3 thans 2} 31} Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—18623 pCt. 41} Griekenl. dito (blauwe)5 13} Turkije. dito (binnenl.)5 30} Amerika. dito Verecnigde Staten (1882) 6 77 dito Illinois7 75 dito St. Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 49} dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec. (p) 7 39 dito dito geconsolideerde 7 26} dito dito debentures 8 32| Brazilië. dito 1852/63 4} 62} dito 1865 5 71} Mexico. dito3 17} Grenada. dito afgestempeld4| Venezuela, dito2 -r- Voorspoedig bevallen van eene welgeschapene Doch ter, J. R. BRAAT POLEY. Middelburg, 13 Februari 1867. Algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 62 jaren, mijn geliefde Echtgenoot ABRAHAM CANNEMAN, Oud-Kapitein der Genie. Arnhem, C. G. CANNEMAN, den 9 Februari 1867. van Hoek. TeCleef overleed na langdurig lijden nog onverwacht de Heer G. J. W. CARP, hartelijk geliefde Broeder en Behuwdbroeder van Middelburg, B. H. CARP en den 11 Febrnari 1867. M. J. HARVEY. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Kinde ren en verdere betrekkingen, zijn oprechten dank voor de deelueming, in het treurig verlies van zijne Echtge- noote ontvangen. Schoondijke, J. B. MULLIÉ. den 12 Februari 1867. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoot MARIA JOUANNA PLANKEEL, betuigt de ondergeteekende zijn hartelijken dank. Middelburg, J. DEN HOLLANDER, den 13 Februari 1867. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Dochter, mijn hartelijken dank. Middelburg, 13 Februari 1867. J. KIMMEL. Diegenen, welke nog eenige vorderiDg hebben ten laste van, of nog iets verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen LOURUS VERHAGE Az., in ieven Koren molenaar te Aagtekerke en aldaar den 20 Augustus 1866 overleden, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten Kantore van den Notaris P. LOEFF te Koudekerke, vóór den 21 Februari 1867. EN TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. TWEEDE VOLKSVOORLEZING op Zaterdag den 16 Februari, des avonds te 7 uren, in de Concertzaal. Spreker: de Heer KONING. J. J. A. BAERT, Secretaris. F. NAGTGLAS, Secretaris. NB. Er zal aan niemand toegang worden verleend dan op vertoon van eene Kaart. Honoraire Leden en Begunstigers vvordeu uitgenoo- digd tot de bezichtiging van eene SCflILOI'.IUJ, vervaardigd door den Kunstschilder J. F. SCHUTZ. De gelegenheid wordt aangeboden gedurende acht dagen, in het gebouw der Akademie; terwijl ook andere personen toegang wordt gegund, tegen betaling van 25 cent, ten behoeve van den Conciërge. Strandvonderij. 3de Oproeping. Rechthebbenden op een Vat (Trommel)gemerkt J. D. F. en inhoudende 750 Ned. Kannen Rooden Wijn, gevonden op de Wester Schelde, nabij Neuzen kunnen zich vervoegen bij den Burgemeester dier Gemeente. Nadere informatie te bekomen bij de Scheeps-commis- sionairs DE GR00F HECTOR te Vlissingen. Brieven franco.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3