naarsjongen alhier, door den kantonrechter schuldig verklaard aan het opzettelijk iemand met vuiligheid werpen en te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van 3. Zooals wij in ons nommer van 27 Januari mede deelden, heeft de rechtbank alhier, bij vonnis van 15 November 11., den officier van justitie Diet ontvan kelijk verklaard in het dooi hem ingesteld hooger beroep. De hooge raad heeft thans dit vonnis vernietigd en de zaak naar dezelfde rechtbank teruggewezen. Cornelis Oranje, wonende alhier, werd in de maand December jl. door den heer J. M. Abée, tegen een loon van 1, belast om op het Smidsbolwerk een wegens kwaden droes afgemaakt paard met huid en haar te begraven. Vooraf ontdeed Oranje bet paard echter van zijn staart en manen, die hij voor 50 cent aan den koop man H. A. Emannel verkocht. Wegens misbruik van vertrouwen mitsdien voor de arrondissements rechtbank alhier gedagvaard, bekende de beklaagde het feit, doch gaf op, dat hij meende geen kwaad daardoor te hebben gedaan, daar het paard toch onder den grond moest. De rechtbank verklaarde hem eergisteren evenwel schuldig, met veroordeeling tot drie dagen gevangenisstraf en in de kosten. Tot acht dageu gevangenisstraf en in de kosten zijn wegens het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, veroordeeld Blaas Klaasse en Clazina van Belzen, zijne huisvrouw, beide wonende te Arnemuiden. Laatstge noemde hield zich namelijk den 27 December 11. onledig met Maatje Meerman die een gedeelte van het huis dei- beklaagden bewoont slagen en krabben toe te dienen, terwijl Klaasse intusschen Maria Meerman, die hare mis handeld wordende zuster wilde bevrijden en daartoe de woning wilde binnengaan, den toegang belette en haar slagen, stooten en krabben toebracht. Nicolaas Donburg, oud 19, en Pieter Dubois, oud 21 jaren, beide van beroep sjouwer alhier, maakten zich den 18 Januari jl. schuldig aan onderlinge mishandeling, tengevolge waarvan de rechtbank hen heeft veroordeeld tot éen dag gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Willeboord Klant, oud 38, en Frans Daane, oud 32 jaren, beiden dijkwerkers te Westkapelle, hebben den 10 December 11. te Zoutelande te zamen bedelende om een aalmoes gevraagd. Zij zijn te dier zake, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, schuldig ver klaard aan bedelarij in verbinding en veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. Maarten Slagboom, oud 25 jaren, schippersknecht, geboren te Sliedrecht, en wonende te Veere, verschafte zich den 16 December jl. des avonds na elf uren met geweld den toegang tot de reeds gesloten tapperij van L. J. Vlierenburg aldaar. Zijn doei was echter, zooals hij aan de rechtbank opgaf, niet om sterken drank te heb ben, maar om melk te koopen. - De rechtbank heeft hem,onder aanneming van verzachtendeomstandigheden, schuldig verklaard aan het opzettelijk verbreken van eens anders afsluiting en veroordeeld tot eene geld boete van ƒ8. Willem Cornelis de Kat, koopman alhier, voegde den 3 Januari jl. in de gelagkamer van het koffiehuis de Vriendschap aan J. V. de Groof, koopman te Domburg, zonder door dezen daartoe uitgetergd te zijn,beleedigend toe: „Gezijt een bedrieger." Ter terechtzitting der recht bank voegde hij er ter toelichting bij, dat de Groof be loofd had aan iemand aardappelen te leveren en die belofte niet had vervuld. Hij is schuldig verklaard aan het op eene openbare plaats uiten van smaad- en scheld woorden, die geene ten laste legging van eene bepaald omschreven daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzeo, en veroordeeld tot eene geldboete van f 8 en in de kosten. Leendert Laven, werkman, geboren te Zoutelande en wonende te Vlissingen, maakte zich, tijdens hij bij den broodbakker K. W. Kalbfleisch te Brigdamme in dienst was, schuldig aan het verduisteren van gelden, welke hij voor zijn meester in ontvang had genomen. De schade heeft hij echter, nadat de zaak bij de justitie bekend was geworden, vergoed. De rechtbank heeft hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Johannes van der Vorst, oud 23, en Izaak van der "Vorst, oud 26 jaren, beide landbouwers te Vrouwepolder, zijn tot twee maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld, ter zake dat zij te zamen en in gemeen overleg op verschillende tijdstippen weggenomen en zich arglistig toegeëigend hebben eene hoeveelheid van aan het strand onder Vrouwepolder aangespoelde en aldaar in balen geborgen tabak, welk feit is gequalificeerd als diefstal bij nacht door meer dan een persoon, op eene plaats welke niet als bewoond kan worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld. Gerrit Jongepier, landbouwer te Vrottvvepolder, voerde den 5 Januari jl. op eene met een paard bespan nen slede door de Noordpoort alhier binnen, drie zakken of 90 pond ongebuild tarwemeel, zonder daarvan aangifte te doen en niet gedekt door een bewijs van betaalde plaatselijke belasting. Hij is te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van ƒ5, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen meel. Leendert Gillisse, timmerman alhier, bracht den 15 Januari jl. op het erf achter zijne woning moedwillig slagen en stooten toe aan Adriana Lievcnse de Nooijer, na haar vooraf op den grond geworpen te hebben. De rechtbank heeft hem wegens dit feit tot ƒ10 boete en in de kosten veroordeeld. Lieven Lievense, dijkwerker te Westkapelle, die zich den 14 Januari voor verschillende woningen onder de gemeente Koudekerke in bedelende houding vertoond en daar boonen gekregen heeft, is schuldig verklaard aan bedelarij en veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf en in de kosten. demengde berichten. De ongeregeldheden onder de fabriek-arbeiders en mijnwerkers in de omstreken van Marchienne-du-pont duren nog steeds voort. De onruststokers die zich nu eens hier en dan weder daar verzamelen, worden door de militaire macht uiteengejaagd, waarbij het somtijds tot ernstige botsingen komt. Voortdurend worden er ove rigens personen in hechtenis genomen. De luitenant, die het bevel voerde over het detachement, geposteerd bij den stoommolen te Marchienne, en, na eindelooze ge- duldoefening, gelijk men weet ten slotte op de menigte liet vuren, is het voorwerp van een paar aanslagen ge weest. Tweemalen is reeds een pistoolschot op hem gelost, doch zonder dat hij getroffen werd. Eergisteren avond hebben te Mambourg a Lode- linsart en te Montigny-sur-Sambre weder samenscho lingen plaats gehad, welke door de gendarmerie werden uiteengedreven. Zes personen werden daarbij gear resteerd. In de Friesche cour. van 31 Januari komt voor een advertentie van Arie van der Plas en andere veehouders in den omtrek van Leiden, waarbij de Friesche boeren worden aangespoord hunne nuchtere kalveren niet, gelijk thans met het meerendeel geschiedt, te slachten, maar ze in het belang van den Nederlandschen veestapel te laten leven en aan te fokken. Om zich een denkbeeld te maken van het verlies, dat door den nuchtere-kalver- moord aan de toekomst van het rundvee wordt toege bracht, wordt gemeld, dat in de gemeente Hennaarderaal- deel een koopman in vellen woont, die jaarlijks voor f 40 a ƒ50,000 aan huiden van nuchtere kalveren opkoopt, waaruit afgeleid wordt (in aanmerking genomen dat bedoelde koopman wel de voornaamste maar niet de eenige opkooper dezer vellen in de proviucie is, en den prijs per vel op ƒ1.50 schattende) dat in de provincie Friesland jaarlijks 30 a 40,000 nuchtere kalveren gedood worden. Ten gevolge van den storm van Woensdag ochtend en het plassen van het water tegen den spoorwegdijk, is, zooals uit Arnhem wordt gemeld, in de staatsspoorbaan nabij de aansluiting van den Rijnspoorweg, in het Arnhemsche Broek, eene verzakking ontstaan, zoodat de trein niet kon doorrijden en passagiers en goederen op een van het station gekomen hulptreiu moeten overstap pen. Met alle macht is men bezig het ongeval te her stellen. Ook de dijk van den Rijnspoorweg aldaar heeft veel van den golfslag geleden. Behalve schade aan vele huizen toegebracht, zijn ook eenige tuinmuren ter aarde geworpen. De boekverkoopersstijl heeft in ons land te recht of te onrecht eenige reputatie gekregen. Telkens worden ons werken, uitnemender dan al wat vroeger ooit ge schreven is, aangeboden tegen een prijs, waarvan men in het verleden vruchteloos een voorbeeld zou zoeken en de opofferingen, die de boekverkoopers zich ten gerieve van het publiek getroosten, zijn talloos en bijna te groot om ze nog te durven aannemen. Toch gaat het publiek er telkens toe over en wij gelooven dat ook de boek handel hier zich niet over beklaagt; want telkens brengt hij nieuwe offers. Eenige variatie op den gewonen stijl vinden wij nu in een prospectus, dat ons de uitgave aankondigt van de werken van Nederlandsche dichters, van Roemer Visscher tot Bilderdijk. Dat prospectus bekoort minder door het ongeloofelijke van den prijs dan door de bloemrijke beeldspraak, waarmede de inhoud wordt omschreven. Joost van den Vondel zal door ten Kate op zijn voetstuk worden gezet. Van Lennep zal de school van Vondel bestralen. Hofdijk zal de karakterteekening met portefeuille van dich terlijke bewijstukken leveren tot Hooft met veel van wat die naam al voorstelt Constantijn Huygens zal door ten Brink worden be werkt en het zal den taelgheleerden Ridder niet aan schit tering ontbreken. P. P. M. Abberdingk Thijm zal het nog te schaarsch in zijne volheid gekende en beoefende Nederlandsche lied de daaraan passende plaats in onze letterkunde aanwijzen. Roemer Visscher en zijne dochters, en Bilderdijk met zijne vrouwen zullen maar geleverd worden door Huet en J. A. Alberdingk Thijm, terwijlhetNederlandsche blijspel althans Pieter Langendijk door Leendertz zal worden bearbeid. En nog is dit slechts de helft van hetgeen men te wachten heeft. Deze tien deelen zullen nog door tien andere worden gevolgd, waarin misschien Tollens zal ten hemel varenWithnys met onsterfelijkheids lauweren beladen wordenGénestet voor het nageslacht gebalsemd en aan het nog te schaarsch in zijn volheid gekende en beoefende boekverkoopers-proza de daaraan passende plaats in onze letterkunde zal worden aangewezen. Arnhcour.) Eergisteren heeft de storm te Antwerpen vrij groote schade toegebracht aan huizen en on de reede liggende vaartuigen. De telegrafische gemeenschap, behalve die met Nederland, was geheel gestremd door het omverwaaien van een aantal telegraafpalen. Te tien uren in den morgen is eene vigelante omgewaaid, welke echter gelukkig ledig was, terwijl ook de koetsier tijdelijk den bok had verlaten. Als een bewijs, dat niet iedereen zich aan de gril len der mode onderwerpt, diene het volgende: In het jaar 1796 werd door den kleermaker A. van Helvert te Gastel in Noord-Braband een jas gemaakt voorden toen- maligen jongeling M. Buijs, welke jas in 1836, nadat hij alzoo 40 jaren gedragen was, door Simon van Helvert, den zoon van bovengenoemden Adriaan, werd gemoder niseerd, terwijl hij nu, 71 jaren ond zijnde, wordt gekeerd om hem op de werkdagen aan te trekken. De eigenaar van den jas is thans 87 jaren oud. Een talrijke menigte verdrong zich jl. Woensdag op de Hoogstraat te Rotterdam voor den winkel van den coiffeur A. M. Kroes, waar voor het winkelraam het vol gende te lezen stond: „Wegens een opslag van circa drie honderd guldens huur per jaar, door den nieuwen eigenaar van dit pand, den heer D. S. Blok, zal deze affaire met primo Mei worden verplaatst naar de „Korte Hoogstraat, tegenover het Steiger." Onmiddellijk onder het bovenstaande bevond zich eene quitantie ad 90 voor 3 maanden huur, verschenen den laatsten Januari en gedateerd op 1 dezer. Voor het raampje boven de deur van het bovenhuis, waar de heer Blok woont, prijkte het volgende: „Dit moet men doen om Kroes kwijt te worden". Het behoeft nanwlijks gezegd te worden, dat deze wraakneming van huurder en verhuurder mee- nigeen deed glimlachen. {Rolt. cour.) - De zucht tot landverhuizing in de provincie Gro ningen is thans zoo groot als in vele jaren het geval niet is geweest. Niet alleen toch maken zich onderscheidene personen uit de stad Groningen gereed, om naar de nieuwe wereld te vertrekken, maar inzonderheid is dit het geval ten platten lande, en wel in de gemeenten Usquert, Andel, Baflo en Ulrum, waar zich vele familiën, op ontvangen gunstige berichten van daar reeds woon achtig zijnde bloedverwanten, reisvaardig maken, om in het voorjaar naar Noord-Amerika te verhuizen. Buiten de staten Illinois, Michigan en Wisconsin begint thans ook een nieuwe staat, Minnesota genaamd, de aandacht van de emigranten te trekken. {Oron. cour.) Uit Nijmegen meldt men dd. 6 dezer het volgende: Tengevolge van den geweldigen storm uit het Z. W. is heden ochtend het ijzeren dak van de stokerij der gas fabriek alhier afgewaaid, waarbij geene ongelukken zijn voorgevallen. De gierbrug is van den ketting weggesla gen; zij is weder 3poedig hersteld. De overvaart geschiedde gedurende de herstelling met losse vaartuigen. De stoom boot van Gend en Loos, komende van 's Bosch naar Arnhem, had bijna het ongeluk door het noodweer voor deze stad te zinken; gelukkig heeft zij het dorp Lent bereikt en aldaar eene veilige schuilplaats gevonden. Vele huizen en openbare gebouwen zijn van schoorstee- nen en dakpannen beroofd. Het prospectus is te Londen uitgegeven van eene nieuwe Atlantische telegraaf maatschappij, die zich ten doel stelt een kabel te leggen van Falmonth over de Azorische eilanden naar Halifax. Het kapitaal der onder neming bedraagt 600,000 p. st.eene enkele dépêche zou hoogstens 4 p. st. kosten. De Augsb. Zeitung deelt de volgende opgaven mede: Van 1 Januari 1866 tot 30 Juni 1866 heeft de intendance van de armee der Vereenigde Staten aange kocht: 7892 stuks geschut, 11,787 affuiten, 4,022,130 geweren en andere vuurwapenen, 2,362,546 volledige monteeringen voor voet- en paardenvolk, 28.164 harna- chementen voor de artillerie, 1,022,176,474 patronen, 1,022,555,432 percussie-dopjes, 2,866,177 kardoezen, eeu gezamenlijk gewicht van 12,875,294 ponden aan projec tielen voor de artillerie, 26,440,054 ponden kruit, 990,416,295 ponden lood, 439,544 stuks zadels, paarden tuigen enz-, waarbij nog komt hetgeen in reserve wordt gehouden of tot reparatie wordt gebezigd. Voorts zijn sedert 16 Juli 1862 aangekocht 3891 kunstbeenen, 2280 kunstarmen, 9 kunstvoeten, 55 kunsthanden en 125 andere mechanische toestellen, terwijl er nog 70,000 dollars zullen moeten besteed worden tot den aankoop van een duizendtal toestellen van anderen aard. Einde-

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2