3fctijMngen. 5UMïraMgl)ri&. 2lïro*rtmtim. fcJatiMsbmcljtcrt. Brieven uit België. Ingezetenen van Middelburg Oostenrijk, om een verbond tot stand te brengen met het oog op de Oostersche aangelegenheden. Het door ons medegedeeld bericht dat in den boezem der Italiaansche kamer van afgevaardigden eene vrij sterke oppositie was te wachten tegen het plan van den minister van financiën ten opzichte der geestelijke goe deren, wordt nader, en in nog sterker mate dan wij aan vankelijk hadden vermoed, bevestigd. Het wetsontwerp is reeds in zeven afdeelingen der kamer onderzocht, welke alle rapporteurs hebben benoemd, die als krachtige tegenstanders van de ministerieele combinatie.bekend Het Engelsch tory-ministerie Derby heeft ter elfder ure wijselijk een ander besluit genomen dan vroeger ten opzichte der reforra-agititatie bij de meerderheid van het kabinet bestond. Morgen zal de zitting van het Engelsch parlement door koningin Victoria in persoon geopend worden met eene troonrede, waarin de aanstaande indie ning van een reform-bill zal worden aangekondigd. De publieke opinie heeft in Engeland dan ook reeds te luide zich ten 'voordeele eener hervorming van het kies recht uitgesproken, dan dat zelfs de tory-partij langer hare stem straffeloos kon ignoreeren. De bekende en in zeker opzicht beruchte Jozef Karara, het opperhoofd der Maroniten, die nog onlangs zijn gegeveu woord aan den Turkschen bevelhebber Daoua pacha op zoo schandelijke wijze verbrak, heeft thans van de Fransche regeering vergunning erlangd om zich in AlgeriS te vestigen. Minder sympathie verdienende historische figuur dan Abd el kader, eindigt hij thans zijn loopbaan ongeveer op dezelfde wijze als deze. Brussel2 Februari. Wij ontvingen zoo even treurige tijdingen uit Hene gouwen. De werklieden der hoogovens te Marchienne hebben, tengevolge van de sluiting van eenige dier plaatsen, zulke ongeregeldheden begonnen, dat men ge noodzaakt is geweest in allen haast troepen uit Bergen en uit de omstreken te ontbieden. In de kamer circuleerden heden aan de tafel der ministers van uur tot uur nieuwe berichten. Het gerucht liep in de vergadering dat de troepen op de werklieden, die zoowel tegenover personen als eigendommen met betreurenswaardig geweld te werk gingen, hadden geschoten. Te Hasselt blijft de veepest heerschen. De stad is als in staat van beleg;'bijna al de veeartsen uit het land zijn daar vergaderd. Men heeft, drie categoriën van dienst- doenden vastgesteld, waarvan de eene belast is met het toezicht op de nog gezonde beesten, de tweede op de verdachte en de derde op de beesten die reeds door de pest zijn aangetast. Te Hasselt, waar veel distilleerderijen zijn, bezit men op dit oogenblik meer dan 5000 stuks hoornvee ter waarde ongeveer van drie en een half millioen. Gij kunt u de ontsteltenis der menschen voorstellen, want de schadeloosstelling die het gouvernement voor de afgemaakte beesten toekent, wordt slechts op zooda nige voorwaarde uitgekeerd, dat zij van de 50 gevallen wellicht slechts voor 4 of 5 verleend wordt. De liberale meeting, die ik u reeds heb aangekondigd, heeft gisteren avond op de Louve plaats gehad. Ziehier een kort verslag van de debatten, die onder bet president schap van den heer Patte, een onzer handelaars, gevoerd werden. De heer Patte acht het van belang aan te toonen, dat de belangrijke punten, die bij de tegenwoordige verkiezing in aanmerking moeten komen, de drie volgende zijnhet onderwijs der jeugd,de militaire quaestie en verbetering in den toestand van de klassen van werklieden. Terwijl hij de aanwezige kiezers uitnoodigdo om can- didaten te stellen, spoort hij hen aan om vooral mannen te kiezen, bevoegd om over bovengenoemde punten te oordeelen. De heer Scbmidt stelt de candidatuur van den heer Fourcault voor, die als kapitein van het état. major eene grondige kennis heelt van de militaire vraagstukken welke den burger ontbreekt, om de eenvoudige reden dat hij bet onderwerp niet bestudeerd heeft. Hij bestrijdt de candidatuur van de heeren Watteeu en Picard, die naar zijne meening slechts het getal advocaten in de kamer zouden vergrooten, die al zeer weinig bevoegd zijn over de groote militaire quaestiën, welke aan de orde van den dag zijn, te oordeelen. De heer Feron meent, dat van de candidaturen van de heeren Picard en Watteeu, die van den heer Albert Picard de eenige is, die in eene vrije vergadering, zooals de liberale meeting, kan aanbevolen en ondersteund worden. Hij bestrijdt de candidatuur van den lieer Watteeu, die, zooals hij zegt, ten allen tijde getoond heeft dat hij een voorstander was der doctrinaire politiek. De heer "Watteeu, vervolgt hij, is buitendien een tegenstander van de hervorming van het kiesstelsel, boewei hij in den gemeenteraad vóór deze hervorming gestemd heeft, wel is waar, na haar in eene lange en behendige redevoering te hebben bestreden. Ook heeft hij zich tegen het manifest der werklieden verklaard, en juist op een oogenblik dat de heer Bara in de kamer de afschaffing voorstelt van de wet, die zoo drukkend is voor de werklieden, is het zaak dat men niemand daarheen zende die hem in dit opzicht geheel vijandig is. De heer Feron eindigt met voor de candidatuur van den heer Picard testemmen. De heer Patte ondersteunt die van den heer Albert Picard en bestrijdt die van den heer Watteen, om dezelfde reden als de heer Feron. Deze candidatuur is, zegt hij, een uitdaging voor de klasse der werklieden. Bovendien is de heer Watteeu op het oogenblik te zeer met bezig heden overladen om nog een nienwe betrekking op zich te nemen. Hij is lid van de provinciale staten, als advocaat heeft hij talrijke cliënten, en eindelijk wordt zijn tijd ingenomen door speculatiën(openlijke afkeuring). De spreker houdt vol dat de heer Watteeu het zeer druk heeft. Eene stem. De heer Patte heeft gezegd dat de heer Watteeu zich met speculatiën bezig houdt, laat hij dit nauwkeuriger omschrijven. De heer Patte. Ik heb gezegd dat de heer Watteeu zich met speculatiën bezig houdt, dit heeft voor hem niets kwetsend, want ik heb geenszins gezegd dat deze speculatiën ongeoorloofd zijn. De heer Pauwels stelt de candidatuur voor van den beer Panl Janson. De heel Paul Janson meent dat de heer Watteeu in de kamer den gang van zaken slechts belemmeren zal en het ministerie, dat zich in de laatste tijden op een vrij liberalen weg bevindt door het voorstellen van de afschaf fing der doodstraf, van den lijfsdwang en van art. 1781 van het burgerlijk wetboek, zal tegenwerken. Hij ondersteunt de candidatuur van den heer Albert Picard en eindigt met te zeggen, dat hij niet onderstelt dat zijne candidatuur aan die van den heer Picard kan tegenovergesteld worden. De candidatuur van den heer Janson, in stemming gebracht, wordt met algemeeue stemmen aangenomen. Eveneens die van den heer Picard. De heer G. Jansou stelt de candidatuur van den heer Tarlier voor, die even als de vorigen wordt aangenomen. De meeting, waarvan ik u hier zoo beknopt mogelijk verslag gat, heeft slechts zeker belang, omdat men er voor een deel de denkbeelden uit kan leeren kennen die de publieke opinie helpen vormen. Wat de verkiezing betreft, de ministerieele candidatuur van den schepen Watteeu zal zeker doorgaan in de vergadering der liberale associatie, die aanstaanden Woensdag gehouden wordt. De heer Watteeu is de meest impopulaire en de meest reactiounaire der gestelde candidaten, maar hij is handig. En de handigsten behalen inden tegenwoordigen tijd meest altijd de zegepraal. Graanmarkten enz. Amsterdam 4 Februari. Raapolie op zes weken 38$. Lijnolie op zes weken 39$. Botterdam 4 Februari. Tarwe 20 en witzaad 50 cent lager; wintergerst 20 en witte boonen 40 cent hooger. Axel. 2 Februari. Tarwe 11.20 a/ 11.65; rogge ƒ7.45 a 7.75; wintergerst 7.35 a 7.75; zomergerst 6.80 a ƒ7.10.; haver ƒ3.25 a 3,90; paardenboonen 6.80 a 7.10; duiveboouen /7.45 aƒ7.95; bruineboonen /10.25 a 12.15; groene erwteu /7.95 a 8.65gele dito 7.45 a 8.15; grauwe dito /8.40 a/8.85; boekweit ƒ6.70 a 6.90. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen, maken bij deze dankbare melding, dat door hen in de voormiddag godsdienstoefening in de Groote kerk den 3 dezer is gecollecteerd eene gift van 10, met daarbij uitgedrukt verlangen om zulks in de eerstvolgende Middelb. courant bekend te makeD, ouder de Letters D.J. Dat dankbaarheid voor buitengewono weldaden van den Heer der Gemeente hun geworde, ook anderen opwekke dit goede voorbeeld na te volgen. H. F. KEKKERS, Praeses. JACs. DOMMISSE Cz. Scriba. Heden overleed alhier, na een langdurig doch gedul dig lijden, tot diepe droefheid harer beide Zusters en verdere betrekkingen, Mejufvrouw CHRISTINA MARIA OUTMANS, in den ouderdom van bijna 69 jaren. Middelburg, den 2 Februari 1867. Eenige kennisgeving. Heden overleed, uaeen smartelijk doch geduldig lijden, mijne geliefde Vrouw en der Kinderen brave Moeder, MARIA JACOBSE, in den ouderdom van 54 jaren en 6 maanden, na eene genoegelijke Echtvereeuiging van ruim 35 jaren. Namens Kinderen en Behuvvdkinderen, Middelburg, 3 Febr. 1867. J. VAN LEERDAM. De Nederlandsche bark Maria Anna, gezagv. J. D. van Mounom, van Batavia voor Middelburg bestemd, die zooals wij in ons vorig Dommer mededeelden jl. Don derdag op de Onrust aan den grond is geraakt,is Zaterdag nacht vlot gekomen en ter reede van Zierikzee aange komen. Het schip is vrij dicht gebleven. Het geloste ge deelte van de lading is door kleine vaartuigen te Zierikzee aangebracht en wordt daar opgeslagen. Prijzen van eifecten. Arasterdam 4 Februari 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 56$ dito dito dito 3 „66$ dito dito dito 4 „87$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 36$ België. Certificaten bij Rothscliild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92$ Certific. Hope co4 59$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 77$ dito dito Leening 1860 4$ 82$ dito 1000 1864 5 87$ Certificaten 6 40$ Aand. spoorweg186} Oblig. 1000 1866 5 „86 Loten 18665 176$ Polen. Schatkistobligatiën4 59 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47 dito 1847/1852 2$ 23$ dito rente Amsterdam5 66$ dito 1864 5 57$ dito fr. 500 1865 5 59$ dito nationale5 52 Bankactiën3 Italië. Leening 18615 50$ Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 30$ Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 41$ Griekenl. dito (blauwe)5 13$ Turkije. dito (binnen!)5 28$$ Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 75$ dito Illinois 7 dito St.Paul&Pac. Spw. 2e sec. 7 49 J dito Atl.Gr.W.Spw. Ohiosec.(p) 7 43$ dito dito geconsolideerde 7 30$ dito dito debentures 8 43 Brazilië. dito 1852/63 4$ <^0$ dito 1865 5 69$ Mexico. dito3 16f Grenada. dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 114 Bij de Nederlandsche Bank is de rente van disconto met pet. verlaagd. Die van beleeningen overanderd. Mcckrapprijzen. Rotterdam 4 Februari. Heden was mooie qualiteit wel te plaatsen. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, mij betoond bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoot, betuig ik mijnon hartelijkeu dank. Vlissingen, 2 Februari 1867. E. J. MULLER. De Familie VAN DER OS betuigt haren hartelijkeu dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het smartelijk verlies van hare Dochter en Zuster, Mevrouw MULLER—VAN DER OS. Vlissingen, 2 Februari 1867. Reeds meermalen heeft men, volgens annonces in de Middelburgsche Courant en uitgegeven Circulaires met inschrijvingsbiljetten, het voornemen kenbaar gemaakt te dezer Stede eene STOOM-, MEEL- EN BROOD FABRIEK op te richten, en daardoor getracht eene genoegzame som en aantal deelhebbers te verkrijgen, ten einde zoodanige Fabriek tot stand te brengen. Eene eerste inschrijving is daartoe niet voldoende ge weest, echter schijnt men het daarbij niet te laten rusten, want in de Middelburgsche Courant dd. 27 Januari 11. leest men: „dat den 25 Jan. 1! eene vergadering heeft „plaats gehad van voorloopige inschrijvers voor eene „alhier op te richten Meel- en Broodfabriek." „In die vergadering werd bepaald, de onderneming zich voorloopig zal bepalen tot eene Broodbakkerij, terwijl men liet toevoegen eener Meelfabriek van latere omstandigheden zal afhankelijk maken. „De Commissie zal nader haar plan voor bet publiek uiteen zetten eu tot deelneming uitnoodigenterwijl een ieder dan voor zich zeiven zal moeten beoordeelen, in hoeverre hij het raadzaam acht, in die onderneming deel te nemen." Een ieder beoordeele dus bij zi°h zeiven, alvorens in die onderneming deel te nemen, iu hoeverre hij zulks raadzaam acht, en stelle zich daartoe de volgende vragen 1. Wat stelt de Vereeniging zich met het oprichten eener dusdanige Bakkerij ten doel, en 2. Is een dusdanige bakkerij alhier noodig, en zal zij aan de verwachting en het doel beantwoorden? Volgens eene vroegere circulaire stelt zij zich ten doel, in goed, voedzaam en goedkoop brood te voorzienin goed en voedzaam brood! maar het brood dat door onze mede ingezetenen gebakken wordt, is dat dan uietgoed, is dat niet voedzaam? gerustelijk, ja! want indien het zulks niet ware, daar bestaat te dezer heids- en scheikundige commissie, ■w^ke, infftèfi het brood dat thans gebakken wordt, niaëjjwn de vereischten van goed en voedzaam voldeed, viw^org.ètf' óf-maat regelen nemen zoude, dat er niet an^e^ da^-zuTk brood

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3