öuitenlanö. Bwtijöingen. CjanMsbmtljtm. dreven en ongepaste voorliefde voor Indië van wege hot opperbestuur verraden en van ons maar bedorven kin deren maken. „Met de reorganisatie der departementen, benoeming van ambtenaren enz. wordt druk voortgegaanhet regent voorschriften, voorloopige en definitieve instructiën voor de financieele organisatie. Of het echter mogelijk is, met de definitieve inrichting vóór 1 Januari 1867 gereed te komen, wordt zoo algemeen betwijfeld, dat er zelfs sprake van moet geweest zijn, het begin der werking van de comp tabiliteitswet tot 1 Juni 1867 te verschuiven. Men schijnt echter ook daartegen op te zien en zal maar liever met een ontoereikend personeel en ontoereikende middelen beginnen. Men weet immers reeds, dat men alleen moei lijkheden, maar geen ondersteuning heeft te wachten van den heer Trakranen, wiens aanmatiging natuurlijk geëvenredigd is aan zijn gebrek aan kennis der Indische administratie; dit gaat zoo ver, dat o. a. bij het departe ment van binnenlandsche zaken nauwlijks de helft van het noodige personeel is toegestaan en men ook gewei gerd heeft, een of meer referendarissen te benoemen, die men hier voor een geregeld overzicht en behoorlijken gang der zaken onmisbaar acht. Men troost zich hier echter met de gedachte, dat op het oogenblik waarop wij dit schrijven, de heer Trakranen het cijfer der afgetreden ministers reeds met een vermeerderd zal hebben. „Te Soerabaija alleenhet Brohdignaaan Nederlandsch Indië, schijnt men van een ander gevoelen te zijn men bericht toch, dat daar een adres van adhaesie aan de politiek van den heer Trakranen ter teekening wordt rondgezonden. De ontwerpers zijn natuurlijk suiker fabrikanten, die tot heden echter met hun liberaliteit ademend product nog niet voor den dag zijn gekomen." Voorts lezen we in bovengenoemd blad dat de begin nende westmousson zich reeds weder heeft doen gevoelen door stremming der communicatie van Samarang met de reede aldaar en door de menschenoffers, die deze rcede, gelijk de godin Dourga, jaarlijks eischt. Gemengde berichten. Te Mnnchen is dezer dagen de prins van Taxis, oud aide-de-camp des konings, in het huwelijk getreden met mejnfvrouw Kreutze, actrice aan den schouwburg der Beiersehe hoofdstad. De dagbladen melden dat dit huwelijk eene groote sensatio heeft gemaakt onder de aristocratische kringen aldaar en de genadige heeren en dames ten zeerste verbolgen zijn op den prins. De verloving van den koning van Beieren met zijne twintigjarige nicht, de dochter van hertog Maximi- liaan van Beieren, is op 28 Januari aan de vertegen woordiging medegedeeld, welke bij adres hem hare gelukweuschingen heeft doen toekomen. Met de Braziliaansche mail is bericht ontvangen, dat in de bank te Bahia, in den nacht van 22 December, eene waarde van ongeveer 30,000 p. st. (ƒ360,000) ont stolen was. Men heeft kwaad vermoeden op een beambte, doch er is geen bewijs tegen hem voorhanden. Eenigen tijd te voren waren sommige deursloten veranderd of gerepareerd, en men vermoedt, dat daarvan misbruik is gemaakt tot het vervaardigen van valsche sleutels, om in de kantoren te komen, alwaar uit de reserve- en eene andere kist de roof is gepleegd. Het recht om op de buitenmuren der tentoonstel lingsgebouwen te Parijs, kennisgevingen, berichten enz. aan te plakken, wil de commissie afstaan voor 80,000 franken. Verhoopingen en aanbestedingen. Van de gisteren te 's Gravenpolder geveilde hofstede zijn alleen 23 bunders 4 roeden 22 ellen, in verschillende perceelen verkocht voor 19,396.62. Theraiomc terstand. 30 Jan. 's av. 11 n. 50 gr. 31 's morg.7 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 45 gr. 's av. 11 u. 39 gr. lFebr.'s morg.7 u. 40 'smidd. 1 u.47 gr. Algemeen overwicht. De Italiaansche senaat is, gelijk reeds gemeld werd, voortgegaan met de behandeling der zaak van den in den zeeslag bij Lissa overwonnen admiraal Persano. Deze is thans, bij oen met overgroote meerderheid geno men senaatsbesluit, instaat van beschuldiging gesteld wegens de onbekwaamheid, waarvan hij in dat gevecht zou hebben blijk gegeven, alsmede ter zake van onacht zaamheid en ongehoorzaamheid aan de bevelen zijner meerderen. De behandeling der procedure zal aanvangen op 12 Maart. De Fransche en Engelsche dagbladen honden zich dezer dagen bezig met het bespreken van het tusschen die beide landen bestaand uitleveringstractaat, naar aan leiding van een door de regeering te Londen tot die te Parijs gerichte uitnoodiging, om zekeren Lamirande uit te leveren. Deze Lamirande had de bank van Poitiers bestolen in zijne betrekking van kassier en was naar de Verecnigdo Staten gevlucht, om zich voorts naar de Engelsche kolonie Kanada te begeven. Bij vonnis van den bevoegden rechter aldaar te Montreal, was hij echter aan do Fransche autoriteiten uitgeleverd. De verdediger van den daarop voor den Fransehen rechter gebrach- ten beschuldigde betwistte do geldigheid van de plaats gehad hebbende uitlevering, op grond dat de Engelsche wet daarbij zou zijn geschonden geweest. Dit gevoelen werd ook door de advocaten der kroon in En geland gedeeld en vandaar nu de door de regeering te Londen tegen Frankrijk ingestelde eisch tot wedernit- levering, op grond dat de uitlevering van Lamirande door de Engelsche ambtenaren in Kanada ten onrechte is geschied ten verzoeke van den consul-generaal van Frankrijk, die geen diplomatiek karakter bezit en voorts op grond dat het misdrijf, waaraan Lamirande zich heeft schuldig gemaakt niet valt in de termen van het uitle veringstractaat, en de gedane uitlevering alzoo behoort te worden beschouwd als nietig en van onwaarde. De Fransche officieuse organen verklaren echter dat de kei zerlijke regeering op deze door Engeland, krachtens zijn recht van soevereiniteit, vrijwillig gedane uitlevering, niet kan terugkomen en alzoo een door den Franschen rechter gedane uitspraak krachteloos maken. Ten opzichte van dit uitleveringstractaat zal men zich overigens herinneren dat de keizerlijke regeering het wil opheffen, waartoe beide contracteerende partijen, krachtens de aangegane overeenkomst, bevoegd zijn. Dezer dagen hebben de bewoners van Kiel in Ilolstein wederom een bewijs erlangd van de autocratische wijze, waarop de Pruisische gouverneur in dat hertogdom het bestuur uitoefent. Bij gelegenheid der uitvaardiging van het manifest, waarbij Pruisen de hertogdommen in bezit verklaarde te nemen, werd een luisterrijk feest gegeven, waaraan echter door de meerderheid van den gemeenteraad der Holsteinsche hoofdstad geen deel werd genomen, daar zij, en terecht, meende dat er weinig stoffe tot vreugde bestond bij den door Pruisen volbrachten roof hunner onafhankelijkheid. De gouverneur heeft thans bij ordonnantie aan de meerderheid van den ge meenteraad gelast,om bij gemotiveerde verklaring binnen acht dagen de redenen aan te geven, waarom zij aan het plaats gehad hebbend feest niet heeft deel genomen. Een blijk van Pruisen's autocratische handelwijze in Hannover zij hierbij tevens niet onvermeld gelaten. In dit vroeger rijk van koning George werd de Volks- Zeitung uitgegeven, een liberaal en algemeen geacht dagblad. Dezer dagen is dit zonder vorm van procés door de Pruisische politie-beambten opgeheven, omdat het, in plaats van den officieelen candidaat voor het Noord-Duitsch parlement, den heer Bennigsen, in een artikel den heer von Munchhausen had aanbevolen voor het lidmaatschap van dit staatslichaam. Uit deze en dergelijke feiten blijkt, dat het aanstaand Noord-Duitsch parlement niets anders dan een werktuig in de handen van den minister von Bismarck wezen zal. Een aantal leden der liberale partij in Pruisen hebben dan ook ge weigerd om de candidatuur aan te nemen voor deze vergadering van Bismarckiaansche stern-machines. Volgens de Augsburgsche Zeitung hebben de regee ringen te Stuttgardt, Darmstadt en Carlsruhe toegestemd in de haar door Beieren voorgestelde conferentie tot ge meenschappelijke invoering van de Pruisische legerorga- nisatie in hare landen. Deze conferentie zal te Stuttgardt worden gehouden. Men zal zich herinneren, dat de Hongaarsche Deak- partij besloten had om alle onderhandelingen met het hof te Weenen af te breken, indien het decreet, ter regeling der legerorganisatie in het koninkrijk, niet werd ingetrokken. Thans meldt de Wiener Presse, dat de keizer reeds het besluit heeft geteekend, waarbij voor- loopig de invoering dezer legerorganisatie wordt ge schorst tot na de constitutioneele organisatie der landen aan gene zijde der rivier de Leitha. Men herinnert zich dat de Tnrksche regeering eene depêche heeft gericht aan de groote mogendheden om zich te beklagen over de door Griekenland ten opzichte van Kandia gevolgde politiek, terwijl de Griekscho be volkingen zich schuldig maakt aan handelingen, in strijd met de allereerste beginselen van het volkenrecht. De Russische regeering heeft op deze depêche van 26 De cember reeds geantwoord. Zij verklaart daarbij voor het oogenblik niet te kunnen beoordeelen of Turkije's klachten over Griokenland gegrond zijn, maar zal trachten te bewerken dat het volkenrecht door dit rijk worde in acht genomen, terwijl zij overigens meent dat door concessiën aan de christenbevolkingen de bestaande conflicten zullen kunnen worden opgelost en de sympa thie der Grieken zal worden opgewekt. In de taal der diplomatie beteekent dit stuk dat Rusland voorloopig eene afwachtende houding wil aannemen, maar toch reeds wil opmerken dat de Turkscbe regeering zelve de schuld draagt der aanstaande verwikkelingen. Heden morgen is te Vlissingen in de haven gekomen de Nederlandsche hoeker Adriana Francisea, gezagv. A. van Eyk, komende van Engeland met kolen voor de gasfabriek aldaar. De Fransche stoomboot Timahdie Maandag jl. op de plaat bij Breskens gestrand is, zal geheel weg zijn. Een gedeelte van de lading heeft men er afgehaald, het overige, grootendeels uit balen gom en meel bestaande, drijft verspreid op de reede van de laatste is een groot deel door Arnemuidsche vissehers opgevischt en te Vlis singen aangebracht. draaiimaiitien cuz. Amsterdam 1 Februari. Raapolie op zes weken 384. Lijnolie op zes weken 39. Oostburg 30 Januari. Bij ruime aanbieding bestond heden weinig vraag voor granen, behalve voor gerst, die in wichtige qualiteiten duurder werd betaald. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe /'11a/' 12. Nieuwe Zeeuwsche rogge ƒ7.50 a ƒ8.10. Nieuwe wintergerst 7 a ƒ7.75. Dito zomergerst 6.50 a ƒ7. Haver 2 a ƒ4. Paardenboonen 7 a 7.25. Middelburg 31 Januari. De aanvoer uit onze naburige eilanden als ook uit Walcheren was tamelijk groot. Puike nieuwe tarwe was begeerd en was daarom niet lager te koop. Naar rogge bestond weinig vraag. Gerst, zoo winter- als zomer-, ging slepend van de hand. Wal- chersche witteboonen algemeen gevraagd en ruim prijs houdend. Bruineboonen in éen doen. Walcherscüe paardenboonen hadden aan vorige weekprijzen g'enegen koopers. Dito groene erwten 25 cent hooger gekocht. Koolzaad zonder handel. Puike nieuwe Zeeuwsche tarwe ƒ11.50 ƒ11,25. Dito Walchersche tarwe 12 a 11.80, gewone 11.75, mindere ƒ11. Jarige en nieuwe rogge ƒ8.50 a ƒ8.25. Puike Zeeuwsche wintergerst 7.50. Dito zomergerst van 6 a 6.75. Puike Walchersche 7. Jarige Walchersche witteboonen ƒ12.50. Nieuwe dito 10 a 9 naar deugd. Nieuwe Walchersche bruineboonen 15 a 14 naar qualiteit. fuike dito paardenboonen wer den meestal op ƒ7.25 gehouden, enkele monsters werden laat beurs voor 7 afgegeven. Nieuwe dito groene erw ten 10 a 9.75, mindere niet begeerd. Koolzaód zonder handel. Raapolie ƒ39 a 40.75. Patentolie 41 a 43.75. Lijnolie 42 a 43 op zes weken, contant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.80 en rogge ƒ8.Aardappelen ƒ3.25 a 3.75 perNed. mud. Versche boter 0.85 a 0.95 per Ned. pond. Te Oostburg waren ter varkenmarkt aanwezig 110 biggen, die allen tot goede prijzen werden verkocht. l'rïizew vim eUecteu. Amsterdam 1 Februari 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 24 pet. 56f dito dito dito 3 661 dito dito dito 4 871 Aand. Handelmaatschappij 41 België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92f Certific. Hope co4 591 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 76 a dito dito Leening 1860 41 821 dito ƒ1000 18645 87-A Certificaten 6 401 Aand. spoorweg Oblig. 1000 1866 5 Loten 1866 5 n IJ' Polen. Schatkistobligatiën4 59 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 451 dito 1847/1852 n dito rente Amsterdam5 dito 1864 5 55^ dito fr. 500 1865 5 58 dito nationale5 50 j$ Bankactiën3 Italië. Leening 18615 501 Spanje. Obligatiën3 thans 21 301 Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 414 Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binnenl.)5 28,\ Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 7 dito Illinois 7 741 dito St. Paul &Pac. Spw. 2e sec. 7 dito Atl.Gr.W.Spw. Obio sec.(p) 7 42 dito dito geconsolideerde 7 304 dito dito debentures 8 431 Brazilië. dito 1852/63 41 604 dito 1865 5 69f Mexico. dito3 IJj| Grenada. dito afgestempeld4/ j Veqeziiela. dito 2

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3