ifftijMnigm. Brieven uit België. reeds uit de ondervinding van het verleden voorgevloeid zij hebben ons herinnerd dat wij voor de handhaving onzer onafhankelijkheid, met vertrouwen op de Voorzie nigheid, toch in de eerste plaats op ons zeiven en op onze eigene verdedigingsmiddelen moeten vertrouwen." Daarop volgt de toezegging eener reorganisatie van het krijgswezen, waartoe van de natie offers wordt verlangd, in den vorm eener nieuwe belasting. Uit Madrid wordt gemeld, dat eene zeer ingrijpende reorganisatie in het krijgswezen bij decreet is ingevoerd, waarbij het leger op twee honderd duizend man zal wordeu gebracht. Bij deze reorganisatie wordt voorts de gewestelijke militie afgeschaft. Wat den toestand der gemoederen in de Spaansche hoofdstad overigens aan gaat, wordt gemeld, dat behalve over de zeven leden der redactie van het dagblad Alerta, ook over den hoofd redacteur van een ander democratisch orgaan door den krijgsraad het doodvonnis is uitgesproken. Dealgemeene verontwaardiging hierover is echter zoo groot, dat do maarschalk Narvaez hoogstwaarschijnlijk voorzichtig heidshalve deze doodvo" nissen niet zal laten executeeren. Uit St. Potbrsburg wordt gemeld dat de bewoging ten gunste der huisgezinnen van de op Kandia tegen de Turken strijdende troepen langzamerhand een meer officieel karakter erlangt en niet verre meer verwijderd is van eene werkelijke ondersteuning van den opstand zelf. Wij betwijfelen dan ook niet of deze Russische beweging zal bij het einde van den winter dat karakter ten volle hebben erlangd, en telken dage wordt dan ook eene uitbarsting der Oostersche qnaestiein de aanstaande lente waarschijnlijker. Op 15 Januari heeft in Mexico, volgens de daaromtrent gegeven bevelen, de marsch der Fransche troepen naar de kust moeten aanvangen, om aldaar te worden inge scheept. Een groot aantal te Mexico, Puebla en Vera Cruz gevestigde Fransche familiën zullen te gelijker tijd naar hun vaderland terugkeeren, uit vrees voor de reac tie, welke na het vertrek der expeditie-troepen zich on vermijdelijk overal in Mexico openbaren zal. Op 5 Maart zullen, volgens beschikking van den maarschalk Bazaino, alle legerafdeclingen Mexico moeten hebben verlaten. Brussel, 26 Januari. Es gieht Fang und Jagdtage," zegt een Duitsche jager- spreuk, die ook ten volle van toepassing is op de moei lijke en delicate taak van dagblad-correspondent. Steeds naar nieuwstijdingen uitziende wordt hij dikwijls geheel en al teleurgesteld. En toch is het oogenblik van schrijven weder daar. Het dagblad, die minotaurus van nieuwstijdingen, wacht weder op zijn prooi. Of men wat weet of niet, er moet geschreven worden, en men moet maar zorgen dat men wat nieuws opdoet. De lezer, die met een vluchtigen blik, maar met de critiek op de lippen, het werk van den briefschrijver doorloopt, en spoedig minachtend het oog er weder af wendt,of meer edelmoedig de eer zijner belangstelling gunt aan de een of andere passage die hem belangrijker voor komt, weet waarlijk niet welke kwellingen en teleur stellingen dikwijls ons deel zijn. Hij neemt het dagblad ter hand, wel verzekerd dat hij de kolommen goed gevuld zal vinden. Ziet hij zich daarbij toleurgesteld, geeft hij er de schuld van aan den opsteller, als of deze het ware die de bliksem van Jupiter in zijn hand houdt en naar zijn welge vallen de gebeurtenissen in het leven roept. Men moge zich nu al tegen dit schreeuwend onrecht willen verzetten, bet helpt niet, er is niets brutaler dan het feit, en men inoet zich dus wel onderwerpen. Gij verbeeldt u nu mogelijk, waarde redacteur, dat deze inleiding ten doel heeft voor gebrek aan nieuws ver. schooning te vragen, of dat ik mijn best wil doen den pil te vergulden. Dan bedriegt ge u echter. Ook ik heb heden mijn Fangtage gehad. Op het oogenblik dat ik de pen opnam, nog zeer bezet wat ik u in deze dagen van scbaarschte aan gebeurtenissen zou mededeelen, valt een belangrijk nieuws niet uit de lucht, want ik sta niet in betrekking met hetgeen boven de wolken drijft, maar uit den mond van iemand die volkomen op do hoogte is. Wat ik u mededeelen kan, heeft nog nergens het licht gezien. Ge ontvangt een proefdruk naoant la lettre zonder dat ik er echter verzekerd van ben dat het nieuws niet reeds uitgelekt zal zijn, alvorens deze brief den afstand tusschen Brussel en Middelburg heeft afgelegd. De gemengde commissie, benoemd bij koninklijk besluit van 10 December, is sedert eenigen tijd aan het werk, maar wat in haar midden voorvalt, wordt zoo stipt moge lijk geheim gehouden. Ik acht het daarom een gelukkig toeval, dat ik in de gelegenheid ben u daaromtrent iets mede te doelen. De bedoolde commissie dan, heeft reeds in den aanvang zijner zitting geconstateerd, dat er groot verschil van inzichten is tusschen het militaire en burger lijke element. Van de zijde der generaals wordt beweerd, dat om de verdediging des lands te verzekeren, een leger van 100,000 man zou noodig wezen. De overige leden echter, allen volksvertegenwoordigers of leden van den senaat, hebben zich verklaard voor het behoud van het leger op de tegenwoordige sterkte, namelijk van 85,000 manbehoudens een aanvulling, in geval van nood, met 15,000 man van de garde civique. Om niet noodeloos tijd met de beraadslagingen te ver spillen, is er een onder-commissie benoemd, die uitslui tend uit do militaire leden is samengesteld, om een rapport uit te brengen, hetwelk als grondslag voor de beraadslagingen dienen moet. Laat ons thans tot een onderwerp van vrij wat minder oorlogzuchtigen aard overgaan. Voor hen die aan het ministerie van financiën verbon den zijn, kon het geen geheim blijven dat de minister van dat departement, de heer Frère Orban, zich als het ware met een zijner secretarissen heeft opgesloten en er onvermoeid aan het werk is. Wat daar voorbereid wordt, wordt natuurlijk geheim gehouden, hoewel het aan gis singen daaromtrent niet ontbreekt. Zoo men zegt, moet het den heer Frère zeer hiuderen dat de werkzaamheid en voortvarendheid van zijn jeugdigen ambtgenoot van justitie, den heer Bara, hem geheel in de schaduw plaatsen, vandaar dat hij zich nu voorstelt ons met eene hervorming te verrassen, die de afschaffing der gemeente-accijnsenin belangrijkheid nog verre achter zich laat. Dat is een edele naijver. Het land zal er zeker bij winnen. Laat de heer Bara zich beijveren om onze burger lijke wettenen strafwetten te herzienjaat hij de bepalingen die met den letter en den geest onzer constitutioneele wetten in strijd zijn, doen intrekken, men zal hem van harte toejuichen, want in al deze opzichten worden wij nog bijna uitsluitend volgens de Draconische wetten van het eerste Fransche keizerrijk behandeld. En indien zijn collega met hem wedijvert, door in de regeling van het financieel beheer, in de nog voortdurende tolliniën en belastingen aanhoudend verbeteringen te brengen, zoo veel te beter. In de politieke wereld bestaat evenmin als in de phy- sieke onbeweeglijkheid. Men moet vooruit of achteruit gaan. Men spreekt er ook van, maar dit meld ik u nog slechts ouder uitdrukkelijke reserve, dat de heer Frère Orban zich met niets minder bezig houdt dan meteen tolver bond voor te bereiden tusschen Frankrijk, Zwitserland Holland en België op den voet van het Duitsche Zolloerein. In theorie is dit denkbeeld meer dan eens geopperd, maar tot nu toe is het nooit in ernstige overweging genomen. Het is echter zeer belangrijk ook hier na te gaan hoe langzamerhand de denkbeelden zich een weg banen van de wetenschappelijke congressen en boeken naar depractijk, om eindelijk in beraadslaging te komen bij de wetgevende vergaderingen. Denzelfden dag reeds, waarop Louis Goblet, graaf van Alviella, afgevaardigde van Brussel op eene treurige wijze in het krankzinnigen gesticht te Uccle zijn leven eindigde, hebben onze groote politieke raddraaiers de eerste stekken gestoken voor de kiesbeweging, die om meer dan eene reden merkwaardig wezen zal. Waartoe die haast? De liberale associatie heeft geen mededinger meer, nu een aanzienlijk gedeelte der leden van de Louve het recht gevraagd en verkregen heeft om met hen aan te zitten. Er was dus geen gevaar. Waar ligt dan de oplossing van het raadsel? In weinige woorden zal ik het u mede deelen. Bij de laatste verkiezingen van de kamer werd de heer Picard dadelijk door vele burgers gesteund, niet alleen door de mannen der associatie, maar ook door hen die daar niet toe behooren. De heer Picard, die lid van de provinciale staten is, is een flink, krachtig politiek man met een voortreffelijk karakter, die vastheid van begin selen aan eene groote welsprekendheid paart. Maar daar de heer Picard in 1848 bij de verschijning der Fransche republiek zijn vreugde niet verborgen hield, en daar men wist dat hij steeds tot de onafhankelijke liberalen had behoord, wisten de ultrs-ministerieelen van de associatie zij n politieke voogden te overtuigendat het beter was voor den heer Picard zich ditmaal nog maar schuil te houden, opdat de heeren Anspach, burgemeester van Brussel en Broustin,notaris, een man die niet in staat is om tweewoor den achter elkander te zeggen, maar die zich bij de asso ciatie zeer verdienstelijk bad gemaakt door in een vrij moeilijken tijd zich met bet presidentschap te belasten, zouden kunnen gekozen worden. Doet afstand van den beer Picard, zeide men, en wij beloven u dat wij bij de volgende vacature die niet lang kan uitblijven, daar de heer Goblet als opgegeven kan beschouwd worden op den heer Picard onze stemmen zullen uitbrengen. De heer Picard trok zich terug en de heeren Anspach en Broustin namen plaats onder de vertegenwoordigers der natie. En nu is de heer Goblet nauwlijks dood of de ultra ministerieelen herinneren zich hunne belofte maar...., om zijn verkiezing te verijdelen. Zij hebben reeds hun plan de campagne vastgesteld, en om den heer Picard buiten te sluiten, beschermen zij de candidatuur van den heer Watten, schepen- van de stad Brussel. Het ministerie heeft daar volle vrede mede. Het be geert volstrekt niet dat men een mari in de kamer brengt, die zich volkomen onafhankelijk acht, en daar men niet zeker is van de verkiezing van den heer Watten, die gansch niet populair is, zoo heeft men den heer Tarlier, professor aan de universiteit te Brussel, weten over te halen, om zich eveneens candidaat te stellen. Hij is van denzelfden stempel als de heer Picard, en men rekent er op dat zoodoende de stemmen der onafhankelijke libe ralen verdeeld zullen zijn en de heer Watten, dank zij deze list, de meerderheid zal bekomen. Zoodanig is op dit oogenblik de stand dor verkie zingen in onze hoofdstad. De algemeene vergadering der associatie zal mij gelegenheid geven hierop terug te komen en melding te maken van den uitslag dezer be treurenswaardige listen, die geen ander resultaat hebben dan dat zij de uitdrukking der publieke opinie verval- schen en haar door allerlei knoeierijen met geweld be teugelen. Het constitutioneele België is vrij wel op den weg om ten minste te Brussel weldra officieele candida^ ten te zien aanbevolen. Het ministerieel alvermogen kan maar geen vrede hebben met een onafhankelijk volks vertegenwoordiger. De beurs was heden tamelijk in agitatie. Een telegram uit Rome berichtte, dat de heilige vader geenszins heeft bewilligd in het voorstel van den heer Langrand Dumon- ceau betreffende de geestelijke goederen. Alleen op deze tijding zijn de houders van aandeelen in de maatschappij van Langrand Dumonceau door een panischen schrik bevangen. De fondsen, die meer en meer stegen, daalden even spoedig. Echter blijven velen, niettegenstaande de verklaring van het officieele blad van den heiligen stoel, gelooven dat de schitterende ster Langrand Dumonceau hen op den goeden weg voorlicht. Heden middag zijn ter reede van Vlissingen geko men het barkschip Burgemeester van Middelburgvan Batavia naar Middelburg, alsmede Tagal, voor Doidrecht bestemd. Do Fransche stoomboot Slimsaakomende van Marseille, met stukgoederen, bestemd naar Antwerpen, ia heden morgen vroeg, door den donker misleid, op het plaatje bij Breskens geloopen en zit daar thans zeer gevaarlijk. Jlcck rapprijren Rottendam 28 Januari. Er was heden geen handel. tfxjriiaiMuarklcn caz. Amsterdam 28 Januari. Raapolie op zes weken 39j. Lijnolie op zes weken 39. Rotterdam 28 Januari. Tarwe 20 cent lager. Gerst, paarden-, bruine- en witteboonen 20 cent hooger. Axel 26 Januari. Tarwe 11.20 a11.95; rogge 7.45 ■X f 7.95; wintergerst 7.30 a 7.75; zomergerst 6.90 a ƒ7.10; haver 3.25 a ƒ4paardenboonen ƒ6. 80a/7.30; duiveboonen 7.45 a 7.95; bruineboonen 10.25 a /12.15; groene erwten 7.95 k 8.65; gele dito ƒ7.95 a ƒ8.10; grauwe dito 8.40 a 8.85; boekweit ƒ6.70 a 6.90. Prijzen van ot'eeten, Amsterdam 28 Januari 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 56 dito dito dito .3 66J dito dito dito 4 ,871 Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten bij Rothschild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92J Certific. Hope co4 58 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 77 ,V dito dito Leening 1860 41 82 dito 1000 18645 87^ Certificaten 6 40j /land. spoorweg186 ,/Óblig. 1000 1866 5 851 Lbfen 1866. 5 1761 Polen. Schatkistobl igalië 4 5j>jL

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3