öuitenlcmfc. <5 .1 s e hebben, een boterham of een dubbeltje altijd verkies lijker is dan raad, volgens het oude spreekwoord „praat jes vullen geen gaatjes." Doch laat ons liever wachten tot we voor de balie verschijnen. Wij vernemen, dat er door den veldwachter van het transport proces-ver baal tegen zijn edelachtbare is opgemaakt. Mocht zijn edelachtbare dan soms te gelijk met ons op de banken der beschuldigden zitten, dan hopen wij, dat het daar sans rancune zal wezen." Ll. Maandag heeft men te Tilburg in de hoofd parochie („het heike") onder de mis van den kan sel de leziDg der boeken verboden, welke onder den titel van „Leesbibliotheek voor christelijke huisge zinnen" te 's Bosch worden uitgegeven door den drukker en boekhandelaar H. Bogaerts. De uitgave van het werkje Ida van Fokenburg schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Een groot deel der abonnementen werd dan ook onmiddellijk opgezegd, terwijl des avonds in een huis onder het branden van een aantal dier werkjes, een dapper vuur werd gestookt. (A. Noordbr.) Jl. Maandag heeft te Harlingen, volgens een bericht in de Provinciale Friescbe courant, eene soort van de monstratie van de zijde van een vierdehalf honderd broodelooze werklieden plaats gehad, die, in hunne ver wachting om stadswerk te bekomen, teleurgesteld, zich voor het huis van den burgemeester verzamelden, ten einde dezen om arbeid te vragen. De demonstratie was echter van den meest vreedzamen aard en zou eigenlijk niets te beduiden hebben gehad, indien niet een der werklieden door brutaliteit aanleiding had gegeven, om hem in arrest te nemen. Ofschoon ook toen de manifestatie nog geen ernstig karakter aannam, had de burgemeester evenwel, uit vrees voor ongeregeldheden, gezorgd, dat de troepen geconsigneerd werden, om desnoods dadelijk bij de band te zijn; een maatregel, die gelukkig onnoodig was geweest. Volgens het Politieblad zijn in het vorige jaar 920 vreemdelingen over de grenzen van dit rijk verwijderd, die zich hier ophielden zonder middel van bestaan of legitimatie papieren, en zijn in het vorige jaar tusschen verschillende postkantoren in ons rijk vermist 33 brieven, bevattende aan geldswaarde ƒ6632.29, benevens eenige effecten, loten der staatsloterij, enz. De Amsterdamsche courant meldt, dat de openge stelde leening voor bet Paleis voor volksvlijt volteekend is. In den winkel van den horlogemaker Retter te Munchen bevindt zich een horloge, hetwelk als een maDchettenknoopje kan gebezigd worden. Het is kleiner dan een Hollandsch kwartje en loopt op tien robijnen. Aangaande den brand op de Mississippi-stoomboot Fashione, waarbij meer dan 300 personen zijn omge komen, verneemt men nader dat het vaartuig op zeven mijlen afstands van Baton Rouge vlam vatte, vermoedelijk door vonken uit den schoorsteen. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat er aan geen bhtsschen te denken was, inzonderheid toen de groote ladiug katoen, 2700 balen, werd aangetast. Ongeveer 100 kajuit en 300 dekpassa giers, de laatsten bijna allen negers, waren er aan boord. Velen wierpen zich in den stroom; de overigen liepen van de eene naar de andere zijde, totdat ook zij meeren- deels in het water werden gedrongen. De kapitein redde verscheidene vrouwen, die hij in eene boot aan land bracht; de stuurman bereikte zwemmende den oever. Eene moeder wierp hare drie kinderen in den vloed en sprong hen toen na; zij zelve en een harer kinderen werden gered, de beide anderen zag zij verdrinken. Er moeten omstreeks 80 menschen gered zijn. Het schip dreef op eene zandbank en verbrandde bijna geheel. De bij den mayor van Londen geopende inschrij ving tot ondersteuning der armen heeft in drie dagen de som van nagenoeg 4000 p. st. opgebracht. Intnsschen bestaat ook in andere plaatsen, tengevolge van gebrek aan arbeid en van de strenge koude, groote armoede. Te Greenwich en te Deptford heeft de nood reeds aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. In beide genoemde plaat sen zijn jl. Donderdag eenige bakkerswinkels door een groot aantal personen uit delaagste volksklasse geplun derd. Nopens den orkaan, welke zulke verschrikkelijke verwoestingen in de baai van Napels heeft aangericht, wordt van daar het volgende gemeld, onder dagteekening van 15 dezer: Het heugt den oudsten Napolitanen niet ooit zulk een noodweer te hebben bijgewoond. Reeds sedert verscheidene dagen woei de sirocco vrij sterk, maar zonder hevigheid, en eergisteren hadden wij, ge durende het grootste gedeelte van den dag, bijna de drooge en warme temperatuur van den zomer gehad; maar tegen den avond veranderde de wind van richting, werd Z. O. en verkreeg, loodrecht op de koopvaardij- haven vallendebinnen weinige oogeublikken het aanzien van een waren orkaan, die bijna dertig uren zonder merkelijke tusschenpoozen geduurd heeft. Bij het aanbreken van den dag ontwaarde men de vreeselijke gevolgen: meer dan 30 schepen waren gezonken of ge strand in de haven; honderde schuitjes van kustvaar ders en visschers waren door den vloed weggesleurd en verdwenende zee was bedekt met allerhande wrakhout, dat tot in de stad werd geworpen. Onder de verongelukte schepen telt men er van verscheidene natiën: Italiaan- sche, Grieksche en Fransche; de meeste waren met graan geladen en kwamen uit de Zwarte Zee. Vooralsnog is het onmogelijk het aantal dooden en het cijfer der verlie zen op te geven. Men schat de aan den handel berokkende schade op 12 a 15 millioen. En niet alleen te Napels heeft de orkaan gewoed. Nog vier schepen, met graan geladen, zijn ter reede van Baja, twee te Pozzuoli en andere te Torre del Greco en te Castellamare gezonken. Ook spreekt men van zware schade in de tuinen der villa's van Pausilipo." De vijver te Regentspark te Londen, waar onlangs het schromelijk ongeluk plaats greep, is thans nauw keurig doorzocht, en zijn geene verdere lijken gevonden, zoodat men nagenoeg de zekerheid heeft, dat het onge luk tot het reeds vermelde getal van 41 dooden zal be paald blijven. De secretaris van de trans atlantische telegraaf- maatschappij beeft bekend gemaakt, dat de onderzeesche kabel in goeden staat verkeert en dat de storing der gemeenschap met New-York is ontstaan door het breken van de lijn op Cape-Breton, tengevolge van een hevigen sneeuwstorm. De menigvuldige en aanhoudende sneeuw levert dit jaar ook eene bijzondere vreugde en voordeel aan de liefhebbers van klopjacht, waaraan te Tilburg bijna een ieder schijnt deel te nemen. Geheele ploegen van 20 a 25 werklieden trekken, met knuppels gewapend, door de velden, om het wild, vooral de konijnen, eene doodelijke uitklopping toe te dienen. Meer dan 1100 konijnen zijn in vier dagen tijds van daar verzonden, meest naar België. Een enkel strooper doodde in twee dagen 58 konijnen. Ongetwijfeld zal men binnen weini gen tijd over dat schadelijk gedierte in die omstreken niet meer te klagen hebben. Jammer evenwel voor de liefhebbers der niet verbodene jacht, dat bij al die kloppartijen de hazen en patrijzen niet gespaard worden. Uit Engeland wordt een bijzonder geval van faillis sement medegedeeld. De PeninsularWest-Indian and Southern-Bank Limitedwas nog niet oud, en nog niet tot den eersten rang opgeklommen. Haar failliet zal wel is waar geen nadeelige gevolgen in uitgestrekten kring hebben; maar de omstandigheden zijn er niet te minder schadelijk om. Nominaal was het kapitaal anderhalf mil lioen. De honderd aandeelhouders hadden tezamen 13,680 aandeelen. De verplichtingen der bank bedroegen slechts 100,000 p. st. Met een storting van 10 p. st. per aandeel zou de zaak dus gevonden zijn. De aandeelhouders, werden opgeroepen. Maar58 van de honderd aan deelhouders, houdende 12,888 aandeelen, waren niet te vinden; zij bevonden zich of buiten het bereik der wet, of hadden hunne aandeelen overgedragen op personen, die niets bezaten. De houders van 147 aandeelen hadden geprotesteerd tegen de storting. De houder, van 24 aan deelen waren eenvoudig van de lijst weggeschrapt; van 52 aandeelen hadden de houders een accoord aangebo den op 60 aandeelen was van de 10 p. st. die gevraagd werden een kleinigheid op rekening betaald, en 15 aan deelen waren op naam van personen, die zeiven failliet waren. Slechts 17 aandeelhouders, en deze natuurlijk de eerlijkste, die zei ven bedrogen waren, betaalden de 10 p. st. Zij hadden te zamen 267 aandeelen. Twee anderen, houdende 31 aandeeleu, hadden de onvoorzichtigheid ge had reeds vooruit op hun aandeelen een tweede storting te betalen, 't Resultaat was dat over de 12,888 aandeelen slechts 2993 p. st. te krijgen was, waarvan nog 400p.st.aan rechts-onkosten afgaan, en waarmede het nadeelig saldo van 100,000 p. st. ten laste eener maatschappij, die een kapitaal van 1,500,000 p.st. heette te hebben, moet afge daan worden. De waarborg door deze bank gesteld bestaat uit wissels op de Buenos-Ayres-baDk en aandee len in de Europ. Central, and Carmarthen and Cardigan Railways, welke beide op bet oogenblik ook slechts nominale waarde hebben. De commissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs moet het voornemen hebben opgevat voor den duur dier expositie een journalisten-casino in 't leven te roepen. De vertegenwoordigers der dagbladen zouden daar eene algemeene plaats van bijeenkomst vinden, zoowel om zich met elkander te onderhouden als om te werken. Tegelijkertijd zou een speciaal telegraafbureau voor hen worden ingericht. Een Spanjaard is op het denkbeeld gekomen gedurende den tijd der tentoon stelling, dagelijks 400,000 diners gereed te maken, tegen den prijs van éen frank per couvert. Het diner zal bestaan, uit soep en drie verschillende schotels. Wan neer men nu aanneemt dat de tentoonstelling een geheel jaar zal duren en de ondernemende restaurateur op ieder diner maar éen stuiver verdient, dan maakt hij eene winst van 7,300,000 franken. Volgens het rapport van kapitein Shaw, eersten chef eener brandweer, hebben te Londen gedurende het jaar 1866: 1338 branden plaats gehad, die meer of min belangrijke schade hebben berokkend. De diensten van de brandweer werden 1543 maal ingeroepen. Het aantal bluschtoestellen was als volgt: twee drijvende stoom- brandspuiten, 7 groote stoombrandspuiten, 14 kleinere dito, 64 hand-brandspuiten. De brigade telt 230 man, die even als de toestellen tot blussching en redding, over 51 stations zijn verdeeld. De onkosten beliepen in 1866 53,000 p. st., die gedekt zijn als volgt: de schatkist draagt 10,000 p.s.bij; de assurantie maatschappijen 11,28514.8p.s. en de verschillende kerspelen, door eene hoofdelijke be lasting, 31,795.13 9. p. s. Kapitein Shaw dringt op ver sterking der brigade aan, opdat het aantal ernstige branden vermindere. Verkoopingen en aanbestedingen. Jl. Zaterdag is alhier aanbesteed het driejarig onder houd van het Oost-Indisch huis, voor ƒ2690. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Januari 1867. Wind. k. a> 93 -V T3 n E 3 ■vH J -2 V X C O EO O V. V JS C-J ti 93 -X SjCi '-P £2 O n, o j= bo| .5 S O p."° «3 .5 a 93 bo <u Aanmerkingen. 20 Oost. 21 O.NO. 22 ZOost. 23'Zw.t.W. 24 Zw.tlW. 25 W. t. Z. 26'W. t.N. 15 9 7 9 11 8' 3 761 6 -2.4 759.9 -4 3 765.6 -4 4 757.6 +3.9 7523 8.7 750 4 6.4 766.21 4.6 0.89 0.88 0.93 0.97 0.86 0.97 0.87 418 2.92 3.13 5.85 7.26 6 98 6.50 0.0 0.0 0.0 3.0 07 0.7 0.2 bewolkt betrokken, bewolkt betrokken, bew. betr. regen, betrokk. mist regen, bewolkt regen, bewolkt mist regen, bewolkt betrokken. Thcrmome terstand. 26 Jan. 's av. 11 u. 41 gr. 27 'smorg.7u.44gr.'smidd.l u.46gr.'sav.llu.48gr. 28 's uiorg.7 u. 49 'smidd. 1 u. 50 gr. Algemeen overzicht. De Fransche Moniteur bevat een keizerlijk besluit, waarbij het wetgevend lichaam en de senaat tegen 14 Fe bruari worden bijeengeroepen. Volgens verschillende geruchten zal keizer Napoleon zelf met eene troonrede de zitting openen. Intnsschen voorspelt men dat de levensduur van het nieuw ministerie zeer kort zal wezen, voornamelijk op grond van de moeielijke positie dergenen, die als leden van het gewijzigd kabinet de hervormingen zullen hebben in te voeren, waartegen zij vroeger steeds openlijk oppo sitie voerden. De BerUjnsche dagbladen berichten dat de constitutie voor den Noord Duitschen bond nog altijd wacht op de onderteekening der verschillende partijen, doch dat men deze bekrachtiging binnen weinige dagen tegemoet ziet. De goedkeuring der bijeenroeping van het Noord- Duitsche parlement tegen 24 Februari is door de verschillende gemachtigden der bondsregeeringen voor- loopig aangeteekend in het protocol der op 21 Januari gehouden conferentie. Sommige dagbladen hebben beweerd dat de combinatie van den Italiaanschen minister Scialoja ten opzichte der geestelijke goederen de goedkeuring van paus Pins IX zou wegdragen en ook om die reden aanbevelenswaardig was, als zullende leiden tot eenige meerdere toenadering tusschen Florence en Rome. Een officieus orgaan der pauselijke regeering verklaart thans echter dat de paus zijne goedkeuring aan het ministerieel plan van den lieer Scialoja geenszins gegeven heeft. Door dit bericht zal het aantal voorstanders van dat plan waarschijnlijk eene nieuwe vermindering ondergaan, en wordt het nog twijfel - achtiger of de meerderheid in het parlement zich ten gunste daarvan verklaren zal. Wij deelden reeds mede, dat ook de troonrede, waar mede de koning van Zweden op 19 Januari den landdag heeft geopend, niet blind was voor de gevaren, waardoor het leven der kleinere staten van Europa sedert den laatsten tijd worden bedreigd. Dat stuk is ons thans in zijn geheel bekend geworden en wij vinden daarin eene zinsnede, welke bijna gelijkluidend is aan die, welke voor kwam in de laatste troonrede van den koning der Neder landen „De gebeurtenissen zeide de koning van Zweden waarvan wij onlangs getuige zijn geweest, hebben op nieuw eene waarschuwing voor ons opgeleverd,

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2