MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 17. Dinsdas 29 Januari. 1867. ©innenlantJ. Editie van Maandag avond 8 uren. BEKEND M AKIVG. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend dat op Maandag den 4 Maart aanstaande, des middags ten 12 nre, zal worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van Remontpaarden en wel door de hoofd administratie van het le regement dragonders te Deventer van GO paarden; van het 2e rege ment dragonders te 's Gravenhage van GO paardenvan het 3e regiment dragonders te Haarlem van 60 paarden; van het 4e regement dragonders te Zntphen van 60 paarden; van hetregement veldartillerie teütrecht van 150paarden; van het regement rijdende artillerie te Arnhem van 50 paarden; dat deze aanbesteding niet bij loten of partijen zal geschieden; maar voor het getal paarden in eens zoo als boven is opgegevendat de helft van de te leveren paarden vóór of op den 1 Mei aanstaande, den ouderdom van 48 maanden moet hebben bereikt (met vergunning daaronder vijf- of zesjarige te begrijpen); dat voor de wederhelft paarden tnsschen de 60 en 72 maanden moeten worden geleverd, en dat in de voorwaarden van aanbesteding wederom de bepaling is opgenomen, dat een derde gedeelte der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet zijn. De gemelde voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing, onder andere ter provinciale griffie van Zeeland, te Middelburg. Middelburg, den 25 Jannarij 1867. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 28 .Januari. Naar men verneemt, heeft Z. M. dezer dagen een besluit genomen, waarbij geregeld wordt de bezoldiging van de referendarissen en van de hoofdcommiezen, gelijk dit vroeger heeft plaats gevonden ten opzichte van de com miezen en verdere ambtenaren der onderscheidene depar tementen van algemeen bestuur. Bij dat besluit worden nn een maximum en een minimum voor die traktementen vastgesteld, zoodat er gelijkheid tusschen de traktementen der ambtenaren aan de departementen zal bestaan, en de regeling dier traktementen niet eigendunkelijk of wille keurig zal kunnen geschieden, waarover vroeger wel eens werd geklaagd. Het traktement van de referendarissen is bij dat besluit bepaald op 2500 als minimum en ƒ3500 als maximum. Door eene firma te Rotterdam, die in granen en meel handel drijft, is aan den minister van binncnlandsche zaken een adres gericht, waarin zij zich beklaagt over de rijkstelegrafisten B. en L. te 's Gravenhage, daar deze, onder de firma B. L. handel drijvende in meel, van het overseinen der meelprijzen van anderen gebruik kunnen maken in hun eigen belang. De adressanten vermeenen dat daardoor het vertrouwen op geheimhouding der dépêches geschokt wordt, en zij voegen er bij, dat indien de rijkstelegrafisten werkelijk bevoegdheid hebben om zich, hetzij individueel, hetzij met anderen, in handels zaken in te laten, of indien deze bevoegdheid hen bij uitzondering of oogluiking kan verleend worden, het voor het publiek van belaug is daarvan kennis te dragen. Zij verzoeken derhalve den minister: 1. of ten strengste te weren dat lijkstelegrafisten, hetzij opeigen of anderen naam, handel drijven, of 2. officieel publiek te maken de namen en standplaatsen der rijkstelegrafisten, die zich met handel of bedrijf onledig houden. Benoemingen en besluiten. politie. Benoemd tot commissarissen van politie te Amsterdam mr. K. N. Zur Müblen, thans advocaat en rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, en J. C. van Schermbeek jr., thans commis saris van politie te Zaandam. Kerknieuws. Volgens de laatste statistiek telt de christelijk afgescheiden gereformeerde kerk in Nederland 294 gemeenten, 200 leeraars en 90559 zielen; er zijn" 77 vacante gemeenten. De Theologische school te Kampen heeft 57 studenten. In 1866 zijn 13 nieuwe kerkgebou wen gesticht. Marine en leger. De minister van oorlog heeft de korps-kommandan ten aangeschreven om den soldaat geene korting voor kleeding op te leggen, indien hem geen 25 cent zakgeld zuiver in de vijf dagen overblijftvermits den minister klachten zijn gedaan, dat, door de hooge prijzen der levensbehoeften, den soldaat bijna niets zou resten, zoo hem nog voor kleeding werd gekort. Het voren staande is niet toepasselijk in het geval dat de militair zich aan dronkenschap schuldig maakt. De terugzetting der werklieden op de etablisse menten van 's rijks marine-werven, die, op gezette leef tijden onvoorwaardelijk toegepast, zoo vele en meestentijds niet ongegronde redenen van ontevredenheid verwekte, is, naar wij vernemen, door den tegenwoordigen minister van marine, den heer Pels Rijcken, verzachtend gemaakt, door den leeftijd van terugzetting 5 jaren later te stellen en dezo dus in den regel eerst op55jarigen ouderdom toe te passen. Koloniën. De tijdingen, met de eergisteren hier aangekomen mail uit Oost-Indië aangebracht en looponde tot 15 Decem ber jl., bevatten weinig nieuws. Volgens het Nieuw Bataviaasch handelsblad kan de onderwerping der Pasoemah-landen als nagenoeg vol tooid worden beschouwd. Een gedeelte der derwaarts gezonden troepen is naar Batavia teruggekeerd, en men meent dat er grond bestaat om te verwachten, dat deze tweede onderwerping duurzamer dan de eerste zal zijn. De Javasche courant bevat een staat van het gewas en de uitzichten met betrekking tot den oogst, waaruit blijkt dat die, voor zoover opgaven zijn ingekomen, over het algemeen gunstig mag worden genoemd. De epidemie onder de buffels was te Padang en omstreken waargenomen, en wel in zeer verontrustendo verhouding tot de sterfte dier beesten in het Palern- bangsche. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 13 en eindigende den 19 Januari. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 2018 runderen547 zijn gestorven, 19 afgemaakt en 273 hersteld, terwijl er 1179 in behan deling bleven. Sedert bet uitbreken der ziekte zijn in die provincie 83,144 runderen aangetast, waarvan er 37,460 stierven, 14,767 werden afgemaakt, 29,021 her stelden en 1896 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 480 runderen gestorven 36; 444 werden afge maakt, hersteld 5, nog ziek geene. Sedert het uit breken der ziekte werden 6750 runderen aangetast, waarvan er 881 stierven, 5071 werden afgemaakt en 798 hersteldon, terwijl geene zieken aanwezig zijn. Boven dien werden 84 stuks afgemaakt. In de provincie Gelderland werden in die week aan getast 87 runderengestorven 5, 394 werden afgemaakt; hersteld 3, nog ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 468 runderen aangetast, waarvan er 36 stierven, 1835 werden afgemaakt, hersteld 4 en nog ziek zijn geene. In de provincie Utrecht werden in die week aango- tast 1301 runderen; 935 stierven, afgemaakt geene, 481 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte worden 46,286 runderen aangetast, waarvan er 27,419 stierven, 3479 werden afgemaakt en 14,004 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 1384 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapi tulatie zijn aangetast van 30December tot5 Jan.in Zuid- Holland 2586, in Noord-IIolland 484, in Gelderland 90, in Utrecht 1828. Totaal 4988. Van 6 tot 12 Januari: in Zuid-Holland 2541, in Noord-Holland 400, in Gelder land 54, in Utrecht 1394, totaal 4389. Van 13 tot 19 riVin Zuid-Holland 2018, in Noord-Holland 480, in d 87, in Utrecht 1301, totaal 3886 runderen. Januar Gelder* iSBe week, eindigende met 10 Januari, zijn bij de Engelsclïb regeering 11 gevallen van veetyphus bekend geworden, dat is 8 minder dan in de daaraan vooraf gaande week. Rcehtszaiicn. In de zaak van de cadetten der militaire academie te Breda, die zich te 'sHertogenbosch in cellulair voorarrest bevinden, is na dat arrest door den auditeur-militair en commissarissen nog eene instructie gehouden, waarbij te Breda aan de academie weder 33 cadetten zijn verhoord. Do instructie in deze zoo veel gerucht makende zaak schijnt alsnu eindelijk te zijn afgeloopen, zoodat men verwacht, dat de gedetineerde cadetten eerstdaags voor den krijgsraad zullen terecht staan. Gemengde berichten. Men meldt, dat Z. M. de koning aan Albert Huisman en Bart Klnin, van Vaassen, door het provinciaal gerechts hof te Arnhem onlangs ter dood veroordeeld, gratie van de doodstraf heeft geschonken en die veranderd in löjarige gevangenisstraf. Jl. Woensdag hield de schippers-vereeniging Schuttevaer te Ileerenveen hare jaarlijksche vergadering. Men heeft besloten zich tot de regeering te wenden tot het verkrijgen eener wijziging in het voorgenomen plan tot afsluiting van het IJ vóór Amsterdam, als zijnde zulks eene onoverzienlijke bemoeilijking voor de zeevarenden, die telkens bij het groote aantal schepen, dat aldaar dagelijks passeert, zich uren lang voor de te maken sluis zouden moeten ophouden, hetwelk eene niet geringe belemmering in den handel zal teweegbrengen. Dezer dagen werd gemeld, dat door de nijverheids- vereeniging van goud- en zilversmeden te Schoonhoven een adres aan den minister van finauciën is opgezonden, ter zake van den gebrekkigen waarborg, welken onder de werking der tegenwoordige wet de koopers van gouden voorwerpen verkrijgen. De te Rotterdam geves tigde en bij koninklijk besluit erkende vereeniging van fabrikanten en bandelaars in gemeld vak, onder den naam Benvennto Cellini, heeft zich thans ten zelfden einde tot den minister van financiën gewend en een adres van adhaesie aan dat der Schoonhovensche vereeniging aan dien minister doen toekomen. De vorige week deelden wij een bericht uit de Nieuwe Utrcchtsche courant mede, grieven bevattende omtrent de bejegening van een transport gevangenen. Evenzeer meidden wij, dat de daarbij betrokken burge meester van Soest eene klacht wegens laster heeft ingediend. In het uommer der Nieuwe Utrechtsche courant van heden lezen wij, naar aanleiding van een door dien burgemeester in de Amersfoortsche courant ingezonden Btuk, waarin hij een relaas van het voorge vallene geeft, het volgende„Wij achten het onnoodig om vooralsnog met den heer P. Gallenkamp Pels in bepaalde discussie te komen. Het artikel in de Amers foortsche courant hebben wij niet in banden gekregen. Wij willen alleen een enkel punt rcleveeren: In het uittreksel, dat wij er van in bet Handelsblad gevonden hebben, staat, „dat de nood waarin de arrestanten zich bevonden, toch nog zoo groot niet kan geweest zijn, ten gevolge van hun kortstondig gedwongen oponthoud." Daaruit blijkt, dat de edelachtbare heer de zaak niet eens kent, want 's Woensdags ochtends om 8j imr van Utrecht vertrokken, zijn zij met de overige passagiers, des anderendaags, Donderdag om 12 uren weer in Utrecht gekomen. Een welgevoed en welgekleed burgemeester, wiens buik spreekwoordelijk geworden is, moge het zoo lang zonder eten en drinken in de kou kunnen uithouden; wij gelooven dit niet van menschen, die naar de Ommer- schans vervoerd worden. Wij meenen den lieer Gallen kamp Pels te moeten doen opmerken, wat we onzen stadgenooten op het hart drukten: Denk, edelachtbare, dat de armelui geen witte beeren of walvisschen zijn Voor 't overige zien wij ook, dat zijn edelachtbare zijn raad niet onthouden heeft. Ook hier moeten wij zijn edelachtbare doen opmerken dat voor lui, die honger

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1