N"- 16. Zondag 27 Januari. 1867. I ril Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 36 Januari. Gisteren had _hier eene vergadering plaats van voor- loopige insclmj^s ^oor een op te richten meel- en broodfabriek. L-t co—missie, die iu een vorige vergade ring benoemd was tot het doen van een nauwkeurig onderzoek naai' de wijze, waarop die zaak zou moeten tot stand gebracht worden en het aanbieden van een volle dig plan, bracht haar rapport uit, waaromtrent nog in dezelfde vergadering een beslissing werd genomen. De vergadering vereenigde zich namelijk met een plan volgens hetwelk de onderneming zich voorloopig zal bepalen tot eene broodbakker!], terwijl men bet toevoe gen eener meelfabriek van latere omstandigheden zal afhankelijk maken, en bet aangekochte graan op wind molens zal laten malen. Het goedgekeurde plan komt alzoo op het volgende neêr: 1. het aankoopen van een terrein, groot genoeg voor een meel- ea broodfabriek met bijbehoorende lokalen 2. daarop aanvankelijk te doen bouwen een volledige broodbakkerij met twee ovens, die dagelijks ieder 2000 pond brood kunnen opleveren, en plaats overlaat om er nog twee bij te voegen; met eene kneedmachine, graanzuiveraar en builen, gedreven door een stoomwerk tuig van 4 4 6 paardenkrachten; verder omvattende graan- en meelkamers, broodmagazijn en kantoor. De kosten biervan zullen, volgens opgave der com missie, ruim genomen, en inet inbegrip van het bedrijf- kapitaal van 8 a 10 mille, f 30,000 bedragen. Behalve dit plan, waarvan de commissie de uitvoering voorstelde, deelde zij nog een drietal andere mede, welke, niettegenstaande er grootere bezwaren aan verbonden zouden zijn, uitvoerbaar werden geacht. Bij het eene (het bouwen van een groote meel- en broodfabriek en bet drijven van brood- en meelbandel op groote schaal) bestond het bezwaar in bet groote kapitaal (80 a 90 mille) dat daarvoor zou noodig zijn, en in den twijfel of het debiet wel aanzienlijk genoeg zou wezen om van zulk een onderneming winst te verwachten. De beide overige plannen, beide gegrond op een moge- lijken aankoop der rijstpellorij,schenen aan decommissie niet zeer aannemelijk te zijn voorgekomen en bleken ook weinig bijval in de vergadering te vinden; volgens het eene zou men van die fabriek voorloopig slechts een gedeelte voor brood bakkerij inrichten en het overige bui ten gebruik laten, volgens hetandere zou zij tot een volle dige meel- en broodfabriek en meelbandel worden inge richt. Dit laatste plan zou een kapitaal van f 60,000gevor derd hebben, doch het kwam de commissie voor dat de uitkomst daarvan minder gemakkelijk te berekenen was. De commissie zal nu zeker haar plau nader voor het publiek uiteenzetten en tot deelneming nitnoodigen. Alsdan zal ieder voor zich zeiven moeten beoordeelen in hoeverre hij bet raadzaam acht in deze onderneming deel te nemen. De hier opgerichte vrijwillige scherpschutters vereeni- ging kan thans als geheel geconstitueerd worden aange merkt. Gisteren avond hield zij eeno vergadering tot het benoemen van een bestuur, waartoe werden gekozen de heeren J. P. Minderaa, mr. W. C. Borsius, F. Nagtgias, inr. W. A. van Hoek, J. C. van der Meer Mohr en Jac. de Kanter. Uit Brussel wordt ons heden per telegraaf gemeld, dat het iu sommige dagbladen met name o. a. lTndêpen- dance en 1'Etoile beige voorkomend bericht als zou den de Engelscbe, Fransche en Duitscbe ingenieurs, voor bet onderzoek in de Schelde quaestie aangewezen, nog in deze maand kunne werkzaamheden aanvangen, ten eenenmale onjuist is. Er zijn namelij.t over ditonderzoek van ingenieurs moeilijkheden gerezen met Frankrijk. De bij koninklijk besluit van 7 April 1861, no. G7, *ngesteide eerepenning voor gratis vaccinatie van minvermogenden, is in deze provincie over bet jaar 1865 toegekend aan de heeren: P. J. van Dam, te Dom burg; J. C. Hoogendorp, te Korlgene, L. F. Rcnse, te Koudtekerke, G. H. Steinigeweg te Brouwershaven en 1 dr. J. Strehler, te Veere. j De Staatscourant van gisteren bevat de wetten van den '29 December jl., houdende voorloopige vaststelling der hoofdstukken II, 111, IV», IVA en Vila der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1867. Het Dommer van heden bevat de wetten van den 29 December jl., houdende vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1867; alsmede bekrachtiging van eene provin ciale belasting in Zeeland. Blijkens de door den minister van financiën aan de tweede kamer aangeboden rekening van ontvangst en uitgaaf ter zake van de staatsspoorweg-begrooting over 1864, hebben de inkomsten in dat jaar beloopen f 23,601,150.92j en de uitgaven f 13,810,304.95^, zoodat deze rekening een voordeelig slot aanwijst van f 9,790,845.97. Bij deze rekening is, overeenkomstig liet daartoe door de tweede kamer uitgedrukt verlangen, overgelegd oen verslag van de gedane uitgaven over 1863 en een gelijk verslag over 1864, waardoor de verschillen tusschen raming en uitgaaf worden toegelicht. Die verschillen ontstaan daardoor, dat uitgaven, op welke voor het eene dienstjaar was gerekend, vrijvallen en op een volgend dienstjaar moeten worden overgebracht, terwijl weder in andere gevallen de verwachting omtrent hetgeen gedaan zou kunnen worden, wordt overtroffen; waarom dan ook bij deze begrootingen tot dusver eene belangrijke som voor onvoorziene uitgaven werd toegestaan, ten einde andere posten,door overschrijving, tekunnen aanvullen." In eene buitengewone vergadering van den gemeente raad van Maastricht, daartoe opgeroepen door den oud sten wethouder in jaren, mr. E. G. P. Gertsen, is te kennen gegeven, dat, ten gevolge der niet herbenoeming van den heer W. II. Pij Is als burgemeester, de wethouders mr. J. N. Verduchène, mr. Gertsen en de heer P. A. Nijst hunne betrekking hadden uedergelegd; de heer Gertsen heeft bovendien te kennen gegeven, dat hij bij zijne veelvuldige bezigheden ais advocaat-generaal zich niet met het interimaire burgemeesterschap kon belasten. De raad is daarna onmiddellijk overgegaan tot de benoeming van drie andere wethouders en heeft als zoodanig in de eerste plaats gekozen den heer Pijls en voorts de heeren M. J. Marres en A. J. A. Coenegracht, zoodat de afgetreden burgemeester, als oudste wethou der in jaren, is aangewezen om de betrekking van bur gemeester te blijven vervullen. Van de 16 leden, die aanwezig waren (de anderen hadden de redenen hunner verplichte afwezigheid opgegeven) brachten er 14 hunne stemmen op den heer Pijls uit; deze onthield zich van de stemming en éen briefje was in blanco. Uandelsbl De Staats courant van gisteren bevat bet verslag, uit gebracht aan den minister van biunenlaudsche zaken door de commissie, in 1866 belast met bet afnemen der examens als hulp-apotheker. Do acte van bevoegdheid werd uitgereikt aanL. J. van der Harst, geboren te Middelburg; G. H. van Hoolvverff, geboren te Hoorn; II. Lumkemau, geboren te Helder; G. P. G. Moeys, ge boren te Ilces, gemeente Nijmegen; P. C.Plugge,geboren te Middelburg; K. van Bingh, geboren te Sneek; W. J. Hubertus van Yeersseu, geboren te Nijmegen, en J. de Wit, geboren te Enkhuizen. Door den heer W. C. Timmerman, bouwkundige te Amsterdam, is aan deu gemeenteraad een adres ingediend tot ondersteuning van een door hein uitgewerkt plan, om: „1. Iu verband met het Noordzec-kauaal, den toe stand van de haven van Amsterdam niet alleen te verbe teren, maar die, door de eigenaardige ligging der stad zelve, tot eene van de schoonste havens der wereld te maken; 2. die haven in verbinding te brengen met bet inwendige gedeelte der stad, waarbij hij tevens indachtig is geweest, langs de geheele baveuzijde, zoowel ten be hoeve van de stad zelve als van den spoorweg, breede kaden, bestemd voor los- en laadplaats van koopmans goederen, tevens dienstig tot aanlegplaats van schepen, aan te leggen; 3. met inachtneming van de belangen der scheepvaart, tevens voor behoorlijke afwatering van Amstelland zorg te dragen; 4. ter voldoening aan bet kenbaar gemaakt verlangen van allen, die met spoor- i wegen, in verband met de bijzondere ligging van Am -ter- dam en zijnen handel en scheepvaart, bekend ziju, eene splitsing van goederen- en personen-stations te bevor deren, te weten: goederen-station aan de water-of IJzijde, personen-station aan de landzijde, beiden in ouderling verband, tevens in verbinding met de bestaande en aan te leggen spoorwegen en spoorweg-stations, door middel eener ceintuurbaan." Steller meent, dat door dit plan zal worden voldaan aan den meermalen geuiten wensch van de kamer van koophandel, dat het IJ vóór de stad op het nauwste punt, tusschen de overzijde en de stad zelve, eene breedte verkrijge van pi. ra. 450 ellen, welke zoo noodig nog kan worden verbreed. Verder zal het zoogenaamde Open Havenfront niet alleen voor een groot gedeelte behouden blijven, maar worden verbeterd en de oude stad worden vernieuwd en uitgebreid, zoodat aldaar eene oneindig betere circulatie dan thans zal worden verkregen. De aan te leggen kaden zullen circa 1000 ellen lengte hebben en eene breedte van 30 ellen, terwijl door de verlenging dier kade tot aan het Blaauw- hoofd evenzeer de spoorweg eene laad- en los-kade ver krijgt van gelijke lengte. Het plau omvatook de plaatsing van een goederen- en personen-station, alles op de bij het adres gevoegde kaarten nader aangewezen. Benoemingen en besluiten. marine. Bepaald dat tot beiooning dergenen, behoo- rende tot de rol van 'srijks stoomschip Sindoro, die zich in de maand April 1866 hebben onderscheiden bij de expeditie tegen Radja Gobang (Simpang Kcri), op de Westkust van Sumatra, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederlaudsch Indië, eervol zullen worden vermeldde luitenants ter zee 2de klasse jhr A.F. Meijer en J. II. de Bruyn; de officier van gezondheid 2de klasse C. J. van Stoekum; de adelborsten 1ste klasse H. Bernelot Moens en O. L. de Jong; en de 2de boots mansmaat P. Albers, sedert bevorderd tot laten boots mansmaat. l.egfk. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den luitenant-kolenel der infanterie van bet leger in Nederlaudsch Indië C. F. Doerrlcben, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. De heer J. I. Crebas, predikant tePiügjum (classis Eraneker), beeft het beroep naar de hervormde gemeente te Westkapelle aangenomen. <16 ti derwfjs. Wij vernemen dat, namens de vergadering van Zuid-Hollandscbe directeuren en leeraren van hoogere burgerscholendoor de directeuren van do hoogere burgerscholen in ons vaderland eeno circulaire is uit gereikt aan alle leeraren dier scholen, waarin zij worden opgeroepen om den wensch te helpen verwezenlijken, eenparig uitgedrukt op de vergadering den 24 Decem ber 11. te Rotterdam gehouden, om eene algemeene veroeniging tot stand te brengen van directeuren en leeraren aan openbare hoogere burgerscholen en burger dag- en avondscholen in ons vaderland. Aan eene com- missie, bestaande uit de heeren J. P. A. Frariqois te Rotterdam, dr. D. de Loos te Leiden en dr. J. C. van Deventer te Dordrecht, is opgedragen een reglement voor zoodanige vereeniging tc ontwerpen, hetwelk clan op eene algemeene vergadering, Zaterdag den 20 April e. k. te Utrecht te houden, in beraadslaging zon komen. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomscbip Vesuvius, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. P. van Boueval iauie, op reis naar Oost-Iudië, is, blijkens een b;; liet dc-parte ment van marine ingekomen bericht, den 8 Decembei 11-

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1