öuitenlaftö. Gemeenteraad van Middelburg. ■weten dat hem dat niet aanging. De passagiers die het een en ander nog uit twee kleine boerderijtjes in de nabijheid konden krijgen, hebben onderling deze arme lieden nog van voedsel voorzien, daar de veldwachter, die hen begeleidde, geen geld genoeg had om iets te koopen. Zonder te beoordeelen of te weten of de hoer Galleukamp Pels in zijn recht was, maken wij het feit publiek, opdat zulke schandalen niet meer mogen plaats hebben. Als men onder zulke omstandigheden een trans port gevangenen vervoert, moet men ook zorgen dat ze voedsel kunnen bekomen." Ook te Almelo zal eene vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel worden opgericht. Als een bewijs welke kunstgrepen men in den laat- sten tijd te baat genomen heeftom opgegraven vleesch van aan den veetyphus gestorven runderen binnen te smokkelen, wordt uit Nieuwveen aan de Nieuwe Rotter- damsche courant medegedeeld, dat eenige personen daar toe bij een verhuurder van rijtuigen een besloten rijtuig met tweepaarden gehuurd hadden, om daarmede, volgens hun zeggen, 's nachts een paar hunner bloedverwanten uit de gemeente Meydrecbt af te halen. De niets kwaads vermoedende verhuurder moet daarop hun wensch inge willigd hebben, en nog dienzelfden nacht werden cr, naar men zegt, twee opgegraven runderen als passagiers naar de bestemming gevoerd, waar ze met eene goede winst aan een opkooper werden afgezet. De eigenaar van het rijtuig moet door de talrijke bloedvlekken enz. in het rijtuig tot de ontdekking van dit feit gekomen zijn. Volgens gerucht ziju de bedoelde bloedverwanten aan een voornamen slager verkocht. Uit het in den Parijschen Moniteur des intéréts matériels openbaar gemaakte rapport van den heer Archibald Alison omtrent de door hem in het kanaal bewerkstelligde peilingen ten behoeve van den ontworpen onderzeeschen spoorweg tusschen Frankrijk en Engeland blijkt, dat de gemiddelde diepte der zee tusschen Dover en Boulogne zestig voet bedraagt, en dat de bodem van het kanaal eene genoegzame hardheid bezit om zich vol komen tot het aan te leggen werk te leenen. De lengte van den tunnel zou 28,000 voet en hare breedte 24 voet bedragen. Volgens het plan, zou het dubbele spoor in denzelfden tunnel of buis worden gelegd; desnoods echter zou de enkele tunnel door twee afzonderlijke, of door een muur vaneengescheiden tunnels kunnen ver. vangen worden; maar, ofschoon dit de stevigheid van het werk zou bevorderen, zou het zich uit het oogpunt der ventilatie minder aanbevelen. Aanvankelijk had de heer Alison voorgesteld, den tunnel van steen te ver vaardigen; thans is hij echter van meening, dat eene bekleeding met ijzeren platen de voorkeur verdient, zoowel om de goedkoopheid als omdat de diameter der buis alsdan vier voet smaller kan uitvallen. De kosten van het werk worden op 6 millioen p. st. begroot, terwijl met het graven van den tunnel (door middel van tien werktuigen, die elk zeven Ned. ellen daags zouden door boren) twee jaren zonden verloopenen, daar voor den aanleg der overige werken insgelijks twee jaren gevor derd worden, zou de gansche onderneming in vier jaren tijds tot stand kunnen komen. Te New York zal eene Oost-Indische telegraaf- maatschappij worden opgericht, met een kapitaal van 5,000,000 dollars. Zij stelt zich ten doel om de voor naamste havens van het Chineesche rijk door de Rus sisch Amerikaansche telegraaflijn via Behringstraat te verbinden met San-Francisco en New-York, alsmede St. Petersburg met do overige hoofdsteden van Europa. Men zegt, dat nog slechts 850 mijlen van den draad moeten gespannen worden, om de verbinding tusschen New-York en Peking te voltooien. De gevallen sneeuw heeft te Liverpool tot een beura-tumult aanleiding gegeven. De jeugdige hande laren en bedienden namelijk begonnen een bombarde ment met sneeuwballen, waaraan spoedig het geheele beurs-publiek deelnam, van den ernstigen katoenmake laar tot de loopjongens toe. Toen de politie tusschen beiden kwam, werden de sneeuwballen op den gemeen- schappelijken vijand gericht, doch in stede dat men er in slaagde hem te verdrijven, werden eenige belhamels in hechtenis genomen. - Volgens een uitvoerig verslag in den Moniteur do 1'Algérie omtrent de aardbeving, welke die kolonie op 2 Ja nuari getroffen heeft, hebben de bewoners van minstens 4/5 gedeelten der huizen van Blidah deze moeten verla ten, voor zooveel zij staande waren gebleven. De dorpen Mouzaïaville, Boe Rousi en El-Afrounaan den voet van den Atlas, op welk punt de schudding zich als ware het geconcentreerd heeft, zijn bij den eersten geweldigen schok in weinige seconden veranderd in een puinhoop, die aan een aanzienlijk ded der bevolking tot graf ver strekt heeft. Te Mouzaïaville is, van de 160 gebouwen, alleen de kerk staande gebleven, die evenwel zoo zwaar beschadigd is, dat men haar voor de bezoekers heeft moeten sluiten. Er bestaat plan, de beminnaars der luchtscheep vaart gedurende de Parijsche wereldtentoonstelling ruim- schoots in de gelegenheid te stellen om vaarten of tochten op eene beperkte schaal te ondernemen. Do speculatie zucht is namelijk op het denkbeeld gekomen om op of in de onmiddellijke nabijheid van het Veld van Mars op gezette tijden een ballon te doen opgaan, die met koorden aan een stoomsleper of eene locomotief verbonden zal zijn welke zekere afstanden zal doorloopen. Het maximum der hoogte, tot welke de ballon zal opstijgen, zal 400 voet bedragen, en de vrachtprijs, van 5 tot 10 franken variöerende, geëvenredigd zijn aan de hoogte of den duur van den tocht. De gondel of het schuitje zal zeer gezellig ingericht zijn. I De Monde laat zich over Duitschland volgender- wijze uit: „De grootste god van Duitschland, door allen gekend, die zijn aanbidders materialiseert en verdierlijkt, is de god bier. Van het oogenblik dat men het ongeluk heeft onder den invloed dier noodlottige godheid te ver vallen, is men tot alles in staat, zelfs tot de grootste wartaal in godsdienst, wijsbegeerte, politiek en ethiek. De Dnitscho democratie i3 uit dien god geboren. Luther bracht hem hulde; de goddelooze Schiller versmaadde hem niet; de atheïst Göthe hield van hem; de philosoof Hegel heeft misschien zijn wartaal alleen aan hem te danken; wat Jozef II en Frederik den Groote aangaat, de historie zegt ons niet bepaald of die twee souvereinen hem wel eens ontrouw werden ten gunste van den god Voltaire." In een Amerikaansch blad wordt verhaald dat voor eenige jaren te New-York een Duitsch Israëliet op het denkbeeld kwam dat in de riolen van die stad een groot aantal voorwerpen van waarde te vinden zouden zijn. Hij waagde nu een tocht in den onderaardschen doolhof, en toen hij weder te voorschijn kwam, had hij een som van meer dan 27000 dollars aan zilveren lepels, vorken, juweelen, ringen enz. gevonden. Uit vrees van in den doolhof der riolen verward te raken, had hij zijn oor- I epronkelijk plan, om die riolen te doorzoeken welke onder dat gedeelte der stad doorloopen, waar de rijkste inwoners hunne huizen hebben, opgegeven, doch hij was van oordeel dat in dit deel zijn buit nog aanzien lijker zou geweest zijn. De doorgestane gevaren schrikte hem van eeu tweede bezoek af, terwijl ook niemand dit waagstuk hem na wilde doen. Onlangs echter heeft eene nieuwe expeditie in deze onderaardsche holen plaats gehad. Een meisje van 18 jaren, haar broeder, 16 jaren oud,en een man van 50jarigen leeftijd zijn in die eloaken afgedaald en hebben er ongeveer een week in vertoefd. Slechts de beide jongelieden zijn weder te voorschijn gekomen, en hun buit wordt op 1,500,000 dollars begroot. Dit voordeelig resultaat heeft een grooten lust opgewekt om deze kloaken te bezoeken, en thans maken vele lieden zich gereed om in die winstgevende modderpoelen af te dalen. Thermoincterstaad. 18 Jan. 's av. 11 u. 30 gr. 19 's uiorg.7 u. 30 's midd. 1 u.30 gr. Staten-generaal, In twee der afdeelingen van de tweede kamer heeft men, bij het onderzoek van het wetsontwerp tot uitgifte in erfpacht van gronden in Neerlandsch Indië, de opmerking gemaakt, dat deze voordracht, van den heer Mijer afkom stig, weinig strookte met de conversatieve beginselen, op koloniaal gebied steeds door dien staatsman voorge staan; met diens stelsel tot handhaving van het cultuur stelsel en vooral niet met zijne bestrijding van deregeling van den eigendom op Java, waaraan, naar diens vroeger ontwikkelde meening, een langdurig onderzoek zou moeten voorafgaan omtrent de rechten van den grond. De slotsom dier gedachtenwisseling was, dat in de koloniale politiek van den heer Mijer te veel wisseling had geheerscht, dan dat men in zijne inzichten genoeg zaam vertrouwen kon stellen. Evenwel was men het eens, dat het er thans slechts op aankwam te onderzoeken, of door het tegenwoordig wetsontwerp, in zoover het een zakelijk recht aan de ontginners van woeste gronden schenkt, niet een stap voorwaarts op den goeden weg wordt gedaan. Aangenomen dat de uitgifte in erfpacht van woeste gronden op Java tot aanmoediging kon strekken van den particulieren ondernemingsgeest, werd de vraag gesteld of er behoefte bestaat aan regeling van dit onder werp bij de wet. Terwijl eenige leden geen wettelijke regeling noodig achtten, was de meerderheid van oor deel zich beroepende op de gedeeltelijke regeling reeds bij artikel 62 van het Indisch regeerings reglement dat het niet aanging bij koninklijk besluit of bij kolo niale ordonnantie nader te regelen wat reeds eenmaal bij de wet is geregeld. Hier komt bij, dat het hoofddoel der voordracht is aanmoediging van de ontginning van woeste gronden, door het schenken van een zakelijk recht, dat aan de ondernemers gelegenheid geeft tot het stellen der vereischte zekerheid voor het door hen in het belang hunner onderneming op te nemen kapitaal, welke zeker heid altijd onvoldoende zal zijn wanneer zij niet berust op de wet. Vele leden beantwoordden in toestemmenden zin de vraag of het goed en raadzaam ware de regeling van het onderwerp der uitgifte van woeste gronden in erfpacht af te scheiden van die der andere onderwerpen bij de ingetrokken cultuurwet behandeld. Verscheidene andere leden hadden echter gaarne tevens eenige regeling ge- wenscht der rechten van den inlander op den grond, door toekenning, hetzij van gebruikrechten, hetzij van recht op den eigendom of van erfpacht of van huur. De slotsom der gedachtenwisseling op dit punt was, dat vele leden op nieuw op eene zoo spoedig mogelijke oplossing van het koloniale vraagstuk in zijn geheelen omvang aandrongen. Om het doel der wet het best te bereiken, werden door drie fractiën der kamer drie verschillende stelsels aange geven verkoop van woeste gronden, uitgifte in erfpacht, verhuring der gronden. Eene bepaalde uitdrukking van het gevoelen der meerderheid van de leden wordt in bet verslag niet aangetroffen. Wel blijkt er uit, dat men i vrij algemeen wenschte dat de regeering, naar gelang der behoeften ook rechtstreekstusschen heide trad bij het in cultuur brengen van woeste gronden en zich, voor zoover dit met andere belangen bestaanbaar was, opoffe ringen getroostte, voor het vervoer der producten en de voeding der bevolking, hetzij door de bevordering van den aanleg van wegen en van irrigatiën of anderszins. In het verslag der zitting van jl. Woensdag, voorko mende in het bijvoegsel dezer courant van gisteren, hebben wij gemeld dat de heer Verbrugge aandrong op de benoeming van een conrector bij het gymnasium, afgescheiden van de vraag, of er bij het gymnasium behoefte bestaat aan „alimentatie" zooals, volgens spreker, sommigen het onderwijs in de nieuwe talen en wiskunde noemen. Het in dezen volzin voorkomende woord „alimentatie" was onjuist en moest zijn „ornamentatie." Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 14 dezer. Goedkeuring raadsbesluitenterug gaaf hoofdelijken omslag; vaststelling aanvullingskohier hondenbelasting; nv;dedeelingenaf- en overschrijving; nadere regeling midddbaar onderwijs. Voorzitter de heer Cau, burgemeester. Afwezig de heeren de Jonge, ongesteld, en van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld en voor kennisgeving aangeno men twee missives van gedeputeerde staten, bogelei- dende het goedgekeurde raadsbesluit tot openbaren ver koop van boomen en het goedgekeurde suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1866. Wordt teruggaaf van hoofdelijken omslag verleend, op daartoe gedaan verzoek, aan de elders wonende erfge namen van wijlen den heer D. van der Vliet, voor vijf maanden, voor hun aandeel of 2/3 bedragende f 61.25. Wordt voorloopig vastgosteld het aanvullingskohier der hondenbelasting over 1866, ter somma van f 35, zul lende, na nog acht dagen ter visie gelegen te hebben, aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opge zonden. Wordt medegedeeld de uitslag van de op 9 dezer ge houden publieke verkooping van eenige boomen, eigen dom der gemeente, hebbende totaal opgebracht de som van f 3330. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen, even als het proces-verbaal der opname van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat zich in kas bevond f 7162.36. Overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot af- en overschrij ving eener som van f 596.68 van den post van onvoorziene uitgaven op het artikel: jaarwedden leeraars enz. der begrooting voor 1866. Wordt gelezen eene missive van den voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, be trekkelijk de nadere regeling van het middelbaar onder wijs, (zijnde op de vroegere door den raad genomen besluiten en vastgestelde verordeningen te dier zake be denkingen bij het hooger bestuur gerezen), begeleidende nieuwe conceptbesluiten en verordeningen te dier zake ter vaststelling door den raad. Hiertoe wordt overgegaan en achtereenvolgens artikelsgewijze behandeld en na eenige discussie besloten, bij het in werking treden van het nieuwe reglement voor de Latijnsche school, met de afdeeling B van het gymnasium ook op te heffen het bestaande instituut voor jongens, en beide inrichtingen te vervangen door eene openbare school voor meer uit gebreid lager en middelbaar onderwijs. Daarna wordt vastgesteld het reglement voor de openbare school voor meer uitgebreid iager en middelbaar onderwijs met 2 stemmen tegen (die van de heeren Zuurdeeg en Landsknegt). Vervolgens wordt vastgesteld de verordening, hou dende regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzerspersoneel aan de school van meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. (De heer Zuurdeeg heeft zich gedurende de behande ling van dit laatste verwijderd). Verder wordt goedgekeurd het besluit tot heffing van schoolgeld op genoemde school en de verordening op de invordering dier schoolgelden. A'oorts wordt besloten tot het buiten werking stellen van het reglement voor het gymnasium van 28 Septem ber 1853 en ter vervanging daarvan vastgesteld een reglement voor de Latijnsche school. Hierna wordt besloten tot het heffen van schoolgelden op genoemde Latijnsche school en vastgesteld de ver ordening op de invordering der schoolgelden, alles over eenkomstig de voordracht der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en der plaatselijke school commissie. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Algemeen overzicht. Hoewel de bisschop van Chartres in een zijner laatste en heftigste zendbrieven aan do hem ondergeschikte geestelijkheid beweert dat „de maatschappij tot in hare grondvesten geschokt is en een onderaardsch vuur met eene verschrikkelijke uitbarsting dreigt,"alles tan gevolge, van de ontruiming der Pauselijke hoofdstad,gelooven wij niet dat de Romeinsche quaestie Europa thans ooit meer in vuur en vlam zal zetten. Meer gevaar daarvoor dreigt uit het 0o3ten. De veelbesproken depêche der Turksche regeering aan de groote mogendheden,is thans openbaar I gemaakt. Daarin wordt de politieke houding van Grie- 1 kenland ten opzichte der opstandelingen op Kandia van

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2