MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°' 12. Zondag 20 Januari. 1867. Editie van Zaterdag avond 8 uren. ar Middelburg l«iplaiiuari. De gisteren gelichte stoomboot Stad Vlissingen no. 1 was heden nog niet te Vlissingen aangekomen. De commissie, belast met het ad ciseeren aan den minister van oorlog omtrent de reorganisatie der konink lijke militaire academie te Breda, houdt nog dagelijks te 's Gravenbage vergaderingen. Men denkt dat die commissie nog eeuigen tijd in de residentie zal bijeen blijven. De heer C. H. F. Riesz, te Breda, heeft een artikel ge schreven en openbaar gemaakt betreffende de veel besproken zaak van het overlijden van den cadet der koninklijke militaire academie A. Mestingh. Als vriend van den overledene en diens vader heeft hij de zaak nauwkeurig onderzocht en meent hij als slotsom van dat onderzoek met volle gerustheid in gemoede te mogen stel len dat de mishandeling, door Mestingh ondervonden, wel laaghartig en onteerend is voor hen, die ze hem aandeden, doch niet bestempeld mag worden met den naam van zware mishandeling, en dat de ongelukkige, door een rampzaligen zamenloop van omstandigheden, zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Uit Amsterdam schrijft men ons: „Heden is de afloop der verkiezingen van leden voor den gemeenteraad bekend geworden. Hij is in vele op zichten zeer merkwaardig. De liberale candidaten heb ben voor beide de vacaturen de meeste stemmen gekregen en moeten overstemmen met een conservatief, aanbe volen door Amsterdam en Recht voor allen. Ge ziet, de band der catholieken en conservatieven is nog niet ver broken. Het is een gelukkig verschijnsel: zij komen bijeen, zij zijn de gezworen tegenstanders van vooruit gang en volksverlichting, en verschillen slechts in een punt, de rechtmatigheid van een enkel middel om het aan beiden dierbare doel te bereiken. De conservatieven willen de uitwendige autoriteit van de kerk of van de paus niet gebruiken. That is the question. Doch ik d waal van het eigenlijk onderwerp van mijn schrijven af. Ik noemde den afloop der verkiezingen merkwaardig. Hij bewijst toch, dat Amsterdam weer tot rust komt, dat de passie begint te zwijgen en het gezond verstand zijne rechten herneemt. Doch er is nog een particulariteit die opmerking verdient. De candidaat voor de gemeen teraad van de beide liberale kiesvereenigingen verschilde. Burgerplicht koos Tromp, Grondwet een zeer onbekend man, Fraissinet. Doch de laatste candidatuur werd niet aangenomen, dan met twee a drie stemmen meerderheid. Het was eeue mede-directeur van de Surinaamsche bank en een paar vrienden, die deze meerderheid wisten te verkrijgen. En het hoofdargument was, dat het beneden de waardigheid van de Grondwet was, een later opge richte kiesvereeniging (Burgerplicht) te volgen. Van zulke consideratién hangt de zegepraal van een beginsel af! Waarlijk men heeft in de hoofdstad nog veel te leeren, voor dat de bona causa hier triumfeeren zal." Op voorstel van burgemeester en wethouders ia door den gemeenteraad van Haarlem besloten, dat de raad zich tot de regeering zal wenden, om aan te dringen op eene spoedige aansluiting van den Ilollandschen met den Rijnspoorweg. Bij dit voorstel wordt het belang aangetoond, hetwelk die gemeente in het algemeen, en haar handel in het bijzonder, bij die aansluiting heeft omdat Haariem thans geen geregeld verkeer kanltebben met de Noordelijke en Oostelijke provinciën en met het geheele Duitsche spoorwegnet hetgeen een groot ongerief voor den handel veroorzaakt, niet alleen wegens het oponthoud, maar vooral door de daaruit voortsprui tende verhooging der kosten van vervoer. Aan burge meester en wethouders is het ontwerpen van een daartoe betrekkelijk adres opgedragen. Benoemingen en besluiten. i'KNsioENBN. Pensioen ten laste van den staat verleend aan mr. C. J. Pické, afgetreden minister van justitie, ten bedrage van 391 's jaars. Herbnieuws. Te Oosterland (classis Zierikzee) is tot predikant be nepen de heer M. J. Wentink, thans te Loon op Zand. - De Kerkelijke courant van heden deelt mede de r^lyst van de candidaten tot den heiligen dienst bij e «ederlandsche hervormde kerk, op 1 Januari 1867." o'ëens die lijst bedraagt het aantal der candidaten 85, waarvan 10 bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, zijnde de heeren C. L. D. van Coeverden Adriani, S. Baart de la Faille, E. J. J. Berns, G. de Bruijne, D. P. Faure, J. G. Hagen, dr. P. de Jong, int. leg. Wam. en hoog leeraar te Leiden, A. M. E. Juugius, J. W. Margadaut, hulpprediker te Klaaswaal, en J. J. Meinsma, leeraar in de taalland- en volkenkunde van Nederlandsch Indië, te Delft. Gedurende het tweede Halfjaar van 1866 zijn beves tigd 21 candidaten, waaronder in deze provincie de lieeren J. Brusse, te 's Heerenhoek, en C. W. Schoorel, te 's Heer Abtskerke. Beroepen zijn 18 candidateu, waarvan in deze pro vincie de heeren II. J. van Nouhuys, te Nieuw-Vosse- meer, en J. E. Tatum Zubli, te Kattendijke. Veeziekte. Volgens officiële berichten is de veetyphns in de bijna alle aan het regeeringsdisti iet Appeln grenzende Oostenrijkache staten, alsmede in verschillende aan het zelfde district grenzende plaatsen van het gouvernement Warschau uitgebarsten in laatstgemeld gouvernement bovendien ook de Siberische runderpest. Dientengevolge zijn onmiddellijk maatregelen van voorzorg genomen en worden alleen zoodanige personen over de grenzen toegelateu, waarvan het naar de omstandigheden is aan te nemen, dat zij in geene besmette plaats of daar met het besmette vee niet in onmiddellijke aanraking zijn geweest. Rechtszaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken. De veertienjarige A. P. Vos, alhier wonende, haalde den 5 December jl. in den winkel van den manufacturier F. C. Matziuger op naam van mevrouw Michelsen, zonder van deze echter daartoe last te hebben ontvangen, eenige wollen en katoenen vrouwen en kinderborstrokken ter bezichtiging. Van de baar medegegeven kledingstuk ken deed zij in de bank van leening vier stuks voor ƒ2 beleenen, terwijl zij de overige verborg onder hotbedde- goed in de ouderlijke woning. Zij gaf op dit feit te heb ben gepleegd „omdat bet destijds St. Nicolaasfeest was." De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan oplich ting, gepleegd met oordeel des onderscheids, en haar veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, 1 geld boete en in de kosten. Maria Heule, oud 14 jaren, geboren te Haarlem en alhier wonende, is aan gelijk feit schuldig ver klaard en veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf cu vier geldboeten, elk van ƒ1, beuevens in de kosten. Zij had den 18 en 20 December bij de manufacturiers van de Kamer, Rivière en Mes bontgekleurde omslag doekjes gehaald en bij eerstgenoemden vier stuks op naam van mejufvrouw van de Kreke in de Noordstraat, bij den tweeden vijf stuksten namevan mevrouw Gellerman op do Vlasmarkt en bij laatstgemelden twee stuks op naam van mejufvrouw Loenen in de Langevijle, mede- gekregen, zonder echter daartoe eenigen last van do genoemde personen te hebben ontvangen. Een gedeelte dier doekjes werd door haar voor ƒ1.50 in de leenbank beleend; Nog heeft zij op het laatst van November op naam van mejufvrouw Coster op de Markt in den speel goedwinkel: der Gezusters Pey drie poppenkoppen ter bezichtiging gehaald, zonder ook daartoe last te hebben ontvangen, en zich die even als de andere goederen be- driegelijk toegeëigend. Pieter Wondergem, oud 23 jaren, boerenkneeht, wonende te Veere, haalde den 4 November jl. bij den apotheker F. J. Stades alhier, zonder daartoe laat te heb ben ontvangen, op naam van M; Adamse, twee doosjes Urbanuspillen, zeggende dat deze ze later wel betalen zou. Daar de voorgewende lastgever bij den heer Stades onbekend was, duidde Wondergem dien nader aan door te zeggen „dat het dien man was met dat seheeve been." Die aanduiding was echter onjuist, zooals later is geble ken, want bedoeld been is niet het eigendom van den opgegeven M. Adamse, maar van diens vader, zoodat de naam van den zoon en het gebrek van den vader waren opgegeven om het gevraagde machtig te worden. Na lang wachten kwam op zekeren dag M. Adainse zelf hij den heer Stades in den winkel en op diens vraag, of hij niet zekeren M. Adamse kende, kreeg hij natuurlijk ten ant woord dat de persoon in quaestie voor hem stond. Toen bleek dat Wondergem onder een bedriegelijk voorgeven de doosjes pillen zich had toegeëigend, welke bij later evenwel is- komen betalen, doch te laat, want de vader van M Adamse had, toen hij hij de thuiskomst van zijn zoon het gebeurde vernam en- zich daarover verstoord gevoelde, bij de politie aangifte gedaan. De beklaag de Wondergem is wegens dit feit, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eeue geldboete van ƒ25 of acht dagen gevangenisstraf, als mede in de kosten. Izaak de Rijke, arbeider te Vlissingen, is tot ƒ10 boete veroordeeld wegens het op den 20 December jl., zonder oogmerk om desertie te bevorderen, koopen van een laken pajekker van den marinier A. van Weije, waarvoor hij 2 betaalde (terwijl zijne vrouw uit mede lijden met dien soldaat dezen nog een oud baatje en zes stuivers ter hand stelde, omdat hij zeide dat hij nn naar het Westland naar zijne moeder ging), zonder scbriftelqk bewijs van vergunning, door of van wege den bevelvoe renden officier afgegeven. Bedoelde marinier had den beklaagde echter herhaaldelijk verzekerd, dat hij tot het verkoopen van dat kleedingstuk gerechtigd was. Jacobus Kemeling, slachter te Vlissingen, kwam in den nacht van 8 October 11. met eenige andere personen voorbij een tweetal schildwachten, gestationeerd voor de woning van den majoor der artillerie en voor het kruit magazijn te Vlissingen, die hij beleedigde door te roepen: „daar staan twee gewapende standbeelden; daar zijn twee stalen of ijzeren kerels!" Na door de schildwachten tot rust te zijn aangemaand en bij zijne nadering te zijn afgeweerd, heeft hij zich feitelijk en gewelddadig tegen hen verzet. De beklaagde volgens herinnering van het openbaar ministerie reeds vroeger tweemalen wegens mishandeling veroordeeld is schuldig verklaard aan rebellie en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, alsmede iD de kosten. Alexander Horent en Eduard Verbeecke, beide arbeiders te IJzendijke, hadden den 5 December onge noegen, ten gevolge waarvan mishandeling plaats had. De schuld des eersten is onbewezen verklaard, zoodat hij mitsdien is vrijgesproken. De tweede daarentegen, die ter terechtzitting opgaf „dat hij in colère is gevlogen en niet weet wat gebeurd is," is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, ge pleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroor deeld tot ƒ16 boete en in de helft der kosten. Aan gelijk feit is schuldig verklaard Jerina Braai, arbeidster te Hoofdplaat, die den 30 November jl. aan J. Dierickx met een kachelpook slagen toebracht, toen deze zich in de bres stelde voor zijne dochter, op wie de beklaagde het scheen gemunt te hebben.De beklaagde is te dier zake tot acht dagen gevangenisstraf veroor deeld. Gemengde berichten. De invloed van het tegenwoordige winterweder doet zich niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland, vooral in Engelaud en Frankrijk, gevoelen. Uit Londen wordt gemeld dat in het begin dezer week de koude zoozeer was toegenomen, dat vooral in de noordelijke streken verscheidene personen doodgevroren of in de sneeuw omgekomen zijn. In verschillenden oorden van Frankrijk hebben, teugevolge van het aanhoudend wassen der rivieren, overstroomingen plaats gehad. Vooral was dit in de omstreken van Straatsburg het geval. De communicatie blijft in onderscheidene deelen van ons land veel vertraging ondervinden, niet alleen uithoofde van de gevallen sneeuw, maar ook tengevolge van het wassen van het water. Uit 's Hertogenbosch wordt onder anderen gemeld dat men daar even als in andere provin ciën veel van het hooge water te lijden had. Da weg van 's Bosch naar Vlijmen isherhasldelijk ondergeloopen, zoodat de gemeenschap met de Langstraat per schuit moest plaats hebben Te Deventer is Woensdag zooveel sneenw gevallen dat vele ingezetenen als in hunno halzen geblokkeerd waren en men er op vele plaatsen tot de knieën moest doorwaden. Ook het water baarde daar veel angst. Het is reeds in niet laag gelegen kelders- doorgedrongen, en alle landerijen en tuinen rond de stad en ook sommige wegen stonden Woensdag blank. Sneeuw en ijs hebben ook enkele ongelukken veroor zaakt. Te Amsterdam zijn hij den dezer dagen gewoed hebbenden sneeuwstorm een knaapje en eeue jonge vrouw in eene gracht gewaaid en verdronken. Te Nijmegen is een kanonnier door hc-t ijs gezakt en mede verdron ken. Te Utrecht is eergisteren een schilder door de gla zen koepel van de Botermarkt, dien hij van sneeuw moest ontdoen, op den vloer dier markt gevallen en dien tengevolge spoedig overleden. De Nieuw Utrecktsehe courant meldt het volgende „Woensdag ochtend is de centraal-spoor bij Soest in de sneeuw blijven zitten. De passagiers konden heen noch weer, en hebbeu den nacht te Soest moeten doorbrengen in het stationsgebouw en in deD trein. Onder de passa giers bevonden zich ook een tiental lieden die naar de Ommerschans moesten en een gevangene voor de cellulaire gevangenis. Deze liedeu zaten zondor eten en de burge meester van Soest, de heer Gallenkamp Pels, bij men gezonden had om zorg voor hen te dragon,

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1