öuitmtanö. £)anM$bericl]tm elt» at> 13!) ctö. kommieshuisje de voormalige O. I. pakhuizen op den Elauwendijk, de Ylissingsche poort en heulen, en een woonhuisje aan het begin van den Vlissingschen weg, alsmede tot het roeien van de op die gronden aanwezige boomen en houtgewas, en tot den verkoop van een en ander, alles in het belang zooveel mogelijk der ge meente. Op dit besluit zal de goedkeuring van gede puteerde staten wórden gevraagd. Eenige pnnten betreffende de oplevering zullen door burgemeester en wethouders met een zich thans hier bevindende ingenieur der staatsspoorwegen nader wor den besproken. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat bij de opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger alles in orde is bevonden, Naar aanleiding van een vroeger aan burgemeester en wethouders gedaan verzoek, om te trachten het gedeelte der visscherij in de vest van den Vlissingschen weg tot bij de sluis van Walcheren onderhands te verpachten, zijn deze, volgens mededeeling des voorzitters, daartoe overgegaan, hebbende J. Alewijnse zich tegen 10 per maand daartoe bereid verklaard. Op voorstel van den voorzitter wordt deze verpachting goedgekeurd. Aan den heer J. M. Bentoyn wordt op zijn verzoek onder de gewone voorwaarden eene aarden grafruimte van vier kisten in de eerste klasse op de begraafplaats afgestaan. Ter inzage voor de leden worden gelegd de opge maakte staten van onwaarde en restitutie van de plaat selijke directe belasting op de inkomsten, welke in eene volgende zitting een punt van beraadslaging zullen Uitmaken. (jgie verder het bijvoegsel). Algemeen ovcrilclit. Uit onpartijdige bronnen wordt thans eene mededeeling aangebracht omtrent de laatste krijgsoperatiën der Tnrksche troepen onder Mnstapha pacha tegen de opstan delingen op het eiland Kandia, waarbij eerstgenoemden, volgens verzekeringen uit Konstantinopel, eene zoo be slissende overwinning hadden behaald, dat de opstand als ten onder gebracht kon beschouwd worden. Volgens deze mededeeling had de Turksche opperbevelhebber eenige manschappon, bij het opstandelingen-leger die nende, Omgekocht. Deze verraders maakten deel uit van een observatie korps, zes of zeven honderd man sterk, hetwelk in het district Selimo was geposteerd,op eenigen afstand der versterkte vesting van dien naam. In den nacht van 22 op 23 December werd nu door de omge kochte soldaten kennis gegeven aan de Turken van de de plaats, alwaar zij zich bevonden, zonder dat men in het kleiue kamp zich tegen eene verassing des vijands behoorlijk had gewaarborgd. Toen derhalve eene over machtige Turksche legerafdeeling aanrukte en dit opstandelingen-kamp aanviel,ont3tond er eene algemeene verwarring, waarbij allen die niet neergesabeld werden, hun heil in eene overhaaste vlucht naar de vesting Selimo of naar het zeestrand zochten. Aan de kust toch lag juist een Russisch schip voor anker, hetwelk de vluchtelingen bereidwillig opnam en naar Griekenland overbracht. Ondanks dit uiteenjagen van het observatie korps der opstandelingen voor Selimo, waagde Mustapha pacha het echter niet om die vesting aan te vallen. Hij bepaalde zich tot het zenden van een vierhonderd tal buit gemaakte geweren naar Konstantinopel, welke aldaar op den laatsten dag des jaars aankwamen, onder kennisgeving voorts dat het district Selimo zich had onderworpen en do opstand gedempt was. Het eenige voordeel, hetwelk echter de verstrooiing van het boven bedoelde observatie-korps heeft opgeleverd aandeTurken, is dat eenige op de vlakte gelegen dorpen zich aan Mustapha pacha vrijwillig hebben onderworpen, om plun dering en brandstichting te voorkomen. Intusschen gaat de Grieksche regeering steeds vrij openlijk met de onder steuning der opstandelingen voort en beijvert Rusland zich, om de huisgezinnen en vluchtelingen, welke Kandia tvillen verlaten, naar Griekenland over te brengen. Onlangs had de kommandant van een voor Kandia krui send Turksch eskader aan een in de nabijheid zijnd Russisch oorlogschip kennis gegeven dat elke poging °m het eiland Kandia aan te doen, vijandelijkheden Viln zijne zijde ten gevolge zouden hebben. Het antwoord den Russischen zeeofficier was echter dat hij de lnstructiën van zijne regeering zou volbrengen, terwijl aan boord openlijk alle maatregelen werden genomen zich tegen een aanval te verdedigen. Het schip a erde daarop de kust om een aantal personen op te nemen, zonder echter door de Turksche kruisers te worden verontrust. Met het oog op het ernstig karakter, hetwelk de Oostersche aangelegenheden beginnen te erlangen, blijft natuurlijk het gerucht van een congres op den voorgrond treden. De nutteloosheid van dergelijke rege ling, bij den thans bestaanden toestand van ons wereld deel, hebben wij reeds in eeu onzer vorige nommers besproken. De dagbladen welke met ons van deze nut teloosheid overtuigd zijn, hechten dan ook meer waarde aan het gerucht eener aanstaande alliantie tusschen Frankrijk, Italië en Oostenrijk tegenover de bekende bestaande toenadering tusschen Pruisen en Rusland. Te Parijs is het gerucht in omloop, dat in Egypte eene samenzwering tegen het leven van den onderkoning zou ontdekt zijn. Onwaarschijnlijk zou iets dergelijks niet wezen. De liberale regeeringsdaden van dien vorst, die zijnen onderdanen vrijwillig onlangs eene consti tutie en vertegenwoordiging schonk, waardoor hij den haat opwekte der partij, welke steeds het grootste belang beeft om de ontwikkeling en vrijheid der bevolkingen tegen te gaan zou tot dergelijk complot gereede aan leiding hebben kunnen geven. Overigens heeft ook de wijziging in de troonopvolging, waardoor de oom des onderkonings, Halim pacha, en zijne afstammelingen van de kroon zijn uitgesloten, bij diens partij totgrootevijand- schap tegen den regeerenden vorst aanleiding gegeven. Dat men op Oosterschen bodem bij zulk een heftigen strijd van richtingen en familiën zelf naar dolk of ver gift grijpt of sluipmoordenaars afzendt, om het beoogde doel te verwezenlijken, zou dan ook geeno verwondering kunnen baren. Naai de mandementen en zendbrieven der bisschoppen en andere geestelijken ten gunste der wereldlijke macht van den paus, is ook een brief door den graaf de Chambord aan al zijne aanhangers in Frankrijk gezonden, waarin die wereldlijke macht wordt verdedigd en wordt gezegd dat „als de Voorzienigheid hem eenmaal mocht oproepen tot heil van zijn vaderland, hij in Frankrijk zou ver schijnen om met zijne aanhangers dat vaderland te redden of gezamenlijk met hen te sterven," alles onder bij ver jaagde vorstenhuizen zeer gewone beloften van liberale maatregelen. Wij vinden in dezen zendbrief van den graaf de Chambord overigens nog de volgende curieuse bewe ring: „Men wenscht, en niet zonder reden, dat de kerk zich onthoude van politiek; men wil dat de geestelijkheid zich uitsluitend wijden zal aan hare heilige roeping, zonder zich met wereldsche zaken te bemoeien. Maar hoe kan deze zich daarmede niet bemoeien als men het bestuur der kerk in verwarring brengt, als haar geacht hoofd niet meer vrij zal wezen en men hem zal gedwon gen hebben Rome te verlaten en in ballingschap rond te zwerven." Men moge door zulk eene ontboezeming invloed uitoefenen en impressie maken op de onnadenkende door de geestelijkheid bewerkte massa, doch van eene ballingschap, tenzij van eene vrijwillige om zich met de martelaarskroon te sieren, is geen sprake, evenmin als dat paus Pius IX thans gevaar zon loopen om van honger om te komen, gelijk in volksblaadjes, ten platten lande in België en wellicht ook in ons land verspreid,wordt beweerd en ten gevolge waarvan zelfs zij, die hunne zuur verdiende spaarpenningen wel beter konden ge bruiken, deze ten offer brengen aan eene St. Pieters penning of giften voor den paus eischende geeste lijkheid. „De zaak der pauselijke wereldlijke macht zegt de graaf de Chambord verder is de zaak der vrijheid." Deze machtspreuk hadden wij nog door geen voorstander der wereldlijke macht hooren uiten. Waarmede wij ook ooit de wereldlijke macht en de daarmede verbonden onderdrukking der Romeinsche bevolking, thans gelukkig niet langer door vreemde bajonetten gesteund, in verband hebben hooren brengen, niemand had, gelooven wij, nog ooit de onbeschaamd heid dit met de vrijheid te doen. De onderhandelingen tusschen de Pruisische regeering en de staten welke met haar den Noord-Duitschen bond zullen vormen, schijnen ten einde te loopen. Daar Prui sen niet te bewegen is om concessiën te doen ten opzichte der legerorganisatie en het stelsel van tienjarig budget, hebben eindelijk de overige aanstaande leden van den bond begrepen zich daaraan te moeten onderwerpen. Het reeds aangekondigd bezoek van deu kroonprins van Italië aan het Oostenrijksche hof zal in de eerste dagen van Februari plaats hebben. Het gerucht eener aanstaande huwelijksverbintenis tusschen hem en eene Oostenrijksche aartshertogin vindt meer en meer geloof. Gelijk wij reeds mededeelden, zouden uit de door nieuwe verkiezingen in het leven te roepen provinciale landdagen in Oostenrijk afgevaardigden worden gekozen om den buitengewonen Reichsrath te vormen, welke omtrent de Ilongaarsche quaestie in verband met het constitutioneel vraagstuk advies zal brengen. Eene groote part'g stelt thans echter candidaten die niet wil len medewerken tot het benoemen dier leden van den te vormen Reichsrath. Naar aanleiding hiervan zegt een half officieel orgaan der regeering te Weenen dat, indien de provinciale landdagen mochten weigeren om mede te werken tot de benoeming van een buitengewonen Reichs rath, directe verkiezingen zonden worden uitgeschreven tot het vormen van zulk een lichaam. Omtrent het financieel plan van den Italiaanschen minister Scialoja en meer bepaaldelijk omtrent zijne combinatie met de geestelijke goederen, bestaat zoo meldt men uit Florence bij de leden van het parlement een groot verschil van gevoelen. Tegenover de party, welke in deze combinatie het middel ziet tot dekking van het deficit op de begrooting van dit en het volgende jaar, staat eene partij, die den termijn van tien jaren, gedurende welken de geestelijke goederen nog in de doodehand zouden blijven, veel te lang achten en daarom het plan des ministers zouden willen verwerpen. Waar- scbijniyk zal echter deze party by de debatten eene vrij geringe minderheid uitmaken. (Graan mark feu enz. Amstkhdam 18 Januari. Raapolie op zes weken f 40}, Lijnolie op zes weken ƒ39}. Oostburg 16 Januari. Ten gevolge van het zeer on gunstige weder, waren heden weinig marktbezoekers opgekomen en er kon bijna geen markt worden gehou den. De geboden prijzen waren echter niet lager dan vorige week, zelfs is tarwe in puike soorten iets hooger betaald. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe 11 a 12. Nieuwe Zeeuwsche rogge ƒ7 a ƒ7.50. Nieuwe wintergerst 6.50 a 7.50. Dito zomergerst ƒ6&ƒ7. Haver 3 a 4. Paardenbooneu 7 a 7,50. Middelburg 17 Januari. Door de veel gevallon sneeuw was de aanvoer van granen heden hoogst onbeduidend en het gepasseerde in den handel bijna van geene betce- kenis; in de prijzen is alleen deze verandering op te geven, dat hoogstbenoodigdeu voor de beste tarwe 25 cent het mud boven vorigen weekprys hebben moeten betalen. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.90 en rogge ƒ8.—Aardappelen ƒ3.10 a 3.50 per Ned. mud. Versche boter ft 0.95 ƒ1.05 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 18 Januari 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 56 dito dito dito 3 67} dito dito dito 4 87} Aand. Handelmaatschappij 4} 136 België. Certificaten bij Rotlischild 2} Rusiand. Obligatiën 1798/1816 5 92} Certific. Hope co4 57 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 76} dito dito Leening 1860 4} 82} dito 1000 18645 87}} Certificaten 6 39} Aand. spoorweg183} Oblig. 1000 1866 5 85} Loten 1866 -.5 174} Polen. Schatkistobligatiën4 58} Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 43 dito 1847/1852 2} 22 dito rente Amsterdam5 dito 1864 5 54} dito fr. 500 1865 5 „56} dito nationale5 49 fa Bankactiën3 638 Italië. Leening 18615 51 Spanje. Obligatiën3 thans 2} 31} Amortisable schuld20} Portugal. Oblig. 18561862 3 42}} Griekenl. dito (blauwe)5 13} Turkye. dito (binnenl.)n 28} Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 75}} dito Illinois 1 dito S t. Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 dito Atl.Gr.W.Spw. Ohio sec.(p) 7 45} dito dito geconsolideerde .7 37A dito dito debentures 8 „53 Brazilië. dito 1852/63 4} 61} dito 1865 5 69} Mexico. dito 3 Grenada, dito afgestempeld4} Venezuela, dito2 Sedert de laatste opgave zijn bij den Heer P. M. de Ligny, voor de armen te Arnemuiden nog ontvangen de volgende giften^'"""»-- 16 Jan. Van fikreen Muntbiljet no. 848 C Y, 10.— 17 dit0' na 757 A10'~"

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3