Ie luitenant jhr. A. F. C. Meijer, van het instructie- hataljon, en de 2e luitenants J. Hiensch en J. P. L. Gelpke van het le regiment infanterie. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ2400, de luitenant-generaal J. P. C. van Overstraten, staats raad in buitengewonen dienst, gouverneur der konink lijke militaire academie, onder betuiging van Zr. Ms. dank voor de gedurende zijne langdurige militaire loop baan den lande bewezen diensten. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de officier van gezondheid 3e klasse H. A. Zegers, van het 3e regiment dragonders; en tot dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse (rang van majoor) do officier van gezondheid le klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in West Indië, en zulks als een blijk van Zr. Ms. bijzondere tevreden heid over zijne bewezen diensten en zonder dat anderen zich daarop zullen kunnen beroepen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Breukelen c. a., F. F. Stein- metz, thans ontvanger dier middelen te Aarle Bixtel. Vereenigd op den voet van éen kantoor de kantoren Vlagtwedde en Wedde, met aanwijzing van laatstge noemde gemeente als hoofdplaats, en benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Wedde c. a. W. M. Goldbach, thans ontvanger der in- eu uitgaande rechten en acoijnsen te Mander. Marine en leger. Het bezichtigen van vestingwerken is door den minister van oorlog thans ook voor particulieren toege laten, mits zij ten volle aan den plaatselijken kommandant bekend zijn. Wanneer zich tot die bezichtiging hooge staatsambtenaren, ministers, leden van den raad van state, of leden van de beide kamers der staten generaal aanmelden, dan is het voldoende, dat de kommandanten zich van de identiteit der betrokken personen verzekeren. De luitenant ter zee le klasse J. Spanjaard, gede tacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord, wordt met den 20 dezer op non activiteit gebracht. Kechtszalten. De hoogen raad der Nederlanden (kamer van straf zaken) heeft bij arrest van 15 dezer verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door E. Stevens, weduwe van J. M. Hamers, tegen een arrest van het hof in Gel derland, waai bij zij tot de doodstraf is veroordeeld wegens brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was, dat daardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. demengdc berichten. Uit Zierikzee wordt ons omtrent den brand, waarvan in ons vorig nommer is melding gemaakt, onder meer, nog bet volgende gemeld: De brand werd ontdekt omstreeks des morgens half zeven uren, en nam door den hevigen wiud met zulk eene snelheid toe, dat in weinige oogenblikkeu het geheele voorste ge- deeite, hetwelk gelijkvloers voor desocieteitzaal dienten waarvan de eerste verdieping verhuurd was,geheel in vlam stond. Bij den aanvang vreesde men zeer dat de brand zich nog verder zoude uitbreiden en de nevensstaande gebouwen, van den notaris Bouvin en C. Koevoets, mede door het vuur zouden vernield worden, doch de wind, ofschoon niet in hevigheid verminderende, nam toch een gunstigen keer, hetgeen het gelukkig gevolg had dat die gebouwen slechts weinig beschadigd werden en de brand zich alleen bij bet sociëteitsgebouw bepaalde, zoo dat ook de concertzaal geen letsel bekwam. Reeds des voormiddags kon gezegd worden dat men den brand meester was. De spuiten bleven echter gedurende den geheelen dag in werking en nog heeft bij het afzenden van dit bericht de brandweer de plaats des gevaars niet verlaten. Daar den vorigen avond een bal in de concert zaal was gegeven, hadden de bewoners zich laat in den nacht ter ruste hegeven en werd de brand eerst ontdekt toen hij reeds eenige uitgebreidheid had gekregen. Dit gedeelte van het in ons vorig nommer opgenomen telegram was dus niet juist door ons geïnterpreteerd. Van hetgeen zich op en in het overig verbrande ge deelte van het gebouw bevond heeft men bijna niets kunnen redden. Reeds den vorigen dag was er brand in denzelfden schoorsteen geweest, waarin men meent dat ook nu de brand ontstaan is, doch toen werd hij ter stond gebluscht en is die schoorsteen toen door een metselaar onderzocht, die verklaard had dat die schoor steen in goeden staat was en geen brandgevaar opleverde. Het sociëteitsgebouw behoort aan eene vennootschap en is voor brandschade verzekerd. De meubelen en andere roerende goederen, daarin aanwezig, waren groo- ten deels ook voor brandschade gewaarborgd. Een ongeluk komt nooit alleen; het scheen, dat we dit spreekwoord ook nu weder bewaarheid moesten zien, althans denzelfden namiddag omstreeks 2 uren ver spreidde zich andermaal het gerucht van brand en wel in een pakhuis op de Appelmarkt, toebehoorende aan den heer J. Ochtman Johz. Spoedig bleek het, dat daar een meevat in brand stond. Gelukkig kon men dit terstond blusschen, maar ware dit niet tijdig ontdekt of in den nacht ontstaan, die tweede brand ware nog erger geweest dan de eerste, daar zich in dit pakhuis tevens een berg plaats voor petreoleum bevond, daar het aan andere pakhuizen en een manufactuurwinkel grenst en zich bevindt in eene dicht aaneengebouwde buurt. De oor zaak van den brand weet men niet. Terwijl jl. Dinsdag te Londen de schaatsenrijders zich vermaakten op een der wateren van Regents park, brak het ijs, tengevolge waarvan omstreeks 200 personen er door vielen en 30 verdronken. Ten betooge dat de Noord Amerikaansche zaken in de Unie dringend voorziening vereischen en wel langs een anderen weg dan de president meende te moeten inslaan, den weg namelijk van volkomen vertrouwen op de goede gezindheid van het Zuiden, deelt men het volgende geval mede, dat, wegens de bekendheid van den hoofd persoon, in de Unie veel opspraak heeft verwekt. Een neger reed bij ongeluk of door onoplettendheid tegen het rijtuig van zekeren dr. Watson en bracht daardoor aan het rijtuig eenige niet onbelangrijke schade toe. Dr. Watson verkropte zijné woede, omdat in het rijtuig van den neger eene dame zat. Daags daaraanvolgende echter begaf hij zich naar de plaats, waar de neger werkzaam was en dreigde hem met de bullepees. Natuur lijk wachtte de neger de uitvoering dezer bedreiging niet af, maar toen hij zich wilde verwijderen, trok de doctor een revolver en dreigde hem neer te schieten, indien hij zich niet gewillig aan de strafoefening onder wierp. Toen de neger eenige slagen had ontvangen, poogde hij toch te ontvluchten, en nu schoot Watson hem werkelijk dood. De moordenaar stond terecht voor eene burgerlijke rechtbank en werd vrijgesproken. Gene raal Schofield, die in het district bevel voert, dit ver- nemeude, daagde Watson, op grond van eene algemeene order van generaal Grant, voor eene militaire commissie van onderzoek. Hangende dit onderzoek, werd de com missie op last van president Johnson ontbonden en de misdadiger van alle verdere vervolging vrijgesteld. Indien men weet dat in het vorige jaar alleen in den staat Georgië, op deze of dergelijk wijze 300 negers zijn om het leven gebracht, zonder dat er een der schuldigen is gestraft, om de eenvoudige reden, dat de leden der jury op hunne beurt wellicht dezelfde misdaad zouden plegen, dan behoeft niet te worden gezegd dat de zaak van dr. Watson en vooral de tusschenkomst van den president algemeene verontwaardiging heeft gewekt, eu men meer en meer inziet, dat er andere maatregelen moeten worden genomen, zal de kleurling in het Zuiden van zijn leven zeker zijn. De schouwburg te Namen, in België, is den 14 dezer eene prooi der vlammen geworden. Men had Faust gege ven en de voorstelling was omstreeks kwart voor elven afgeloopen, waarna te 1 uur de brand uitbrak. Tegen twee uren stortte het dak met een vreeselijk geraas is. De machineriën, de decoratiën, het houtwerk en het meubilair, alles is verbrand. Men slaagde er in, de con certzaal, van de schouwburgzaal door het foyer geschei den, te behouden. Aan don directeur en eenige andere personen gelukte het ook onder anderen de muzikale bibliotheek, het costumen-magazijn gedeeltelijk en de koffers der artisten te redden; doch overigens bleven niets dan de muren over. De brand is ontstaan door den verwarmingstoestel onder de baignoires. In zes jaren tijds is dit voor de derde maal, namelijk: den 17 Maart 1860, den 25 September 1862 en nu den 14 Januari. De schouw burg was voor 350,000 fr. geassureerd te Brussel. IStirgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 13 dezer: A. Lauret, jm. 32 j. met C. de Jonge, wed. 38 j. P. C. Zimmcrmann, jm. 33 j. met M. T. H. Vetter, jd. 24 j. C. van Assendelft, jm. 41 j. met A. J. Loene, jd. 38 jaren. (Van 5 tot 12 Januari.) Vlissingen. Bevallen: J. Laffree, geb. de Vaal, z. S. M. Janssen, geb. Lute, z. M. Brasser, geb. Soetens, d. W. M. Volkers, geb. Buijs, z. J. R- E. F. de Leeuw, geb. Kloeg, d. J. M. Sevenhuijseu, geb. van Scheijen, z. I. F. Baeijs, geb. Bens, z. C. M. Willemse, geb. Baan, d. E. de Bruijn, geb. Degens, d. OverledenN. Louter, wed. van W. 't Hart, 65 j. A. Dommisse, z. 10 j. Uoes. Gehuwd: T. Briels, jm. 22 j. met M.L. Schelf hout, jd. 25 j. BevallenA. de Nooijer, geb. Nonnekes, d. A. D. Ro- mijn, geb. Vereeke, d. E. C. Nijs, geb. van der Does, z. R. Willems, geb. Allaert, d. J.Mange, geb. Otte, z. C. van de Visse, geb. van Boven, d. Overleden: C. de Wilde, z. 7 m. D. Nonnekes, z. 6jj. A. E. de Bruijne. d. 9 ra. M. Korstanje, jd. bijna 43 j. M. Potvliet, vrouw van L. van de Visser, 59 j. Zierikzee. Gehuwd: H. de Winter, jm. 25 j. met M. Geldhof, jd. 23 j. A. de Glopper Boot, jm. 38 j. met J. van den Boogerd, wed. van M. de Keijser, 43 j. Bevallen: K. Frank, geb. Goudsmit, d. J. van der Bent, geb. van Oosten, d. P. A. Planm, geb. de Crolij, z. M. Bak ker, geb. Peeterse, d. M. E. Timmermans, geb. France, z. E. van den Houten, geb. Blom, z. (doodgeb.) Overleden: M. Wapens, man van M. F. Saarburg, 61 j. C. van Raswa, jd. 59 j. W. C. Kramer, d. circa 1 jaar. A. P. Olree, d. 2 j. VerkoopSnjgen en aanbestedingen. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zee land alhier, werd heden aanbesteed het onderhouden van al de werken behoorende tot het kanaal door Zuid-Beveland. Aangenomen door den heer J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen, voor ƒ34,000. Tlicrttsoincterstaiid. 16 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 17 'smorg.7u.32gr.'smidd.l u.33gr.'sav.llu.32gr. 18 r 'smorg.7 n.28 'smidd. 1 u.9È gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 16 Januari. Toespraak voorzitter aanschrijving model jaarverslag; missives gedeputeerde staten besluit handhaving verordening veeziektegoedkeu ring rekening wisselbankcorrespondentie gpoorweg- aangelegeiihedeii: opneming gemeentekas; verpachting gedeelte visscherij uitgifte grafruimte begraafplaatsover legging staten onwaarde en restitutie plaatselijke directe belasting inkomsten; rapport regeling onderwijs. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van Deinse, ongesteld, van Diggelen en Caland. Later komen de heeren Damme en Rekker. De voorzitter wenscht den leden heil met het nieuw ingetreden jaar en hoopt dat Gods zegen op hunne huise lijke en maatschappelijke betrekkingen rusten moge en zij zich gedurende dit jaar in het genot eener goede gezondheid zullen mogen verheugen. Daar gewichtige werkzaamheden in den nieuwen tijdkring zullen moeten plaats hebben, wenscht hij verder dat de beraadslagingen in de te houden raadszittingen zullen mogen leiden tot bevordering van de belangen der gemeente en hare ingezetenen. Ten slotte beveelt hij zich en de overige leden van het dagelijksch bestuur in de welwillendheid en het vertrouwen van den raad aan, even als zij die ten vorigen jare mochten ondervinden. De notulen van het in do vorige zitting verhandelde gelezen en goedgekeurd zijnde, deelt de voorzitter mede dat is ingekomen een Provinciaal blad (no. 4), circulaire van gedeputeerde staten van den 4 dezer, betreffende eene wijziging van het model van het door burgemeester en wethouders op te maken jaarverslag van den toestand der gemeente. Blijkens de voorlezing van die circulaire heeft de minister van binnenlandsche zaken een nieuw model vastgesteld, waarvan een afdruk aan burgemeester en wethouders is toegezonden, met, uitnoodiging om zich voortaan, te beginnen met het verslag over 1866, stipte- lijk daaraan te houden. Op deze aanschrijving zal door burgemeester en wethouders bij de opmaking van het verslag worden gelet. Voor kennisgeving worden aangenomen een drietal missives van gedeputeerde staten, houdendegoedkeuring van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1866 eu van het besluit tot verhuring en afstand van gemeentegrond ten behoeve der gasfabriek, alsmede machtiging tot beschikking over de helft van de bij dat besluit vermelde posten der getneentebegrootingvooiT867. Geschiedt voorlezing van een ingekomen brief van het bestuur der Maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, houdende verzoek tot opheffing van het verbod van uitvoer van vee. De voorzitter deelt mede dat in eene vergadering van burgemeesters uit Walcheren, op grond van het advies eener commissie uit hun mid den, mat algemeene stemmen is besloten de handhaving der bestaande verordening voor te dragen. Hij stelt mitsdien voor, dat de raad tot die handhaving besluite. Dienovereenkomstig wordt zonder beraadslaging beslist. De in duplo overgelegde rekening van commissarissen over de wisselbank wordt zonder bedenkingen goedge keurd. Geschiedt voorlezing eener tusscheu burgemeester en wethouders en den eerstaanwezenden ingenieur der staatsspoorwegen gevoerde correspondentie betreffende het tijdstip en de wijze van oplevering der gronden in en rond deze gemeente, ten behoeve der spoorweg- en kanaalwerken. Dientengevolge zijn burgemeester en wethouders ge machtigd om de voorwaardelijk opgemaakte contrac ten van erfpachts-opheffing als definitief gesloten te verklaren en ter bekwamer tijde over te gaan tot het af breken der St, Geertruidsbuitenbarrière met brug en

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2