BrieYen uit België. GEMEENTEBELANGEN. sche qnaestie wilde treden. Daarbij bad echter de regee- ring te Weenen geenszins het voornemen om eene ver deeling van het Turksche rijk voor te stellen, maar in tegendeel het bestaan van Turkije te handhaven onder voldoening der billijke eischen van de Christelijke bevolkingen. De onlang3 plaats gehad hebbende arrestatiën in het quartier la-tin te Parijs hebben als naar gewoonte tot resultaat gehad de veroordeeling tot gevangenisstraffen van drie tot vijftien maanden. De Fransche rechter heeft als bewezen aangenomen dat de gearresteerden deel uitmaakten van eene geheime vereeniging onder de zinspreuk „Handelt zoo als gij denkt" en alzoo de strafwet hadden overtreden. Een Belgisch dagblad bevat het protest der Spaansche afgevaardigden, hetwelk de verbanning der Madridsche afgevaardigden en van den maarschalk Serrano tenge volge heeft gehad. In dit protest, waarschijnlijk van wege den thans te Brussel vertoevenden generaal Prirn aan dat dagblad medegedeeld, wordt op zeer gematigden toon aan koningin Isabella herinnerd, hoe de tegenwoor dige ministers de constitutie hebben geschondenhoe zij door middel van koninklijke besluiten de wetten van den staat hebben gewijzigd en hoe zij eindelijk eigen dunkelijk den door de Cortes gestelden termijn hebben verlengd, gedurende welken hun eene buitengewone bevoegdheid was toegestaan. Ten slotte worden dus alle handelingen,door de ministersreedsten uitvoer gebracht of nog te brengen, van nul en geener waarde verklaard, onder herinnering aan de gevaren, welke van zulk een bestuur voor de kroon het gevolg zouden kunnen zijn. De Italiaansche dagbladen deelen mede dat de onder handelingen tusschen Florence en Rome het resultaat hebben opgeleverd dat de bisschoppen voortaan door den paus in overleg met de Italiaansche regeeringzullen worden benoemd. De onderhandelingen worden intus- schen nog voortgezet. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de onzen lezers bekende quaestie tusschen Turkije en Italië over het beschieten der Principe Tommasso door Turksche krui sers op de kusten van Kandia, op vredelievende wijze is opgelost. Omtrent de wijze waarop de door Italië ge vraagde voldoening zal worden gegeven, wordt echter, als van weinig belang trouwens, nog niets gemeld. De mededeelingen uit Konstantinopel omtrent de door de opstandelingen op Kandia geleden nederlaag, worden thans bekroond door het bericht dat de opstand als geheel en al gedempt kan beschouwd worden. Uit Athene wordt intusscheu omtrent den uitslag van het plaats gehad hebbend gevecht nog niets gemeld, waamit sommige dagbladen opmaken dat de tijdingen uit de Turksche hoofdstad ditmaal waarheid behelzen. De juistheid dezer gevolgtrekking schijnt ons echter niet boven allen twijfel verheven. Volgens den Franschen Moniteurzou niet een door de Fransche expeditie-troepen op Korea geleden nederlaag, maar de naderende winter den admiraal Roze hebben bewogen om zich terug te trekken en naar zijn station ln de Chineescho wateren terng te keeren. Volgens het officieel orgaan zou echter vóór dien terugtocht nog de stad Kanghoa verwoest zijn geworden. Het schijnt voorts te blijken dat men het hierbij laten zal en de vijandelijk heden tegen Korea bij de aanstaande lente niet zullen worden hervat. De Engelsche dagbladen beweren overigens dat de vernieling der stad Kanghoa aan de ucderlaag der Fransche troepen voorafging. _XT^ee;c'a sedert eenigen tijd was, gelijk men weet, te vt ashington het gerucht in omloop dat men het congres zon trachten over te halen om den president Johnson in staat van beschuldiging te stellen. Een telegram, eergis teren avond uit New-York verzonden, meldt thans dat werkelijk een voorstel daartoe bij het congres is ingediend. Het congres heeft naar aanleiding hiervan met 108 tegen 38stemman besloten eene commissie te benoemen tot onderzoek der handelingen van den president, welko men in strijd met de constitutie meent te kunnen achten. Voorts wordt nog gemeld dat de heer Johnson weder zijn veto heeft uitgesproken over een door het congres aangenomen wet, waarbij aan de negerbevolking in Columbia het stemrecht wordt verleend. Dit veto is echter reeds dadelijk krachteloos, daar meer dan twee derde deel der leden vóór die wet hebben gestemd. Men weet toch dat een door het presidiaal veto getroffen wet desniettemin van kracht kan worden verklaard door twee derde deel der leden van het congres. Volgens The times heeft de Engelsche vertegenwoor diger bij de Vereenigde Staten in last om te onderzoekeu of het bestuur te Washington bereid zou zijn om zich te onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak om trent den gestelden eiseh tot schadevergoeding wegens de nadeelen door de in Engelsche havens uitgeruste ge confedereerde oorlogsvaartuigen aan denAraerikaanschen handel toegebracht, onder nadere bepaling echter der punten waaromtrent dit scheidsrechterlijk onderzoek zou loopen. Brussel, h Januari. Twee dagen voor de gevangenneming van de Spaansche mgevaardigden en de arrestatie der presidenten van den senaat en de kamer, werd ik hier te Brussel aan den Scneraal Prim voorgesteld. Hij had naar aanleiding vau en door mij uitgegeven werk over Spanje, zijn verlangen 6 kennen gegeven om mij te zien. k begaf mij dus met den persoon, die mij zou introda gen, des middags tegen 12 uur naar de Rue royale. De generaal Prim graaf van Reuss, woont er in een der prachtigste huizen tegenover de Colonne du Congrès. Wij belden, en behoefden niet lang te wachten voor een in het zwart gekleeden knecht ons open deed. Wij gingen eenige trapjes op in de vestibule, om onze over jassen en hoeden neder te leggen. Een vreemdsoortig geluid deed mij het hoofd omwenden. Het had veel van het geschreeuw van een papegaai, doch ik zag in plaats van het verwachte dier de glinsterende oogen van een jongen neger op ons gevestigd, en hoorde hem eenige doordringende en schrille tonen uiten. De bediende kwam terng en verzocht ons een oogen- blik in de wachtkamer te gaan, daar de generaal nog aan het ontbijt zat.... Wij volgden hem door een vrij langen gang naar een groote vierkante zaal zonder ramen, doch I die haar licht van boven ontving. Dit was het kabinet van den generaal, en men zou haast zeggen dat het voor samenzweringen moest gebouwd zijn. Hier kon men op zijn gemak beraadslagen, levenmaken, zooveel men ver kiest, zonder dat men voor een onbescheiden oor behoefde te vreezen. Mijn geleider deelde mij mede dat eiken avond tot op een vrij laat uur al de te Brussel tegenwoordige Spanjaarden in deze zaal bijeenkwamen, om het nieuws van den dag, dat uit Madrid tot hen kwam, te bespreken. Het eenige huisraad bestond in een schrijf tafel, gewoonlijk bureau ministre genoemd, en eenige divans. Wij bleven daar eenige minuten, waarna de generaal ons liet verzoeken in het salon te komen. Hij kwam ons tegemoet en drukte ons do hand, waarop wij plaats namen en weldra werd een gesprek over Spanje aangeknoopt. De generaal is eerder klein dan lang, nog al tenger en heeft iets zeer elegants. Men zou hem hoog stens 45 jaar geven en toch is hij reeds een vijftiger. Zijn uiterlijk heeft iets waardigs en tegelijk aange naams; zijn oog is levendig en doordringend. Do welge vormde dunne lippen drukken vastberadenheid en kracht uit. In ziju zwarte chevelure ziet men slechts hier en daar enkele grijze haren, maar boven op het hoofd begint zich een kalo plek te vertoonen. Hij spreekt het Fransch vrij gemakkelijk en moet in het Spaansch zeer welspre kend zijn, want toen hij ons sprak over de, na zijne mislukte poging, door O'Donnell te Madrid gepleegde fusillades, was er iets verhevens in zijne verontwaar diging. Zijne stem beefde. „Ik begrijp," zeide hij, „dat men in den strijd voor geen geweld terugdeinst. Men verdedigt zijn leven en dat zijner makkers en vooral de zaak, waarvoor men gevaar loopt zijn leven te verliezen, tot het uiterste. Maar na de overwinning, op een schan delijke wijze bloed te storten en gedurende acht dagen de wandelingen van Madrid met bloed te overdekken, door het laten fusilleeren zonder eenig gevoel van onge lukkige onderofficieren eerst 14, den volgenden dag weder 14, den daarop volgenden 17 dat is wreed en dat roept om wraak. „De volgende omwenteling zal verschrikkelijk zijn, want de beker is tot den rand toe vol. „Geen enkele familie, die er niet onder lijdt, geen enkele familie die niet een der zijnen, hetzij direct of indirect, er door te betreuren heeft. Het tegenwoordig stelsel kan niet lang meer gevolgd worden, want de groote meerderheid is in Spanje liberaal in merg en been. „En wat het leger betreft zie eens hier: op dit oogenblik kan men rekenen dat zoo in Frankrijk als elders, een regiment cavalerie, artillerie en infanterie in ballingschap is; die allen zouden op éeu enkel teeken van mijn hand aanrukken. Ik heb hier een zestigtal onder officieren bij mij. Welnu, spreek eens met ben, en ge zult zien dat het volmaakte gentlemen zijn zoolang zij te Brussel zijn, hebben zij geen enkele klacht geuit." Op mijn vraag of er voor de Iberische eenheid ook eenige toekomst was, antwoordde hij mij, dat die zich voor Spanjo goed liet aanzien, maar niet zoo voor Por tugal. De Portngeezen willen zelfstandig blijven en zich niet laten overmeesteren. De generaal heeft zijne geheele familie bij zich. Ter wijl wij bij hem waren, kwam zijn oudste zoon, een aardig kind van 7 jaren binnen en sprak eenige woorden met zijn vader. Na een vrij lang onderhoud nam ik afscheid van den generaal, die mij volstrekt tot aan de deur wilde vergezellen. Ik verliet hem met vrij wat beter indruk, dan waarmede ik bij hem was gekomen. Ik heb gemeend dat uwe lezers, wier aandacht thans gevestigd is op de gebeurtenissen, die zich over dat schiereiland voorbereiden, wellicht eenig belang zouden stellen in deze aanteekeningen uit mijn zakboekje. Hier is nog altijd schaarsclite van nieuws indien ik een aardbeving te Spa, een weerklank van die in Algerië, buitensluit en eene groote opschudding van de Vlaamsche bevolking te Brussel tegen den gemeenteraad van Brussel, omdat deze in plaats van 20,000 franken subsidie, die men verwachtte, sleeht3 3000 franken jaar- lijksche subsidie aan de hier onlangs opgerichte Vlaam sche opera wilde toekennen. De directeur heeft dan ook Donderdag avond de deur moeten sluiten. Het is jam mer, daar deze onderneming aanvankelijk zoo goedge slaagd was en dit theater, waar men eveneens de comedie speelde, veel goeds had kunnen uitwerken met betrekking tot de volksopvoeding. Ongelukkigerwijze heeft de direc teur een tekort van 9000 franken, en reeds in de eerste maand van zijn onderneming was het hem onmogelijk voort te gaan. Vlaamsche affiches aan de boeken der straten maken het feit bekend, en melden dat de Vla mingen de hun aangebodene subsidie hebben geweigerd, omdat zij geen aalmoezen aannemen. Men spreekt van een groote meeting, maar ik twijfel echter of het collegie van schepenen zijn besluit zal intrekken. De fiuancieele maatschappijen, door den heer Langrand Dumonceau met eene groote uitgebreidheid van personee^, opgericht, beginnen tn liquideeren, ten minste wat het personeel betreft, in afwachting van de groote liquidatie die mettertijd volgen zal. Het is onmogelijk dat zulke maatschappijen blijven bestaan. Hun val zal voor België een zondvloed zijn, want een groot aantal familiën hebben bijna hun geheele fortuin aan deze industrieelen overgeleverd. NOG EENE VRAAG. Zou, indien de gemeenteraad besloot tot het geven van uitvoering aan art. 13 der wet op het middelbaar onderwijs en dus eene burger dagschool in ons midden deed verrijzen, voor de behoeften van allen gezorgd zijn? De heer Sibmacher Zijnen meent bevestigend te moeten antwoorden (zie Middeiburgsche courant van 8 Januari). Ik antwoord met het volste vertrouwen ontkennend, en ziehier waarom. „De burgerscholen, voornamelijk bestemd voor aanstaande ambachtslieden en landbouwerszegt art. 13 der genoemde wet, zijn dag- en avondscholen. In dien aanhef van het artikel ligt mijn antwoord. Wij hebben andere behoeften dan eene school, die aan onze kinderen hetzelfde onderwijs zou geven als 't welk voor aanstaande ambachtslieden on landbouwers past. Ik weet niet of voor kinderen van 1012 jaar uit die standen het onderwijs in de vakken, veripeld in art. 13 azoo broodnoodig isdit weet ik, dat ik niet gaarne aan een mijner kinderen op lOjarigen leeftijd do beginselen der theoretische en toegepaste mechanica en der kennis van werktuigen (letter b), de beginsolen der scheikunde (letter c), der technologie of landbouwkunde (letter e) en de eerste gronden der staathuishoudkunde (letter i) gedoceerd zag. Ik geloof, dat ik niet verder zal behoeven te gaan om te demonstreeren, dat wij toch aan eene bijzondere school van meer uitgebreid lager onderwijs do behoefte zullen blijven gevoelen. Van het gemeentebestuur kan het oprichten eener school, zooals ik bedoel, niet gevergd worden. Wij stem men het volkomen toe en, ronduit gezegd, wij zagen 'took liever niet. Maar daai om ook te dien aanzien de leus van onzen tijd toogepast: „Help your-self." 8 Januari 1867. Jhr. Mr. C. de Jonge. Volgens bericht van den gezagv. G. van der Borden, was hij met het barkschip Walcheren den 28 October te Menado aangekomen van Batavia, hebbende dertig dagen reis. Schip en equipage waren in goeden staat. Te Veere zijn in 1866 uit zee binnen gekomen dertig schepen, waaronder vijf als bijlegger, en zes en dertig naar zee vertrokken, waaronder de bovengemelde bij leggers. De equipage van het in zee verlaten gevonden Pruisische barkschip George Marchand, hetwelk onder het bestuur der strandvonderij was gesteld, is Maandag avond te Vlissingen aangekomen, terwijl het schip en de lading door den gezagvoerder gereclameerd worden. Gisteren is een uit zee komende Engelsche stoom boot met zooveel kracht tegen een ter reede van Vlissin gen liggend Engelsch driemastschip aangeloopen, dat van het laatste het geheele voortuig, met inbegrip der fokke- mast, overboord geslagen is. liet beschadigde schip zal met eene sleepboot naar Antwerpen worden terug gesleept. ftraniimarkteii enz. Amsterdam 9 Januari. Raapolie op zes wekon /AOL Lijnolie op zeswoken f 39j. Prijzen van effecten. Amsterdam 9 Januari 1867. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2.V pet. 55 fl dito dito dito 3 „66 dito dito dito 4 86jJ Aaud. Handelmaatschappij 4| België. Certificaten bij Rothschild 2j 53 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 91J Certific. Hope Co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 76$ dito dito Lcening 1860 4j 83 dito f 1000 18645 871 Certificaten6 391 Aand. spoorweg 1891 Oblig. f 1000 18G65 851 Loten 1866 5 v Polen. Schatkistobligatiën 4 58 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 43^ dito 1847/1852 2j, 211 dito rente Amsterdam 5 65 dito 1864 5 541 dito fr. 500 1865 5 561 dito nationale5 491 Bankactiën3 646 Italië. Leening 18615 51 Spanje. Obligatiën3 thans 2j 31 Amortisable schuld ~~Z, LzPo^Sgakx Oblig. 1856 1862 Gniekenl. „jidito (blauwe) YMi

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 3