öuitmlaniX KOLONiëN. Op verzoek ontslag verleend, op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de vele en langdurige aan den lande bewezen diensten, aan den heer R. F. van Lansberge, gouverneur van Suriname, met behoud van aanspraak op pensioen, en als zoodanig benoemd de heer W. H. J. van Idsinga, thans gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Gninea. politie. Benoemd tot commissaris van politie en water schout te Vlissingeu de heer N. de Graaff, thans inspec teur van politie te Rotterdam. belastingen enz. Bepaald dat het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Noordgouwe, Zonnemaire, Dreischor, Kerkwerve en Duivendijke zal worden overgebracht naar de gemeente Dreischor, en benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn sen te Dreischor c. a. de heer L. H. J. Thissen, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten te Goirle. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer M. Blonker, uit zijne betrekking van ontvanger dei- directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijn sen te Aardenburg c. 3. en Sint Kruis (aan de Brakke), behoudens aanspraak op pensioen, met dankbetuiging voor zijne gedurende een tijdvak van ruim vijftig jaren den lande bewezen diensten. Onderwijs. Volgens de schoolbericliten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van December 1866, be draagt het getal vacante scholen: Openbare voor gewoon lager onderwijs 33, bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1, gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1 en dito voor uitgebreid onderwijs 1. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrek kingen bedraagt Noord-Braband 11, Gelderland 6 en 1 hulponderwijzeres; Zuid-Holland 11,Noord Holland 4, Zeeland 2, Friesland 1 hnlponderwijzeres; Groningen 1, Limburg 1; terwijl uit Utrecht, Overijsel eu Drenthe geene opgaven zijn ingekomen. Koloniën. Volgens het Nieuw Bataviaasch Handelsblad is de schorsing afgekondigd der ordonnantie van 5 Januari 1866 betreffende de opheffing der verplichte diensten en leveringen ten behoeve der hoofden. De daarvoor opge geven, zeker niet geheel onjuiste reden was het onvol doende der fondsen, bij de Indische begrooting voor de bezoldiging der hoofden toegestaan. De verantwoorde lijkheid voor dien noodlottigen maatregel kan in billijk heid niet op deze waarnemende regeering worden ge schoven, zij rust op den heer P. Mijer alleen. Daarentegen heeft, volgensdat blad, de Indische regee ring de slechte gevolgen van dien maatregel onnoodig verzwaard, door ook de ordonnantie van 15 Februari 1866, betreffende de algemeene regeling der heerediensten, „als met de ordonnantie van 5 Januari in onmiddellijk ver band staande", te schorsen. Het verband tusschen beide ordonnantiën is wel onloochenbaar, doch de tegenstrij digheid tusschen de schorsing der éene en de handhaving der andero ware zeer goed weg te nemen geweest, zonder aan de bevolking ook deze weldaad te onthouden. De heer P. Mijer zal natuurlijk over dien tweeden stap op den weg der reactie bijzonder tevreden zijn: het denkbeeld om van schorsing tot schorsing te geraken is hem uit de ziel gegrepen. licclitszalieii. Dezer dagen is bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen Augustinus Bonte, oud 20 jaren, geboren en wonende te Ileille, van beroep zwingelaar, thans gedetineerd alhier, ter zake dat hij in den avond van 14 October 1866, op den openbaren weg onder Ileille, ter hoogte van het door hem bewoonde huis, met een knuppel, dien hij aldaar uit den grond heeft getrokken, moedwillig een hevigen slag heeft toegebracht aan Eduard Coppens, op de linkerzijde van het hoofd, waardoor schedelbreuk, uitstorting, van bloed en hersenbeleediging is ontstaan, aan de gevolgen waarvan de verwonde in den morgen van 16 October daaraanvolgende is overleden. Veeziekte. De Staatsconrant heeft medegedeeld de opgaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende den 23 en eindigende den 29 December. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 2588 runderen; 769 zijn ge storven, 27 afgemaakt en 307 hersteld, terwijl er 1485 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 75,999 runderen aangetast, waarvan er 33,046 stierven, 14,664 werden afgemaakt, 26,235 her stelden en 2054 nog ziek zijn. In de provincie Noord-ÏIolland werden in die week aangetast 730 runderen: gestorven 57, 670 werden afge maakt, hersteld 2 en nog ziek 1. Sedert het uitbreken der ziekte werden 5386 runderen aangetast, waarvan er 771 stierven, 3823 werden afgemaakt en 791 herstelden, terwijl er nog een ziek is. In de provincie Gelderland werden in die week aangetast 37 runderen, gestorven 3; 116 werden afge maakt; terwijl er geene herstelden of ziek zijn. Sedert het uitbreken der ziekte werden 260 runderen aangetast, waarvan er 18 stierven, 1010 werden afgemaakt, terwijl er geene herstelden of ziek zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 2477 rundereu; 1711 stierven, afgemaakt 1 en 675 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte wprden 41,763 runderen aangetast, waarvan er 23,692 stierven, 3,479 werden afgemaakt en 12,038 herstelden. In het ge heel zijn nog ziek 2554 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapi tulatie zijn aangetast van 9 tot 15 December: in Zuid- Holland 2334, in Noord-Holland 324, in Gelderland 61, in Utrecht 3454, totaal 6173 runderen. Van 16 tot 22 December: in Zuid Holland 2788, in Noord Holland 442, in Gelderland 40, in Utrecht 2501. Totaal 5771. Van 23 tot 29 December: in Zuid-Holland 2588, in Noord-Hol land 730, in Gelderland 37, in Utrecht 2477, totaal 5832. Gemengde berichten. Als een bewijs dat bij de behandeling van petroleum dc noodige voorzichtigheid betracht moet worden, wordt ons uit Vlissingen gemeld dat eene oude vrouw aldaar, bij het vullen eener brandende petroleumlamp het onge luk had hevige brandwonden te krijgen, daar de olie vlam vatte en over hare kleederen liep, ten gevolge waar van zij thans overleden is. Wanneer men in aanmerking neemt dat de zuiver geraffineerde petroleum slechts bij hooge temperatuur ontvlamt, dan moet bet dikwijls voorkomen van ongelukken leiden tot het denkbeeld dat gewoonlijk minder zuivere soorten in den handel wor den gebracht. Uit Eindhoven schrijft men 5 dezer: „Alweder heeft er een spoorwegongeluk plaats gehad op de lijn Eindhoven-Hasselt-Luik. Woendag-avond jl. moet name lijk de trein van Hasselt komende, in botsing zijn geweest met dien van Luik, omtrent op dezelfde hoogte waar do vorige ongelukken hebben plaats gehad. De locumotief en een paar wagens zouden weder verbrijzeld zijn, terwijl de stoker en de machinist vrij ernstige kwet suren bekomen hebben. Nadere bijzonderheden hebben wij tot dusver niet vernomen, doch het is genoeg om dit feit te constateeren als een bewijs hoe driugend noodza kelijk het is, om deswege een streng onderzoek in te stellen en de schuldigen te straffen, opdat het leven van reizigers en personeel op die lijn.zoo lichtelijk niet in de waagschaal gesteld worde." De knoeierijen, en vervalschingen van allerlei aard hebben in geheel Noord-Amerika en vooral te New- York eene buitengewone hoogte bereikt. Het congres heeft het zelfs noodig geoordeeld eene commissie to benoemen, ten einde een algemeen onderzoek naar die bedriegelijke handelingen in te stellen. Als voorbeelden var. de vorderingen, welke men in het ontduiken der belastingen en in het vervalschen van dranken heeft gemaakt, wordt o. a. aangevoerd, dat een gallon rum belast is met twee dollars en dat toch de gallon van dat vocht in het openbaar wordt verkocht voor 1,60 dollar, en dat eene New-Yorksche branderij „zeldzame oude schotsche whisky" vervaardigt naar het volgende voor schrift: Bij 40 gallons gewone whisky worden gevoegd 30 gallons water, 5 gallons aftreksel van Cayenne peper, 8 pinten aftreksel van muurkruid, 2 onsen alcohol, l j gallon sterke thee en 3 onsen poeder van houtskool. In de Haarlemmer courant leest men de volgende aanbieding van eene buishoudster: „Een fatsoenlijke weduwe zonder kinderen, 30 jaren oud, P. G., zag zich gaarne tegen Mei geplaatst als huishoudster; voorzien van eigen beddegoed, zal meer op eene goede behandeling, dan op salaris worden gelet." Vrijdagavond is door de politie te Leiden aange houden eene schuit, waarin ongeveer vierhonderd ponden vleesch, hetgeen na onderzocht te zijn, afgekeurd en Zaterdag ochtend begraven is. Een Amerikaansch blad meldt, dat te Alta, in Californië, is aangekomen een Duitscher, de heer Schafer, die, zooveel mogelijk te voet, eene reis om de wereld maakt. Uit genoemde stad zou hij op weg gaan naar Mexico, Centraal-Araerika en Chili, en verder naar China, Japan en andere Oostersche landen. Hij had reeds te voet een groot gedeelte van Europa, Afrika en Azië doorkruist, en had gedurende zijn verblijf van 19 maanden in Amerika 23 staten en onderhoorigheden bezocht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 6 dezer: J. van den Broecke, jm. 27 j. met A. J. Danc- kaerts, jd. 22 j. P. J. Willemsen, jm. 37 j. met A. M.Baas, jd. 39 j.' A. Loekemeijer, jm. 29 j. met F. Martij, jd. 21 j. P. Gabriéls, jm. 27 j. met A. N. Schaap, jd. 23 j. (Van 29 December 1866 tot 5 Januari 1867.) Vlissingen. Bevallen: J. J. Hariot, geb. Pluymers,d. S. J. Bijl, geb. van Hoek, z. C. E. Jansen, geb.Massee, z. H. C. Velding, geb. Claver, z. D. J. van der Linden, geb. Ilageman, d. J. P. Wernau, geb. Blok, d. E. L. Tasseur, geb. Odern, d. J. M. P. Handeier, geb. Donsen, d Overleden: A. P. van der Os, vrouw van E. J. Muller, 21 j. A.C. Diesel), z.5j. C.C. Brand, weduwn. van A. Meu- lenberg, 80 j. J. Kooi), z. 3 m- N. C. Velding, z. 2 dagen. Goes. BevallenC. van der Reit, geb. Warrels, d. K. de Jonge, geb. Snoep, d. H. Koens, geb. Oostdijk, z. Overleden: A. Clement, jd. 22 j. F. J. Allaert, man van W. M. Gorsse, 46 j. J. A. Nonnekes, d. 15 m. A. Koen, d. 22 m. A. Blanker, z. 1 m. F. J- van den Ende, d. ruim 3 m. R. de Jonge, d. 4 m. Ziektezee. Gehuwd: F. Ruselaar, jm. 28 j. metW.de Jonge, jd. 34 j. Bevallen: L. J. Struijk, geb. v. d. Boul, z. M. Gilden, geb. Verseput, d. J. van Westen, geb. Boot, d. C. de Wit, geb. Oorschot, d. M. C. Bossaert,geb. Verloo, z. (doodgeb.) OverledenM. Pakker, vrouw van P. Spork, 79 j. L.J. Wiltson, z. 13 m. M. J. Zonruiter,d.20j. P. Metselaar, vrouw van M. Tromper, 43 j. A. Janse, weduwn. 74 j. M. Kroone, wed. A. Mellart, 81 j. Ther mo 111 c te rstand 7 Jan. 'a av. 11 u. 49 gr. 8 'smorg.7u.52gr.'smidd.1 u.50gr.'sav.llu.44gr. 9 'smorg.7 u.42 'smidd. 1 u.46 gr. Staten-gencraal. Het regeeringsbeleid van den minister van marine is bij het onderzoek van diens begrooting in de afdeelingen der tweede kamer van verschillende zijden besproken. Verscheidene loden wilden zich hnnne meening voorbe houden, totdat hun meerdere inlichtingen omtrent 's ministers plan zijn geschonkon. Andere leden gaven echter reeds dadelijk blijk van hunne instemming met 's ministers plannen, waarin zij de kiem van een stelsel meenden te ontdekken. Eenstemmig was men overigens hierin dat de regeering, wil zij de marine uit baar ver vallen toestand opbeuren, in de eerste plaats eene vaste overtuiging dient te hebben omtrent de roeping die zij zich over onze oorlogsvloot denkt. De groote meerder heid achtte het noodzakelijk en plichtmatig, dat wij voor eene behoorlijke verdediging onzer kusten en zeegaten zorg dragen en eene genoegzame zeemacht in den Oost- Indischen archipel onderhouden om er de rust te bewa ren, en onze koloniën, zij het al niet tegen den geregel- den aanval van eene groote zeemogendheid, althans tegen overrompeling door een coup de main te verzekeren. Daartoe wilde men gaarne de noodige geldmiddelen toe staan, maar Man verlangde men ook de vaststelling van een vast plan bij de wet, die tevens de middelen tot dekking der daarvoor noodige uitgaven zou aanwijzen en den tijd bepalen binnen welken alles moet zijn vol tooid. Men wilde dan ook tot de aangevraagde vermeer dering van uitgaven niet medewerken, voordat omtrent de inzichten en plannen der regeering meer dan thans aan de staten-generaal bekend is, zou zijn gebleken. Bij deze beschouwingen werd de wensch gevoegd, dat bij de algemeene beraadslaging over 's lands weerbaarheid in de kamer zoo niet het geheele kabinet, althans de naa6t betrokken ministers zouden tegenwoordig zijn. Men wilde ook de zienswijzo des ministers kennen ten aanzien der kustverdediging en achtte het noodig dat daarin met wijs beleid worde voorzien. 's Ministers plannen omtrent den aanbouw van houten schepen werden niet algemeen goedgekeurd. Men wilde dat de minister eene afzonderlijke voordracht tot aan schaffing van gepantserd materieel zou voordragen. Vrij algemeen keurde men de afscheiding der scheeps macht in de Oost Indische bezittingen van die, welke ten laste der begrootiog van het departement van marine komt, goed, maar men wenschte dan tevens vast te hou den aan het beginsel dat, wat het personeel betreft, geene koloniale marine worde in het leven geroepen. De vraag waar de gepantserde schepen, die wij noodig hébben, gebouwd moeten worden, werd in verschillenden zin beantwoord. Bij eene afzonderlijke nota verklaart de heer de Roo van Aldewerelt zich tegen de oprichting eener pantser-inrichting, maar geeft hij in overweging de groote gepantserde vaartuigen in het buitenland aan te koopen en de kleinere op onze particuliere werven to doen bouwen. De voorgenomen opheffing, nu reeds, van de werf to Vlissingen, werd afgekeurd. De meeste leden waren wel van oordeel dat het tegenwoordig getal der rijkswerven te groot is in verhouding tot de behoeften onzer marine zij waren ook overtuigd dat op den duur de werf van aanbouw te Vlissingen niet kan behouden blijven, maar men achtte het tegenwoordig oogenblik om haar op te heffen zeer slecht gekozen. Men vroeg of het niet beter zou zijn om, alvorens de werf te Amsterdam in gereed heid te maken, eerst de toegangen tot die stad op vol doende wijze te verzekeren, het geld zoodoende wezenlijk nuttig te besteden, vervolgens de werf te Amsterdam geheel in gereedheid te brengen, en intusschen van de bestaande inrichtingen te Vlissingen met hare voortref felijke reede en ligging aan de Noordzee ten nutte onzer zeemacht gebruik te maken. Algemeen overzicht. In den Noord Duitschen bond moeten de verkiezingen voor het parlement plaats hebben op 15 Januari aan staande. Tot dusverre echter is te dien opzichte nog geenerlei verkiezingsbeweging waar te nemen, noch in het eigenlijk Pruisen noch in de overige staten, leden van dien Noord-Duitschen bond. Terwijl eertijds het denkbeeld van verkiezingen voor een Duitsch parlement de geestdrift van eiken Duitscher opwekte, laat thana zelfs de verwezenlijking daarvan hem koel en onver schillig. Het politiek geloof aan en vertrouwen op een. parlement, onder inspiratie van den heer von Bismarck. in het leven geroepen, is zoo uiterst gering, dat, indien het ministerie te Berlijn ook betuigingen van volksgeest drift in zijn programma heeft opgenomen, deze weder kunstmatig zullen moeten worden opgewekt. De Wiener Zeitung bespreekt de bekende geruchten nopens een aanstaand congres ter regeling der aangele genheden in het Oosten en te dien aanzien voorts eeu gerucht, als zou vati de regeering teWeenen dat;congres- voorstel afkomstig zijn. Genoemd officieus orgaan ont kent dat dit het geval is geweest, doch erkent dat de Oostenrijksche vertegenwoordiger in last heeft gehad om op confidentieele wijze de gevoelens van de Fransche regeering te onderzoeken nopens do vraagof zij met Oostenrijk in eenegedachtenwisselingomtrent de Ooster-

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2