öuitenlcmö. ten aanzien van Luxemburg. In dat geval zou hij zeker in het voorstel van België niet treden. De beide overige mogendheden, Engeland en Frankrijk, hebben evenwel reeds verklaard, dat zij bereid zijn ingenieurs aan te wijzen. De Nederlandsche regeering draagt hiervan kennis." Het Staatsblad no. 223 bevat de wet van den 29 December 1866, houdende bekrachtiging van twee over eenkomsten met de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Benoemingeu en besluiten. ridderorden.Vergunning verleend aan den luitenant ter zee le klasse jlir. L. H. W. M. de Stuers, adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Waakzaamheid of van den Witten valk, hem door Z. D. n. den groot hertog van Saxen-Weimar- Eisenach geschonken. Rechtszaken. De arrondissements rechtbank te 's Hage heeft uit spraak gedaan in de zaak waarvan wij in do vorige week melding maakten, nopens de oplichting ten aanzien van vloerkleeden bij een winkelier te Delft, door de per sonen van Willemse en Klein. Zij zijn beiden schuldig verklaard aan oplichting, en veroordeeld ieder tot gevan genisstraf voor den tijd van 1 jaar en boete van 25. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende den 16 en eindigende den 22 December. Daaruit blijkt, voor zooveel de provincie Zuid Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 2788 runderen; 788 zijn ge storven, 7 afgemaakt en 379 hersteld, terwijl er 1614 in behandeling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 73,411 runderen aangetast, waarvan er 31,387 stierven, 14,618 werden afgemaakt, 25,375 her stelden en 2031 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 442 runderen; gestorven 26, 407 werden afge maakt, hersteld 9 en ziek geene. Sedert het uitbreken der ziekte werden 4656 runderen aangetast, waarvan er 714 stierven, 3153 werden afgemaakt en 789 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Gelderland werden in die week aangetast 40 runderen, gestorven 3141 werden afge maakt; terwijl er geene herstelden of ziek zijn. Sedert het uitbreken der ziekte werden 223 runderen aangetast, waarvan er 15 stierven, 894 werden afgemaakt, terwijl er geene herstelden of ziek zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aange tast 2501 runderen1895 stierven, afgemaakt geene en 727 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 39 286 runderen aangetast, waarvan er 21,981 stierven, 3478 werden afgemaakt en 11,363 herstelden. In het ge heel zijn nog ziek 2464 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapi tulatie zijn aangetast van 2 tot 8 December: in Zuid- Holland 2511, in Noord Holland 411,in Gelderland geene, in Utrecht 4783, totaal 7705 runderen. Van 9 tot 15 Decemberin Zuid Holland 2334, in Noord Holland 324, in Gelderland 61, in Utrecht 3454. Totaal 6173. Van 16 tot 22 December: in Zuid-Holland 2788, in Noord-Hol land 442, in Gelderland 40, in Utrecht 2501, totaal 5771. Uit Gorinchem meldt men 28 DecemberDe berich ten omtrent de veeziekte, ons uit de gemeenten Middel koop, Leerbroek, Ameide, Langerak en Groot Ammers toegezonden, luiden allertreurigst. In Graafland en Groot Ammers zijn boeren, die in drie a vier dagen 14 a 16 bees ten hebben verloren. Bij den grutter Perk, te Ameide, zijn van de 26 in vijf dagen 19 stuks gestorven, en il. Woensdag morgen vond een landbouwer in Langerak 6 stuks vee, die door de ziekte aangetast en schijnbaar hersteld waren, althans weder met graagte voedsel ge bruikten en herkauwden, dood liggen. Toch is men van meening dat beesten, van de ziekte hersteld, niet meer worden aaugetast; van daar de enorme prijzen voor die herstelde beesten besteed. Onder anderen is voor 10 her stelde kalfdragende koeien op een stal in de gemeente Groot-Ammers de hooge prijs van f 4000 geboden. Wij moeten echter de koopers waarschuwen tegen de verkla ringen omtrent herstelde beesten, die bij den verkoop worden vertoond, om zoodoende een hoogen prijs te be dingen, daar ons is medegedeeld dat aan den veearts, die eene valsche verklaring zou willen teekenen van de ziekte en herstelling van het beest, de som van f 50 werd aangeboden. (IV. en Adv. B. v. Qor.) Gemengde berichten. Uit Uithoorn wordt van jl. Zaterdag geschreven „Eene groote ramp heeft heden in deze gemeente plaats gehad. Eene van de stoombooten van de Schroef- stoombootreederij, varende van Dordrecht op Amsterdam en geladen met ongeveer 300 vaten petroleum, is heden middag omstreeks 1 uur op de hoogte van de Koninklijke Chemicaliën fabriek, en wel bij de arbeiderswoningen dier fabriek, in brand geraakt. Naar men zegt, moet een vat petroleum gesprongen en de petroleum in het vuur geloopen zijn en daar vlam gevat hebben, want eensklaps sloegen rook en vlammen uit de machinekamer Gelukkig heeft men de tegenwoordigheid van geest ge had, om de boot naar de overzijde van den Amstel te sturen; had men dit niet gedaan, dan waren de 40 arbei derswoningen gewis eene prooi der vlammen geworden. Tot des namiddags ruim 5 uren bleef de boot. vlammen en rook uitwerpen en was zij van binnen eene vloeiende vuurzee, totdat eindelijk ook de ijzeren romp gloeiend werd en een verschrikkelijk schouwspel opleverde. Doch toen raakte de boot uit elkander en zonk zij van achteren met een sissend geluid in de diepte. De strijd van het vuur met het water begon nu met hevige woede, en de brandende petroleum zette aan het inmiddels in de duis ternis gehulde landschap een akeligen lichtgloed bij. Doch nu verspreidde zich de brandende petroleum over het water en stak het riet en gras langs den weg aan, zoo dat de vlammen over den weg vlogen en elk verkeer stremden. Dit vuur werd echter spoedig door de aanwe zige brandspuiten geblnscht, en op dit oogenbiik, 7 uren des avonds, brandt het voorste gedeelte der boot als eene groote vetpot nog boven water, maar is verder elk gevaar voor de omringende woningen verdwenen, dat bij den feilen wind eerst niet te overzien was. Van de opvarenden zijn allen gered." Eene boot van het Engelsche sigaarvormige schip Ross Winans is bij het naar boord roeien omgeslagen, en de negen personen die zich daarin bevonden zijn verdronken; zij hadden de kerstdagen te Londen vroolijk doorgebracht. Zondag is er brand ontstaan in het kristallen paleis te Londen. Een gedeelte van den noordelijken vleugel is afgebrand. Het gebouw is tegen brandsohade verzekerd. In de vorige week heeft een jongeling te Veenhuizen uit jaloerschheid zijn meisje eerst geslagen en daarna in de trekvaart geworpen; vervolgens ziende dat zij zich kon en wilde redden, sprong hij insgelijks te watei, rukte haar van den kant meer naar het midden, dompelde en sloeg haar op nieuw. Door haar geschrei kwamen redders opdagen, die haar en hem arresteerden. (N.Rott.cour.) - Tusschen Parijs en St. Germain is nu eeu spoorweg gemaakt, waarop de rijtuigen glijden als sleden, in plaats van op wielen voort te rollen. Die uitvinding is het werk van een Fransch ingenieur, Girard, en gegrond op een oud en zeer bekend beginsel, namelijk dat een laagje water, gebracht tusschen twee metalen vlakken, ze over elkander doet glijden als een stukje ijs op een bevroren vijver. De rijtuigbakken nu zijn op metalen sleden geplaatst, die op spoorstaven passen van eene bijzondere constructie; door het openen van eene kleine kraan, wordt er een straal water gebrachf tusschen de slede en de rail, en door het aanbrengen van eenige slechts geringe kracht, schiet het rijtuig op de slede voorwaarts met groote snelheid. Die snelheid wordt ver minderd door het uitstroomen van water op de rail te verminderen, en door de kraan geheel te sluiten staat de trein onmiddellijk geheel stil. Tot heden zijn er alleen paarden voor het aanbrengen der trekkracht gebezigd. Uit het verslag omtrent den staat der inrichting en den uitslag der exploitatie van het gemeente-badhuis te Scheveningen over het afgeloopen bad seizoen blijkt o. a., dat de aangebrachte verbeteringen in het badhuis zeiven gebleken zijn zeer te voldoen; het overbrengen der binnenbaden uit het hötel naar het nieuw aangebouwde gedeelte heeft reeds dit jaar tot groot gemak gestrekt; daardoor is buitendien voorzien in eene eerste behoette, nl. het verkrijgen van meer verhuurbare kamers en het afscheiden der badinrichting van het hotel. De explob tatie heeft de navolgende resultaten opgeleverd. De ontvangsten hebben opgebracht f 49,027.90, terwijl de uitgaven hebben bedragen f 55,161.70, alzoo aanvan kelijk een nadeelig slot van f 6,133.80, dat echter wordt verminderd tot op f 5,043.17, daar dit jaar eindigt met een meerder bedrag aan voorraad van wijn van ƒ1,090.63. De ontvangsten over het afgeloopen seizoen hebben f 74,549.40 minder opgebracht dan in 1865. De commis sie meent, dat de ongunstige tijdsomstandigheden (cho lera en oorlog) van gewichtigen invloed op de exploitatie van dit jaar zijn geweest. Thermometerstand. 31 Dec. 's av. 11 u. 36 gr. 1 Jan. 's morg.7 u. 34 gr. 'smidd.1 u. 36 gr. 's av. Hu. 34 gr- 2 's morg.7 u.29 'smidd. 1 u.32 gr. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 30 December 1866: J. Kantz.jm. 31 j. met W. J. Franc, jd. 29 j. J. Carmeljoole, jm. 31 j. met II. Verboeff, wed. 41 j. K. H. Dronkers, jm. 31 j. met R. J. Liesoy, jd. 22 j. (Van 22 tot 29 December.) Vlissingen. Gehuwd: A. M. H. Wischhoff, jm. 33 j. met G. G. Stroeken, jd. 29 j. BevallenL. P. Barens, geb. Koene, d. M. C. van Velt- hoven, geb. Korssen, d. M. A Tienpont, geb. Sorel, d. J. C. II. Klyberg, geb. Larsen, d. J. J. Lems, geb. Dom misse, d. Overleden: M. S. Lutzinger, vrouw van A. de Visser, 77 j. i\l. C. Korssen, vrouw van J. van Velthoven, 43 j. P. G. Kesteloo, z. 12 d. Gors. Gehuwd: M. de Bokx, jm. 24 j. met M. Zandee, jd. 26 j. H. Dodmond, jm. 23 j. met H. J. le Roij, jd. 22 j. Bevallen: L. A. Somer, geb. Sloover', d. C. van de Velde, geb. Meijler, d. D. Pioos, geb. Sloover, d. J. de Nooijer, geb. Goeman, z. P. de Schutter, geb. Verplak- ke, d. E. de Jonge, geb. Brouwer, z. K. J. den Hollander, geb. Clement, z. Overleden: E. Bannet, d. 6 w. W. J. Koen, z. ruim 3 j. Ziehikzee. Bevallen: T. Kouwen, geb. Vos, z. Overleden: J. Reijnout, weduwn. 75j. G. Metzelaar, jm. 65 j. P. Luijcx, z. 3 j. 11 m. Algemeen overzicht. Te Parijs pleegt, telken male als de politieke toestand in ons werelddeel een eenigszins chaotisch karakter heeft verkregen, het gerucht van een aanstaand vorsten-con- gres in omloop te worden gebracht. Dergelijk gerucht wordt aldaar ook nn weder verspreid. Het is intusschen vrij belachelijk om heden ten dage van nieuwe interna tionale tractaten te gewagen, waartoe zulk een vorsten- congres dan toch waarschijnlijk in de oogen zijner voor standers zou moeten leiden, waar men allerwege door eigen ondervinding of met het oog op andere staten kan opmerken, dat tractaten het papier niet meer waard zijn waarop ze geschreven worden. In zulk een toestand zich wederom zeer plechtig rondom de groene congres tafel te scharen en op eveD plechtige wijze overeenkom sten te ondert.eekenen, in naam der heilige drieëenheid gesloten, zou slechts een lachverwekkend en te gelijker tijd zeer treurig comediespel zijn. De verwachte benoeming van den prins von Hohenlohe tot opvolger des ministers von der Pfordten in Beieren heeft thans plaats gehad. Daarmede heeft koning Lode- wijk, gelijk wij reeds vroeger te kennen gaven, den gena deslag toegebracht aan Beieren's traditioneele vriend schap voor Oostenrijk, waarmede het, volgens het be kende liedje, „stamverwant" was en steeds „hand aan hand" ging. Uit Hannover wordt gemeld dat de vroegere koning bij de gratie Gods, thans verjaagd door zijn Pruisischen ambtgenoot bij diezelfde gratie, eene actie heeft inge steld bij den Hannoverschen rechter tegen koning Fre- derik Wilhelm, tot terngeisching van liet persoonlijk vermogen, hetwelk deze laatste zich heeft toegeëigend. Op welke wijze men echter een eventueel gunstig vonnis zal executeeren tegenover het „/ex mihi Marsvan von Bismarck, is ons niet zeer begrijpelijk. Te Madrid hebben weder eenige arrestatiën plaats gehad en wel van de liberale afgevaardigden dier hoofd stad, die de vermetelheid hadden gehad om een adres te richten aan de koningin, inhoudende een protest te^en de ontbinding der kamer van afgevaardigden. De regee ring heeft die heeren eenvoudig onmiddellijk in hech tenis doen nemen en naar de Canarische eilanden in ballingschap vervoerd. Zoover is de heer von Bismarck in Pruisen nog niet gekomen, zoodat de Pruisische natie zich kan troosten met het denkbeeld dat ten minste nog ergens in ons werelddeel bet bestuur van dien minister benijd kau worden, al is het dan ook slechts in Spanje. De berichten omtrent Kandia melden dat de nog door geen der Tnrksche kruisers te achterhalen Grieksche stoomboot Panhellenion steeds voortgaat met vrijwilligers en krijgsbehoefte naar dat eilaud over te brengen. Bij den sultan worden intusschen zeer gunstige rapporten ingediend, waaraan hij thans evenwel volgens berich ten uit Konstantinopel reeds zelf geen geloof meer hecht. Omtrent de onzen lezers bekende eischen van Servië om Belgrado door de Turken te doen outruimen, is door den sultan ten antwoord gegeven dat die quaestie te huis behoort op eene conferentie der mogendheden die het tractaat van Parijs hebben onderteekend, welke conferentie hij van die mogendheden zal verzoeken. Een latere mededeeling uit Konstantinopel meldt intus schen dat de Fransche regeering aan Turkije den raad heeft gegeven om te voldoen aan de verlangens van Servië en in het algemeen de Slavische bevolkingen

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2