töuitenlanD. Cjanöelsbeririitm- 3frti)L)in£m. aldaar een aangespoelden aan anderen toebehoorenden scheepshoorn ot gedeelte daarvan weg en eigende zich dien toe. Hij beriep zich op zijne armoede, welke door den verbalisant, den brigadier'majoor der rijkaveldwacht alhier, werd bevestigd en ook door de rechtbank als ver zachtende omstandigheid is aangenomen. Ilij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten. Willem Westerbeke, oud 28 jaren, dijkwerker te Westkapelle, nam den 16 November II. van een hoop „snoeiling" een gedeelte weg, ter waarde van ongeveer tien cent, ten nadeele van F. Janse, onder Zoutelande. Hij wierp bet ontvreemde weder weg, toen hij don veld wachter L. van Velthuizen zagaankomeu, betgeen ech ter niet belette dat deze proces-verbaal opmaakte, waar van bet gevolg was dat de rechtbank den beklaagde bij verstek heeft schuldig verklaard aan eenvoudigen dief stal, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jacoba de Steur, dienstbode te Vlissingen, bood den 4 October ten huize van den herbergier C. Weijns- vclt onder die gemeente haar dienst aan; toen haar door de vrouw des huizes werd geantwoord dat zij geen meid hield, vroeg en kreeg genoemde dienstbode verlof om te blijven logeeren. In den morgen van den 5 Octo ber, des morgens te negen uren, toen Weijnsvelt en zijne vrouw afwezig waren, nam zij uit, cene ladetafel eene Walchersche boeren kanten vrouwenmuts, twee fei tels, eeu stuk van een vrouwen-ondermuts, twee geplooide zijden linten en een stuk goud galon weg, een en ander ter waarde van circa 9. Toen de bewoners van het huis terugkeerden was zij verdwenen. Het tegen haar gerezen vermoeden werd bij onderzoek bevestigd, zoodat zij door de rechtbank is schuldig verklaard aan diefstal in een herberg door iemand die daarin was opgenomen, gepleegd ouder verzachtende omstandigheden, en ver oordeeld tot drie maanden gevangenistraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Hoor het openbaar ministerie werd ter terechtzitting in her innering gebracht, dat de beklaagde ook van vroeger niet guustig bekend staat, zijnde zij in de maand Juni jl. reeds wegens diefstal in dienstbaarheid tot acht dagen eenzame opsluiting veroordeeld. Hendrik Josephus Vermeersch, te Sluis, is bij ver stek schuldig verklaard aan beleediging met woorden jegens de gewapende macht, in de uitoefening barer functie, eu veroordeeld tot eene geldboete van 10 of subsidiair drie dagen gevangenisstraf, alsmede in do kosten. Hij heeft namelijk den 21 October II. in de Kapel- lestraat te Sluis den op schildwacht staanden soldaat G. van der Sluis beleedigd, door hem te schelden, te zeggen dat hij wel kans zag om vijf en twintig zulke soldaten als die schildwacht te bemachtigen, en hem te verzoeken zijn wapens af te leggen en met hem mede te gaan, waaraau natuurlijk geeu gevolg werd gegeven. Bastiaan Gernaert, arbeider te Retrancherosnt, beleedigde in den avond van den 14 October 11. den veldwachter J. de Gelleke te Zuidzande, toen deze hem bekeiirde'wcgeus verboden gezang op de openbare straat. Hij is mitsdien schuldig verklaard aan beleediging met woordenjegens een bedienend beambte in de waarneming zijner bedieniug en veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8 of subsidiair twee dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. C. de Rouck,*wed. P. J. Loncq, te Eede, is bij ver stek schuldig verklaard aan het verleenen van huisves ting aan een deserteur, haar als zoodanig bekend. De beklaagde had namelijk in den nacht van 3 op 4 October huisvesting verleend aan haren thans reeds driemaal gedeserteerden zoon Petrus Johannes Loncq, destijds als milicien bij de dragonders te 's Hage in garnizoen. Het is de tweede maal dat de beklaagde aan hetzelfde feit is schuldig verklaard. Thans is zij tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten veroordeeld. Jacob Zonnevijlle, arbeider te Retranchement, is veroordeeld tot eene geldboete van ƒ8 en in de kosten, wegens het moedwillig toebrengen van slagenen stooten aan den elfjarigen P. Cambièr, zonder dat daardoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. Gemengde berichten. Uit 's Hertogenbosch schrijft men: De drie valsche munters, die zoowel in Limburg als in Noord Braband valsche muntbiljetten van 10 in groote hoeveelheid hebben uitgegeven, zijn, naar verzekerd wordt, na eene aanvankelijke hardnekkige ontkenning, tot volledige bekentenis gekomen dat zij niet alleen zijn de versprei ders van dit papier, maar dat een hunner de vervaardiger daarvan is, en dat ook zij de personen zijn die in Holland dergelijke valsche biljetten hebben in omloop gebracht. Bij genoegzame deelneming zal te Amsterdam worden opgericht een „militaire vriendenkring", ten doel hebbende, naar in het prospectus wordt gezegd, „den soldaat des avonds in zijnen vrijen tijd gelegenheid te verschaffen tot gezellige bijeenkomsten, waarop hij zijne vrije uren nuttig en aangenaam kan doorbrengen, en daardoor tevens uit herberg en slecht gezelschap gehou den wordt." In art. 2 der concept statuten worden de werkzaamheden aldusomschreven„Ten einde aan boven genoemd doel te beantwoorden, vereenigen zich de leden van den militairen vriendenkring des avonds in linnne vrije uren, en honden zich bezig, al naar mate de omstan digheden zulks toelaten, met: 1. voordrachten door daartoe uitgenoodigde sprekers; 2. natuurkundige verhandelingen; 3. hand- en bouwkundig teekenen,'tot het onderhonden van het geleerde voor hen, die zulks in hun beroep noodig hebben; 4. het lezen van goede boeken, op het gebied van geschiedenis,aard- en volken kunde, reisbeschrijvingen enz. en diverse bladen; 5. het voordragen van gedichten of prozastukjes door de leden onderliug; 6. beoefening van het schaakspel, gymnastie en schermen; 7. kunstbeschouwingen enz.; in éen woord, met alles wat, zonder tot lichtzinnigheid aanlei ding te geven, een genocgelijk en gezellig verkeer kan bevorderen. Voorts zal er éen avond in de week gewijd zijn aan de beoefening van den zang, onder de leiding van een muziek-of kapelmeester."—Indiendefinancieele omstandigheden zulks veroorloven, zal op de bijeenkom sten aan ieder lid kosteloos een glas bier of een kop koffie geschonken worden; sterke drank wordt echter onvoor waardelijk geweerd. Ten behoeve van de slachtoffers door het ongeluk in de steenkolenmijn bij Barnsley, is in twee dagen tijds bij den lord roayor reeds meer dan 1100 p. st. ontvangen, waaronder 100 p. st. van den graaf van Derby, 100 p. st. van den baron Rothschihl, enz. Men weet thans stellig, dat 358 personen in de mijn het leven hebben verloren; slechts 10 of 12 heeft men levend naar boven gebracht, die met de meeste zorg worden behandeld, doch weinig hoop op herstel geven. Verkoopingen en aanbestedingen. Aan het lokaal van het gewestelijk bestuur te Middel burg werd heden aanbesteed het onderhoud van het Huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middel burg van 1867 tot en roet 1860 aangenomen door den heer W. van Uije J.Jz. alhier voor 650. Thci-mwmcterstaiid. 19 Dec. 's av. 11 n. 40 gr. 20 'smorg.7 u.38gr.'smidd.1 u.44gr.'sav.llu.34gr. 21 'smorg.7 u. 36 'smidd. 1 u.34 gr. Staten-generaal, TWEBDE KAMER. Zitting van 19 December. Eindverslagen; wetsontwerpen aangenomenbepaling van den dag der discussie over ver schillende wetsontwerpenverzoek tot behandeling van wetsontwerpen. De eindverslagen worden uitgebracht over de wets ontwerpen: 1. tot definitieve vaststelling der hoofd stukken I, VIIa en der wet op de middelen voor 1867: 2. de credietwetten; 3. vermindering van hoofdstuk VII» der staatsbegrooting voor 1866; en 4. 7 ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen. De verschillende aan de orde zijnde wetsontwerpen worden, na het geven van eenige inlichtingen door de ministers van justitie en van financiën, met algemeene stemmen aangenomen. Tegen aanstaanden Vrijdag, te 11 uren, worden aan de orde gesteld de wetsontwerpen: 1. tot bekrachtiging van provinciale belastingen; 2. vermindering van hoofdstuk Vila Uer staatsbegrooting over 1866; 3. definitieve vast stelling van de hoofdstukken I en Vll« en der wet op de middeleu voor 1867; en 4. de credietwetten. De minister van binnenlandsche zaken verzoekt de kamer vóór haar reces nog te behandelen de wetsont werpen betreffende de veeziekte, de verhooging van hoofdstuk V en de begrooting der staatsspoorwegen voor 1867. De vergadering wordt hierop gescheiden. Algemeen overzicht. Na de bijeenkomst der gevolmachtigden tot samen stelling eener constitutie voor den Noor I Duitschen bond te hebben geopend, heeft de minister von Bismarck de verdere leiding der vergadering aan den heer de Savigny overgelaten, daar zijne geueesheiren hem rust hebben aanbevolen, welke voor zijn geschokte gezondheid schijnt noodig te wezen. Dit heeft hem echter niet weerhouden in de kamer van afgevaardigden de tweede stemming over het budget bij te wonen en er zijn gewone tac tiek door to zetten. Die stemming moge voor hem een nederlaag geweest zijn, toch heeft hij niet verzuimd bij die gelegenheid den schijn van de meest lijdzame en genadige onderwerping aan te nemen. De vermin dering van het budget moge al wat het eindcijfer betreft niet van veel gewicht zijn, de zedelijke nederlaag door de regeering daardoor geleden behoudt desniettemin bare volle beteekenis, daar de geheele post voor geheime uit gaven is afgestemd. De heer von Bismarck verklaarde daarop dat, niettegenstaande deze ongewenschte wijzi ging, de regeering bereid was zich naar den geest der vergadering te schikken, om te bewijzen dat zij het recht erkent door de constitutie aan de vertegenwoordiging des lands verleend. Volgens een der officieele Pruisische regeeringsorga- nen zou bet ontwerp der Noord-Duitsche constitutie, waaromtrent wij reeds in ons vorig nommer eenige mededeeling hebben gedaan, zich ook uitstrekken tot een gemeenschappelijk handels- en scheepvaartverkeer. De wetgevende macht zon bij den bondsraad en do na tionale vertegenwoordiging berusten, terwijl de leiding van den bond wordt opgedragen aan de Pruisische kroon. Het verklaren van oorlog, bet sluiten van verdragen en het benoemen van gezanten wordt aan het bondsbestuur opgedragen. Het opperbevel over land- en zeemacht is aan den koning van Pruisen toegekend, die ook bevel kan geven tot Krieqsbereitschaft. Kiel en Jahde worden als oorlogshavens aangewezen. De Fransche moniteur deelt het gewoon jaarlijksoh rapport van den minister van financiën mede, waarin getracht wordt aan te toonen dat, niettegenstaande de uitgaven voor een nieuwe wapening en de terugkomst der troepen uit Mexico gevorderd, de ontvangsten en uitgaven volkomen met elkander in evenwicht zijn, zoo dat het niet noodig zal wezen tot nienwe belastingen of buitengewone credieten zijn toevlucht te nemen. Voor de nieuwe legerorganisatie zijn geen posten op de be grooting voor 1868 aangewezen, zoodat wetsvoorslellin- gen tot verbooging van het budget in de geheele finan- cieele berekeningen eerlang wel eene aanmerkelijke wijziging zullen brengen. Een telegram uit Parijs van gisteren meldt, dat de voorgenomen reis van keizerin Eugénie naar Rome thans door pans Pius, hetzij wegens eigen overtuiging, hetzij ten gevolge van den invloed zijner clericale om geving, wordt tegengewerkt. Intnsschen blijft men te Rome alles in gereedheid brengen tot het verblijf der keizerin aldaar en is uit Parijs nog geen bevel ontvangen, waaruit zou kunnen worden afgeleid dat in de bestaande plannen verandering was gebracht. Dezer dagen zijn de Oostenrijksche ministers von Benst en Maglath naarPesth vertrokken, welke reis weder in verband schijnt te staan met pogingen ter regeling der Hongaarsche quaestie. De Wiener Abendpost verzekert, dat de omtrent keizer Maximiliaan verspreide geruchten welke door het dagblad la France op zulk eene geheimzinnige wijze werden medegedeeld in wel ingelichte kringen als van allen grond ontbloot worden beschouwd. Berichten uit Konstantinopel melden, dat de blokkade der kusten van het eiland Kandia door het Turksch eskader thans zeer streng wordt gehandhaafd. Een Grieksch schip, hetwela de lijn van blokkade wilde pas- seeren, is in den grond geboord. De stoomboot de Stad Vlissingen no. 1, gisteren van Breskens komende, is, door den mist misleid, opeen ten anker liggend vaartuig geloopen met het ongelukkig gevolg dat bet gezonken is; de opvarende zijn echter gervd. Het vaartuig is de Maria Pieternellavan den heer J. Filis te Vlissingen. Prijzen van effecten. Amsterdam 21 December 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2j pet. 54fj- dito dito dito 3 65 dito dito dito 4 864 Aand. Handelmaatschappij 4.j België. Certificaten bij Rothschild 24 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 91-J- Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 76^ dito dito Leening 1860 44 80f Certificaten 6 Aand. spoorweg1871 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 43f dito 1847/1852 2Jj 214 dito rente Amsterdam5 67f dito nationale5 474 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 2J 314 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3, 41^ dito 1856—1862 3 41| Griekenl. dito (blauwe)5 Turkije. dito (binneul.)5 304 Vereen.Stat. dito (1882) 6 75| Illinois. dito7 734 Mexico. dito 3 16§ Grenada. dito afgestempeld4J Venezuela dito 3 10J- 24 pet. Nederl. schuld 544 a 55 pet. 5 pet. Oostenrijk nationaal 47-tV pet. 5 pet. Italië 504 51 j pet. 44 pet. Brazilië 1858 63 pet. Giaanmarkten enz. Amsterdam 21 December. Tarwe en gerst stil. Raap olie op zes weken 40J. Lijnolie op zes weken ƒ384. Oostburo 19 December. De aanvoer van gra .en was heden weder ruim en de kooplust beperkt tot de beste monsters, tegen lager prijzen. Zoo waren tarwe, rogge, zomergerst en haver 25 cent, wiutergerst en paardenboo- nen 10 cent minder, terwijl de geringe qualiteiten zelfs tot veel lagere prijzen nog geen koopers vonden. Puike nieuwejgemeenere en blauwe tarwe ƒ10 4 ƒ11.25. Nieuwe Zeeuwsche rogge 7 a ƒ7.50. Nieuwe wiutergerst ƒ6.50 a ƒ7.40. Dito zomergerst 5.25a 6.25. Haver ƒ3 a ƒ4. Paardenboonen 7 a 7.40. Middelburg 20 December. De aanvoer van heden was niet groot, noch uit onze naburige eilanden, noch uit Walcheren, en daar er algemeen goede vraag üestond en houders zeer vasthoudend waren, zoo ging er eigenlijk weinig om. Twee- en eenjarige Walchersche, noch jarige Zeeuwsche tarwe was er ter veil; nieuwe Walchersche tarwe werd in de beste soorten algemeen hooger gekocht. Rogge was ook meer begeerd. Gerst had in puike wich tige soorten grage koopers, zelf tot verhoogde prijzen. Walchersche witteboonen, waarvan een goede aanvoer was, werden aan vorige weekprijzen met graagte gekocht. Dito bruineboonen weinig ter veil en goed prijshoudend. Dito paardenboonen hadden aan vorige weekprijzen ook

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3