ffuümlflttix LAND VAN CADZAND. De Brighton-spoorweg-maatschappij is den 1 De cember li. veroordeeld tot betalingeener schadevergoeding van f 96,000 (8000 p. st.), aan de 5 kinderen van den heer en mevr, Drew, die onlangs beiden bij het spoorweg ongeluk te Caterham-Junction omgekomen zijn. Verkoopingeit en aanbestedingen. Zaterdag jl. zijn te Nieuw- en Sint-Joosland ten ver koop aangeboden de navolgende perceelenI. Een huis, staande aldaar, gemerkt no. 17. Verkocht voor f 565. II. Een stukje erfpachts-groud, mede aldaar, groot 3 roed. 90 ellen. Verkocht voor 201. Den 13 dezer zijn te Oostburg ten verkoop aange boden de navolgende vaste goederen 1.1 bund. 8 roed. 60 ellen bouwland, te Oostburg. Verkocht voor 175Q. II. 1 bund. 6 roed. 50 ellen bouwland, mede aldaar. Ver kocht voor f 1580. III. 1 bund. 88 roed. 90 ellen bouw land, mede aldaar. Verkocht voor f 2900. IV. 3 bund. 99 roed. 20 ellen bouwland, gelegen te Oostburg en Schoondijke. Verkocht voor 6300. V. 4bund.78roea. 60 ellen, gelegen te Schoondijke. Verkocht voor /"7900. VI. 3 bund. 90 roed. 50 ellen, gelegen te Oostburg en Schoondijke. Verkocht voor f 7000. Thernionicterstaiid. 15 Dec. 's av. 11 u. 49 gr. 16 'smorg.7 u.48gr. 'smidd.lu.49gr. 'sav.llu.48gr. 17 's morg.7 u. 42 's midd. 1 u. 47 gr. 'tZijn ditmaal niets dan klaagliederen, waarde redac teur, waarmede ik u kom lastig vallen. Maar er is ook reden voor: een gedeelte van ons district loopt gevaar zijn naam te moeten veranderen en voortaan te heeten Cadwater. Het laatste element staat bij velen aan de lippen, althans bij velen in de huizen; op het Paviljoen, de vroegere verblijfplaats van den generaal van Damme onder Oostburg, is de dorschvloer ondergeloopen, zoodat de daar wonende landman niet dorschen kan. In de ge meente Eede beveiligt men aan de valeisch kreek de huizen door dijkjes; daar die streek echter geheel zand is helpen die dijkjes niet veel, sommigen hebben dan ook reeds hunne huisjes moeten verlaten. Het water staat op verscheiden binnenwegen, zoodat de paarden er tot de knieën ingaan. Op vele plaatsen in de Aardenburgsche haven- en Diomedepolders staat het water op het bouw land. De oorzaak moge ten deele liggen in den grooten toevoer hemelwater dat overal tegenwoordig schijnt te vallen en bij ons zeer zeker valt, maar voor een gedeelte ligt zij stellig, aan de slechte suatie. In den omtrek van Biervliet had men gehoopt door de nieuwe suatie gehol pen te worden. Ik hoor echter dat het daar even erg is als, zoo niet erger dan het vorige jaar, omdat men de nieuwe- sluis niet durft laten trekken; omdat men bevreesd is voor eone nitschuiving van eengedeelte van den nieuwen dijk. Dat door dezen toestand velen schade lijden begrijpt gij. Wellicht denkt gij en denken anderen met u dat het zoo erg niet is. In dat geval verzoek ik u en hen eens over te komen, als gij ten minste gunstiger over „de Zeeland" denkt, dan enkelen. Steeds blijft dat stoombootje varen tot groot ongerief der passagiers. Donderdag 13 Decem-* ber kwam er 's morgens iemand mede over die aan deze kanten wezen moest. Hoewel hij anders voor geen klein geruchtje vervaard is, heeft hij zich om terug te gaan de lastige reis over België getroost, liever dan nog eenmaal het genoegen te hebben met „de Zeeland" te varen. Beneden was hot door het schommelen niet uit te hou den en boven was hij druipnat geworden. Daar hij uit hoofde van den omweg dien hij nu maken moest later te huis zoude komen dan hij eerst gedacht had, wilde hij zijne betrekkingen daarvan per telegram onderrichten. Maar jawel! Gelijk gij begrijpen kunt stond hij raar te kijken toen hij hoorde dat wij dat middel van ge- dachtenwisseling nog niet kennen. Hij meende dat als er maar guarantie beloofd werd, de regeering de lijn wel zoude geven. Vergeefs was het dat iemand die nog al op de hoogte is, hem verzekerde dat alle moeiten zijn aangewend, dat zelf de guarantie aangeboden is, maar dat men in den Haag niet goedvindt, niet alleen het verzoek toe te staan, maar zelfs te antwoorden op het adres dat door het grootste gedeelte der burgemeesters en secretarissen in dit district herhaalde malen is aan geboden. Het is dan ook onbegrijpelijk, te meer als wij in de courant lezen dat „de gemeente Hontenisse de voorstel len der regeering omtrent den telegraaf heeft aangeno men." Aan die gemeente zijn dus door de regeering voorstellen gedaan, en een geheel distriet krijgt op eene billijke vraag geen antwoord! Daar bij de tweede kamer nu slechts credietwetten zijn aangeboden en de begrooting grondig zal worden onderzocht, hopen wij maar dat er ten minste een der vertegenwoordigers uit Zeeland eens zijn aandacht aan zal wijden en de vox Cadzandriae zal doen verhooren. Een derde klacht vindthaaroorsprong vooreen gedeelte in de posterijen. Sedert een paar maanden, wellicht drie, is er te Znidzande een hulppostkantoor, en dit is over dat gedeelte van Cadzand zeer goed en nnttig, maar nu neemt de postkar van Breskens naar Sluis zijne route over den grindweg van Oostburg naar Sluis, via Zuid- zande. Men beweert dat een grindweg met het natte seizoen moeilijk te berijden is. Daarvan trekt de postiljon partij en de pakketten komen tegenwoordig te Sluis zeer laat aan, waardoor ook Aardenburg, Eede, St. Kruis ge fopt worden. Zeker is er in andere opzichten wel reeds eenige verbetering in het brievenvervoer gekomen, doch op verre na nog geen voldoende. Wij zien dus zeer belangstellend uit naar de veranderingen die het nieuwe jaar ons nog brengen zal. Te Sluis is het aan het gisten; men heeft aan den gemeenteraad verlof gevraagd om des Zondags de ge meenteschool te mogen gebruiken voor godsdienstig onderwijs, doch dit is (ik hoor met 6 tegen 1 stem) afgewezen. De vragers willen bij gedeputeerde staten in beroep komen. In dezelfde raadszitting werd een regent van het gasthuis, die jaren lang dio betrekking bekleedde, en voor zoover men weet niet slechter dan anderen, doch dit jaar moest aftreden, niet herkozen. Dientengevolge nam de voorzitter van regenten zijn ontslag en de nieuw gekozene heeft de benoeming niet aangenomen, daar hij meende dat er geen termen bestonden om den aftredende te elimineeren. Algemeen overzicht. Zaterdag is het Italiaansche parlement door koning Victor Emmanuel geopend met eene troonrede. Wij ont- leenen aan dat stuk het eerste gedeelte, hetwelk eenige algemeene beschouwingen bevat omtrent den tegenwoor- digen toestand van het Italiaansch koninkrijk. „Voortaan zoo sprak koning Vietor Emmanuel is het vaderland bevrijd van alle vreemde overheersching. Met innig genoegen kan ik dit aan de vertegenwoordigers van vijf en twintig millioen Italianen mededeelen. „Stelde de natie vertrouwen in mij, ik heb in haar vertrouwen gesteld. De belangrijke gebeurtenis, welke thans onze gemeenschappelijke pogingen bekroont, geeft nieuwe kracht aan de zaak der ontwikkeling en waar borgt te meer het staatkundig evenwicht in Europa. „Door de spoedige organisatie van zijn krijgswezen en door de op zoo rassehe wijze volbrachte vereeriiging zijner bevolking heeft Italië het algemeen vertrouwen weten te verwerven, noodig om door zich zelf en met behulp van krachtige alliantiën zijne onafhankelijkheid te verwerven. „Daarbij heeft het aanmoediging en ondersteuning gevonden tot het volbrengen dezer belangrijke taak bij de beschaafde natiën en regeeringen, bovendien bijge staan door de moedige volharding der Venetiaansche gewesten in de gemeenschappelijke onderneming tot be vrijding des vaderlands. „Na het vredestractaat met Oostenrijk, hetwelk aan uwe goedkeuring zal worden onderworpen, zullen nadere onderhandelingen de betrekkingen tusschen beide regee ringen vergemakkelijken. „De Fransche regeering heeft, getrouw aan de op zich genomen verplichtingen bij het September-tractaat, hare troepen uit Rome teruggeroepen. Van de zijde der Italiaansche regeering is met het oog op die overeen komst ook het Pauselijk grondgebied steeds geëerbiedigd, hetgeen ook in het vervolg zal geschieden. „De goede verstandhouding met den keizer der Fran sehen, waaraan wij door vriendschap en dankbaarheid zijn verbonden, de gematigde houding der Romeinen, de wijsheid van den heiligen vader, het godsdienstig gevoel en het gezond verstand van het Italiaansche volk, zullen bijdragen om eene juiste afscheiding te bewaren en toch toenadering tot stand te brengen tusschen de belangen der catholieke kerk en de nationale wenschen, welke te Rome ineensmelten en zieh tegenover eikander stellen. „Gehecht aan den godsdienst onzer vaderen, welke tevens die der meerderheid van de Italianen is, breng ik echter terzelfder tijd hulde aan het beginsel der vrijheid, als den grondslag onzer staatsinstellingen, welk beginsel, met onbekrompen vrijgevigheid toegepast, de oorzaken der oude oneenigheden tusschen kerk en staat zal weg nemen. „Deze gevoelens onzerzijds zullen, naar ik hoop, onder geruststelling van de gemoederen der catholieken, bijdragen tot verwezenlijking van mijn wensch, dat de heilige vader onafhankelijk te Rome blijve wonen." Voorts wordt gezegd, dat Italië alzoo thans zich kan bezig houden met den vooruitgang op binnenlandsch gebied te bevorderen, waartoe een aantal wetsontwerpen zullen worden ingediend. De reis van keizerin Eugénie van Frankrijk wordt door de Parijsche dagbladpers met stilzwijgen voorbij gegaan. Men beweert dat dit het gevolg is van een „verzoek" door den minister van binnenlandsche zaken namens den keizer aan de verschillende dagblad-redac tiën gedaan. Het adres-ontwerp der Deak partij in den Hongaar- schen landdag is zonder amendementen aangenomen. Het strekt, gelijk men weet, om aan te dringen op de herstelling van den legalen toestand de benoeming van een afzonderlijk Hongaarsch ministerie vóór den aanvang der debatten in de vergadering over de gemeen schappelijke aangelegenheden. Een nader telegram omtrent den inhoud der boodschap van den president Johnson aan het congres der Vereen igde Staten meldt dat daarin wordt te kennen gegeven dat de regeering te Washington voortaan het beginsel van non interventie in de Mexicaansehe zaken zal handhaven, daar Frankrijk volgens zijne beloften in de aanstaande lente Mexico zal hebben ontruiind. Met leedwezen wordt echter in die boodschap gewag gemaakt van de weigering der Engelsche regeering om schadevergoeding te geven voor de gedurende den laatsten oorlog in strijd met het volkenrecht plaats gehad hebbende rooverijen. Wat de binnenlandsche staatkunde aangaat verklaart de heer Johnson zijn tot dnsverre gevolgde gedragslijn te zullen blijven volgen, als in overeenstemming met de belangen der Unie, met de rechtvaardigheid en met eene gezonde politiek. ZEELAND DOOR EEN BELGISCHEN BRIL BEKEKEN. V. (Slot.) Vlissingen is levendiger dan Middelburg, hoewel de bevolking drie maal kleiner is. Er bevinden zich steeds een duizendtal zeelieden, die leven maken voor tien duizend coupon-knippers. Er woont geen enkel rentenier en men vindt daar wandelingen noch koffiehuizen alwaar men dagbladen kan lezen, noch goede logementen. Ik moet dan ook mijne lezers aanraden om er nooit langer dan een halven dag-te vertoeven. De zee kan men bijna niet naderen dan door een donkeren gang. Als de ves tingwerken (geheel onnoodig volgens verzekering van een deskundige) Vlissingen niet ontsierden en nadeelig werkten op de uitbreiding van zijn handel, zou deze stad zeer fraai kunnen zijn, want hare ligging aan de mond der Schelde op een vruchtbaar eiland aan een zeearm, steeds door stoombooten bevaren, is even gunstig als schilderachtig. Waartoe dienen toch al die bastions, vroeg ik aan den havenmeester. Om eenige van epauletten voorziene militairen te onderhouden en voor niets anders, want een bombarde ment van eenige minuten zou genoeg zijn om onze kanonnen tot zwijgen te brengen en onze stad tot over gave te dwingen, 't Is wezenlijk waar, mijnheer, de instandhouding van een aantal oude instellingen dient nergens anders voor dan tot voordeel van zekere klassen van staatsambtenaren. Gij ziet daar b. v. mooie fregatten, een twintigtal jaren oud en thans met veel geld her nieuwd, die slechts voor brandhout meer kunnen dienen. Als wij onzen spoorweg naar den Rijn hebben, dan zullen onze militaire tuighuizen en citadellen wel hunne plaats aan den handel moeten afstaan. Utinamzuchtte ik. Dat zal zeker beteekenen: het zij zoo? Juist mijnheer, maar de militaire ingenieurs zullen nog lang dergelijken vooruitgang verhinderen. Dat vrees ik ook, maar laat ons het beste daarvan hopen. Hoop is ook eene macht. Dat is waar, als men met luider stemme mag hopen. Dan is die hoop even besmettelijk als de veepest. Vertel mij eens wat van deze runderen-chcilera, waarvan hier ieder met zooveel schrik spreekt. Niet zonder reden, mijnbeer, want dat is een ramp voor landbouw en menschheid. In 1740 verloren wij op zulk een wijze de helft van ons vee. De veepest brengt ons voor millioenen guldens verlies toe en het verbran den van een aantal steden zou ons minder nadeelig zijn. Onze boeren haasten zich om hunne stallen te ledigen, maar de koopers zijn zeer wantrouwend en de markt blijft dalend. Toch blijft het vleesch duur, vooral in België. Wat is daarvan dan de oorzaak? Die is niet moeilijk te verklaren. De beesten kan

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2