öuitmlanö. A stuur dier gemeente van de aannemers overgenomen en vervolgens aan den directeur overgedragen. De wet houder Kakebeeke, uit hoofde van de afwezigheid des burgemeesters het woord voerende, wees den directeur op de inspanning welke de stichting der school aan de gemeente gekost heeft, en uitte tevens den wensch dat de directeur, daaraan en aan de beperkte middelen der gemeente indachtig, het beheer zou aanvaarden met den vasten wil, om zonder aan de waarde van het onder wijs te kort te doen, zuinigheid, voordeel en overleg, aan wijs beleid te paren. Kerknieuws. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Delft is eergisteren tot predikant aldaar beroepen de heer A. van der Mey, thans te Kerkwerve. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse M. 0. dc Kanter wordt met den 1 Januari aanstaande als le officier geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, ter vervanging van den luitenant ter zee le klasse D. L. Feldmann, die met dien datum tot andere dienstverrichting geroe pen is. De Staatscourant no. 294 bevat een koninklijk besluit van den 9 dezer, ter aanvulling van de bij besluit van 13 April 1865, no. 59, vastgestelde bijzondere voor waarden voor benoembaarheid tot gezaghebbers en stuur lieden bij de gouvernements marine in Nederlandsch Indië. De kapitein-luitenant ter zee J. A. H. Schreuder, gedetacheerd bij het departement van marine, en belast met de betrekking van inspecteur van uitrusting bij de zeemacht, wordt met den 1 Januari a. eervol van laatst- gemelde functie ontheven en op non-activiteit gesteld. Gemengde berichten. Op de tentoonstelling van paarden, Woensdag door de 6e afdeeling der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in deze provincie, te Kruiningen gehouden, waren er 33. De uitgeloofde prijzen, als: twee van f 10, een van f 15 en twee van fb met getuig schriften, werden achtereenvolgens voor de sohoonsten uitgereikt aan L. Polderman te Yerseke, W. Nieuwen- huijae en II. A. Marcnsse, beiden te Kruiningen, C. Zandee en J. J. van Gorsel, beiden te Rilland. Alleen getuig schriften aan de wed. P. J. van Hootegem en P. Kole Mz., beiden te Kruiningen, C. Zandee voornoemd en H. van den Bosch te Waarde. De tentoonstelling werd opge luisterd door de muziek der Kruiningscbe harmonie. Jl. Dinsdag werd te Katwijk aan Zee op plechtige wijze het lijk ter aarde besteld van den heer L. van Duin, in leven gezagvoerder van het brikschip Gebroe ders, hetwelk, van Java naar Amsterdam binnen komende, in den nacht van den 4 op den 5 dezer bij Egmond aan Zee is verongelukt, bij welke schipbreuk ook de equipage, benevens de heer W. H. Willemse met zijne vrouw en vier kinderen, zijn omgekomen. De lijken van twee jongelingen van Katwijk (wier moeders wcJu- wen zijn), die zich mede op dat schip bevonden, zijn nog niet aangedreven. Ook te Breda heeft eene bijeenkomst plaats gehad, om te trachten eene vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid tot stand te brengen. Reeds een zeventigtal personen hebben zich aan de voorloopige commissie aangeslotenzoodat het plan als geslaagd te beschouwen is. - De telegraafkabel tusschen Malta en Alexandrië is op 230 mijlen afstand van laatstgenoemde haven gebroken. Zoodra het weder eenigszins gunstig is, zal het stoomschip Hawk vertrekken, om de schade te her stellen. Het langste bericht, dat tot dusver door den trans- atlantischen telegraaf is overgebracht, was eene depêche van het gouvernement der Vereenigde Staten uit Washington aan den Amerikaanschen gezant te Parijs. Deze in het begin der vorige week overgeseinde bood schap bestond uit meer dan 4000 woorden. Tien uren waren tot het overbrengen noodig, hetwelk geschiedde met de snelheid van zeven woorden per minuut. De kosten hebben ruim 2000 p. st. bedragen. Dinsdag is de Spaansche koninklijke familie te Lissabon aangekomen en door koning Lodewgk van Portugal aan het station ontvangen. Des avonds was op sommige plaatsen eene illuminatie ontstoken. Uit Londen wordt bericht dat eergisteren te Barnsley eene ontploffing in eene steenkolenmijn heeft plaats gehad, waarbij, naar men vreest, ongeveer drie honderd arbeiders het leven hebben verloren. De beroemde Deensche violoncellist Christiaan Kellermann is op vijftigjarigen ouderdom overleden. Eenigen tijd geleden werd hij van schrik, dat een Weener bankier, bij wien hij zijn geheel vermogen geplaatst had, zijne betalingen had gestaakt, door eene beroerte getrof fen, waarna Kellermann voor de kunst verloren was door eene geheele verlamming van de rechterzijde, en waarop nu zijn overlijden is gevolgd. De groote Oranje-loge vau Ierland heeft den 6 dezer haar jaarlijksch manifest te Dublin uitgevaardigd. Zij ver maant de Oranjelieden (of oud-protestanten) in Ierland, om het gouvernement te ondersteunen tegen de samen spanning der Feniaanscbe broederschap. De Dublinsche correspondent van the Times acht het bedenkelijk, de Oranjeliedenop de been te brengen, daar dit ten gevolge zou hebben, dat schier de geheele catholieke bevolking van Ierland naar den kant der Fenians overging. De Moniteur Beige bevat een circulaire van den minister van binnenlandsehe zaken, waarin hij zegt dat, aangezien de runderpest in Nederland toeneemt, het onmogelijk is den invoer van vee en vleesch uit Neder land in België toe te staan. Het dagblad van Rome deelt mede, dat de bijdragen voor den St. Pieterspenning sedert September 1859 53 millioen hebben bedragen. In eene Engelsche officieele statistische opgave betreffende de cholera-epidemiën van de 19e eeuw komt o. a. het volgende voor: Te Parijs bereikte de epidemie van 1865 hare grootste hoogte in October, in welke maand 4653 personen overleden. In'de eerste zes maanden van het loopendejaar stierven te Parijs slechts 69 personen, maar in Juli 1743. Op elke 10,000 inwoners stierven in 1865 te Parijs 39, in de eerste zeven maanden van 1866 11 personen. Te Londen stierven in het loopende jaar 18, te Liverpool 36 ni elke 10,000 inwoners. In Italië begon de epidemie den 25 Juli 1865, in de provincie Turiu; zij sleepte in dat jaar 12,901 personen ten grave, of 35 op elke 10,000 inwoners. Het schijnt, dat in Italië de steden minder hebben geleden dan het platteland; althans in de stad stierven 38, daarbuiten 56 op de 10,000 personen. Te Napels stierven echter 52 van de 10,000 inwoners. Uit Weenen heeft men opgaven van 11 Augustus tot 10 November 1866; er stierven 51 van de 10,000 inwoners. In zeven der voornaamste steden van België stierven van 1 Mei tot 15 October 1866 11,771 personen, of 186 op de 10,000inwoners; te Brussel bedroeg dat cijfer 164. Uit de opgaven van 15 steden in Nederland blijkt, dat van Juni tot October van dit jaar aldaar 8872 personen stierven, of 107 op de 10,000 inwoners. Te Amsterdam bedroeg dat cijfer 42, te Utrecht 271. Noorwegen schijnt in 1866 slechts weinig van de epidemie geleden te heb ben. Op eene bevolking van ruim 1^ millioen inwoners stierven er slechts 48. Onlangs is gemeld, dat een Amerikaan eene volledige verzameling Chineesche munten bijeengebracht heeft, van het jaar 245 vóór onze jaartelling tot op den tegen- woordigen tijd. Thans wordt in een ingezonden stuk in de Leidsche courant gezegd, dat door de heeren de Grijs en Buddingh, gedurende hun langdurig verblijf in China, voor het Leidsche munt- en penningkabinet verzamelin gen bijeengebracht zijn, welke alle tijden der Chineesche njuntgeschiedenis omvatten, en die, vereenigd met de geschenken van mr. van der Chijs, den heer Coeverden, te Batavia, en deaankoopen tiit.de verzameling van wijlen den heer van der Noordaa, te Dordrecht enz., eene volle dige serie vormen van lang vóór den tijd van Christus vervaardigde munten tot op die der Taiping-rebellen en van den thans regeerenden keizer, en waarin ook al de munten van zonderlingen vorm voorkomen, welke zich in bet bezit van den bedoelden Amerikaan bevinden. Drie leden van de New-Yorker Yachtclub hebben be sloten, om een wedstrijd te houden met hunne jachten over den Atlantischen Oceaan, dat is van New-York tot aan Cowes in bet Engelsche kanaal. Het zijn de „Hen- rietta, behoorende aan den heer James Gordon, Bennet jr., zoon van den uitgever des Heralds, en mede-redacteur van dat blad; de „Fleetwing" van den lieer Jeröme, en de „Vesta." De twee eersten zijn gebouwd metéen zwaard in het midden, wat men in Engeland centre board schepen heet; de laatste heeft eene geregelde kiel als elk ander schip en wordt daarom geacht den prijs te zullen winnen. De wedstrijd is voor een bedrag van 30,000 dollars ieder, zoodat de winnende partij 60,000 dollars zal ontvangen. De heer Jeröme heeft het bevel over zijn jacht opgedragen aan den vermaarden kapitein Samuels, die'2500 dollars ontvangt voor het overvoeren van de „Fleetwing." Samuels voerde vroeger het clippersehip „Dreadnought," waarmede hij de reis van Liverpool naar New-York bin nen 14 dagen volbracht, nieuws brengende vóór de aan komst van de stoomboot. Samuels is een wilde klant, en zijne ondernemendheid grenst aan roekeloosheid. De jachten zijn den 11 dezer van New-York naar Cowes vertrokken, en de wedstrijd zal dus plaats hebben in het ruwste en stormachtigste jaargetijde. Samuels echter verklaart dat hij vóór nieuwjaarsdag in Engeland zal zijn. Verkooplngen en aanbestedingen. Jl. Woensdag zijn alhier ten verkoop aangeboden de navolgende perceelenI. Een huis en erve, gelegen aan den Seisstraatweg, wijk R no. 27 alhier. Verkocht voor f 1,250. II. 18 roeden 94 ellen Tuinland, gelegen ach ter bovengenoemden koop. Verkocht voor f 1,400. III. Een huis en erve, gelegen aan den Seisstraatweg alhier, nevens den eersten koop. Verkocht voor f 700. Aan het departement van marine werd Dinsdag aanbesteed liet bouwen van twee lichtwachterswoningen, de eene bij den hoek van Baarland, en de andere in den polder Noord-boeier bij Hoedekenskerke op Zuid Beve land, alles met den aankleve van dien. Daarvoor waren zes inschrijvingsbiljetten ingekomen, en was de minste inschrijving die van den heer Gommert Oranje,te Baarland voor f 7230. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. December 1866. fi Wint tb ja O Kracht. Barometer bij Oo. Thermometer C. betrekkelijke Tochtigheid. i Spanning van, den damp. j S T* CM .2 9 V kc 4) p3 Aanmerkingen. 2 West. 95 759.2 6.2 0.91 7.10 0.1 bewolkt betr. regen. 8 ZWest. 16 760.1 6.6 0.83 7.04 0.2 bew. buiig regen. 4 W.ZW. 16 757.9 11.0 0.93 9.60 4.5 dik betrokk. regen. 5 W. t. Z. 13 759.4 11.2 0.93 9.72 7-7 dik bew. betr. reg. 6 ZWest. 13 759.9 10.4 0.93 9.24 13.8 dik bew. betr. reg. 7 W. t. Z. 15 751 5 7.4 0.86 7.20 1.5 dik bew. betr. reg. 8 Nvr.t.17 115 769.4 6.2 0.74 5.78 4.0 licht bewolkt. Thermometerstand. 12 Dec. 's av. 11 u. 50 gr. 13 'smorg.7u.50gr.'smidd.l u.53gr.'sav.llu.47gr. 14 'smorg.7u.46 'smidd. 1 u.41 gr. Staten-generaal, TWEEDE KAMER. Zitting ven 13 December.Ingekomen stukken; eindverslag; opmakingnommatie hoogen raad; beslissing nopens vroegere verzoekschriften. Twee ingekomen stukken: een postverdrag en de rekening nopens den aanleg der staatsspoorwegen, dienst 1864, worden in handen van commissiën gesteld. Het eindverslag wordt uitgebracht over het wetsont werp tot wijziging van hoofdstuk VII b der staatsbe- grootiDg voor 1865, waaromtrent de dag der discussie nader zal worden bepaald. Na herhaalde stemmingen worden op de nominatie ter benoeming van een lid van den hoogen raad geplaatst de beeren mrs. A. de Vries, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in NoordHolland, F. C. Donker Curtius, vroeger practiseerend advocaat bij den hoogen raad, J. F. Pringle, procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Gelderland, P. Hofstede, procureur-gene raal bij bet provinciaal gerechtshof in Drenthe en jhr. C. de Jonge, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zeeland. Hierop ontstaat eene korte doch niet onbelangrijke woordenwisseling over de vraag of de verzoekschriften, bij de vorige kamer ingekomen en waaromtrent nog geene beslissing was genomen, weder door deze kamer in behandeling kunnen worden genomen. De voorzitter meende op grond van antecedenten daartoe het voorstel niet te moeten doen, vermits hij die adressen beschouwde als te zijn vervallen. De heer Fokker was het in de hoofdzaak met den voorzitter eens, doch stelde voor eene uitzondering te maken ten aanzien van die petitiën, waaromtrent door de regeering inlichting was gegeven en welke inlichtin gen in handen van bijzondere commissiën waren gesteld. Dit gevoelen werd krachtig bestreden door de heeren J. K. van Goltstein, van Nispen van Sevenaer en van der Linden, die van oordeel waren dat, daar de vorige kamer was ontbonden, zij ook geheel was verdweneu en er dus geen sprake kon zijn van eenige hervatting van werk zaamheden der vroegere kamer. Men moest vooral om der gevolgen wille streng vasthouden aan den regel, dat sluiting der zitting stuiting der werkzaamheden mede brengt. Van de gegrondheid dezer bezwaren overtuigd, trok de heer Fokker zijn voorstel in, waarop de voorzitter verklaarde, dat hij het er na voor hield dat. de verzoek schriften, bij de vorige kamer ingekomen, waren ver vallen. Algemeen overzicht. Keizer Maximiliaan is teruggevonden; de Fransche Moniteur bevat het volgende „De regeering heeft uit Mexico dit telegram van 3 December ontvangen:

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2