töuitenlanft. is, als zij de juiste uitdrukking is van de stemming der kiezers. En juist dat onbestemde is het eigenaardige der hoofdstad. Niet al teis de leus van een Amsterdammer. Niet te liberaal, niet te conservatief: van beide iets, van beide niets. En dit is juist het kenmerk dat deze han delstad onderscheidt. Misschien komt dat zwenken tusschen overtuigingen juist daar van daan, dat het han delsbelang alles overheerscht. Volkomen vrijheid en onafhankelijkheid van oordeel toch wordt daar alleen aangetroffen, waar het eigenbelang niet in spel is, en hoe wil men van de hoofdstad eene gunstige houding ver wachten, bijv. ten gunsto der liberale koloniale politiek, wanneer de mannen vari de beurs het niet zwart op wit hebben, dat de ontwikkeling der Indische bevolking hun handel geen nadeel zal toebrengen?" Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der oido van don Nederlandscheu leeuw jhr. mr. N. de Gijselaar Ez., griffier van den hoogen raad der Nederlanden. leger. Pensioen verleend, ter zake van langdurigen dienst, ten bedrage van ƒ4000 'sjaars, aan Zr. Ms. adju dant in buitengewonen dienst den luitenant-generaal J. W. Blanken, vau den grooten staf van het leger, laat stelijk minister vau oorlog, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in zijne verschil lende betrekkingen, en wel laatstelijk als minister van oorlog, aan den lande bewezen. Benoemd tot len luitenant bij het wapen der artillerie: bij het 2e regiment vesting artillerie, de 2e luitenant F. Gr. A. Scherer, en bij het 3e regiment vesting artillerie de 2e luitenants J. P. Ryshouwer en P. van der Burg, allen van het korps. Herlinicu"»'». Te Arnemuiden is tot predikant beroepen de heer H. Poelman, te Garsthuizen. Door den hervormden kerkeraad te Amsterdam is een besluit genomen, waarbij de leeraars van alle erkende protestantsche kerkgenootschappen voortaan op de predikstoelen dier gemeente zullen worden toegelaten. Jl. Zondag werd ten gevolge van dit besluit de kansel der hervormde gemeente, voor het eerst na de dagen der Dordtsche vaderen en de uitsluiting der remonstranten in en omtrent het jaar 1619, door een remonstrantsch predikant beklommen. De heer A. A. Stuurt predikte in de Nieuwe kerk naar aanleiding van Joh. XVII: 20en 21, en wees op het merkwaardige van dit feit. Marine en leger. In het reglement op de Koninklijke militaire acade mie te Breda zijn eenige wijzigingen gebracht, waardoor bepaald is, dat een cadet van de academie kan worden verwijderd. Verder is bepaald: „De maatregel van het tijdelijk detacheereu bij de korpsen van het leger, wordt alleen toegepast bij zeer ernstige overtredingen, waar onder vooral het mishandelen op welke wijze ook vau een der cadetten, jonger in studiejaren of leeftijd. Deze straf wordt door den minister van oorlog bevolen op voor dracht van den gouverneur, na gehouden overleg met den raad van toezicht voor niet langer dan een jaar." Koloniën. In de dezer dagen aangekomen West-Indische dag bladen leest men het volgende „Naar aanleiding van berichten uit Hong-Kong, dat de Chiueczen bevreesd zijn voor de landverhuizing, omdat zij nooit iets van hunne vertrokken landgenooten verne men, zijn maatregelen genomen om de briefwisseling tusschen de Cbineezen in Suriname en hunne landgenoo ten in het moederland gemakkelijk te maken." Gemengde berichten. Jl. Donderdag heeft te Liverpool mot veel plechtigheid plaats gehad de uitreiking eener zilveren medaille en een getuigschrift, door de Nederlandscho regeering toe gekend aan kapitein W. Grainger, gezagvoerder van het schip Qneen oflndia, wegens het redden van een gedeelte der bemanning van het in Juni jl. nabij de Kaap de Goede Hoop gezonken Nederiandsch schip Joannes. Volgens mededeelingen uit Fiume heeft men van 1 tot 4 dezer eiken avond aldaar vrij ernstige aardschok ken waargenomen. Men onderstelt dat deze aardschok ken in verband staan met de vulkanische verschijnselen welke sedert eenigen tijd in de nabijheid van Santorin zich openbaren. Sedert het jaar 1830 heeft men te Fiume geene zoo sterke schokken gevoeld. Jl. Vrijdag morgen is het schuitje van den veerman van Marcharen, die twee passagiers op de van Venlo voorbijvarende boot naar Rotterdam wilde overzetten, door den harden wind omver geslagende roeiers hebben zich door zwemmen het leven gered, terwijl de beide passagiers hun leven in de diepte verloren. Nadat zich onlangs een bejaard man in de nabijheid van Ambt Hardenberg uit dweepzucht heeft verdronken, heeft de vrouw van een landbouwer in die gemeente, welke aan dezelfde kwaal lijdt, het zonderlinge denkbeeld opgevat, om hoegenaamd geen voedsel te gebruiken. Reeds eenige dagen gebruikt zij niets dan koud water, terwijl zij in haar zwakken toestand alle geneeskundige hulp hardnekkig blijft afwijzen. De heer Hattink, predikant te Tubbergen, schrijft, in een ingezonden stuk in de Twentsche courant, aan den heer E. E. Ilarmsen te Oldenzaal: „U ken ik niet of 't moet zijn, dat gij dezelfde persoon zijt, die ik misschien eens, voor eenige weken, te Almelo gezien heb. En de feiten, ikhebze 'teerst uit 'tbezwaarschrift,medegedeeld in de Amsterdamsche courant, vernomen." In de afgeloopen week had in de nabijheid van Tiel cene poging tot moord plaats op een rijksveldwachter. Het was den dader gelukt den rijksveldwachter al wor stelende in eene diepe sloot te werpen, om hem zoo te verdrinken of te verwurgen, maar hij werd door het gerucht van een naderend persoon gestoord in zijn opzet, dat bijna volbracht was. De dader, die zoo doende aan lang verkropte wraakzucht bot vierde, werd eenigen tijd daarna te Tiel, na het bieden van hevigen tegenweer, gearresteerd. De Londensche arbeiders hebben het plan gevormd om lord Ranelagh, die hun, ten behoeve van de reform demonstratie, Maandag 3 dezer zijn park ter beschikking heeft gesteld, een materieel bewijs hunner dankbaarheid te geven. Dat genoemde lord tot de conservatieven be hoort is meermalen gemeld, doch minder bekend is het, dat zijne conservatieve beginselen hem in zijne jeugd noopten om voor don Carlos en tegen zijn eigen lands lieden te vechten, en dat hij niet tot die pairs behoort, die ruim gezegend zijn met het „slijk der aarde." Die zonden, in zijn jeugdige jaren bedreven, zijn reeds lang vergeten en vergeven, door zijn groote verdiensten om de Engelsche vrijwilligerkorpsen op te richten en te volmaken. Conservatief is hij echter gebleven. Lord Ranelagh is een Londensche type en schier elkeen kent hem met zijn hoogen, breed geranden hoed, schuins op het hoofd staande, en het knoopsgat altijd voorzien van een bonquetje. Als Iersch pair heeft hij geen zitting in het hoogerhuis; doch door zijne partij, de Tories, aan gezet, stelde hij zich te Middlesex candidaat voor een zetel in het lagerhuis. Ofschoon hij geen duizende ponden besteedde om zich te doen verkiezen eene poging die, gelijk dadelijk erkend werd, hopeloos was gaf hij toch meer geld uit, dan hij missen kon. Toen hem na afloop der verkiezing de rekening werd ingezonden, stelde hij haar bij de conservatieve Carlton-Clnb betaal baar. De heer Disraeli weigerde haar echter te betalen; de lord werd gerechtelijk vervolgd en bevond zich wegens een paar honderd pond in moeielijke omstandigheden. De arbeiders nu zijn op het denkbeeld gekomen om hem weder vrij adem te laten halen en de eene beleefdheid met de andere te betalen. Dit plan zet de kroon op het vreemde verschijnsel, dat een anti-reformgezinde tory zijn park leent aan volbloed reform-gezinde liberale arbeidersnu de laatsten hunnerzijds de onkosten be talen, welke de lord heeft gemaakt om de conservatieve partij in het parlement te versterken. Zoo iets kan slechts in Engeland gebeuren, ofschoon het niet te ontkennen valt, dat de lord met die materieele hulp beter geholpen is dan met de toejuichingen, die hem overal, waar hij zich op straat vertoont, ten deel vallen. De Sémaphore de Marseille behelst tijdingen uit Athene van 28 November, waarin de eerste berichten omtrent het gebeurde in het klooster Arcassa, vol komen bevestigd worden. Bedoeld klooster, aldus wordt bericht, werd verdedigd door 197 Christenen, terwijl er 343 vrouwen en kinderen tevens de wijk genomen hadden. Mustapha pacha tastte het met eene groote strijdmacht aan; gedurende twee dagen en twee nachten werden meer dan duizend kanonschoten op het klooster gelost, en toen het hem gelukt was een bres er in te schieten, drongen de Turken, die reeds veel manschappen hadden verloren, naar binnen. Toen had er nog een heldhaftige strijd plaats, die zes uren duurde; maar plotseling werd daaraan een einde gemaakt door eene ontploffing, die het grootste deel van het gebouw in de lucht deed springen. De opstandelingen hadden het vuur in het buskruit ge worpen. Een telegram uit Triest zegt dat de archimandriet Gabriel dit heeft gedaan. Ongerekend het aantal dooden, is dat der gewonden zeer groot. Meer dan 1000 der laatsten zijn naar Canea en naar Souda vervoerd, daar het hospitaal te Rethyme hen niet allen kon bevatten. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 9 dezer: A. L. Marinissen, jm. 27 j. met P. Holscher, jd. 23 j. H. Snoep, jm. 28 j. met M.C. Tamson, jd. 25 j. A. van der Sluijs,jm. 29 j. met Q.H.Vermeulen, wed. 27 j. (Van 1 tot 8 December.) Vlissingen. Bevallen: A. Wiest, geb. Dieleman, z. P. B. Meeuse, geb. van Gilst, z. W. Maas, geb. de Rijcke, d. F. C. Maliepaard, geb. Jaeger, d. J. C. Hoogerwerve, geb. Fraassen, d. G. H.J.Fruitier de Talma,geb. Hamelberg, d. P. J. Veereschild, geb. Bebelaar. M. J. van der Staal, geb. Lauwereins, z. Overleden: M. C. Schiffer, d. 7 m. E. C. Attasio, wed. van P. X. Smit, 66 j. J. Fey, d. 11 m. E. G. Roberts, wed. van E. Bleijenberg, 66 j. Goes. Bevallen: J. F. Tolhoek, geb. Jongejan, z. C. Bak, geb. Dauielse, d. J. Rij kaart, geb. Kouwer, z. G. de Bruijne, geb. Kriiger, d. L. Clement, geb. van 't Westeinde, z. II. Kooman, geb. Romijn, z. E. Klemkerk, geb. Meerburg Snarenberg, d. M. C. Soutendam, geb. Schreuder, d. C. Mol, geb. Engelaar. d. W. M. Steutel, geb. Schouwenburg, z. C. Rejack, geb. de Bad, z. J. Hengstmangers, geb. Reigel, z. A. Robijn, geb. Cu- duij, z. M. H. Elve, geb. de Lange, d. M. de Dreu, geb. van de Scbraaf, d. Overleden: T. J. Capello, d. 10 m. C. Molhoek, z. 3 j. Zierikzee. Gehuwd: A. Uijl,jm. 26 j. met W. Moer- mond, jd. 31 j. Bevallen: D. W. Adamse, geb. Embden, d. J. J. Feijen, geb. Lennis, z. VV. Overzee, geb. van der Klift, d. J. Blan- kert, geb. Verschuur, z. G. E. de Bruijn, geb. Meijer, d. A. C. Vorstheuvel Labrand, geb. Harinck, d. OverledenE. F. W. Verhagen, man van A. J. de Lange, 58 j. A. Dirks, man van J. C. van Pruijsen, 77 j. A. M. M. van Poelje, d. circa 6 j. M. Kouwenberg, man van J. Tromper, 36 j. J. Verkaart, vrouw van A. Leijdek- kers, 73 j. M. van der Werf, d. 1 m. Thcrmomcterstand. 10 Dec. 's av. 11 u. 44 gr. 11 'smorg.7u.44gr.'smidd.ln.46gr.'sav.llu.40gr. 12 's morg.7 u. 40 „'smidd. I u.48 gr. S talen-generaal. tweede kamer. Zitting van Dinsdag, 11 December. Ingekomen wets ontwerpen enz.; benoeming van rapporteurseindverslag; beraadslaging over en aanneming van het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen, dienst 1867. In deze zitting heeft de heer Dullert, na eedsaflegging, zitting genomen. Zijn ingekomen twee wets ontwerpen: 1. tot bekrach tiging eener provinciale belasting in Zeeland; 2. tot verbooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1864. In handen eener commissie is gesteld de rekening van het domeinfonds voor 1864. Doorde afdeelingen zijn benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk IX en de regeling van het koloniaal batig slot, de heeren Rochusaen, van Delden, Keuchenins, 's Jacob en Blom; hoofdstuk X eu wet op de middelen, de heeren Thorbecke, van Nispen, W. van Goltstein, van Foreest en Jonckbloet; verevening der uitgaven voor de slaven- emancipatie in West-Indië, de heeren InsiDger, van Nispen, Guljé, Pijnappel en Wintgens. Het eindverslag is gereed over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vlli der staatsbegrooting voor 1866. Na eene woordenwisseling tusschen den minister van justitie en den heer van Nispen, wordt het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der ge vangenen, dienst 1867, aangenomen, waarna de ver gadering wordt gesloten. Algemeen overzicht. De ontruiming van Rome door het laatst achtergebleven detachement der Fransche troepen zal nog vóór Zaterdag plaats hebben. Op dien dag toch wordt de zitting van het Italiaansch parlement door koning Vietor Emmanuel geopend met eene troonrede, waarin de ontruiming vau het pauselijk gebied door Frankrijk als feit zal worden geconstateerd. Paus Pius IX heeft aan de tot het 85e linie-regiment behoorende officieren bij hun vertrek een vaarwel toe geroepen. Zijne toespraak luidde volgens dc Nazione aldus: „Bij nw vertrek kom ik een vaarwel toeroepen aan uw vaandel, uit Frankrijk herwaarts gekomen om den heiligen stoel op nieuw te vestigen. Dat vaandel verscheen hier onder de algemeene ingenomenheid der Fransche natie; thans echter geloof ik dat veler oogen met leedwezen het weder zien vertrekken. Hoewel mijn wensch is dat aan dit vaandel bij zijn terugkeer in Frank rijk dezelfde bejegening moge ten deel vallen als toen het van daar vertrok, betwijfel ik dit. Men moet zich geene illusiën maken: de revolutie zal tot aan de poorten van Rome komen. Men beweert dat het Itali aansch rijk tot stand is gekomen; dit is onjuist: bestaat het al, indien men dit zoo noemen mag, dan heeft het dit te danken aan de omstandigheid dat het grondgebied alwaar ik mij bevind nog bestaat. Zoodra dit laatste niet meer het geval is, zal de vlag derrevolutie in deze hoofd stad wapperen. „Om mij gerust te stellen tracht men mij te overtuigen dat Rome, met het oog op zijne ligging, nimmer de hoofd stad van Italië zijn kan. Ik maak mij echter niet ongerust, maar vertrouw op de macht des hemels. Keert naar Frankrijk terug na mijn zegen te hebben ontvangen. Mogen allen die tot den keizer kunnen naderen hem zeggen dat ik voor bet welzijn van hem en de zijnen bidden zal, maar dat ook hij van zijne zijde den heiligen stoel niet moet vergeten. Als oudste dochter der kerk moet de Fransche natie aan hare roeping beantwoorden door daden." Gisteren beeft de generaal de Montebello afscheid genomen van paus Pius en is daarop naar Civita Vec- chia vertrokken, nadat do pauselijke vlag op het kasteel San Angelo was geheschen en met kanonschoten gesa lueerd. Voorts is te Rome het gerucht verspreid dat eindelijk de Romeinsche regeering de onhoudbaarheid van haar non possumus heeft ingezien en binnen zeer weinige dagen hervormingen in bet staatsbestuur zullen worden gebracht. Op de pauselijke drukkerij zou men zich reeds ijverig bezig houden met het drukken der daarop betrekkelijke stukken. Uit Weenen wordt gemeld, dat de keizer bevel heeft gegeven om de aangevangen vervolgingen tegen de gene raals, welke in Bohemen den zoo ongelukkig afgeloopon veldtocht tegen de Pruisen hebben gevoerd, te staken. Het officieel orgaan, dit keizerlijk besluit toelichtende, meldt dat de generaal Benedek alleen de verantwoorde lijke persoon is, aan wiens goedkeuring alle genomeu krijgsmaatregelen zijn onderworpen. Het Oostenrijksch-Fransch handeistractaat, waarover gedurende de laatste weken, gelijk wij reeds mededeel den, onderhandelingen werden gevoerd te Weenen, zou heden worden geteekend en op 1 Januari aanstaande in werking treden. Het Fransch officieus orgaan le Constitutionnel meldt dat de commissie tot reorganisatie van het krijgswezen hare werkzaamheden heeft volbracht. Het regeerings- blad beweert dat het thans aangenomen stelsel uitmun-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2