MIDDEL O U R A N T. V 197. Donderdag töitmcnlond. 1866. 13 December. Editie van Woensdag avond 8 uren. MINISTERIE VAN JUSTITIE. AANBESTEDING. DEPARTEMENT VAN FINANCIËN. OPENBARE VERPACHTING DOMAMIALE TOLLET'!. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag den 21 December 18G6,des voormiddags ten tien ure, zal, onder nadere goedkeuring,«loorden commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde Staten, in bijzijn van den hoofdingenieur in het 11de dis trict. van den waterstaat,in het locaal van het gewestelijk bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het onderhoud van het huis van burger lijke en militaire verzekering te Middel burg, voor den tijd van driejaren, ingaande met den 1 Januarij 1867 en eindigendeden 31 December 1869. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor do drie onderhondsjaren in massa. Het b"Stek ligt ter lezing in het locaal van het minis terie van justitie, in dat van het gewestelijk bestuur, in het huis van verzekering voornoemd, en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats- Werken in de provincie Zeeland ter lezing gelegd worden. Den zevenden en vierden dag \óór de besteding zal aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere informatien zijn te bekomen aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur aldaar. Middelburg, den 3 December 1866. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. VAN LIJNDEN. VAN Op Donderdag den 27 December 1866, des voormiddags te 10 uren, zal, door den ontvanger der Registratie en Domeinen te Middelburg, Sluis en Tholen, onder nadere goedkeuring worden overgegaan tot de openbare ver pachting, bij opbod en afslag, van de tollen op 's rijks groote wegen in Zeeland, te weten TE !MI»f9EJLKU8lCi: in het Nederlandseh logement in de Abdij, ten over staan van den Notaris Woutersen: 1. de tol no. 2 in het eiland Walcheren, onder Niettw- land, gedurende de 3 laatste jaren, verpacht voor f 250 'sjaars; 2. de tol no. 1 in het eiland Walcheren, onder Middel burg, gedurende de 3 laatste jaren, verpacht voor f 800 's jaars. Aan den tol no. 2 wordt, ingevolge koninklijk besluit van 4 Augustus 1866, no. 75, van 1 Mei 1867, slechts half tolgeld geheven; deze beide tollen zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna in massa worden aangeboden. TE OOSTBUKCl: in de herberg de Eenhoorn, ten overstaan van den Notaris le Nobel: 1. de tol no. 1, te Groede gedurende de 3 laatste jaren, verpacht voor f 1400 's jaars; 2. de tol no. 2, te Schoondijke, met daarbij behoorend tolhuis en erf, kadastraal bekend sectie B, no. 502, groot 0.01.50 bunder, gedurende de 3 laatste jaren, verpacht voor f 620 's jaars; 3. de tol no. 3, te Oostburg, gedurende de 3 laatste jaren, verpacht voor f 1200 's jaars; 4. de tol no. 4, aan de draaibrug onder Aardenbnrg, met daarbij behoorend tolhuis en erf, kadastraal bekend sectie A, no. 296, tuin, groot 0.07.63 bunder, en no. 297, tolhuis, groot 0.00.37 bunder, gedurende de 3 laatste jaren verpacht voor f 1590 's jaars; 5. de tol no. 5, te Eede, gedurende do 3 laatste jaren verpacht voor f 770 's jaars. Deze vijf tollen zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna in massa worden aangeboden. TE TUOLEN: in het logement Zëelands Welvaren, ten overstaan van den Notaris mr. Wagtho: 1. de tol no. 10, nabij Tholen, met daarbij behoorend tolhuis en erf, kadastraal bekend sectie G, no. 771, tuin, groot 0.03.62 bunder, en no. 772, tolhuis, groot 0.00.38 bunder, gedurende de 3 laatste jaren verpacht voor f 520 'sjaars; 2. de tol no. 9, nabij Poortvliet, met daarbij behoorend tolhuis en erf, kadastraal bekend sectie F, no. 185, tolhuis en erf, groot 0.04.00 bunder, gedurende de 3 laatste jaren verpacht voor f 355 'sjaars; 3. de tol no. 8, nabij Scherpeuisse, gedurende de 3 laat ste jaren verpacht voor f 25 'sjaars. Deze drie tollen zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna in massa worden aangeboden. De verpachting zal geschieden voor den tijd van drie jaren, in te gaan te middernacht tusschen den 30 April en den I Mei 1867. Indien dcor maatregelen in het algemeen belang geno men, de passage vermindert en de opbrengst dienten gevolge, naar het oordeel van den minister van financiën belangrijk wordt benadeeld, zal deze eene billijke vermin dering van pacht toestaan. De algemeene en bijzondere voorwaarden van verpach ting, benevens het koninklijk besluit van den 29 October, 1833, Staatsblad no. 59, liggen ter lezing aan de kantoren der Registratie en Domeinen te Middelburg, Sluis, Tholen, Zierikzee, Goes, Kortgene, Hulst, Bergen op Zoom en Middelharnis, alsmede ten kantore van de notarissen voornoemd, terwijl tevens inlichtingen zijn te bekomen bij do ontvangers, die de verpachtingen zullen houden. De Directeur der Registratie en Domeinen in de Provincie Zeeland. MATH0N. Middelburg 12 December. Naar aanleiding der circulaire door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en vee teelt in Zeeland tot de gemeentebesturen in Walcheren gericht, ten einde deze te verzoeken de verbodsbepalin gen tegen den uitvoer van rundvee op te heffen (zie ons nommer van 9 dezer), heeft de commissaris des konings in deze provincie, onder dagteekening van 10 dezer, aan de burgemeesters in Walcheren zijn bevreemding te kennen gegeven dat de Maatschappij tot zoodanige handeling heeft kunnen besluiten, vooral daar zulks heeft plaats gehad op een tijdstip waarop de veetyphns zich op eene ontzettende wijze blijft uitbreiden, als zijnde tusschen 25 November en 1 dezer alleen in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht 7162 runderen aangetast. De commissaris des konings onderstelt dat de Maat schappij tot genoemde handeling geleid is door de om standigheid dat de uitvoer in andere deelen der provincie is vrijgelaten, zonder dat dit ongunstige gevolgen heeft gehad, doch meent daartegen te moeten aanvoeren dat de omstandigheden hier niet dezelfde zijn. Wordt toch de uitvoer vrijgelaten, dan zou, door de betrekkelijk aan zienlijke vleesch comsumtie te Middelburg en te Vlis- singeu, ook de invoer moeten veroorloofd worden, daar anders de prijzen van bet vleesch buitenmatig zouden stijgen. Volgens het slot der circulaire, acht de commissaris het onnoodig hier in verdere beschouwingen aangaande de handeling der Maatschappij te treden, overtuigd dat de burgemeesters ook zonder dat in den geest zijner aanschrijving van 5 dezer (waarbij op het behoud of op nieuw vaststellen van verbodsbepalingen tegen den uitvoer wordt aangedrongen) zullen handelen. Daar de heer J. J. van der Harst Az., bij herstemming gekozen als lid van de kamer van koophandel en fabrie ken alhier, voor die benoeming heeft bedankt, zal weldra eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebbeD. Gisteren is aan de hoogeschool te Leiden, na verdedi ging van stellingen, tot doctor in de beide rechten bevor derd, de heer J. C. van der Lek de Clercq, geboren te Zierikzee. In verband met hetgeen vroeger door ons is mede gedeeld omtrent de 's Gravenhaagsche waterleidings plannen, kunnen wij thans mededeelen dat nu ook de hootdingenieur van den waterstaat Augier gemeend heeft te moeten bedanken voor de hem gedane opdracht tot onderzoek der bij het Haagsche gemeentebestuur ontvangen inschiijvingen en plannen voor bedoelde waterleiding. Zoo wij wel onderricht zijn, dan is de voorname reden van weigering van den heer Augier hierin gelegen, dat hij zijn onafhankelijk standpunt wil bewaren, wanneer later de werkdadige tusscbenkomst der regeering mocht worden verzocht en hij dus daarom trent in zijne betrekking van hoofd-ingenieur in Zuid- Holland geroepen zal worden advies uit te brengen. De rapporten van deskundigen omtrent de concessie aanvrage van de beeren de Veer c. s., zijn door den minister van binnenlandsche zaken aan burgemeester en wethouders van 'sGravenhage gezonden. Uit Amsterdam schrijft men ons: „Nu de verkiezingen achter den rug zijn, is alles weder tot rust en kalmte teruggekeerd. Wij eten, wij drinken, wij sterven dat is de korte kroniek der hoofdstad. De hartader des lands beeft nooit krachtig geklopt, en na de buitengewone inspanning der laatste weken is het wel wat veel gevergd, een levendige belangstelling te ver wachten. „Iutusschen is die rustige gezindheid niet te beschou wen als een gevoel van weltevredenheid over de krach tige inspanning. Trouwens, de partij, die bij de verkie zingen de nederlaag leed, beeft te weinig vrede met den afloop, dan dat zij in haar eigen oog op haar lauweren mag rusten. De hoofdstad des lands heeft het bewijs ge leverd boven velen, dat kracht van argumenten niet het sterkste wapen is in dagen van politieken hartstocht. In dit opzicht hebben de jongste verkiezingen een treu rig feit aan 't licht gebracht. Allerlei overwegingen, allerlei invloeden, ook van domine en pastoor, oefenen meer invloed uit op de stem des kiezers, dan eigen kalm overleg en rustig onderzoek der qnaestiën. „Tot veler verbazing heeft het Volksblad niet weinig op de uitkomst gewerkt. Het verschijnsel verdient op merking. De lange artikelen van 't Handelsblad mochten goed geschreven zijn, de bezige handelaar heeft niet den tijd om ze te lezen of gunt zich den tijd niet. De korte beschouwingen van het Volksblad, hoe nevelachtig dik wijls, worden altijd gelezen. Wanneer men weet, dat bijkans iedere week de kleine blaadjes a 2 centen, ten getale van eenige honderden, gratis verspreid worden, dan is de bijval te verklaren, dio aan de denkbeelden van den schrijver bij de verkiezingen alhier is te beurt gevallen. Het is voor de liberalen een leerzaam voorbeeld om niet tot het groote publiek in lange vertoogen te spreken, die niet gelezen worden. Naar de oude beeld spraak, laat het Volksblad elke week een enkele druppel vallen, en doorboort met geduld in lengte van tijd den steen. Eeu te sterk vertrouwen op de kracht harerbegin selen is eene groote fout der liberale partij geweest. En een misslag tevens: een misslag, die haar bij mogelijke herhaling van het gebeurde aan hernieuwde nederlagen bloot stelt. Men spreke tot het volk niet bloot in verkie zingsdagen, maar voortdurend, in korte betoogen, ont- wikkele telkens éeu hoofddenkbeeld, herhale het in verschillenden vorm,en hebbegeduld en volharding. Dat is een les en een practijk, die uien om wel te slagen niet uit het oog moet verliezen. Ware zij vroeger in toepas sing gebracht, gebeurtenissen als die der jongste maan den hebben opgeleverd, waren met een anderen uitslag bekroond. „Intusschen men tncene niet, dat de conservatieve partij bijzonder gerust is op haar zegepraal. De heer Insiuger wordt algemeen door zijne vrienden en door zijn eigen woorden in de bestuursvergadering vari de Grond wet als een volbloed conservatief gekarakteriseerd. Doch het is curieuszelfs de heer Iusinger ontkent het recht der kamer tot de motie van orde niet. En toch heeft men, waar dit juist het shibboleth was, dien man in de kamer gebracht. Wat den beer Pijnappel betreft, wie weet wat hij is Hij is tegenstander der schoolwet, dat weet men met vrij groote zekerheid: dat heeft zijn bekend voorstel in den raad van Amsterdam bewezen. Maar overigens Het is eert opmerkelijk feit, dat men in de hoofdstad gedurende een reeks van jaren betrekkingen kan beklee- den, die dwingen voor zijn gevoelen uit te komen, en toch de geheele wereld in onzekerheid laten tot welke partij men behoor t. Het is zeker een bewijs van handig heid. Wat de heer Pijnappel over koloniale zaken, een question bruiantedenkt, niemand dio het met zekerheid durft zeggen. Deze zeggen, hij is liberaal, anderen ontkennen het. Hoe komt hij dan candidaat en lid der kamer? Behalve door andere oorzaken, om zijn erkende bekwaamheid. In de erkenning daarvan komen alle partijen overeen. Doch dit is natuurlijk niet de eenige reden van zijne benoeming. Wat hij als kamerlid zal zijn, moeten wij afwachten. Zij, die hem kozen, de conservatieven zij komen er rond voor uit verwach ten niet veel. Wie echter daarom meent dat de liberalen zich met zijn ondersteuning mogen vleien, zal zich waar schijnlijk evenzeer bedrogen vinden. „Moesten dergelijke afgevaardigden uit de hoofdstad worden afgevaardigd? Zijn dat waardige vertegenwoor digers van Amsterdam? zoo boort men dezen en geneD, schouderophalend vragen. Ik geloof dat de keuze goed

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1