De werklieden-demonstratie te Londen. Allertreurigst was deindruk, die door het bericht der benoeming van den heer mr. P. Mijer tot gouverneur- generaal hier werd teweeggebracht. Een gevoel van verslagenheid en moedeloosheid maakte zich meester niet alleen van de voorstanders der vrijzinnige beginselen, maar ook van de weinige Enropeesche ingezetenen, die het stelsel der behondspartij zijn toegedaan, bij de ge dachte, dat de man der „schorsende overpeinzing" ons op nieuw zou komen storten in den afgrond van weife ling en onzekerheid, waaruit wij ons eindelijk opgeheven waanden. Eene meer algemeene impopulariteit dan die den nieuw benoemden gouverneur generaal hier te wach ten stond, is niet denkbaar. „Het is dan ook voor hem zeiven niet minder dan voor ons een oprechte gelnkwensch waard, dat wij van zijne komst hoogst waarschijnlijk bevrijd zullen blijven. Het is toch niet aannemelijk, dat de heer Mijer zich herwaarts zou begeven, terwijl het afkeurend votum der ontbon den kamer als een zwaard van Damoclesbeven zijn schedel hangt. Deed hij dit desniettemin, gel'jk enkele pessi misten vreezen, dan zou een snelle terugroeping het loon zijner stoutheid zijn, tenzij de nieuw gekozen kamer, tegen alle verwachting, hare medewerking mocht ver- leenen'aan eene thans ook op Nederlandschen bodera ingevoerde goochel-politiek. „Het éenige van Java te vermelden nieuws is de strijd, tusschen de politie en de ingezetenen te Samarang ont staan over de vraag, of de ingezetenen het recht hebben, hun eigendom zei ven te doen bewaken, wanneer de politie daartoe onvermogend blijkt te zijn? Deze vraag wordt door het plaatselijk bestuur van Samarang ontkennend, door de ingezetenen en het gezond verstand bevestigend beantwoord. De regeering zal uitspraak doen. „Van de buitenbezittingen alleen rustige tijdingen; de onderwerping der bevolking van de Pasnmah-landen is voor de tweede maal nagenoeg volbracht. „Men herinnert zich het vergaan door brand van het Engelsche koelieschip Jeddo, bestemd van Amoy naar Demerary, bij de kust van Java. Na een te Singapore gehouden onderzoek werden de gezagvoerder en de ge neesheer van dat schip grooten lof waardig gekeurd wegens hun moedig en menschlievend gedrag tijdens het ongeval. Het is nn echter, uit eene door den genees heer op zijn sterfbed afgelegde bekentenis, gebleken dat de koelies aan boord van dat schip aller chandelijkst waren behandeld; dat hun stinkend water te drinken werd gegeven, waardoor bij velen typhus ontstond en sommigen zich uit wanhoop over boord wierpen; dat de gezagvoerder, op het vermoeden dat onder de koelies een opstand werd beraamd, vijftien hunner met zoo onmenscheiijke gestrengheid deed geeselen, dat vijf daarvan onder of ten gevolge dier marteling bezweken dat de overigen, tot het uiterste gedreven, het schip in brand he'oben gestoken, en dat de gezagvoerder de noo- digste voorzorgen heeft verzuimd oin inenschenlevens te redden, waardoor dan ook ongeveer 200 Chineezen in de vlammen of in de golven omgekomen zijn. De kapitein is thans in Engeland in staat van beschuldiging gesteld. Het wordt hoog tijd dat aan dezen afschuwelijken men- schenhandel, die wellicht erger dan de slavenhandel is, een einde kome." Veeziekte In de Staatscourant van gisteren, tweede bijvoegsel, wordt medegedeeld het rapport aan den koning van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de hier te lande heerschende ziekte ouder het rundvee en de daartegen genomen maatregelen. Rechtszaken. De rechtbank te Groningen heeft jl. Woensdag uit spraak gedaan in zake den eouditor lfenke, en hem eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden opgelegd. De veroordeelde heeft reeds bijna drie maanden in voorarrest gezeten. (iemengdc berichten. De storm van 23 November heeft op verscheidene punten der Belgische kust belangrijke schade aangericht. Nergens echter schijnt deze zoo groot te zijn geweest als op liet strand der gemeente Heyst, in West-Vlaan- deren. Daar is namelijk, o\er eene aanmerkelijke uitge strektheid, het duin, ter breedte of ter diepte van ruim zes nederl. ellen, weggeslagen, zoodat de duintrap waar langs de bewoners van dit zeedorp op hetstrand afdaalden, thans geheel van het duin afgescheiden staat. Bij eiken storm van eenig aanbelang heeft het strand van Heyst veel van wind en golfslag te lijden. De in 1859 gebouwde kustlicht-toren, die destijds 54 Nederl. ellen van het strand stond, staat daarvan uu slechts 25_el verwijderd, zoodat het duin op dat punt, in zeven jaren tijd, niet minder dan 29 Nederl. ellen is afgenomen. Voor weinige weken werden te Neuning bij Triër eeti aantal opschriften ontdekt, die de belangstelling dei- oudheidkundigen in hooge mate hebben gaande gemaakt, daar zij in betrekking stonden tot hot verblijf van keizer Trajanus in die landstreek. Intusschen is het al spoedig gebleken, dat men hier met een op groote schaal gepleegd bedrog te doen heeft en dat die gedenkstukken dagtee- kenen van het jaar 18(36! Kernachtig is dit aangetoond door den Freiburgschen boogleeraar Hrambach, in eene monographie,getiteld: „Trajan am Rhein und die Inschrif- tenfalschung zu Triër. Offuiier brief an dr. L. J. F. Janssen." De schrijver waarschuwt in dat werkje niet alleen minknndigen tegen een bedrog van de grofste soort, maar doet tevens hulde aan onzen Leidschen land genoot, wien hij dank betuigt voor nasporingen, die maakten dat van geen gedeelte des Rijnsgcbieds zoo nauwkeurig een volledige kennis der gevonden oudheden i-ogelijk is, als juist van Holland. Thermoincterstand. 7 Dec. 's av. 11 u. 42 gr. 8 'smorg.7n.46 „'smidd. 1 n.47 gr. Algemeen overzicht. De Köln. Zeitnng bespreekt in het heden avond ont vangen nommer den uitslag der verkiezingen in Neder landen is wel zoo goed te erkennen dat de Nederlanders ditmaal hun gewoon flegma en hunne gewone onverschil ligheid hebben afgelegd. De Köln. Zeitnng beweert overigens dat de crisis, naar aanleiding waarvan de kamer werd ontbonden, nog geenszins is opgelost, dat het aan tal conservatieven en liberalen in de volksvertegenwoor diging ongeveer gelijk staat, terwijl de „clericalen, strenge protestanten of contra-revolutionairen" aan geen van beide die partijen als bondgenooten zijn toe te rekenen. In dezen stand van zaken geeft doKoln.Zei- tung allergemoedelijkst den raad om den heer Mijer stil - lekens naar „zijn Eldorado" te laten stevenen, zich meer met eigen binnenlandsche aangelegenheden te be moeien en op den toestand van Europa te letten. De Köln. Zeiting erkent echter met dezelfde gemoede lijkheid dat haren raad waarschijnlijk niet zal worden opgevolgd, en dat de zitting der Nederlaudsche staten- generaal weinig zal doen, maar veel zal praten, even als dit in wijlen de bondsvergadering te Frankfort placht te geschieden. Toch moest ieder zegt de Koln. Zei- tung die het met Nederland goed meent vurig wen- schen, vooral met het oog op Europa's toestand, dat het weder de vroegere energie mocht terng erlangen. Telkens worden uit de Engelsche hoofdstad per tele graaf berichten aangebracht, dat nieuwe versterkingen naar Ierland zijn gezonden, alsmede dat men met het arresteeren van verdachte personen steeds voortgaat. Er schijnt zich langzamerhand onder de bevolking een panische schrik te verspreiden, naarmate al meer en meer het oogenblik nadert, waarop, naar men beweert de fenian opstand zal uilbarsten. Verschillende landedel- lieden hebben reeds bunne kasteelen verlaten om een toe vluchtsoord te zoeken onder debeschermingder Engelsche bajonnetten te Dublin of in andere Iersche steden, alwaar thans bezetting ligt. Onze lezers znlien in dit nommer eenige bijzonder heden aantreffen omtrent de te Londen Maandag 11. plaats gehad hebbende werklieden-demonstratie, belang rijk teeken des tijds, waaruit blijken kan hoe het eigen lijke volk op ernstige, rustige en indrukwekkende wijze zijn wil kan uiten tegenover eene regeering, welke zijne rechten ignoreert of miskent. Dinsdag avond werd te Londen wederom eeno meeting gehouden in St. James Hall, alwaar verschillende redenaars het woord voerden. De heer Henrietta, kleermaker, protesteerde in de door hem gehouden redevoering teu sterkste tegen de in het lagerhuis ten opzichte dor arbeidende klasse geuite be- besclmldigingen van omkoopbaarheid domheid en dronkenschap. Ook de heer Bright liet zich op deze volksvergadering weder hooien op de hem eigenaardige krachtige en niet zelden heftige wijze. Hij vergeleek de tegenwoordige reform beweging bij bet dof gerommel van een vulkaan. „Gij weet xeiiie hij dat bij eene uitbarsting alles wordt vernietigd, dat dynastiën en aristocratiën verdwijnen, zonder zelfs een spoor in het geheugen der mensclien achter te laten. Ik zeg dit tot hen die onvoorzichtig genoeg zijn om de thans zich ver- toonende verschijnselen te minachten en de waarschu wende stemmen van den vulkaan niet te tellen. Mocht er eene vreeselijke uitbarsting volgen, niet ik zal daar voor verantwoordelijk zijn, want ik heb mijne stem waar schuwend verheven, wijzende op het dreigend gevaar." De redevoering van den heer Bright werd met daverende toejuichingen begroet. Volgens de Fransche dagbladen la Patrie en la Liberté zouden er onderhandelingen worden gevoerd tusschen de verschillende catholieke mogendheden in Europa, om aan paus Pius IX eene behoorlijke civiele lijst te verze keren, waardoor hij zich meer onafhankelijk zou kunnen gevoelen van bet burgerlijk bestuur te Rome. Na afloop der huwelijksfeesten te St. Petersbnrg zijn de kroonprins van Denemarken en de prins van Wallis niet onmiddellijk naar Londen en Koppenhage terugge keerd. Eerstgenoemde bevindt zich thans te Berlijn, alwaar hij, met de meeste vriendschappelijkheid ontvan gen, tot morgen zal vertoeven om vervolgens zijne reis voort te zetten. De prins van Wallis is eergisteren morgen incognito te Parijs aangekomen. De oorlog tusschen Frankrijk en Korea waarvan de oorzaak onlangs door ons werd medegedeeld is thans ook feitelijk aangevangen. De Fransche admiraal Roze, bevelhebber van het Fransch escader in de Japan- sche wateren, heeft de rivier, welke naar de hoofdstad van Korea voert, geblokkeerd. Het is echter, na de door Napoleon ontvangen gevoelige les, niet te denken dat kjj van Korea een nieuw Mexico zal willen maken. (MEDEDEEL1NG VAN LOUIS BLANC.) Londen4 December. Ik heb 't zien defileeron, het leger van den arbeid; in onafzienbare rijen trok het door een der schitterendste wijken van Londen. Men marcheerde zes man in front en arm in arm ais ten teeken der verbroedering. Kalm was hun geestdrift, veerkrachtig hun stap, nederig hun houding. Geen bedreigingen werden geuit, geen ij dele kreten aangeheven. Met snelle schreden vervolgden zij hun weg, in uitmuntende orde en slechts een hoezee aanheffende bij het passeeren van een gebouw of eene woning als van zelve voor hunne uitingen van sympathie aangewezen. Hunne leiders waren mannen hunner keuze. Eene afdeeling hoefsmeden te paard vormde de voorhoede. Donkere wolken dreven door het luchtruim. Een blik op de menigte welke zich bevond in de straten die de stoet doortrok, meldde genoegzaam dat alleen de armen niet vreesden om hen van nabij te aanschouwen, terwijl uit de wijze waarop men hen boven uit deramen volgde slechts koude nieuwsgierigheid sprak. Maar zij sloegen daarop geen acht, geheel vervuld met de gedachte, welke op linnne ernstige cn mannelijke gelaatstrekken was te lezen. Elke corporatie had haar muziekkorps aan 't hoofd, hetwelk van tijd lot tijd stukken uitvoerde. Zoo hoorde ik de Marseillaise in Pall-Mall, voor de Oxford- en Carn- bridge clnb. Diezelfde Marseillaise hoorde ik ook bij het aankomen op Waterloo place en bij het marcheeren in Piceadilly. Van Imnne emblema's was er geen enkel, hetwelk niet gedachten aan den vrede, aan den arbeid, aan de eensgezindheid opwekte of op de heiligheid van het recht zinspeelde. Als soldaten zonder uniform of wapenen, als helden rein van bloed, hadden zij tot sym bolen hunner macht geen enkel verscheurend dier gekozen; men zag geen roofvogel,geen leeuw,geen arend met een of twee koppen, geen beer of geen luipaard. Aan het hoofd der blikslagers zag men op hun standaard twee zilveren druiven met palmtakken. De zinspreuken waren van dozen aard: Weline byindustry (Wij leven door den arbeid), Taxatioti without representation is tyranny (Belasting te moeten betalen zonder vertegenwoordigd te worden in het parlement is dwingelandij), Liberty for those who dare to demand it (Vrijheid voor allen die deze durven vragen), Combination insures succes (Een drachtige samenwerking doet si,gen). Opeen banier las ik: Excelsior! op eene andere: Fiat justitfa, op een derde bet eenvoudig maar veelomvattend woordRechtvaar digheid. Sommige zinspreuken waren uitingen van ironiscben of jovialen zin, opmerkelijk in mannen aan zoo zwaren arbeid gewoon. Zoo hadden de schoenmakers op hun banier een schoen met dit opschrift: The wearer knows best ichere the boot pinches (Die den schoen draagt weet het best waar hij wringt). Omtrent het aantal manschappen, welke aan deze wapenschouwing der volkskrachten deelnamen, ver schillen de lezingen. De tegenstanders der reformisten verheugen zich al dat de optocht der Trade unions niet, gelijk sommigen gehoopt en anderen gevreesd hadden, uit 200,01)0 personen heeft bestaan. Zeker toch is het dat dit cijfer op verre na niet is bereikt. Te willen beweren echter dat aan den optocht slechts door 20,000 of 25,000 personen werd deelgenomen en deze bewering te gronden op de berekening van den tijd dien zeker getal menschen noodig heeft om in den gewonen pas zeker punt voorbij te marcheeren is geheel en al onjuist, zooals ik als oog getuige kan verzekeren. Bovendien hadden vele duizende werklieden verkozen om geen deel van den optocht uit te maken, maar dien langs zich heen te laten trekken. Men herkende eerstgenoemden aan de hun uitgereikte gewaarmerkte kaarten op hunne hoeden. Men had zeventig duizend dergelijke kaarten afgegeven en dit is dan ook het juiste cijfer der werklieden, die aan de mani festatie hebben deelgenomen. Dit aantal had nu wel is waar nog grooter kunnen zijn, maar men moet te dien opzichte verschillende omstandigheden in aanmerking nemen. Welk eene op offering is het niet voor een werkman, vader van een talrijk gezin, om een dag niet te werken? Is het dan te verwonderen dat velen voor die opoffering terugge deinsd en afgeschrikt zijn om van verschillende om liggende plaatsen door regen er. wind en slijk tc loopen om redevoeringen te hooren, waarvan zij reeds vooraf den inhoud kenden en die zij don volgenden morgen in hunne dagbladen zouden lezen? Daaruit kan men echter niet afleiden dat die allen onverschillig zijn voor de reform beweging. Overigens werden zij bij de plechtigheid van gisteren door een indrukwekkend aantal hunner kameraden vertegenwoordigd en dit was hun voldoende. Bovendien wat doet het af? Wat in de manifestatie van 3 December zoo schitterend uitblonk was het krach tig bewijs van den uitmuntenden geest die de werk lieden bezielt, van hunne gematigdheid, van lutn geduld, van bun ordelievendheid bij een diep gevoel van bunne rechten. The Times had getracht in een artikel vol vleierij hun de les te lezen en te betoogen dat eeu goed generaal nooital zijne troepen laat marcheeren naar hetzelfde punt op dezelfde linie, waarom dat blad hun aanraadde, met een beroep op hunne bekende krijgskundige kennis, om linnne afdeelingen langs verschillende wegen naar Beaufort-park te laten marcheeren en alzoo alle confusie, alle botsing te vermijden, alles wel te verstaan in bun eigen, belang. Dit herinnerde eenigs/.ins aan den raad gegeven aan de werklieden om naar Primerose-Hill te wandelen, opdat niemand iets van de manifestatie zou bespeuren. De marshals van den optocht waren echter zelfstandige mannen, die van the Times geen lessen hadden aan te hooien, en van al de schrikinboezemende voorspellingen is, ofschoon de raad van the Times niet werd opgevolgd, niets verwezenlijkt. Ook van de voorspelde ongelukken is geene voorgevallen. Met bewonderenswaardige kalmte zag men de werklieden de straten van Londen door trekken. Men zag hen eerbiedig hunne mutsen afnemen voor het huis dier even rijke als milddadige dame, miss Coutts. Geen enkele kreet van vijandschap, geen gefluit of geschreeuw werd zelfs in hunne gelederen ge-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2