id i 5 men melding van een gerucht betrekkelijk den verkoop van den spoorweg in het voormalige hertogdom Nassau, welke, indien hij werkelijk toe stand mocht komen, niet op zich zelf zou staan. Dat het der regeering ernst is om de particuliere nijverheid geheel meesteres te laten van alle exploitatie, maakt men ook daaruit op, dat eerstbedoelde zich heeft ontlast van de lijn Keulen- Minden en ook de Westphaalsche spoorwegen wilde verkoopen; dat zij aan den heer Krüpp, te Essen, de smeltovens van Sayn heeft afgestaan, cn er ook onder handelingen moeten zijn aangeknoopt over den verkoop van den spoorweg van Saarbrück naar Trèves. Door een correspondent van the Times wordt de volgende beschrijving der rijtuigen en stations op de Russische spoorwegen gegeven: „De Russische spoor- wegwaggons zijn inderdaad kleine verplaatsbare wonin gen; die der le klasse, en gedeeltelijk ook die der 2e, zijn ware salons, voorzien met al de geriefelijkheden, die men in vertrekken van dien naam gewoonlijk vereenigd vindt. Zij zijn met spiegels versierd, en worden door waskaarsen en lampen verlicht, en met porseleinen kachels verwarmd. Zachte divans strekken zich langs de wanden uit; in het midden staat eene sierlijke tafel dubbele ramen, met karmozijn roode gordijnen behangen, beletten de koude buitenlucht naar binnen to dringen; boeken, speelkaarten, schaak-, dam- en dominospellen helpen den reiziger dag en avond korten; en, breekt de nacht aan, dan worden de divans, door te drukken op een veer, in gemakkelijke bedden herschapen. De meeste rijtuigen der eerste klasse hebben bovendien eene tot slaapplaats ingerichte bovenverdieping. Kunnen al de reizigers der tweede klasse des nachts geene plaats op de divans vinden, dan biedt eene soort van galerijen of hangmatten nog eene tweede slaapgelegenheid aan. Op het twiutig uren lange traject van Petersburg naar Moscou houdt de trein minstens twintigmaal stil. De stations zijn sierlijke, rood of rood-en-wit geschilderde ge bouwen,die, bij de hen omringende houten hutten (welker eenig vertrek meestal tot verblijfplaats voor het gansche gezin, met inbegrip van al de huisdieren, verstrekt) zeer voordeelig afsteken, en van binnen even veel comfort opleveren, als zij er uitwendig behagelijk en zindelijk uitzien. Men vindt hier voortreffelijk bereide vleesch- en andere spijzen gereed staan, terwijl het bufet met keur van wijnen en bieren voorzien is. Het kan niet ontkend worden, dat de Russische spoorweg buffethouder zijne waar alleen tegen zeer hooge prijzen van de hand doet; maar het Russische station is eeue oasis, die wel een offer waard is." Te Huil heeft jl. Woensdag ochtend een geduchte brand plaats gehad in de bewaarplaats van teer der heeren English en co.; het was een grootsch schouwspel, de honderde vaten teer onder een donderend geluid te liooren barsten en de vlammende massa over de rivier zich te zien uitspreiden, die daardoor zoover het oog reikte in vlam scheen te staan. De schade is hoogst aan zienlijk. Ook te Faisley is de groote stijfselfabriek der heeren Brown en Polsen afgebrand, waarbij twee per sonen, door het omvallen van een muur, het leven hebben verloren. De schade wordt op 50,000 p. st. begroot en 200 arbeiders zijn tijdelijk van broodwinning beroofd. De Unita Cattolica geeft de volgende opgave nopens 's pausen strijdmacht, wier sterkte in de tegenwoordige omstandigheden van belang kan geacht worden te kennen. Z'j bestaat uit een linie-regement van 2500 man, een bataljon zouaven van 2000 man, een bataljon Ierscbe jagers en een buitenlandsch bataljon carabiniers, elk van 1000 man. Behalve deze 6500 manschappen bezit de paus nog 2200 gensdarmen, met een eskadron gensdarmen te paard, voorts twee eskadrons dragonders, elk van 300 man, en een dépöt-eskadron verder drie batterijen artillerie, elk van acht stukken, een compagnie genie, een bataljon militie troepen van 800 man en eindelijk het legioen van Antibes, dat thans 1000 man sterk is, maar op 1200 man zal gebracht worden. Vier generaals zijn in dienst van den paus, waarvan de generaal Kanzier tevens minister van oorlog is. Een dertigtal lustige klanten, wertdieden van de fabriek der heeren Enthoven, te 'sHage, en te Zwolle als smeden bezig voor den bouw eeuer spoorwegbrug, zijn Maandag nacht met de politie aldaar zoodanig in botsing geraakt, dat er niet alleen een geregeld vuistgevecht werd gehouden, maar ook van de zijde der politie ferme sabelslagen werden uitgedeeld. Zes van de luidruchtigsten werden achter slot gezet en zijn Maandag morgen naar het huis van detentie overgebracht. Op een avond der vorige week, met het luiden der laatste hel, hebben 6 verpleegden, te Ommerschans, die op bet avondappèl ontbraken, zich niet ontzien met den slachtband de deur van het magazijn met geweld open te loopen. Zij begaven zich toen naar boven waar het lcleedingmagazijn is, en na ook daar met geweld de deur te hebben open geloopen, maakten zij zich meester van hemden, die zij zich aanschoten. De bewoners om het gesticht, op ongewonen tijd het geloop op het magazijn hoorende, gaven daarvan dadelijk kennis aan de politie, die zich oogenblikkelijk naar de plaats begaf, de zes personen op het magazijn vond en ze arresteerde, na hen van de ontvreemde goederen te hebben ontdaan. Deze verpleegden hebben zich sedert geruimen tijd aan aanhoudende desertiën en het verkoopen van kleeding- stukken schuldig gemaakt en verleidden daartoe ook nieuw aangekomenen. Twee hunner hebben zich reeds aan het schrijven van een brandbrief schuldig gemaakt, zonder echter daaraan gevolg te geven. Zij zijn naar Ommen vervoerd en verder aan de justitie overgeleverd. De Twentsche courant bevat een ingezonden stuk van den beer E. E. Harmsen te Oldenzee!die den predi kant R. Hattink te Tubbergen sommeert zijne beschul diging (omkooping bij de verkiezingen) vol te houden en eene aanklacht in te leveren bij het openbaar minis terie, „opdat (zegt de heer Harmsen) de gedane beschul diging worde onderzocht, opdat er recht geschiede, opdat openlijk en wettig biijke, hetzij dat ik schuldig hen, hetzij dat ik valschelijk door u ben beticht." Een tweede ingezonden stuk in dezelfde courant strekt tot antwoord aan de bakkers uit Hengelo, die verlangen dat de predikant Hattink den „Judas zal noemen, die het last tarwe heeft ontvangen" en er bijvoegen den heer Hattink voor een lasteraar te zullen houden, indien hij zulks niet deed. Thans zegt de heer Hattink den heer Just de la Paisières mandaat te hebben gegeven, zich met eene klacht betreffende politieke immoraliteit bij de verkiezing te wenden tot de tweede kamer. „Wat de heer Just de la Paisières meer heeft medegedeeld, wat hij er door eigen aanschouwing of van anderer rnededee- ling heeft bijgevoegd, is buiten mij daarvoor is de heer Just de la Paisières verantwoordelijk."Eindelijk treft men in dezelfde courant eene advertentie aan die drie kolommen beslaat en waarin de heer A. Hulshoflf Poll, lid van het bestuur der kiesvereeniging Koning en vader land, verklaart volstrekt geene machtiging te hebben verleend tot de indiening van het bezwaarschrift van Jnst de la Paisières, tegen de benoeming der heeren van der Linden en van Limburg Brouwer. Men verneemt, dat de transatlantische kabel zoo danig met telegrammen overstelpt is, dat naar men zegt, het plan bestaat om voor de privaat-telegraphie een verkort alphabet op dezelfde manier in te richten als dit voor de soheepssignalen gebruikelijk is; dit alphabet zou met behulp van een klein getal conventioneele tee kenen de verzending van volstandiger en uitvoeriger dépêches bevorderen. Twee Engelsche stenographen werken tegenwoordig aan zulk een telegrafisch alphabet, dat de maatschappij in staat zal stellen, aan alle aan vragen te voldoen. Eenige maanden geleden is het Britsche museum te Londen in het bezit gekomen van een mummie van een der eerste Pharao's. Deze mummie, nog in zijn oor spronkelijk lijkkleed gehuld, is bijzonder goed bewaard gebleven en, zooals de naam aanduidde, die op de zerk gegrift stond, waarin dit stoffelijk overblijfsel van een der eerste koningen gevonden werdafkomstig van Pbarao Mycerinus, die ongeveer 2200 jaar vóór de ge boorte van Christus leefde en een der opvolgers was van den oplichter van do bekende groote pyramiden. Deze mummie is om zijnen hoogen ouderdom bijzonder merk waardig, daar de monarch, wiens verbroken gebeente en lederachtige huid thans de bewondering van geheel Londen tot zich trekkenin Egypte regeerde vóór Abraham geboren was, en slechts twee honderd jaar na den dood van Misraïm, den kleinzoon van den aartsvader Noach en van den eersten Pharao. Nauwelijks konden de sporen van den zondvloed van het aardrijk verdwenen zijn, toen deze vorst leefde, die tijdgenoot was van de voorouders der groote patriarchen. De Naval and Military Intelligence verzekert, dat reeds 26,000 man troepen en 10,000 konstabels zich op Iersch grondgebied bevinden. Voorts zijn er 3 regi menten infanterie en 400 mariniers op weg naar dat eiland. Een Duitsch kerkelijk blad deelt eene statistiek mede van al de Christelijke klooster-orden, welke in de verschillende werelddeelen gevonden worden. Is deze statistiek of deze raming juist, dan zouden er in het geheel 310,000 kloosterlingen bestaan 120,000 monniken en 190,000 nonnen, van welke laatste 162,000 in Europa. De talrijkste orde zou, volgens deze opgave, die der Franciscanen zijn, waartoe 50,000 monniken en 22,000 nonnen zouden behooren. Het aantal zoogenaamde broe ders der scholen wordt op 16,000, dat van de zusters der scholen op 20,000 begroot; dat der Jezuiten op 8000; dat der Domincanen, Augustijnen, Carmeliten en Trap pisten elk op 4000; het getal kluizenaars op 1000. Van de nonnen zouden er 10,000 tot de zusters van het H. Hart, 8000 tot de zusters van den H. Jozef behooren. In Frankrijk en in België worden gezegd 10,000 nonnen te zijn; in Italië 30,000; in Engeland 4000; in Amerika 2000; in Azie 4000 enz. Men schrijft aan het Handelsblad uit New-York: Wij zijn hier op het punt van een der gewichtigst» pleidooien te zien aanvangen, waarvan degeschiedboeken van het recht melding maken. In Broadway, recht tegen over den ingang van Wallstreet, de voornaamste straat van New-York, verheft zich een trotsche tempel, bekend onder den naam van Trinity kerk. De prachtige toren spits ziet statig neer op het geldgewoeker en gedobbel van Wallstreet en op de graven van zoo vele vermolmde bankiers en anderen, die rondom het kerkgebouw liggen. Aan alle zijden van dat thans niet meer in gebruik zijnde kerkhof, liggen de gronden beboorende aan deze kerk en die bezittingen worden gemeenlijk geschat op het verbazende bedrag van vijf en zestig millioen dollars. Dit is de moeite waard. Deze bezitting schijnt afkomstig te zijn van eene Hollandsche dame, die al een paar eeuwen dood is, en zich mocht verheugen in den melo- dischen naam van Anneke Jans. Deze Anneke Jans huwde een zekeren dominé Bogardus, in den tijd dat Manhattan eiland zich in de handen der Hollanders be vond. De dagbladen zeggen dat Anneke Jans behoorde tot de koninklijke familie, misschien tot die van prins Willem III, die koning werd van Engeland, anders be grijp ik het niet, en dat haar een aanzienlijk stuk land in het toenmalige Nieuw-Amsterdam ten geschenkegegeven was, toenmaals weinig waard, en waarvan men ook toen zeker weinig droomde dat het eens zooveel waard zou zijn. Verder zegt men dat toen het Engelsche gouverne ment in het bezit van New York kwam, de aanspraken van Anneke Jans werden erkend, en dat Triniti in later tijd het land in huur bekwam voor eene lange reeks van jaren en het sedert behouden heeft. Thans echter komen de nakomelingen van Anneke Jans en de afstammelingen van dominé Bogardus to voorschiju en eisehen hun voor vaderlijk erfdeel. Zijn zijn drie honderd in getal. Wie er het best afkomen zal is eene groote vraag; ik denk de advocaten, die de zaak wel tot de volgende eeuw zullen rekken. Niettemin de Yankees doen alles nog al ving, en het zou mij niet verwonderen, of het zon den afstam melingen van Anneke Jans gelukken den kogel door de kerk te jagen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Ylissingeu, des middags 2 uur. NovemberDecember 1866. 25 26 27 28 29 30 1 Win bö u 1. O rt Barometer bij Oo. <1 0> e V H betrekkelijke Tochtigheid. 1 1 Spanning van den damp. ■vf1 C* a a 41 erf Aanmerkingen. W.NW. N.t.W. N. NO. Nw.t.N. O. t. Z. O.NO ZO.t.Z. N. 75W. of W. KW j W 105 11 17 1 6 6 105 11.» 747.8 757.6 756.9 768.2 770.3 765 8 759.2 760 1 8.6 9.0 7.4 8.2 5.4 3.8 3,6 0.4 0.82 0.73 0.88 0.84 0.93 0.81 0.81 0.81 7 40 6.80 7.60 7.40 6 91 5.52 5 44 7.7a 2.3 48 7-0 7.5 0.1 0 0 0.0 4.43 bew.betr.rcg h.onw. bew.betr. regenb. h. dik bew.reg. hagelb. 1. bew. regenbuien, bewolkt betr.helder. helder, helder. De grootste wind druk is geweest op 14 Nov. des morgens te uur, W. NW. ge middelde druk 46 p. op de vierkante el, twaarste druk 80 p. op de vierkante el. Le onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand November, des middags te 2 uren. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2 dezer: H. Sonius, jra. 27 j. met A. Dommisse, jd. 23 j. (Van 24 November tot 1 December.) Vlissingen. Gehuwd: J. Korporaal,jm.26j. met J. A. de Kok.jd. 21 j. J. Waller,jm. 21 j. met J. van Eyk, jd. 24 jaren. Bevallen: P. Swennen, geb. van de Sande, d. T. H. Goossen, geb. Siegers, z. M. J. Woltering, gcb. Oeks, d. C. J. Geysen, geb. Huysdens, z. P. van Zwyndregt, geb. van der Kuijl, z. OverledenH. L. Mees, z. 18 j. L. F. de Wit, man van J. J. Klink, 57 j. S. Kokelaar, d. 19 m. J. Jansen, wed. van C. Kaufmann, 56 j. A. F. G. K. Schultz, z. 4 w. J. Pype, wed. van H. Bakker, 74 j. J. A. Hees, z. 7 w. N. Jansen, man van F. R. Peper, 66 j. Gors. Bevallen: A. H. Nonnekes, geb. Somer, z. J. W. Ross, geb. Anemaet, z. J. Toutenboofd, geb. Olbertijn, z. K. F. Blanker, geb. van de Zande, z. A. Engelse, geb. Otte, d. J. Bil, geb. Vroegop, d. A. M. Stokmans, geb. Höne, z. J. Frank, geb. Opperheiroer, z. C. Veekman, geb. Crombeen, d. (levenl.) Overleden H. N. P. Hooze, z. 5 j- J- van den Bosse, d.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2