*3uitfnlanö. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht, de officier van gezondheid 3e klasse L. P. Gijsberti Hodenpijl. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van 1300 'sjaars, aan den majoor J. A. Nny, magazijn meester der artillerie van de le klasse te Bergen op Zoom, met toekenning van den rang van luitenant kolonel. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het le regi ment vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant-adjudant jhr. W. F. G. A. von Pestel en de le luitenant J. A. van Otterloo, beiden van het regiment veld artillerie. consulaten. Benoemd tot consul van Nederland te Rijsel, de heer Defontaine. posterijen. Na afgelegd examen benoemd tot surnu merair bij het vak der posterijen, de beeren A. J. H. Ba- chiene, te 's Gravenhage; J. W. Vorster, te Tiel; L. H. Balfour van Burleigh, te UtrechtM. J. Woortman Spandaw, te Leiden; A. Muller, te Delft; A. Brocx, te Breda; G. van West, te Maassluis; W. F. G. L. Koppen, te LeerdamP. D. Cöster, te Amsterdam L. Fontein, te Schoonhoven en R. A. A. Mnsqnetier, te Rotterdam. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Zio- rikzee J. K. Broersma, thans wachtmeester te paard le klasse bij de divisie der koninklijke maréchaussée van Noord-Brabant en Zeeland en kommandant der brigade 's Hertogenbosch. Onderwijs. In de bijvoegsels der Staatscourant van gisteren is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, in het jaar 1866. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse C. W. A. D. Steup wordt met den 16 December a. geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Vlissingen. De officier van gezondheid 3e klasse L. P. Gijsberti Hodenpijl, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt heden op non-activiteit gebracht. Koloniën. De oogst van producten van uitvoer is, volgens het jongste nommer van het Bataviaasch Handelsblad, op Java nagenoeg afgeloop -n, en over het algemeen gunstig te noemen; de regens zijn reeds ingevallen, en zoo er niet in den wezenlijken regeninousson eene langdurige droogte komt, dan staan de vooruitzichten op den aan staanden rijstoogst gunstig. Aangaande de buitenbezittingen, zegt genoemd blad, Is het oog nog altijd gevestigd op de Pasoemah-landen, Wi-ar de opstand nog voortduurt. De kolonel Jalink heeft het bevel over de troepen in de residentie Palem- bang van luitenant-kolonel Koch overgenomen. Over de bewegingen der troepen, die onder bevel van den majoor Steek van Benkoelen oostwaarts oprukken, is nog niets naders bekend. Veeziekte. De onteigening en afmaking van ziek en verdacht vee in de provincie Zuid-Holland is tijdelijk gestaakt. fiemengde berichten. Te Krabbendijke is gisteren de eerste graanmarkt gehouden. Uit Colijnsplaat wordt aan de Goessche courant medegedeeld, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag het driemast klipperschip Equator, houdende 1200 ton- nenlast, bemand met 21 koppen, gezagv. Walling, afkom stig van Breinen en geladen met guano voor Hannover, op den hoek van Schouwen bij den Banjaard is gestrand. Ten einde hulp te zoeken heeft des morgens 8 uren de opperstuurman met 5 matrozen het schip verlaten om te trachten met de sloep aan wal te komen; al spoedig evenwel is de boot tengevolge der holle zee volgeloopen en omgeslagen, waardoor 4 matrozen onmiddellijk zijn verdwenen. De genoemde stuurman met zijn makker, beide flinke zwemmers, hadden zich op de omgekeerde boot vastgeklemd en zijn met den vloed en noordenwind aan den Noord-Bevelandschen wal gedreven. (De matroos was intusschen door uitputting en opslorping van water in de armen van den stuurman gestorven). Het lijk is onmiddellijk ter aarde besteld en de overgeblevene door het hoofd van 't bestuur te Colijnsplaat met de meeste zorg verpleegd, zoodat hij reeds den volgenden dag in staat was om naar Brouwershaven te vertrekken, ten einde met den consul van Breinen middelen te beramen om het schip te bereiken, waarvan, evenmin als van de opvarenden, iets verder is vernomen. De burgemeester van Colijnsplaat heeft oumiddellijk per telegraaf aan de Bremer maatschappij kennis van het ongeval gegeven. Uit Ouddorp schrijft men, 27 November. „Heden spoelde alhier eene flesch aan, die een briefje bevatte, afkomstig van het stoomschip Cornelia, van Amsterdam, gevoerd door kapitein J. Hendriks, behelzende dat ge noemd schip te 4 uren in den ochtend op de Oostplaat ten westen van dit eiland was vastgeraakt, en tevens een laatst vaarwel van de schepelingen aan bloedverwanten en vrienden, dewijl zij geene uitkomst op redding zagen. Zoodra die treurige mare alhier bekend was geworden, begaven zich eeuige stoutmoedige mannen van den hoogaarts de Onderneming, met name Jacob Kastelijn, Pieter Kastelijn, Cornelis van der Klooster en de jonge Willem Kastelijn, te water, ten einde pogingen tot red ding aan te wenden, wien het na vele krachtsinspanning en moeitemochtgelnkken,de geheelebemanning, 26man, met uitzondering van den opperstuurman, die's morgens te 5 uren over boord was geslagen, van een anders ge- wissen dood te redden." Een Spaansch sterrekundige, van den sterrenregen in den nacht van 13 op 14 November jl. sprekende, geeft daaromtrent te kennen, dat dit eene voorspelling is van eene koude, gepaard met regen en wind, zooals die in deze eeuw niet is ondervonden. Dezer dagen is te Anteuil, bij Parijs, in 65jarigen ouderdom overleden de vermaarde teekenaar Sulpice Paul Chevalier, heter bekend onder den naam van Gavarni, dien hij had aangenomen naar de plaats in de Opper- Pyreneën, waar hij zijne eerste teekeningen vervaardigde. Aanvankelijk, zoo wordt bij deze gelegenheid herinnerd, maakte Gavarni weinig opgang. Hij werd eerst recht be kend, nadat hij op zijn vier en dertigste jaar een geïllus treerd letterknndig blad had opgericht, waarvan hij tegelijkertijd schrijver en teekenaar was. Later verbond hij zich aan le Charivari, en illustreerde hij le Diable de Paris, les Mystères de Paris en andere werken van naam. Te Londen, waarheen hij zich vervolgens begaf, onder ging zijne methode eene aanmerkelijke wijziging, die alleszins in haar voordeel strekte. Onder de weinige werken, die hij na zijnen terugkeer in Frankrijk in het licht gaf, zijn de gesprekken van Thomas Vireloque, eene scherpe hekeling der hedendaagsche zeden behelzende, de voornaamste. In de laatste jaren zijns levens legde Gavarni zich schier uitsluitend op de beoefening der wiskunde toe. Te Emden, in Oost-Friesland, heeft zich eene ver- eeniging van ondernemende mannen gevormd, om daar uit bijzondere middelen eene behoorlijke zeehaven aan te leggen. De luitenant-kwartiermeester van h«t garnizoen te Doesborgh, heeft zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag der vorige week verdronken. Zijn lijk is Zondag morgen in de gracht gevonden. Zuiphcour.) De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, de heer Mijer, is den 19 dezer, aan boord der paketboot la Pélnse, toebehoorende aan de Messageries Impériales, van Marseille naar Alexaudrië vertrokken. De werkzaamheden aan het tentoonstelling» paleis te Parijs en in het Champ de Mars (welk veld, zooals men weet, een nitgestrekten appendix van het tentoon- stellings-lokaal zal uitmaken) worden met den meesten ijver voortgezet. Het Champ de Mars wordt meer en meer in een reusachtig park herschapen, dat frisscher en lommerrijker belooft te zullen zijn dan de Champs- Elysées. Onder de werkzaaamheden, waarmede men zich in deze oogenblikken meer bepaald bezig houdt, behoort het bouwen eener 1807 Nederlandsche ellen lange, op gegoten ijzeren kolommen rustende gaanderij in het machinelokaal, op welke de bezoekers het werken der machineriën zullen kunnen gadeslaan, zonder gevaar te loopen met de raderen daarvan in aanraking te komen. De rechtbank van gezworenen te Caen, in Frank rijk, beeft in de vorige week zekeren Ferdinand Martin, die zijne vrouw met een zijner meubelstukken voor de som van vijf franken aan zijn buurman verkocht had, tot acht jaren dwangarbeid, en den koopqr, een jongman van een en twintig jaren, Pierre Vautier geheeten, tot vijf jaren opsluiting veroordeeld. Uit China wordt, onder dagteekening van 9 October, gemeld dat onder de Chineesche soldaten te Nanking ongeregeldheden zijn voorgevallen. De onderkoning had 54 van die soldaten, welke zich aan het plunderen van burgers schuldig hadden gemaakt, doen onthoofden. De moordenaars van de bemanning der Lubra waren nog niet ontdekt. VcrSioopingen en aanbestedingen. Woensdag jl. zijn alhier ten verkoop aangeboden de navolgende perceelenI. Een kapitaal huis en erve, Staande op de Groote Markt alhier, wijk I no. 5. Opge houden op ƒ7000. II. Een huis en erve, staande in de Lange Geere alhier, wijk K no. 328. Opgehouden op 450. Tlicrnioincterstaud. 28 Nov.'s av. 11 u. 40 gr. 29 's rnorg.7 u. 42 gr. 'smidd.1 u.43gr. 'sav. llu.33gr; 30 'sinorg.7 u.31 'smidd. 1 u.35gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Woensdag 28 November. Nader adres van J. Russel te Maastricht; eindverslagen; toelating van de heeren de Bieberstein en van der Maesenbepaling van bet jaar hunner aftredingbenoeming van leden der huishou delijke commissie en van de commissie voor de stenograpbie. Een nader ingekomen adres van den heer J. Russel te Maastricht, betreffende de verkiezing aldaar, wordt iu handen gesteld der commissie voor de geloofsbrieven. De eindverslagen worden uitgebracht over de wets ontwerpen 1. tot verhooging van hoofdstuk V der staats- begrooting voor 18652. tot onteigening van perceelen ten behoeve van de verbreediug van een gedeelte straat te Eindhoven; en 3. begrooting van de gestichten Ornmer- schans en Veenhuizen. De dag der discussie over deze ontwerpen zal nader worden bepaald. Door den heer Jonckbloet wordt nader verslag uitge bracht omtrent de verkiezing te Maastricht. Uit het rap port blijkt dat er evenveel kiezers (1758) zijn opgekomen als het getal overgelegde stembriefjes; dat de heeren de Bieberstein, van der Maesen en Brouwers hebben ver kregen respectievelijk 991, 921 en 891 stemmen; en dat het stembureau, in plaats van den heer Brouwers 100 stemmen te min toe te kennen, dien heer integendeel 5 stemmen te veel heeft toegerekend. Naar aanleiding dier bevinding heeft de commissie gemeend in het open baar strenge afkeuring te moeteu uitspreken over de handelwijze van den heer Russel en zijne zegslieden, waar zij op zulk eene lichtvaardige wijze gebruik hebben gemaakt van het recht van petitie en op eene laakbare wijze den eerbied voor de kamer uit het oog hebben verloren. De conclusie der commissie, om de heeren de Bieber stein en van der Maesen als leden toe te laten, wordt zonder beraadslaging of stemming aangenomen. De uitslag van de hierop plaats gehad hebbende loting ter bepaling van het tijdstip van aftreding van genoemde heeren, is dat de heer de Bieberstein moet aftreden in 1868 en de heer van der Maesen in 1870. Tot leden der huishoudelijke commissie worden her benoemd de heeren Wintgens en Heemskerk; eu tot leden der commissie voor de stenographie, de heeren Wintgens, van Eek en de Brauw, de laatste in plaats van den heer van Heukelotn. Algemeen «ver/.icht. Sommige regeeringen en dit verschijnsel is niet zeldzaam nemen langzamerhand de gewoonte aan om eenige afgelegen streek des lands meer als een soort van wingewest dan als een deel van het gemeenschappelijk vaderland met volkomen dezelfde rechten als de overige provinciën te beschouwen. De groote onbillijkheid van dergelijke houding, waarbij alzoo een deel der natie altijd in alles en overal moet achterstaan, nog daargelaten, is zulk eene politiek vrij gevaarlijk. Langzamerhand toch wordt daardoor eeue verbittering opgewekt, welke slechts op eene geschikte formule of een passend voorwendsel wacht om zich met hartstochtelijkheid te uiten, daarbij elke soort van wapenen aangrijpende welke steeds in het arsenaal eener tot wanhoop gevoerde bevolking te viuden zijn. Moge deze opmerking in het algemeen gelden, in het bijzonder valt hare juistheid in het oog ten opzichte van de verhouding tusschen Engelaud eu Ierland. Te dikwijls toch reeds werd, en niet het minst in de laatste jaren, betoogd dat het in Ierland gevestigde deel der Engelsche natie door eu ten behoeve van de bevolking van het eigenlijk Engeland wordt uitgezogen. Te dikwijls werd reeds gewezen op de onbillijke houding der regee ring te Londen ten opzichte der zoogenaamde Iersehe grieven. Te dikwijls werd reeds gewaarschuwd dat 4e Iersehe bevolking slechts op de geschikte formule wacht e, waarin zij zich tegenover Engeland zou kunnen uiten- Die formule heeft zij thans gevonden in het fenianisms, aanvankelijk te Londen door satire gegeescld en met spotternij begroet, en dit bedreigt thans zeer ernstig de rust en den vrede in Engeland. Nog voor het einde des jaars, dus heeft een der Amerikaansche feuian-hoofden verklaard, zal de banier des opstands tegen Engeland in de aanstaande Iersehe republiek worden opgeheven; en dat de regeering te Londen deze verklaring niet als eene fanfaronnade be schouwt, blijkt uit de krachtige maatregelen in den laatsten tijd weder genomen. Talrijke versterking voor het leger is dezer dagen weder naar Dublin gezonden, alwaar dag en nacht patrouilles infanterie en cavalerie de straten doorkruisen om elkerustverstorende beweging onmiddellijk te bedwingen. Inbeslagnemingen van wa penen en geld, arrestatiëa van als tot de fenian vereent-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2