MIDDELBURGSCHE COURANT. iV' 188. Dinsdag 1866. 27 November. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 36 November. In de heden namiddag door de tweede kamer der Etaten-generaal gehouden zitting is ingekomen een Wetsontwerp tot verlenging van den termijn der wet, houdende maatregelen tegen de uitbreiding der vee ziekte. Op de lijst van candidaten voor de betrekking van raadsheer bij den hoogen raad der Nederlanden, ter vervanging van den heer inr. G. van Ysselstein, zijn geplaatst de heeren mrs. J. F. Pringle, procureur-gene raal bij het provinciaal gerechtshof in Gelderland; C. W. E. Vaillant, president bij het provinciaal gerechts hof in Zeeland; Swart, oud-president bij het hooggerechts hof in Indie; Donker Ourtius, advocaat bij den hoogen raad der NederlandenP. Hofstede,procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Drenthe, en jhr. C. de Jonge, raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Zeeland. De stembriefjes betreffende de verkiezing van leden der tweede kamer te Maastricht zijn overgelegd. Volgens den heden door de kamer opgemaakten rooster van aftreding zijn in het jaar 1868 aan de beurt van aftreding: de heeren Reinders, Jonckbloet, Thorbecke, de Roo van Alderwerelt, Wybenga, van Beijma thoe Kingma, Stieltjes, van der Linden, Dumbar, Dam, van Lynden, Heydenrijck, van Lidth de Jeude, J. K. van Goltsteiu, van Foreest, Geertsema, Pijnappel, Godefroi, Rochussen, Taets van Amerongen, Iloffman, Wintgens, Fransen van de Putte. Viruly, van Zuylen, de Raadt, Begrarn, van Eek, van Kerkwijk, Hollingertis Pijpers, Verheijen, Bots, Haffmans en van Zinicq Bergmann. Heden heeft alhier de gewone tweejaarlijksche verkie zing plaats gehad van zes leden voor de kamer van koophandel en fabrieken. Van de 252 kiezers hebben slechts 56 hunne biljetten ingeleverd. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 29 stemmen. Vijf van de zes aftredende leden zijn herkozen, t. w. de heererl: mr. W. C. Borsius met 53, A. H. G. Fokker met 51, J. Luteljn met 45, J. Fak Brouwer met 34 en jhr. W. R. Boddaert met 32 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. de Bruyne, aftredend lid, die 28, en J. J. van der Harst Az., die 21 stemmen op zich vereenigde. Voorts zijn uitgebracht op de heerenE. K. Boude- tvijnse 15, K. Baart 14, W. J. Muller 11, P. F. J. van Burg, J. G. van der Harst en B. A. Fokker, ieder 3, J. A. Tak, J. W. van de Kamer, K. Boudewijnse en P. J. van Burg, ieder 2 stemmen, terwijl verschillende personen 1 stem verkregen. De herstemming zal heden over veertien dagen, 10 December a., geschieden. Na ons laatste bericht betreffende de cholera te Sint Annaland, medegedeeld in het nommer dezer courant van jl. Donderdag, zijn er nog drie zieken bijgekomen, doch hebben zich verder geen gevallen meer voorgedaan. De stand der epidemie is aldaar geweest 66aangetasten, waarvan 46 overleden en 20 zijn hersteld. Bij het door den minister van financiën bij de tweede kamer der staten-generaal ingediende wets ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het geslacht, wordt voorgesteld om gedurende den tijd dat de uitvoer van vee naar Engeland verboden is, vrijstelling van accijns te verleenen wegens de slachting van run deren en kalveren in hun geheel, waarvan het vleeseh tegenwoordig wordt uitgevoerd, met vergunning om het vleeseh in vierendeelen te scheiden. In de memorie van toelichting tot dit ontwerp wordt o. a. het volgende gezegd: „Zoo ter voorkoming van misbruiken als in het belang eener goede contröle heeft men gemeend den uitvoer to lande, anders dan langs de spoorwegen, niet te moeten toelaten. De slachting van het ten uitvoer bestemde vee kan toegelaten worden in alle gemeenten waar het belang van den handel dit vordert en voorzien kan worden in het bijzonder toezicht dat deze slach tingen vereischen. Voorshands schijnt de aanwijzing der laadplaatsen voorden uitvoer ter zee aan de bestaande behoefte voldoende tegemoet te komen. Bij beschikking des ministers van binnenlandsche zalmen van den 17 November zijn tot leden der commissie tot het examineeren van hen die verlangen het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter te bek,omen, voor het jaar 1866, benoemd de heeren: L. Cohen Stnartj directeur der polytechnische school, voorzitter; L. J. van Tonlon van der Koogh, inspecteur der registratie en domeinen te Utrecht, en C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de polytechnische school. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot goedkeuring van het advies van burgemeester en wet houders omtrent de oprichting eener pharmaceutische school. Krachtens dit besluit zal aan den minister worden medegedeeld, dat wanneer het in het plan mocht liggen te Rotterdam van wege het rijk zoodanige school op te richten, de gemeente alsdan bereid is in onderhandeling te treden over de daartoe aanwezige hulpmiddelen, hetzij tot afstand tegen vergoeding, hetzij tot het in gebruik afstaan op billijke voorwaarden. Benoemingen en besluiten. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam C. van der Maaren, thans tweede commissaris van politie te Leiden, alsmede J. Ludolpb, de laatste onder bepaling dat hij, naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 10 December 1854, waarbij hem reeds de titel van commissaris van politie werd verleend, zal worden aan gemerkt als de oudste in rang der commissarissen van politie te Rotterdam. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. Hoffman, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Winterswijk, behoudens aanspraak op pensioen. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Borne, de heer G. W. F. G. Callenfels, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Eede. Kerknieuws. De heer H. W. Creutzberg, predikant te Vaassen, heeft het beroep naar de Nederduitscho hervormde ge meente te Ylissingen aangenomen. Marine en leger. De navolgende verplaatsingen zijn bepaald: de offi cier van gezondheid 2e klasse van der Grijp gaat van Utrecht naar NeuzenEngelhard van Neuzen naar Lei den; Pabst van Arnhem naar Venlo; de officieren van gezondheid 3e klasse Philipsen van Leiden naar Arn hem Clarisse van Utrecht uaar Amersfoort; Henneqnin van Middelburg naar Utrecht; Sterk van Helder naar Middelburg. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven betreffende den veetyphus over de week, beginnende den 11 en eindigende den 17 November. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 509 runderen; 56 zijn gestorven, 409 afgemaakt en 7 hersteld, terwijl er 37 in behande ling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 62,642 runderen aangetast, waarvan er 26,587 stierven, 12,959 werden afgemaakt, 22,987 herstelden en 109 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 118 runderen, gestorven 10 108 werden afge maakt; hersteld 0 en geen meer ziek. Sedert het uitbre ken der ziekte werden 2678 runderen aangetast, waar van er 638 stierven, 1280 werden afgemaakt en 760 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 968 runderen479 stierven, 286 werden afgemaakt en 204 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 21,962 runderen aangetast, waarvan er 11,630 stierven, 1729 werden afgemaakt en 8069 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 534 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 28 October tot 3 November: in Zuid- Holland 494, in Noord Holland 51, in Utrecht 898, totaal 1443 runderen. Van 4 tot 10 November: in Zuid-Holland 510, in Noord-IIolland 38, in utrecht 1003, totaal 1551. Van 11 tot 17 November: in Zuid-Holland 509,in Noord- Holland 118, in Utrecht 968. Totaal 1595. Gemengde berichten. Op de werf der heeren J. K. Smit te Kinderdijk is de kiel gelegd van eene schroefstoomboot, bestemd voor den dienst tusschen Middelhuig en 's Gravenhage, voor rekening der heeren J. G. A. van Aalst, alhier. Het Handelsblad meldt, dat door den brigadier - kommandant der marechanssèe te Axel, op aangifte van boekhandelaars te Neuzen, proces-verbaal is opgemaakt ten laste van den directeur van het postkantoor in laatst- gemelde plaats, ter zake van het doen circuleeren van inteekeningslijsten op boekwerken. Ook de geneeskundige raad voor Friesland en Groningen heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, dat het voortgaan met het uitreiken van medailles of' het toekennen van premiën aan hen, die zich ter zake van de gratis-vaccinatie het meest hebben onderscheiden, niet wenschclijk is. Een Amerikaansch uumismaticus, de heer Lake, te Chicago, in Illinois, is er, met medewerking van verschei dene Chineesehe zendelingen, in geslaagd, eene volledige verzameling van Chineesehe munlen bijeen te brengen van het jaar 245 vóór onze jaartelling tot op den tegen- woordigen tijd. De vroegste munten hebben zeer zonder linge vormen, sommige bijv. dien van een scheermes, van een roeispaan enz. De meest voorkomende vorm is echter de roudo. Alle zijn in het midden van een gat voorzien, ten einde bijeengeregen en samengebonden te kunnen worden. Hare afmeting verschilt vandrieduimen middellijn en éen duim dikte tot de oppervlakten de dikte van eene halve cent. In het kamp van Aldersehott hebben de soldaten dit jaar niet, gelijk tot hiertoe steeds het geval was, op den grond, maar in hangmatten geslapen; een maatregel, die algemeen goedkeuring had gevonden en, naar velen meenden, het leven van een aantal krijgslieden zou ge spaard hebben, indien hij eerder, tijdens den veldtocht in do Krim bijv., of gedurende de oorlogen inlndië, ware ingevoerd geworden. Eene koe, toebehoorende aan den slachter M., te Zutfen, ontsnapte Donderdag morgen aan hare bewa kers en zette het op een loopeu. Nadat zij verscheidene straten in wilde sprongen was doorgerend, vloog zij in den openstaanden winkel van den uiannfacturier S. W. en drong tot in de kamer door. De heer W. stond achter de toonbank, zijne vrouw en de meid waren boven en de vier jonge kinderen naar school: omstandigheden, waar door waarschijnlijk groote ongelukken zijn voorkomen. Nadat de koe een grooten spiegel van p. m. f80 had gebroken, smeet zij alles in de kamer ten onderst boven en stormde weder naar buiten. Nu wierp zij eene vrouw uit de volksklasse en een kind van S. omver, en stuitte op den hoek der Zaadmarkt en van het Wullensteegje op den brievenbesteller R, dien zij opnam en eenige passen verder nederwierp. Eindelijk geraakte het verwil derde beest op de stadsbrug en verdween uit het gezicht, zonder dat het gelakt was het op te vangen. Wij ver nemen evenwel dat men tegen den avond de koe is meester geworden in een weiland aan gene zijde der rivier. Had de besteller R. niet juist zijne stevige lederen tasch voor het lijf gehad, dan waren de gevolgen nood lottig voor hem geworden. (Rott. cour.) In de kringen der roomsch catholieke bevolking te Londen wordt eene groote demonstratie georganiseerd tegen den 6 December ten gunste van het wereldlijk ge zag van den paus. Bij die gelegenheid zal in St. James Hall eene meeting met de broederschap van St. Petrus plaats hebben, waarin de aaitsbisschop Manniug het voorzitterschap zal waarnemen. Tevens zijn er inschrij vingen geopend tot het bijeenbrengen van gelden voor den heiligen stoel, met het gevolg dat binnen zeer korten tijd voor ruim 8000 p. st. was ingeschreven.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1