MIDDELBURGSCHE COURANT. ik. w lV' 186. V i Zaterdag 1866. 24 November. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 33 KovemDcr. De heer van Reenen, uit het door de tweede kamer opgemaakte drietal door den koning tot voorzitter der tweede kamer benoemd, heeft gisteren die betrekking met een belangrijke rede aanvaard, welke wij in ditnom- tner onder de rubriek „staten-generaal" mededeelen. .engevolge der jongste gebeurtenissen in Dnitscb- land, zijn door de regeering de volgende wijzigingen ge bracht in de begrooting voor het departement van buiten- landsehe zaken: De missiën te Frankfort en Hannover worden inge trokken. De zetel van het gezantschap te Frankfort woidt overgebracht naar Munchen. Bij eventneele ver vanging van den tegenwoordigen titularis, kan de repre sentatie te Darmstadt worden opgedragen aan den gezant te Berlijn. Aan het consulaat-genei aal te Frank fort is 1200 voor bureaukosten toegekend, ter bestrij ding tevens van het tracteuient van den kanselier van het opgeheven gezantschap, bij dat consulaat generaal overgaande. In Hannover zal een consulaat generaal worden gevestigd. Aan het gezantschap te Berlijn wordt een kanselier toegevoegd. De bezoldigingen van de gezanten te Berlijn en te Stockholm zijn verhoogd. Bij beschikking van 21 November heeft de minister van binucnlandsche zaken bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Groningen noodzakelijk gewor den ten gevolge van liet niet aannemen door den heer mr. J. R. Thorbecke van zijne benoeming tot lid dier kamer in genoemd district zal geschieden op Dinsdag den 4 December a., en dat, zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag den 18 December daaiaanvolgende. Te Zierikzee zijn op 21 dezer de twee aftredende leden der kamer van koophandel en fabrieken aldaar, de heeren H. G. Mulock Houwer en J. A. van der Halen, herkozen, ieder met 29 van de 32 uitgebrachte stemmen. Benoeming611 cn besluiten. hiddekorden. Vergunning verleend aan den baron van Heeckeren, Zr. Ms. gezant te Weenen, tot liet aan nemen en dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Leopolds orde, hem door Z. M. den keizer van Oosten rijk geschonken; en aan den heer W. Snermondt Wzn., consul van Zweden en Noorwegen ie Batavia, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem geschonken door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen. eeretbbkbnen. Toegekend het bij koninklijk besluit van 5 December 1851 ingestelde eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst hij de schutterijen, aan J. A. Brouwetiaar, muzikant bij de dienstdoende schutterij alhier; D. C. Preijer, sergeant- tt»joor,en C; van Kesselen, tamboer, beiden bij de dienst doende schutterij te Vlissingen; en H. J. Wijsman, muzi kant bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Maarssen, de beer mr. II. P. de Gavere, thans ontvanger der registratie en domeinen te Woerden; te Rhenen de heer J. de Graag, thans surnu merair der registratie en domeinen en commies ter direc tie der registratie en domeinen voor de provincie Zuid- Holland; te Holwerd de beer J. Z. van der Mark, thans surnumerair der registratie en domeinen. leger. Benoemd bij het wapeu der artillerie: bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester der artillerie van de le klasse te Doesborgh, de kapitein der le klasse A. J. Rijnhart Keinpe, van het le regiment vesting artil lerie; bij het le regiment vesting-artillerie, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luite nant W. Beijerinck, van het korps. Bepaald dat de 2e luitenant J. M. van Druijnen, van het 3e regiment vesting artillerie, bij de landmacht in West-Indië zal worden gedetacheerd. OuMerwfjs. Blijkens het verslag der commissie uit de provinciale Staten van Friesland, nopens het voorstel van gedepu teerde staten tot het verieenen eener jaarlijkschesubsidie voor eene landbouwschool te Franeker, die aan eene op to richten hoogere burgerschool met Sjarigen cursus zou worden verbonden, is bij haar de vrees ontstaan, dat zonder aanzienlijke rijks en proviuciale subsidiëu die gemeente voor de uitvoering van het ontworpen plan, als op den duur te kostbaar, zal terugdeinzen. Voor dat geval zou op eene andere wijze in de zaak kunnen worden voorzien, en wel door, met toepassing van art. 14 der wet op het middelbaar ouderwijs, aan eene openbare school voor gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs te ver binden eene gewone burger dag- en avondschool met 2jarigen cursus, voornamelijk bestemd voor aanstaande ambachtslieden en landbouwers. Zoodanige school met daaraan verbonden landbouwschool en boerderij acht de commissie verre verkieslijk boven eene inrichting van zoo grooten omvang als de voorgestelde, waaraan, naar hare meening, voor Franeker te minder behoefte bestaat, nadat reeds op twee nabijgelegen plaatsen, Harlingen en Leeuwarden, hoogere burgerscholen met 4 en 5jarigen cursus zijn opgerictit. De commissie wil intusschen de keuze aan het gemeentebestuur laten. In afwijking van het voorstel van gedeputeerde staten oordeelt zij verder dat minstens 5000 voor de kosten van stiebtipg der landbouwschool met daaraan verhouden boerderij en eene jaarlijksche subsidie van 2000 voor de instandhouding uit de provinciale fondsen behoort te worden toegekend. De commissie meent echter, dat de provincie hiermede hare taak ten aanzien van den provincialen landbouw niet heeft volbracht, maar het provinciaal belang eveu gebiedend de opleiding vordert vari den landbouwer in andere oorden dezer provincie, daar Franeker slechts de geschikte rlaats is voor eene inrichting, waar de toekom stige landbouwer eene doeltreffende opleiding voor vee teelt ot klei-ak herbouw kan erlangen. De commissie heeft hier bepaaldelijk bet oog op de ontginning van heideen andere nog onbebouwde pionden, op den akkerbouw van zandgronden, op veenderijen, zoomede op de houtteelt in de boschrijke oorden van dit gewest. Wegens liggingen omgeving komen Dragten en Joure bij baar vooral in aanmerking; de eerste plaats om aan een aldaar te ves tigen burgerschool met 2jarigen cursus te verbinden het landbouwkundig onderwijs, toegepast vooral op land- ontginning, akkerbouw van zandgronden enz.; de tweede plaats, om er aan eene gelijke inrichting het land- bouwkundig onderwijs,zonder verwaarloozing van andere onderdeden, meer bijzonder in toepassing te doen bren gen op de boutteelt. Zij acht het wensehelijk, dat tot dat einde eene provinciale subsidie van 1500 jaarlijks aan de gemeenten Smillingerland (voor Dragten) en Hasker- land (voor Joure) worde aangeboden, onder eenige door haar voorgestelde voorwaarden. Handelsblad Gemengde berichten. Jl. Dinsdag werd te Amsterdam in het cellulair huis van arrest en justitie gevangen uit het huis van arrest te Haarlem overgebracht de persoon van Mares, genaamd Maas, bekend door de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden le Velzen. Dinsdag nacht heeft te Gouda de commissaris van politie, vergezeld vau den inspecteur en een paar agenten, in eene schuur, staande nabij het spoorweg-station aldaar, aangehouden eene groote hoeveelheid rundvleesch, af komstig van een der negen achter die schuur begraven en weder opgedolven koebeesten, welke aan den vee- typhushadden geleden.De daders, nabij de schuur woon achtig, hadden op het eerste gerucht van de politie om binnen de schuur te komeu, de bij zich hebbende lichten uitgedaan, zoodat van elders licht moest gehaald worden, waarna men bij het vleesch, hetwelk een ondragelijkeu stank verspreidde, ook nog slachters-gereedschappen vond. Het desinfecteeren der riolen te Londen door mid del van ijzer-vitriool, heeft tengevolge gehad dat al de ratten dei stad zijn vernietigd. Professor Hertl klaagde onlangs, dat het hem bijna onmogelijk was, zelfs tot hoogen prijs, een enkelen tat te bekomen voor zijne ana tomische proefnemingen. De katoenoogst in Egypte is dit jaar in hoeveelheid en hoedanigheid zeer goed uitgevallen, zoodat er, naar raming, omstreeks drie millioen centenaars katoen uit te voeren zullen zijn. Van dat vooruitzicht heeft de Egyptische regeering reeds gebruik gemaakt om twee geldleeningen met Franscbe kapitalisten te sluiten, ter voorziening in behoefttn van dit en van het volgende jaar. Het stoomschip Gieat Eastern za! te Livtrpool eene volledige reparatie ondergaan. Onder anderen zul len er nieuwe stoomketels in worden geplaatst. Het totaal der onkosten beloopt 60,000 p. st. lerwijl de reparatiëa in dertien weken zullen zijn voltooid. De directeuren hebben zich deze uitgave getroost, aangezien bet schip voor twaalf maanden verhuurd is voor 100,000 p. sr. (waarvan 40,000 p.st. op rekening zijn betaald) aan eene Eransche maatschappij tot het overbrengen van passa giers van New-York naar Brest, ten einde hen in staat te stellen de tentoonstelling te Parijs te bezoeken. Gisteren morgen werd te Scheveningen in alle stilte het stoffelijk overschot van James Toms, gezagvoerder der gestrande en verbrijzelde brik Mary Ogle, naar de laatste rustplaats gebracht. Talrijk was de menigte, die zich om de geopende groeve vereenigde. Op het door den predi kant Brine, van 's Gravenhage, gegeven teeken daalde de lijkkist, onder de gebeden, door de Engelsch episco- paalsche kerk voorgeschreven, ten grave. Aan do groeve stond ook de eenige der geredde schipbreukelingen, Alexander Holstoin, aan wien de heer Brine tot gedach tenis het bock overhaudigde, waaruit hij zoo even de gebeden had voorgelezen. De heer J. S. Repley, directeur van de Nederlandsche railroute maatschappij, die diep bewogen was door de eer, zijnen landgenoot aangedaan, verzocht den heer Maas, consulair-agent van Gioot-Bri- tannië, om den ingezetenen van Scheveningen daarvoor zijn warmen dank te beluigen. VerliOopingcu en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden: 1. Een huis en erve in de Langevijle, K no. 226. Verkocht voor 1675. 2. Een huis en erve in de Zandstraat, Q no. 223. Verkocht voor 350. 3. Een buis en erve iu den Penninghoek, L no. 56. Verkocht voor 510. -- 4. Een huis en erve in de Simpelhuis- straat, L no. 167. Verkocht \oor ƒ481.25.5. Een stal en erve in de Wijngaardstraat, L no. 157. Verkocht voor 287. Aan het lokaal van het provinciaal bestuuralhier had heden de aanbesteding plaats van de volgende werken: 1. Het bonwen vau eene woning voor den dijkbaas van bet district de Langendijk, polder Schouwen. Aannemer de heer 0. Kappers te Brouwershaven, voor ƒ2548. 2. Het bouwen van een dergelijke woning aan den polder Burgh en Westland. Aannemer de heer A. Franken te Noordwelle, voor 2298. 3. Het onderhond van den rijksgrindweg van Axel naar de Axelsche sassing, ge durende 1867. Aannemer de heer F. F. Fermont te Westdorpe, voor ƒ940. 4. Het onderhoud der haven werken te Breskens, gedurende 1867. Aannemer de heer J. van Male Dz. te Breskens, voor 3200. ïMicrnaoiiLcterstaml. 21 Nov.'s av. 11 tv 42 gr. 22 'smorg.7 u.45gr.'smidd.lu.49gr.'sav.llu.47gr. 23 'smorg.7 u.46 'smidd. 1 tt.46 gr. Sfaten-generaal. tweede kamek. Zitting van Donderdag, 22 November. Aanvaarding van het voorzitterschap door den heer van Keenen. -Beëediging en toelating van de heeren van Blom, de Lom de Berg en Stieltjes. Ingekomen wetsontwerpen en andere stukken. Rapport omtrent de geloofsbrieven van de heeren de Bieherstein en van der Maesen. Discussie bepaald op 24 November.Samenstelling derafdeelingen. Benoeming van voorzitters en onder-voorzitters en van leden der commissie voor de verzoekschriften. Bepaling van den dag der beraadslaging over het rapport betreffende de geloofsbrieven van de heeren Verheijen en Haffmans. Idem voor het opmaken van de rooster van aftreding. Na voorlezing van een koninklijk besluit, waarbij do heer mr. G. C. J. van Reenen benoemd is tot voorzitter der kamer gedurende liet ingetreden zittingjaar, neemt de heer van Reenen plaats op den voorzitterstoeleu houdt hij de volgende rede „Mijne heeren „Ik heb de tervolle taak om uwe vergaderingen te leiden nimmer met meer schroom cn diep gevoel van mijne ongenoegzaamheid opgevat dan heden. Allen toch zijn wij doordiongen van het gewicht van het oogenblik en gevoelen wij, dat de houding en de beraadslagingen dezer kamer ecu o\cruegenden invloed op de toekomst van het vaderland kunnen uitoefenen. „Op voordracht van zijne verantwoordelijke raadslie den heeft onze geëerbiedigde koning, gebruik makende van zijn grondwettig recht, de tweede kamer der staten- generaal ontbonden. „Gedurende geruiiuen tijd hebben de verkiezingen aller gemoederen bezig gehouden, en de getrouwe op komst der stemgerechtigden strekt ten bewijze, dat ook zij het gewicht heseffen van den plicht die op hen rustte. „De levendige, soms hartstochtelijke strijd is thans geëindigd, en wij, mijne heeren, ledeu der nieuwe kamer, wij aanvaarden onze taak. „Vertegenwoordigers van een volk, hij hetwelk warme vaderlandsliefde gepaard gaat mot innige gehechtheid aan zijne vorsten uit het dierbaar huis van Oranje, hooge waardering van zijne rechten en vrijheden met bezadigd heid en practischen zin, behooren wij op die trekken van

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1