öuitntlcmö. 3fftijïimQcn. C)anï> cis beviel] ten. I YURHWI.ÏÏ1GJARIGE HUWELIJKSVEREEMGIXG •g jj VEREENIGJNG TOT WERKVERSCHAFFING BLINDEN, TE MIDDELBURG. geld. Voor het geval dat zij weduwe wordt is haar 85,000 roebels toegezegd, welke som slechts de helft bedragen zal, wanneer zij zich dan in het buitenland trioc 111 vestigen. Haar jaargeld bedraagt dus ruim ƒ350,000; baar pensioen ruim 160,000. Verkoopingen cii aanbestedingen. Jl. Woensdag werd te Oostburg verkocht een pakhuis °f schuur, met 2 roed. 10 ellen grond, staande in het dorp aldaar, voor 910, behalve de gewone verkoop- onkosten. Aan het lokaal van het gewestelijk bestuur alhie Werd heden in het openbaar besteed1. het onderhouden der aanleg- en losplaats voor visschers in den Brakman bij de Isabellasluis, gedurende de jaren 1807, 1868 en 1869; aangenomen door den heer D. Tholens te Hoek, voor ƒ1548. 2. het onderhoud van het huis van arrest en bewaring te Goes, gedurende hetzelfde tydvak; aange- "orueu door den heei'W. den Boer Bz. te Goes, voor 4463. Heden heeft door het bestuur der godshuizen alhier de aanbesteding plaats gehad van levensmiddelen, brand- en lichtstoffen, zeep, stijfsel en soda voor het jaar 1867. De .volgende prijzen zijn bedongen: Aardappelen /"3.37, boekweit meel ƒ10.85, blauwe erwten ƒ9.99, witteboonen ƒ8.99, gort 12.75, alles per mud; rijst 18 cent, Bossche boter 98j cent, Gorcnmache botër ƒ1.24, vleesch 60 cent, stokvisch 35 cent, zoutevisch 28j tent, zuurkool 11 cent, zout 12^ cent, stroop 24j cent, &Ues per Ned. pond; Eugelsche grove steenkolen 1.10, Brusselsche steenkolen 79j cent,beide per mud; olmen *aamhout, per wis, 6.50; patentolie, per vat, 47; kaarsen ?4 ceut, zeep 38i cent, stijfsel 32 cent en soda 7 cent, *Hes per Ned. pond. Daar de cijfers van het vorige jaar (medegedeeld iu bet Dommer dezer courant van 18 November 1865) geen juiste vergelijking opleveren, omdat van verschillende Artikelen de belasting is vervallen, laten wij die thans Achterwege. Tlierniometerstand. 14 Nov.'s av. 11 u. 46 gr. 15 's morg.7 u. 44gr. 's midd.1 u. 50 gr. 's av. 11 u.46 gr. 16 's morg.7 u. 48 's midd. 1 u. 52 gr. Algemeen overzicht. Nadat uit de meest verschillende bronnen do onder werping der Kandiscbe christenbevolkingen op de meest stellige wijze werd verzekerd, nadat zelfs de Fransche blonitenr daaromtrent een aantal bijzonderheden mede deelde, komt een bericht uit Triëst ons melden dat blustapha pacba de opstandelingen nog geenszins ten onder heeft gebracht en de Turksche troepen zelfs in oen paar ontmoetingen de nederlaag hebben geleden. Voorloopig beschouwen wij deze tijding als afkomstig eeue zijde, welke belang heeft om den opstand als steeds voortduiend voor te stellen en wij doen dit te meer, omdat uit Konstuntinopel ter zelfder tijd wordt bericht dat reeds een deel der Egyptische en Turksche troepen Wareu ingescheept om van Kandia weder naar Alexan- drië en Konstantinopel te worden teruggevoerd. De geruchten omtrent een aanstaand bezoek van beizerin Eugenie aan paus Pins IX worden thans vrij s'gemeen te Parijs tegengesproken, hoewel intusschen blijkt dat het voornemen daartoe heeft bestaan. Mocht •hen sommige berichtgevers gelooven, dan zou keizer Napoleon zelfs op zeer bepaalde wijze zijn gezag hebben "toeten doen gelden om keizerin Eugenie do verwezen lijking van haar plan te doen vaarwel zeggen. Dat men dit alzoo voorstelt, is zeer wel mogelijk cn zeer politiek, blen weet toch dat de rollen aan het keizerlijk bof te darijs zoo verdeeld zijn dat prins Napoleon in het bunapartistisch koor steeds de meer liberale, keizerin ïuigenie demeer nltramontaansche partijen zingt. Het is de op ruimer schaal in practijk gebrachte taktiek of zoogenaamde hoogere staatkunde, welke in sommige andere landen de koningen liberaal en de troonopvolgers conservatief of omgekeerd doet zijn, om door dergelijk Couiediespel het evenwicht tusscheu de staatkundige Partijen te bewaren. Tegenover de geruchten en voorspellingen omtrent "ene aanstaande RussischPruisische alliantie, wordt, te Weenen vooral, veel gesproken over een Oostenrijksch- bVansch verbond, hetwelk zelfs reeds stoffe heeft geleverd *oor eene brochure, waarin deze laatste combinatie zeer ^'°rdt aanbevolen om „de democratische woelingerrte bestrijden, welke zich thans allerwege in Europa open baren, waarbij geen koning des avonds zich zeker kan Achten van zich den volgenden morgen nog op zijn hoon te bevinden." De minister von Bismarck schijnt 8"sin deze brochure als democraat te worden voorgesteld ®n zelfs Rusland wordt alzoo reeds een slachtoffer geacht van de democratie, die hydra der 19e eeuw. Brochures als bovenbedoelde,welke inde regeeringskringen te Weenen een meer dan voojbijgaanden indruk schijnt te maken, vermeerderen de reeds vrij groote Babylonische spraak verwarring op internationaal gebied weder in niet geringe mate, door de geenszins onwaarschijnlijke alliantie tus- schen Parijs en Weenen thans reeds op zoo onjuiste wijze te stempelen, tenzij men uit de wijze waarop der gelijke alliantie wordt aanbevolen, niet eer moet opmaken dat de brochure eigenlijk strekt om haar te bestrijden. De door von Bismarck verjaagde koning van Hanover weigert uog altijd otn de officieren van zijn vroeger leger te ontslaan van den hem gezworen eed van getrouwheid, waardoor zij steeds belet wordeu om in Pruisischen dienst te treden. De Pruisische regeering schijnt thans het middel gevonden te hebben om dit bezwaar uit den weg te ruimen, doch het regeeringsorgaan, dit verzekerende, verklaart niet waarin dit middel bestaat. In de Luxemburgscb-Prtiisische qnaestie hebben wij eene officieele verklaring op te teekenen, welke vrij wel in tegenspraak is met alle vroegere officiense mededee- lingen daaromtrent. De minister-president van Luxem burg, baron de Tornaco, heeft in de zitting der Luxem- burgsche vertegenwoordiging de volgende, verklaring afgelegd „Tusschen het ministerie in Luxemburg en dat te Berlijn zijn er nooit nota's gewisseld ten aanzien onzer intreding in eenige confederatie. Ik verklaar dan ook alle berichten ongegrond en uit de lucht gegrepen, welke in bijna alle buitenlandsche dagbladen worden opgeno men en spreken van een door de Pruisische regeering aan het ministerie te 's Gravenhage of in Luxemburg gesteld ultimatum ten opzichte van de intreding de3 groothertogdoms in den Noordduitschen bond. De ge wisselde nota's hebben alleen betrekking op de vesting Luxemburg en op de onzydigheidsverklariug van Pruisen ten opzichte van Luxemburg." De mededeelingen uit Spanje berichten, dat telkens op verschillende plaatsen des lauds pogingen tot verzet tegen de regeering moeten onderdrukt worden, waarbij de schuldigen deels worden gefusilleerd, deels gedepor teerd. De toestand des rijks begint dan ook zoo treurig te worden en de verschijnselen eener naderende revolutie ter omverwerping van koningin Isabella's troon beginnen zoo talrijk zich te openbaren, dat zelfs de hertogin de Montpensier, zuster der koniugin, dezer dagen weder ernstig heeft aangedrongen op het verlaten van het tegen woordig staatkundig systeem. Het schijnt echter dat koningin Isabella doof blijft voor alle raadgevingen en zich slechts bezig houdt om met zuster Patrociaio de verdorvenheid van den tegenwoordigen tijd te bespreken en kerksieraden te borduren, een psychisch verschijnsel trouwens, hetwelk met het oog op de geschiedenis harer jeugd zeer natuurlijk en volstrekt niet zeldzaam is. Dat het der regeering te Washington ernst is met haar voornemen, om den president der Mexicaansche republiek niet alleen tegen keizer Maxiuiiliaan, maar ook tegen zijne mededingers naar den presidentszetel te onder steunen, bewijst het bericht uit New York dat generaal Ortega op last der regeering van de Vereenigde Staten gevangen is genomen. Gisteren middag is te Vltssingen met averij binnen gekomen de Oldeubtirger kof Lisettegezagv. H. Fuklers, geladen met raapkoeken, komende van Hamburg en bestemd naar Brugge. CiiraamstarRteii enz. Amsterdam 16 November. Raapolie op zes weken ƒ40J. Lijnolie op zes weken 40}. Oostbukg 14 November. Bij ruimen aanvoer bestond heden minder kooplust voor granen en moesten alle arti kelen lager worden afgegeven. In tarwe en rogge ging niets om dan tot dadelijk gebruik en alleen puike gerst en paardenboonen werden ter verfceudiug aangekocht. Puike nieuwe, gemeetiere en blauwe tarwe 10 50 a 11.50. Nieuwe Zeenwsche rogge 7.50 a 7.70. Nieuwe wintergerst 7 k ƒ7.60. Dito zomergerst 6.25 a ƒ6.65. Haver 3 4 4. Paardenboonen 7 a 7.75. Middelburg 15 November. Uit Walcheren hadden wij weder een tamelijk goeden aanvoer en daar er algemeen goede kooplust bestond, zoo werd net geveilde gretig van de markt genomen. Puike tweejarige tarwe werd voor cousuuitie gekocht. Jarige bleef zonder handel, nieuwe tarwe had genegen koopers aan ruim vorigen weekprijs. Rogge bleef met weinig handel in een doen. Gerst had in de beste soorten tot zelfs verhoogden prijs grage koopers. Walchersche witteboonen 25 a 50 cent lager. Dito brni- neboonen 50 cent a 1 lager. Dito paardenboonen alge meen begeerd en voor vorigen prijs gekocht. Dito groene erwten hadden tot 25 cent hooger genegen koopers. Koolzaad met weinig handel en bleef in een doen. Jarige Zeenwsche tarwe niet ter veil. Nieuwe dito 11.50 k 11.25, mindere 10.50. Puike tweejarige Walchersche tarwe ƒ12.50 verkocht. Dito jarige dito werd op 12 gehouden. Dito nieuwe dito 11.50 a 11.25, mindere niet begeerd. Jarige en nieuwe Zeenwsche rogge was niet dan bij uitslijting tot 8.50 te verkoopen. Nieuwe Zeenwsche wintergerst 7.75 a 7.50. Dito zomergerst niet ter veil. Dito Walchersche 7.30, mindere naar rato. Jarige Walchersche witteboonen waren niet beneden de 13 te koop. Nietiwe'dito 11 a ƒ10, mindere 9. Dito Walchersche brninehoonen ƒ15, miudeie flik f 13. Dito paardenboonen 7.50 a 7.30. Dito groene erwten op de kook 10 a 9.75. Koolzaad noteert men 13 a 12.50. Raapolie ƒ31. Patentolie 43. Lijnolie 43.25 op zes weken, contant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 12.en rogge ƒ8.Aardappelen ƒ3. a ƒ3.50 por Ned. mud. Versche boter ƒ0.90 a 1.— per Ned. pond. Ter varkenmarkt te Oostburg waren jl. Woensdag aangebracht 200 stuks, waarvan omtrent 140 biggen wer den verkocht van 3 tot 9 per stuk. Prijzen v'a 11 el locten. Amsterdam 16 November 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 55^ dito dito dito 3 dito dito dito 4 87W Aand. Handelmaatschappij 4.) België. Certificaten bij Rothschild Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96} Certific. Hope co4 59} Oblig. dito 1855,6e serie 5 79 dito dito Leening 1860 4} 84} Certificaten 6 39 Aand. spoorweg188 Polen. Scbatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 44jl dito 1847/1852 2} 22-iv dito rente Amsterdam5 68} dito nationale5 48}} Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 2} 30} Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 41 Jjj dito 1856—1862 3 Griekenl. dito (blauwe)5 11} Turkije. dito (binnen!.)5 30}} Vereen.Stat.dito (1882) 6 73^ Illinois. dito7 Mexico. dito 3 Grenada. dito afgestempeld4} Venezuela dito 3 4 van g. •S JACOBUS MONTANARI tf en X JOHANNA CATHARINA VAN DEN BROECKE. Iv. Middelburg, 16 November 1866. HUNNE DANKBARE KINDEREN. Bevallen van eene Dochter C. P. VAN HENGE LAARVAN DEN HOUTE WILLEMS. Middelburg, den 14 November 1866. Heden ontving ik de treurige tijding, dat mijn Schoon broeder, de Heer P. M. VERHOEVEN, te 's Hage is overleden. P. J. DE MEIJER, 16 November 1866. Wed. A. Boudewijnsb. AAN De Prijzen buiten Middelburg en omstreken worden ten spoedigste Verzonden, volgens Annonce in de Mid- delbnrgsche Courant van 1 November jl. Middelburg, F. H. MICHELSEN, Voorz. 16 November 1866. J. F. REST, Secretaris. De Plaatselijke GEZONDHEIDS-COMMISSIE van Middelburg meent, bij het naderen van het Stut Niko- laasfeest. hare Mede ingezetenen te moeten Waarschuwen tegen het gebruik van gekleurd Suikergoed alsmede verguld zoogenaamd Sint-Nikolaasgebakdaar, voor het eerstgenoemde, somtijds kleurstoffen worden gebruikt schadelijk voor de gezondheid en het laatste voor het meerendeel alleen nit koper bestaat. De Plaatselijke Gezondheids-Commissie voorn. Namens dezelve, M. H. DAMME, Voorzitter. P. M. DE LIGNY, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3