2e regiment dragonders, tot len luitenant (naar onder don) van rang) de 2e luitenant E. M. A. W. Phaff van het korps. Kerknieuws. De heer J. G. Ormel, predikant te Westkapelle, heeft het beroep naar Zaamslag aangenomen. Onderwijs. In de Staatscourant van Woensdag is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van examen B, volgens artt. 6165 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, uitgebracht aan zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken. Rechtszaken. De arrondissements-rechtbank te Groningen heeft jl. Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den hoofd redacteur der Provinciale Groninger courant. Zij heeft bij bare uitspraak overwogen, dat het geïncrimineerde stuk niet inhoudt smaad- of scheldwoorden, waaruit de bedoeling om te beleedigen per se kan worden afgeleid, maar meer eene aanleiding en eene beoordeeling van eene vermeende houding van den klager tijdens het heerschen der cholera; dat de beklaagde ter terechtzit ting heeft ontkend het bedoelde stuk in zijne courant geplaatst te hebben met het doel om den heer v. Deen te beleedigen en voorts in eenige der volgende couranten stukken heeft geplaatst, die de strekking hadden om den heer v. D. te ontlasten; dat hij het bedoelde stuk eerst heeft geplaatst na en niet vóór dat de verontwaardiging over de vermeende houding van den klager algemeen werd uitgesproken; dat alzoo bij gebreke van bewijs van de bedoeling om te beleedigen de beklaagde van het hem ten laste gelegde behoort te worden vrijge sproken. Zij heeft daarom, aannemende dat het feit den beklaagde te laste gelegd, niet wettig bewezen is, dezen vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Uit Tilburg wordt van den 9 dezer het volgende gemeld: „Ter terechtzitting van het kantongerecht alhier, stond den 17 September de heer R. terecht, ter zake eener jachtovertreding. Nadat het openbaar minis. terie zijn requisitoir genomen en te dier zake zijne ver oordeeling geëischt had, kreeg hij het woord om zijne verdediging voor te dragen. Hij zocht die verdediging door op bevigen toon uit te roepen: „het gaat hier als in den tijd van Robespierre, men wordt hier veroordeeld, vóór men gehoord is, maar ik wil liever onschuldig gaan zitten dan twee cent boete betalen." Deze woorden randden de eer en kieschheid aan van een magistraats persoon in de uitoefening zijner bediening en lokte daarom een nieuw proces-verbaal tegen hem uit, dat ter vervolging nkar 's Bosch werd opgezonden. Wij verne men dat deze heer gisteren te dier zake door de rechtbank is veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf." (Arnh. cour.) Gemengde berichten. Gisteren nacht is op het kasteel Bronnbach bij Wert- heim in Baden don Miguel, hertog van Braganza, in den ouderdom van 64 jaren aan eene beroerte overleden. Men zal zich herinneren dat deze pretendent op de kroon van Portugal, zich in 1834 verbonden had om voor altijd Portugal te verlaten en zich nimmer meer in de Portugeesche aangelegenheden te mengen. Woensdag namiddag is even voorbij het vuurbaken te Scheveningen gestrand de Zweedsche brik Saled, gezagv. Morik, komende van Frederikstad, bestemd naar Havre, geladen met hout. De bemanning, sterk acht koppen, is door de reddingboot der Noord- en Znidhol- landsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen gered. Het volk had eerst een lijn, waaraan een boei, naar den wal laten drijven. Bij het laden heeft de bemanning de twee masten gekapt. De burgemeester, jbr.mr. F. G.A. Gevers Deyuoot, die zich naar Scheveningen had gespoed, was bij de stranding tegenwoordig en heeft de schip breukelingen doen verzorgen. In de Arnhemsche courant leest men het volgende: „Maandag nacht is ook boven deze stad en omstreken het hoogst merkwaardig natuurverschijnsel waargenomen, dat reeds voor geruimen tijd door de astronomen was aangekondigd. Den 12 November van het jaar 1834 ontdekte prof. Newton een regen van lichtende asteroïden en berekende uit de beweging dier hemellichamen, dat zich na 33 jaar hetzelfde verschijnsel zou voordoen. Werkelijk zag men dan ook Maandag nacht, maar slechts in zeer geringe mate, bij betrokken lucht, eenige licht gevende bollen aan den hemel. In den afgeloopen nacht van Dinsdag echter werd het uitspansel van twaalf uren tot des morgens 6 uren onophoudelijk doorkliefd door vuurstralen, die van het oosten naar het westen schoten, en vurige lijnen achterlieten. Verscheidene asteroïden maakten aan het eind harcr baan den indruk van eene ontploffing en namen dan verschillende kleuren aan. Andere ontstonden plotseling en verdwenen even snel op de plaats waar zij gezien werden, zonder straal te vormen. Tusschen 12 en 2 uren was het verschijnsel het sterkst en telde een waarnemer 50 lichtsterren in een minuut, waarvan sommigen eene straal achterlieten, die voor het oog de lengte van 25 el aan het uitspansel scheen in te nemen. Terwijl dit verschijnsel van het oosten naar het westen werd waargenomen, was de lucht aan de noordzijde in een vuurgloed gehuld en deed aan een zwaar weerlicht denken. De wind was zuidwest. Met belangstelling zien wij de meer volledige beschrijving tegemoet, die wij zeer zeker van de mannen der weten schap te wachten hebben." Dinsdag avond waren zij, die zich te Arnhem heb ben aangemeld als werkend lid der opgerichte scherp- schuttersvereeniging, tot eene bijeenkomst opgeroepen in de schermzaal der kazerne aldaar. De oefeningen zullen in genoemd lokaal plaats hebben des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags. Daar echter het aan tal personen te talrijk is om gelyktijdig aan de oefenin gen deel te nemen, is het korps scherpschutters in twee deelen gesplitst. Ware de zaal van Musis Sacrum aan deze vereeniging afgestaan, dan zouden de oefeningen van allen gelijktijdig kunnen plaats hebben. De bepa lingen voor het schijfschieten, dat in het vooijaar zal aanvangen, zullen later worden vastgesteld. Amh.cour Maandag avond omstreeks 10 uren hebben zich drie personen, door braak en inklimming in de Veere- steeg te Leiden, toegang weten tc verschaffen tot het kantoor van de heeren Dros en gebr. TielemaD, ten einde zich van de aldaar voorhanden geldswaarden meester te maken. Aanvankelijk geslaagd, zou hun de zaak ten volle gelukt zijn, indien zij niet in hun werk waren gestoord geworden. De heer Dros, door iemand, die toevallig licht in het kantoor had ontdekt, daarop opmerkzaam gemaakt, begaf zich met dezen derwaarts, en toen ontstond er tusschen deze personen, die gelukkig hunne tegenwoordigheid van geest behielden, en de indringers eene worsteling, waarbij het licht werd uitge doofd en de heer Dros, met een ijzeren werktuig, eene wonde aan het hoofd bekwam. De dieven slaagden er in te ontkomen en de straat weder te bereiken, hetgeen voor hen niet gemakkelijk is geweest, daar zij blijkbaar door ramen zijn heengesprongen en muren hebben moeten overklimmen; een hunner werd in zijne vlucht, ten gevolge van het gemaakte gerucht, op de Hooigracht gestuit, aangehouden en in handen der politie gesteld onder het loopen had hij een gedeelte van den buit weggeworpen. Hij was bij de worsteling mede verwond geraakt. Het is een te Leiden welbekend persoon, die zich reeds aan verscheidene diefstallen heeft schuldig gemaakt en dientengevolge ruim een 16-tal jareu in de gevangenis heeft doorgebracht. Het is gelukkig dat de heer Dros geen erger letsel heeft ondervonden, want de dieven waren, behalve van valsche sleutels, een koevoet en andere breekgereedschappen, van een zeer scherp mes voorzien. De heer von Freydorff, minister van buitenland- scbe zaken in het hertogdom Baden, is den 5 November in het huwelijk getreden met mej. von Cornberg, wier moeder in de tooneelwereld als mevr. Thöne bekend is. De tegeuwoordigo echtgenoot des ministers was gedu rende een jaar als mej. Thöne aan den hof-schouwburg te Stnttgard geëngageerd. Een der dagbladen te Glasgow, in Schotland, ont vangt, ingevolge eene daartoe gesloten overeenkomst, alle avonden per telegraaf belichten uit Londen, en wel na het uur der sluiting van het telegraafbureau. De telegrafist, die speciaal met het overseinen dezer berich ten belast is, kwam dezer dagen aan het bureau, doch vond de deur gesloten. Ilij begreep, dat de portier in slaap was gevallen, en bonsde daarom hard op de deur, doch alle pogingen om den portier wakker to krijgen, mislukten, terwijl een ander telegrafist, die zich op de bovenverdieping van het bureau bevond, op dat geklop en gebons geen acht scheen te slaan, vermoedelijk' den kende dat dit maar eene grap of eene straatschenderij was. De telegrafist, die op straat maar vruchteloos geraas bleef maken, bedacht ejndelijk een goed middel. Hij liep naar het naaste telegraafbureau en seinde naar Glasgow, met verzoek dat men van daar naar het bureau te Londen zon seinen, dat er een confrater beneden op de straat stond te wachten, om te worden binnengelaten. Dit gelukte; de telegrafist, die zich in het bureau bevond, ontving bet bericht, snelde naar beneden, schudde den portier wakker, en zoo kwam de ander er binnen. Het gcheele geval had een oponthoud van slechts 20 minuten veroorzaakt, terwijl de boodschap van den op straat wachtenden telegrafist aan zijn confrater binnenshuis inmiddels een afstand van 400 mijlen had doorloopen. Een 'der Parijsche correspondenten van 1'Indépen- dance beige schrijft bet volgende: „Uit brieven uit Japan verneemt men, dat bij den dood van den taikoen tien der voornaamste hoogwaardigheids bekleeders naar de uitstekende gunst gestaan hebben om zich den buik te mogen opensnijden. Echter zijn slechts vijf hunner die eer waardig gekeurd, welke gewoonlijk alleen aan leden van den hoogen adel wordt toegestaan." Uit Dublin verneemt men, dat het van Londen ver trokken stoomschip Ceres aan de kust van Wexford is verongelukt, waarbij een 20 tal personen is omgekomen. Ook heeft Zaterdag nacht eene noodlottige botsing plaats gehad tusschen de schepen Agra en Elizabeth Jenkins, in het Kanaal, ten gevolge waarvan laatstgenoemd vaar tuig met 10 personen, waaronder de kapitein en diens echtgenoot, in de diepte wegzonk; aan 7 anderen ge luste het zich aan boord van de Agra te redden. De Berlijn*che correspondent van de Angsburger Allgeraeine Zeitnng meldt, dat thans de verloving van den jongen Prins Albert van Pruisen met zijn nicht, piinses Marie, dochter van prins Frederik der Nederlan den, algemeen als zeker wordt beschouwd. Hij voegt er bij dat de jonge prins, vergezeld van zijn vader, weldra naar 's Gravenhage zal vertrekken. Te New-York heeft men plan, een buitengewonen zeil-wedstrijd te houden. Drie eigenaars van jachten de heer Bt-nnet van de Henrietta, de heer Osgood van de Fleetwing, en de heer Loritlard van de Vesta, hebben ieder 30,000 dollars ingezet als prijs voor een wedstrijd van Sandy Ilook (in Amerika) naar Corves (op het eiland Wight).De vaartuigen alle drie van nagenoeg dezelfde grootte, de Fleeswing 204 tonnen, de Henrietta 203 en de Vesta 201zullen in het begin van December uitzeilen. Een lakkei, in dienst van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, is Zondag op het huis de Pauw plotse ling doodgevallen. Men schrijft de oorzaak van den dood toe aan het bersten van eene ader, door even vóór zijn overlijden van drie treden van een trap te springen. De intocht des konings van Italië in Venetië bood een schouwspel aan, dat moeielijk te beschrijven is. Des morgens te 11 uren lagen do drie tot vier duizend gon dels, die den koning zouden begeleiden, in de nabijheid van het spoorweg-station gereed, terwijl de aanblik van do bout gekleede gondolieri allerverrukkelijkst was. In de voorste rij lag de heerlijke lancia des konings, ver volgens de gondeL van den gemeenteraad, der kamer van koophandel, de zeven gondels der zeven provinciën, die van verschillende steden van Italië enz.; de meesten hunner waren als met kostbaarheden overladen. De rij der officieele gondels werd gesloten door die der journa listen, waarin zich een klein drukpereje bevond, waarop een aan den koning gericht sonnet werd gedrukt en onder het volk verspreid werd. De lange rij van deze bont gekleurde gondels, met hunne zijden en fluweelen vlaggen, met goud en zilver beslagen masten, voer ruim een uur lang tusschen het station en de St. Marcnskerk heen en weêr, en luide werd zij begroet door de ontelbare menigte, die zich voor de verschillende vensters verdrong. 'De koning stond in zijn rijk verguld paviljoen. Aan zijne zijde bevonden zich de ktoonprins, prins Amadeus, de prins de Carignan en talrijke generaals. Ricasoli was de eenige minister die zich in de koninklijke gondel bevond. Het kapittel van St. Marcns wachtte den koning in de kerk af, waatin onmiddellijk het Te Deum werd aangeheven, toen Z. M. de gewelven binnentrad. Vervol gens begaf hij zich naar het paleis der dogen, waar Z. M. door het bestuur werd ontvangen, en waar zooveel rede voeringen eu aanspraken werden gehouden, dat het volk ten zeerste ongeduldig werd. Toen Victor Emmanuel ten laatste op het balcon verscheen, werd hij met storm achtige toejuichingen begroet. Des avonds was do sfad schitterend gcillumineerd, en ontelbaar waren de bals, door voorname fatniliën aangekondigd. De maskerade, welke Zaterdag aanstaande de stad zal doortrekken, belooft p.rachtig te zullen zijn. Het jaarlijksch verbruik van postzegels in Frankrijk is sedeit het jaar 1849 van 19 millioeu tot 414 millioen (in 1865) geklommenterwijl men berekent, dat het ge durende het loopende jaar tot 450 millioen zal stijgen. Het verbruik in Frankrijk is derhalve nog altijd veel geringer dan in Groot-Britannië, waar jaarlijks 800 mil lioen postzegels worden gebezigd. De vervaardiging dezer zegels heeft in Frankrijk wel onder toezicht van den staat plaats, maar is aan de zorg eener particuliere onder neming opgedragen. De daarmede belaste drukkerij levert dagelijks anderhalf millioen postzegels af, zoo voor het postwezen in Frankrijk als voor dat der Fran- sche koloniën, alsmede voor de Grieksche postadmini stratie en voor die van de republiek Guatemala, in welker behoefte zij tevens voorziet. Volgens het huwelijk contract tusschen den Russi- schen grootvorst en de Deensche prinses gesloten, geeft de koning aan zijne dochter eene huwelijksgift van 60,000 Deensche rijksdaalders 'sjaars. Van Russische zijde krijgt zij 50,000 roebels en gelijke som voor spelde-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2