MIDDELBURGSCHE COURANT. N- 181 Zaterdag 17 November. 1866. 6innmlattö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 23November 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het bouwen van een woning voor den dijk- baas1. van het distriet Langendijk, pol der Schouwenen 2. van den polder Burgh en We3tland. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, bij den ontvanger-eriffler van den polder Schouwen, Burgh en Westland, en zijn voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage. en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Hjks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, 24 October 1866. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÓDER. Middelburg 16 November. Het overzicht van den nitslag der herstemmingen voor leden van de tweede kamer, kan thans nog aangevuld Worden met de volgende opgaven Te Assen zijn gekozen mr. L. graaf van Heiden Reine- »tein met 859, mr. J. R. Thorbecke met 807 stemmen. (Mr. Gratema verkreeg 713 en mr. van Bosse 537 stemmen.) Te Deventer is gekozen mr. G. Dumbar met 1084 van de 1593 stemmen. To Gorincbem is gekozen dr. G. Simons met 1286 Van de 2129 stemmen. Te Goes is gekozen mr. P. H. Saaymans Vader met 611 van de 1110 stemmen. Het volgende staatje geeft een overzicht van de bij de herstemming in bet hootdkiesdistrict Goes uitgebrachte stemmen. De kolom a wijst het getal kiezers aan die nn, de kolom b het getal kiezers die bij de verkiezing op 30 October jl. hunne biljetten inleverden. Goes231 's Heer- Arendsk. 42 'sHeer-Abtsk. 11 Kattendijke 18 Wolfaartsd. 44 Baarland 20 'sGravenpold. 24 Ellewontsd. 20 Ondelande Hoedekensk.. 28 Ovezande. 17 Heinkensz.50 's Heereuh. Driewegen 14 Nisse22 Borsselen. 30 Kapelle43 Wemeldinge. 27 Kloetinge 29 Yerseke. 25 Krabbend. 24 fiiljett. a. b. 201 196 30 8 11 38 18 16 16 7 14 14 41 7 11 15 20 32 24 27 23 19 35 9 16 35 18 16 15 7 16 12 43 7 11 15 22 31 25 28 18 18 Transp. .740 Kruiningen 61 Schore Waarde Rilland Bath Kort geen Wissekerke Colijnsplaat. 52 Kats. Tholen Oud Vosse- meer Poortvliet St.Maartensd. 65 Seherpenisse. 28 St.Annaland. 43 Stavenisse 30 St. Philipsl. 16 Biljett. a. b. 592 49 11 9 20 14 20 45 43 7 69 593 50 13 11 18 14 19 48 43 10 68 43 43 29 30 62 j 26 39; 24| 8 63 26 40 27 11 Totaal. 1360 Van onwaarde 1110 6 1127 15 ÏTansportere.740| 592| 593 Geldige stemmen 1110411112 Men schrijft ons uit 's Ilage onder dagteekcning van j 14 dezer „Voor hem die zich niet door weer en wind heeft laten afschrikken, om bet warme studeervertrek te verlaten en de losgelaten elementen in de morsige stiaten te bekam pen, was het duidelijk dat er heden iets bijzonders aan de band was. Ook de gemoederen der eerzame bui gerij waren van streek en het was onmogelijk dat heele of halve kennissen elkander passeerden zonder stil te hou den met de vraag op de lippen: „wat nieuws?" Inde sociëteiten was het niet anders gesteld; éen thema slechts in alle tonen doorgevoerd, éen ouderwerp van gesprek hield allen geboeid, namelijk: de herstem ming, waarvan de uitslag in den loop van den dag stuks gewijs zoo door particuliere als publieke kanalen bekend werd. Had men reeds na de eerste verkiezingen getracht de slip, die over Nederland's politieke toekomst hing, op te lichten en de levenskansen van het bestaande minis terie gewikt en gewogen, eerst nu zou men in staat zijn den gebeelen stand van zaken te overzien en een goeden slotbalans op te maken. „En wat is nu vraagt men het resultaat van de ontbinding der tweede kamer en van de verkiezingen voor de natie? Watis het voorliet ministerie? Voor bei den is het, hoewel uit zeer verschillenden hoofde, met éeu woord uit te drukken: teleurstelling. Wat algemeen verlangd werd, een kamer gezuiverd van personeele en partijveeten, krachtig samengesteld en daardoor geschikt om veel te doen op het gebied van wetgeving, is niet verkregen; op vastheid van beginselen en eenheid van richting is door de kiezers, behoudens loffelijke uit zonderingen, te weinig gelet. Menig district heeft twee vertegenwoordigers tegelijk afgevaardigd, die elkaar op bijkans ieder terrein zullen hebben te bestrijden. Het gevolg van dit gebrekkig overleg zal zijn, dat wellicht nooit eenige wetgevende vergadering meer aan handen en voeten gebonden aan bet werk is gezet dan deze. Wij zien aan de eene zijde de liberalen met een zwakke, misschien twijfelachtige meerderheid; daartegenover staan twee partijen, de conservatieven en de anti. revolutionairen, die ja aan de stembus elkaar de hand hebben gereikt, doch tusschen welke blijkens het ver leden geen samenwerking zelfs voor korten tijd mogelijk is. Terwijl deze, ieder op zich zelve, geen gewicht genoeg in de schaal leggen, vormen zij ook vereeuigd nog verre weg de minderheid. Zij zijn anders ten slotte overge geven aan de barmhartigheid van de nieuwe catholieke vertegenwoordigers, die wel onder clericaalconser- vatieve vlag aan de kiezers zijn voorgesteld, doch waarvan het nog te bezien staat in hoever en op welke conditiën op hunne ondersteuning te rekenen valt. Welk een schoon veld voor allerlei manoeuvres en combinaties, maar tevens hoe hopeloos om in zulk een vaarwater éen koers te houden „De verantwoordelijkheid voor dezen uitslag der ver. kiezingen komt hoofdzakelijk voor rekening van de conservatieve dagbladen, die ten onpas en ten onrechte den grooten naam van Oranje in den strijd gemengd en daardoor op de kiezers een soort terrorisme hebben uitgeoefend, waarvoor vele eenvoudigen in den lande hunne eigene beginselen hebben doen zwichten. Heeft de natie reden van teleurstelling, hoeveel meer het ministerie. Drie minderheden in de nieuwe kamer ver- eenigd zijn nog niet genoeg om het een overwicht tegen de liberale helft te verzekeren, en al ware dit zoo, dan nog zou bet balanceeren op zulke wisselende steunpun ten een kunststuk zijn, waarvoor zelfs een Blondin zou terugdeinzen. Zal daarom het ministerie terstond aftre den? Zullen in de kamer pogingen aangewend worden om het omver te werpen Wij voor ons gelooven geen van beide en hopen het evenmin, in het belang des vader lands. Liet ongelukkig en weinig eervol debuut op koloniaal gebied daargelaten, heeft het ministerie nog niet getoond of kunneu toonen wat het wil en kan- Door den uitslag der verkiezingen is het in zoover ge bleven wat het was, een ministerie van overgang, dat zich nog verdienstelijk maken kan als het die roeping in het oog houdt. Nu is op dit oogenblik niets anders mogelijk dan in dien toestand van overgang te blijven totdat in de nieuwe kamer de partijen georganiseerd en behoorlijk met elkaar bekend zijn. Misschien zal dit nog gernimen tijd duren, maar vóór bet zoover gekomen is, zou het dwaasheid zijn een ministerie van beginselen te verlangen. Roeien met de riemen die men heeft en dat zoo goed mogelijk, totdat er betere te krijgen zijn, dat zal voorschands de lens moeten zijn van alle partijen. Heeft het ministeriegeen levenskracht in zich zelf, waar aan wij voor ons mecnen te moeten twijfelen, zoo zal het als de teringlijder aan inwendig verval van krachten op zijn tijd bezwijken, en wat dan wezenlijk krachtig in den staat en in de kamers is, komt door den aard der zaak aan de regeering. Wij houden het er voor dat ook de leiders der liberale partij de zaak zoo zullen inzien en hun gedrag daarnaar richten." In het Dagblad van Zuid Holland en's Gravenhage van heden leest men het volgende: „H.II. M.M. de koning en de koningin en Z. lï. H. de prins van Oranje zijn heden avond per extra spoortrein te ongeveer 7 uren in de residentie aangekomen. „Eene ontelbare menigte was aan hetstation verzameld om de vorstelijke reizigers te ontvangen. „De geestdrift der volksschare was onbeschrijfelijk. Om de vorstelijke rijtuigen verdrong zich de menigte onder het aanheffen van vaderlandsche liederen en luid gejubel, dat geen einde scheen te zullen nemen. Met moeite konden de rijtuigen zich in beweging stellen. Omstuwd door de juichende volksmenigte zetten zij zich ten laatste in beweging. In de Veenestraat zijn de paarden van het rijtuig afgespannen en door het volk voortgetrokken vervolgt dit op het oogenblik, waarop wij deze regelen ter perse leggen, zijn weg naar het koninklijk paleis. „De stationsweg en de Wagenbrug werden door per sonen uit de menigte met bengaalsch vuur en vuurpijlen verlicht. „lieden avond te 9 uren zal door eenige ingezetenen eene ovatie aan het koninklijk paleis worden gebracht." Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier lig- len voor belanghebbenden ter inzage: 1. overzicht van den handel en de scheepvaart van Groot Britannië over September en de eerste negen maanden van het loopende jaar; en 2. statistiek van den handel en de scheepvaart van Nederland over de maanden Juli, Augustus en Sep tember 1866. Bij besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, van 8 November 1866 (Provinciaal blad no. 123), is bepaald dat de keuze ter benoeming van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer J. Sergeant, overle den, in het boofd-kiesdistrict Hulst, zal plaats hebben op Dinsdag den 27 November a. en dat de dag der her stemming, zoo die noodig mocht wezen, zal zjjn Dinsdag 11 December daaraanvolgende. Uit Bergen op Zoom meldt men, 14 dezer, aan de Amsterdamsche courant: „Met zekerheid kunnen wij uiededeelen, dat de vestingen Maastricht, Venlo, Vlissin- gen en Bergen op Zoom worden opgeheven; een schrijven dienaangaande is heden bij den eerstaanwezenden inge nieur der genie alhier ontvangen." De minister van financiën heeft in de Staatscourant van gisteren de kenmerken van valschheid medegedeeld der onlangs in de circulatie te Amsterdam, Rotterdam en 's Hertogenbosch ontdekte en aangehouden valsche muntbiljetten van tieu gulden. Benoemingen en besluiten. hoogf.schockn. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer O. Mulder, gewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Groningen, die door het bereiken van den 70jarigen ouderdom emeritus is geworden. eegek. Benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1