14 - O 5 z. zw. Borret-van Zuylen bij anagram kunnen uitroepen „Brr! hoe'n keus! mijn val te zeker!" enaftreden. Het sloopen der Kennemer- of Nienwpoort te Haar lem, door het gemeentebestuur aldaar voor afbraak ver kocht, heeft onder leiding van deskundigen plaats, die hun uiterste best doen om dat gedenkteeken van nationale bouw- en beeldhouwkunst in wezen te houden. De Haarlemsche conrant deelt hieromtrent mede dat de poort verwijderd, doch niet vernietigd zal worden, zoodat ver mogende kunstminnaars zich de gelegenheid zien aange boden om eigenaren te worden van beide gevels, hetzij te zamen, hetzij afzonderlijk, terwijl zoowel het eeue als het andere front uitnemend goed zou kunnen dienen tot versiering van een kasteel. Jl. Donderdag is te 's Hertogenbosch een Pruis gearresteerd, die bij het in omloop brengen van nagemaakt papieren geld op heeter daad betrapt werd. Kort daarop had men ook een paar zijner makkers en landgenooten in handen, waarna zij met hun drieën zijn overgebracht naar het huis van verzekering aldaar. Er schijnt eeue vrij beduidende waarde aan muntbiljetten bij hen ge vonden te zijn. A'rijdag avond werd te Amsterdam eene bijeenkomst gehouden in het lokaal Diligentia, belegd met het doel om de algemeen verkrijgbaar gestelde concept-statuten der nieuw opgerichte scherpschutters-vereeniging na vrije gedachtenwisseling vast te stellen. Deze vergade ring werd bijgewoond door een honderdtal belangstellen den, waarvan ongeveer 80 zich dadelijk tot de toetreding bereid verklaarden. Door vele sprekers werd de wensch kenbaar gemaakt, om wijzigingen aan te brengen in de concept-statuten, waarop met groote meerderheid het voorstel werd aangenomen, om aan de nu bestaande com missie eene sub commissie toe te voegen. De commissie bestaat alsnu uit 9 leden en zal ten gezetten tijde in eene op nieuw te beleggen algemeene vergadering de alsdan gewijzigde statuten ter kennis brengen der leden, waarna tot het benoemen van een definitief bestuur zal worden overgegaan. Te Utrecht zijn in de maanden Augustus, September en October uitgegeven drie guldens, voerende de beel tenis van koning Willem II met het jaartal 1846, een dito met het jaartal 1848, een halve gulden, voerende dezelfde beeltenis en laatstgenoemd jaartal, een 25 centstuk met dezelfde beeltenis en hetzelfde jaartal, vijf idem met het jaartal 1849 en twee 10-centstukken, voerende de beel tenis van koning Willem III, en het jaartal 1863, die allen door het muntcollegie verklaard werden te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijks munt speciën, doorgieting in vormen, naar echte stukken, ver vaardigd, en grootendeels uit zink en lood bestaande. De door wijlen II.Jl.de koningin-moeder gestichte naaischool te Scheveningen is weder in vollen gang en telt 50 leerlingen. Men weet dat deze nuttige inrichting, welke reeds 36 jaren bestaat, sinds het overlijden van de weldadige stichtster onder de bescherming is geplaatst van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. Ten ge volge van de afwezigheid van IIH. KK. HH. prins en prinses Hendrik is de opening der school op den eersten dezer bijgewoond door mr. L. R. baron Taets van Ame- rongen, oudsten kamerheer des konings. Het door een der Oostenrijksche bladen gemelde be richt, dat Anton Pust, die gezegd wordt een aanslag op het leven des keizers gesmeed te hebben, weer op vrije voeten is gesteld, is onjuist. Het voorloopig onderzoek in deze zaak is geëindigd en Pust bevindt zich nog steeds in de gevangenis, waaruit men afleidt, dat hij wel niet zoo geheel onschuldig zal zijn als velen beweren. De Engelsche kapitein Palmer, die door de geheime politie te Praag nauwkeurig in het oog werd gehouden, is den 6 dezer van daar vertrokken, men zegt naar Engeland. Het volgende is van regeeringswege te Londen bekendgemaakt: „De runderpest,die sedert 1865 in Groot- Britanuië heeft geheerscht, beeft nu nagenoeg geheel opgehouden te bestaan, zijnde er in de met 3 November geëindigde week slechts 2 nieuwe gevallen van die ziekte ter kennis van het gouvernement gebracht (dat is 13 minder dan in de voorafgaande week). Men hoopt dat dit de laatste wekelijksche opgave is van den gang eener ziekte, die nog niet lang geleden, in Februari dezes jaars, 15,706 runderen in eene week aantastte en die, alles te zamen genomen, 253,725 runderen, dat is 1 van ieder 19tal van de geraamde getalsterkte van onzen gewonen veestapel, heeft aangetast. Afmaking van gezond vee, ter stuiting der besmetting, heeft er in de afgeloopene week niet plaats gehad. Het aantal schapen, dat hier te lande sedert het uitbarsten der runderpest door die ziekte aangetast is, bedraagt 6826." Een blad uit Dover zegt dat het stoomschip Nelly, kapitein Wilson, door de heeren Brunei en Hawkshaw is aangenomen en gereed ligt om voorloopige peilingen te doen voor de constructie van een tunnel tnsschen Engeland en Frankrijk. Verscheidene ingenieurs bevin den zich aan boord. Jl. Woensdag is nabij Coblenz eene stroomopvarende sleepboot van deMülheimerstoomsleepvaart-raaatschappij gesprongen. Twee stokers werden gedood, de gezag voerder en de stuurman gewond. Van het schip zijn nog slechts de raderkasten en het voorste gedeelte zichtbaar. Men herinnert zich, dat in October 1864 aan de sleepboot Miilheim III van dezelfde maatschappij bij Keulen een soortgelijk ongeluk overviel. Het nu verongelukte schip is Mülheim V. Jl. Woensdag is te Londen in den zoölogischen tuin brand ontstaan in een der hokken van de giraffes, waar door twee van die fraaie beesten zijn omgekomen; hun verlies is echter door 550 p. st. assurantiegelden gedekt. Tc Zaamdam en omstreken heeft zich een onbekend persoon aan een nieuwe soort van oplichting schuldig gemaakt. Hij gaf voor, dat omstreeks 300 koeien door die gemeente moesten komen, waarvoor hij 24 uren stal ling moest zoeken; dus vervoegde hij zich bij de vee houders en slagers en verzocht zoo veel te plaatsen als maar immer mogelijk was, terwijl hun alsdan voor die 24 uren stalling f 2.50 per stuk zou worden uitbetaald. Gretig werd door velen het aanbod aangenomenalle bergplaatsen werden ontruimd, ja zelfs bij eenigen den geheelen nacht gearbeid, om op tijd de koeien te kunnen afwachten. Intusschen was aan den ondergeschikten persoon, zooals hij zich voordeed, bij velen eene goede ontvangst bereid, terwijl hem bovendien eene ruime belooning werd gegeven, en men hem geld leende op het schoone fortuin; maar thans beziet men de zaak anders. De tourist is vertrokken, en de stallen staan tot heden nog voor de koeien gereed. - Jl. Vrijdag is te Tiel brand ontstaan in de stoom- papierfabriek van de firma Breijinck, Beernink en Cie. welke brand zoo hevig was, dat de fabriek in een paar uren tijds geheel was uitgebrand. De brand schijnt veroorzaakt te zijn door het springen van een stoomketel. Koning Leopold II van België heeft, ten einde van zijne zucht tot bevordering van den bloei der Vlaamsche taal te doen blijken, het voornemen te kennen gegeven, om van tijd tot tijd de voorstellingen in den Vlaamschen schouwburg te Brussel bij te wonen, en laat tot dat einde op zijne kosten eene prachtige hofloge in de zaal van dien schouwburg bouwen. DePall Mali Gazette zegt, dat er volkomen stilstand hecrscht in het bonwen van ijzeren schepen te Londen. Alleen te Greenwich en Deptford zijn daardoor 10,000 per- soneu zonder werk. Het verzet der werklieden om tegen het gewone loon te arbeiden, de ongunstige staat der geldmarkt, en het feit, dat Londen in het stuk van scheepsbouw eene moeielijke concurrentie tegen Glasgow beeft vol te honden, worden door het genoemde blad opgegeven als de redenen, waardoor dit gebrek aan arbeid en dientengevolge groote ellende onder de bewoners van zekere wijken van Londen is ontstaan. Volgens een correspondent van een der Belgische bladen, zou keizer Napoleon III dezer dagen op St. Cloud den uitvinder bij zich ten gehoore hebben ontvangen van een kanon, waarmede men minstens 18 schoten per minuut kan doen, en dit in het oneindige kan blijven voorzetten, zonder dat het metaal begint te gloeien of aan te zetten. Dit kanon zou tevens het voordeel opleve ren, dat het bij het losbranden niet terugloopt. Men schrijft uit Napels, van den 1 dezer, aan het Journal des débats: „De struikrooverij, die in den laat- sten tijd weder een meer dreigend aanzien verkregen had, neemt op nieuw merkbaar af. De roovers komen, indien zij niet gevangengenomen worden, zich zeiven bij de dorpsbesturen aangeven. Deze uitkomst is men aan de veerkracht van den generaal Pallavicino, te Salerno, en van den generaal Fumel, in Calabrië, verschuldigd. Deze laatste heeft, eenige dagon geleden, een vleiend huldebetoon ontvangen van de overheid van twee gewes ten, waarin hij de rust en veiligheid geheel hersteld heeft. In de aan den pauselijken staat grenzende distric ten is het kwaad echter nog altijd groot; maar over het geheel vertoont het ook hier slechts het gewone karakter van straatrooverij. Men vleit zich dan ook, dat het oogenblik niet ver meer af is, waarop deze plaag, die nu reeds nagenoeg zes jaren lang aanhoudt, geheel zal zijn te boven gekomen." Te Compiègne heeft eene proefnemingplaats gehad, waarvan men voorziet, dat zij wellicht eene geheele om wenteling in het schnitenvervoer teweegbrengen zal. Door den heer Pitter is namelijk naar die stad, welke, wat het verkeer van schuiten betreft, voorde bedrijvig- ste havenplaats van geheel Frankrijk gehouden wordt, een stoomrijtuig van twaalf paardenkrachten gezonden, met behulp waarvan twee zwaargeladen schuiten met het beste gevolg en in betrekkelijk uiterst korten tijd langs het jaagpad voortgesleept zijn naar Janville. Noch door de vele krommingen in den weg, noch door het opklim* men tegen hoogten heeft het rijtuig eenig letsel bekomen. De schuiten uit het noorden des rijks, die gewoonlijk eene maand noodig hebben om Parijs te bereiken, zouden door middel van dat stoomrijtuig denzelfden afstand io tien dagen kunnen afleggen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingeu, des middags 2 uur. November 1866. 3 a O Win 1 p- Kracht. Barometer bij Oo. Thermometer C. betrekkelijke vochtigheid. a 2 a. S a O -T3 cn p rfi C* p p V bC V ai Aanmerkingen. 4 W.t.N. 8 763.4. 12.2 0.70 7.82 0.1 lichtbewolkt regen. fl Zw.t.W 13 763 2 12.0 0.85 9 20 0.7 bewolkt regen. fi W.NW 8 764.4 128 0.80 9.18 1.3 bewolkt helder. 7 West. 19 764.1 13 0 0.78 9 00 0.0 bewolkt regen. 8 Zw.t.W 14 760 2 12.4 0.85 9.44. 1 0 bewolkt regen. 9 Nw.tW 18 757.6 9.2 0 67 6 28 9.5 bewolkt helder. 10 5 768.1 11.0 0.72 7.40 0.1 lichtbewolkt. Thernionicterstand. 10 Nov.'s av. 11 u. 44 gr. 11 'sinorg.7 u.44gr.'smidd.l u.54gr. 'sav. llu.48gr. 12 'smorg.7 u.44 'smidd. 1 u.52 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Vrijdag 26 October. Ingekomen stukken vaststelling rekeningen en begrootingen; behandeling gemeentebegrooting voor 1867. Afwezig de heeren Kakebeeke en van Dort, de eerste uitlandig, de tweede ziek. Na resumtie der notulen worden eenige ingekomen stukken medegedeeld, tot goedkeuring van vroegere raadsbesluiten enz. Daarna is, na eenige discussie, de begrooting voor het gasthuis vastgesteld en evenzoo de rekening en begroo* ting van het burgerlijk armbestuur en de schutterij. In behandeling wordt gebracht de gemeentebegrooting voor 1867. Allereerst stellen burgemeester en wethouders voor de ontvang alzoo te wijzigen dat in plaats van een voor gedragen prelevement op het goed slot van 1866 in ontvang worde gebracht 2,700 als rest van de gedane geldleening van f 44,000 voor de hoogere burgerschool. Alzoo wordt besloten, en aan gedeputeerde staten diligent verklaring verzocht, wat de inzending der be grooting betreft, totdat dit besluit zal zijn goedgekeurd. Bij de behandeling der algemeene strekking verklaren de heeren Saaymans Vader en van den Bosch dat de begrooting in hun oog te weelderig is ingericht, speciaal wat de kosten voor bet onderwijs betreft, waardoor nood zakelijke werken moeten nagelaten worden. De voorzitter en de heeren Fransen van de Putte en Verhagen spreken die beweringen tegen en vermeenen dat de gelden niet beter kunnen besteed worden dan juist ten dienste van het onderwijs; zij geven toe dat het wel gewenscht ware dat meerdere noodzakelijke werken konden uitgevoerd worden, maar wijzen er op dat die successievelijk in volgende begrootingen kunnen worden gebracht. Bij hoofdst. I afd. 1 der uitgaven geeft de heer Ver hagen in bedenking eenig presentiegeld voor de raads leden uit te trekken, welk denkbeeld door den heer Pilaar wordt ondersteund. De voorzitter, de heeren de Knokke van der Meulen, van de Putte en van Voorst Vader verklaren zich daar tegen en het voorstel van den heer Verhagen wordt met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Vdor stemden de heeren Verhagen en Pilaar. Bij hoofdst. I afd. 2, art. 2, is de jaarwedde van den apotheker met /100 verhoogd. Bij de behandeling van art. 6, jaarwedde van de klok luiders, herhaalt de heer Verhagen de redenen door hem ten vorigeu jare aangevoerd en persisteert bij zijne meening, dat eeu deel daarvan door het kerkbestuur behoort betaald 'te worden. De voorzitter bestrijdt dit en acht een post van 100 op een bedrag van f 80,000 te gering om er veel over te spreken. Bij stemming wordt het artikel behouden. Tegen stemden de heeren Verhagen en van de Putte. Dejaarwedde van leeraars wordt met/25 verhoogd voor de hulp-onderwijzeres op de bewaarschool en de defini tieve vaststelling van dezen post aangehouden tot de finale vaststelling der begrooting. De jaarwedde van den gemeente-drukker wordt uit hoofde van toegenomen werkzaamheden met /150 ver hoogd. Uithoofde van het vergevorderd uur wordt de verga dering gesloten.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2