MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 180. Dinsdag 1866. 13 November. Editie van Maandag avond 8 uren. AANBESTEDING. OpVrijdag,den 23 November 1866, des voormiddags teil 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring:, door den commis- •avis des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde •laten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het onderhouden van de havenwerken te Breskens, gedurende het jaar 1867. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving ®n opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis erie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts °p franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko men bij den boekhandelaar M. Nijhotf, Raamstraat no. 49 1® 's Gravenhage en door zijne tnsschenkomst in de Voornaamste gemeenten des rijks. Den 7en en 4en dag vóór de besteding wordt de poodige aanwijzing in loco gedaan; voorts zijn nadere 'nlicbtingen te bekomen bij den hoofdingenieur te Mid delburg, en den dienstdoenden ingenieur te Breskens. 'a Gravenhage, 22 October 1866. Van wege den minister, De secretaris generaal, J. SCHRÖDER. AANRE8TEDUVU. Op Vrijdag, den 23 November 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedepu teerde staten, en in bijziin van den hoofdingenieur van den waterstaat, in bet 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het onderhouden van den rijk3 grindweg tusschen de stad Axel en de losplaats aan de Axelsche sassing, gedurende het jaar 1867. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is Voorts op franco aanvrago, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijboff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tnsschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 7en en 4en dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing in loco gedaan; voorts zijn nadero inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur te Mid delburg en den ingenieur te Neuzen. 's Gravenhage, 22 October 1866. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. Middelburg 13 November. De tentoonstelling van schilderijen, teekeningen, pho- "tographiën enz.( welke door het bestuur der Vereeniging tot bet regelen en bevorderen van volksvermaken alhier is ontworpen en tot stand gebracht, is, na gedurende drie weken op de bovenzaal van ons raadhuis, gedeeltelijk voor de leden en de door dezen met kaarten begunstigden, gedeeltelijk voor het publiek, tegen betaling van 10 cent per persoon, toegankelijk te zijn geweest, gisteren gesloten. Door de welwillendheid van velen van Middel- biug's ingezetenen, die daartoe kunstproducten hebben afgestaan, en de zorg van genoemde Vereeniging is de tentoonstelling van dien aard geweest, dat men deze eerste proeve als volkomen gelukt kan beschouwen. Het vele scboone dat men er heeft kunnen bezichtigen zal Zeker bij vele bezoekers een weldadigen indruk hebben achtergelaten. De tentoonstelling is bezocht door 1276 Personen die gratis-toegangkaarten hadden bekomen, door 524 leden en door 769 die entrée betaald hebben. Wij vernemen dat een aantal gasverbrnikers te Vlissingcn een adres aan den gemeenteraad aldaar heb ben ingezonden, inhoudende liet verzoek dat het door den heer J. Verkuyl Quakkelaar in den raad gedaan voorstel, om den prijs der gas te verminderen, alsnog moge worden aangenomen. 4 T" De verwachting van onzen Zutfenschen correspondent, in ons nommer van 6 dezer uitgesproken, dat de heer Dam de kiezers zou aansporen om hunne stemmen bij de aanstaande herslemming voor de tweede kamer op den heer Dullert uit te brengen, heeft zich bevestigd. De heer Jb. Dam heeft namelijk den volgenden brief aan de kiezers in het district Zutfen gezonden „Gij zijt opgeroepen om op Dinsdag 13 dezer uwe stem uit te brengen voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal. Gij hebt daarbij te kiezen tusschen den heer Dullert en mij. Die keuze kan mijns inziens niet twijfelachtig zijn. De heer Dullert toch is een man, die gedurende de ruim 16 jaren die hij dit district in de kamer vertegenwoordigde, voortdurend vele bewijzen gaf van diepe kennis, staatsmanswijsheid en doorzicht; geacht en geëerd bij al zijne medeleden, tot welke partij ook behoorende, mocht hij daarvan de blijken ontvangen, toen hij meermalen tot vice-president, eens zelfs tot president der kamer aan den koning werd yoorgedragen en door Z. M. daartoe benoemdhouw en trouw aan vaderland en koning, maar het waarachtig belang vau beiden zoekende in de ontwikkeling der natie op stoffe lijk en onstoffelijk gebied, en in de ruime toepassing van waarlijk liberale beginselen, is hij een sieraad der ver tegenwoordiging, een man, wien ons district het eene eere moet rekenen af te vaardigen. Wat mij aangaat, mijn wil is goed, mijne bedoelingen zijn dezelfde, maar niet mijne krachten. „Het is om deze redenen, geachte kiezers, dat ik, hoe vereerend en aangenaam het mij anders zijn zou, weder door u tot uwen vertegenwoordiger benoemd te worden, thans, nu gij kiezen moet tusschen den heer Dullert en nrij, tot u kom met de dringende bede, om in het belang van vaderland en koning allen op aanstaanden Dirisdag uwe stem uit te brengen op den heer mr. W. H. Dullert te Arnhem." De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Neder- landsch Oost Indië, mr. P. Mijer, is den 9 dezer te Utrecht uit Elbtirg aangekomen. Hij is met den trein van 10 uren 40 min. naar Parijs vertrokken, om over Marseille de reis per overlandmail naar Oost-Indië voort te zetten. Utr. dagbl.) De commissaris des konings in de provincie Zuid- Holland heeft bij circulaire van den 6 November aan heeren burgemeesters der gemeenten in die provincie te kennen gegeven, dat bijna in alle gemeenten dier provincie, waar de cholera heeft geheerscht, die ziekte gelukkig is geweken. Daarom kan hij, voor zooveel betreft die gemeenten, welke in dat voorrechtdeelen,het verzoek intrekken tot wekelijksche toezending van op gaven betreffende de ziekte. Alzoogeerie verdere opgaven ontvangende, wordt het door hem er voor gehouden, dat zich geene gevallen meer hebben voorgedaan; mochten deze zich echter onverhoopt andermaal voordoen, dan ziet hij het bericht daarvan op de in genoemde circulaire aangegeven wijze weder te gemoet. Benoemingen en besluiten. adel. Ingelijfd in den Nederlandschcn adel met het praedicaat van jonkheer, de heer P. M. G. von Fisenne, te Rotterdam. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer C. van Boekeren, uit zijne betrekking van ontvanger der in-en uitgaande rechten te Venehrugge, en aan den heer W. M. Ariëns, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten eu accijnsen te Roermond, beiden behoudens aanspraak op pensioen. Kerknieuws. De heer G. C. Boomer, predikant te Ritthem, heeft voor het beroep naar Oosterlaud bedankt. Onderwijs. In de Staatscourant van Zondag en Maandag is opge nomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag der commissie, belast met het afne men van het examen A, volgens art. 59 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). „Met leedwezen moet de commissie over het afgeloopen examen een zeer ongunstig oordeel vellen. De verklaring van de over het geheel zoo slechten uitslag meent zij te moeten zoeken in de omstandigheid, dat de meeste can- didaten leerlingen waren van den voorbereidenden cursus aan de polytechnische school en aldaar slechts in een deel der vakken, tot het examen behoorende, onderwijs hadden genoten. Bovendien schijnt haar de uitslag van het exatjien te bewijzen, dat de leeftijd en ontwikkeling der meeste candidaten meer leiding in hunne studie eischt dan hun uit den aard der zaak aan de polytech nische school kon te beurt vallen. Het scheen d: n ook, dat van velen de studie in vele vakkeu zich bepaald had tot het meer of minder trouw volgen der lessen of het inzien van een of ander leerboek, zonder dat er van eigen studie of zelfstandige verwerking sprake was. De commissie juicht het dan ook toe, dat reeds nu, door het opheffen van bet voorbereidende onderwijs aan de poly technische school, gevolgis gegeven aan de laatste alinea van art. 94 der wet op het middelbaar onderwijs en de opleiding tot examen A in het vervolg wordt over gelaten aan de hoogere burgerscholen, waar zij ineer eigenaardig te huis behoort." Marine en leger. Men verneemt dat bij de regeering het plan bestaat, om de rijschool der cavalerie van Venlo naar Haarlem te verplaatsen, uithoofde deze gemeente slechts op j uur van de grenzen ligt; een der twee laatst gebouwde groote manéges voor die rijschool, die zoo gebouwd is dat zij geheel uit elkander kan genomen worden, zon tevens derwaarts overgebracht worden. Verder zon nog een gedeelte van het overtollige garnizoen van Venlo vertrekken. (Nieuwe Rolt. cour.) Veeriekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 28 October cn eindigende den 3 November. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuid Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 494 runderen; 99 zijn gestorven, 327 afgemaakt en 12 hersteld, terwijl er 56 in behande ling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 61,623 runderen aangetast, waarvan er 26,321 stierven, 12,201 werden afgemaakt, 22,896 herstelden en 205 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 51 runderen, gestorven 10; 55 werden afge maakt; hersteld 0 en geen meer ziek. Sedert bet uitbre ken der ziekte werden 2522 rtjnderen aangetast, waar van er 621 stierven, 1141 werden afgemaakt en 760 herstelden, terwijl treene zieken aanwezig zijn. In de provincfe Utrecht werden in die week aangetast 898 runderen572 stierven, 199 werden afgemaakt en 223 herstelden. Sedert bet uitbreken der ziekte werden 19,991 runderen aangetast, waarvan er 10,677 stierven, 1211 werden afgemaakt eu 7630 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 473 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 14 tot 20 October: in Zuid-Holland 532, in Noord Holland 43, in Utrecht 1063, totaal 1638. Van 21 tot 27 Octoberin Zuid Holland 499, in Noord Holland 70, in Utrecht 917, totaal 1486. Van 28 October tot 3 No vember: in Zuid-Holland 494, in Noord-Holland 51, in Utrecht 898, totaal 1443 runderen. Geuiengife liericliten. In 1848 toen Lamartine in Frankrijk aan het bestuur kwam en de anagrammen in de mode waren, vroeg men wat Lamartine zelf wel daarvan dacht. Men liet bem toen tot zich zeiven dit anagram zeggen Lamartine, mal t'en ira. Na 30 October, zou ons tniuisterie Heemskerk-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1