'V m. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaterdag 10 November. 1866. Editie van Vrijdag avond 8 uren. AANBESTEDING. fiUnncnlcmlX Burgemeester en Wethouders van Neuzen zullen, op Donderdag den 22 November a. s., des morgens te half twaalf uren, op het gemeenteraadhuis aldaar, in het °penbaar aanbesteden Het bouwen van een lokaal, voor de open bare lagere schoolbuitenwerks lang ongeveer 39, breed 11, en hoog 8 Ned. el; benevens de levering der voor het lokaal benoodigde meubelen. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving, bij Bezegelde biljetten. Ongezegelde inschrijvings-biljetten worden niet aan- Benomen. Bestek en teekening liggen ter inzage op de gemeente secretarie en zijn overigens aldaar verkrijgbaar, te zamen tegen betaling van 2.50. Voorts zijn inlichtingen te bekomen bij den heer F. H. Middelkoop, te Neuzen. Neuzen, den 6 November 1866. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Middelburg November. Van het verhandelde in de gisteren door de provinciale staten van Zeeland gehouden zitting is een overzicht in dit nommer opgenomen, zoodat wij belangstellenden daarheen verwijzen. Heden werd weder eene zitting gehouden, waarin de behandeling der voorstellen van gedeputeerde staten Werd .voortgezet. Die voorstellen hadden betrekking op de verzekering tegen zeeschade van de stoombooten op de Wester-Schelde; de herziening van de plans der Provinciale geldleeningen van ƒ325,000 en ƒ75,000; het beleenen van de aandeelen in de provinciale geldleenin- Ben; de wijziging van de begrootingen der enkel provin cie en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1866 en '67, en de wijziging van het besluit der staten van den 6 Juli 186(j, betreffende de heffing v&n opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve der provincie. Al de bedoelde voorstellen zijn tangenomen, waarna de voorzitter deze najaarsverga dering in naam des konings heeft gesloten. Een ver-slag van het heden verhandelde deelen wij tDorgen mede. De provinciale staten van Noord-Holland hebben tot lid van de eerste kamer der staten-generaal benoemd jhr. D. C. de Dien Fontein Versehuer van Heilo, lid der staten, in plaats van jhr. mr. W. Boreel van Hogelanden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het hou den van markten en van openbare verkoopingen van rundvee in allo gemeenten van het eiland Zuid-Beveland na den lOden e. k. verboden; en gedeputeerde staten der provincie Zeeland gemachtigd, vergunning te verleenen tot het houden van openbare verkoopingen van rundvee in eene dier gemeenten, wanneer het vee aan éenen eige naar toebehoort, of wanneer het bij boedelverkoopingen tot den boedel behoort. Volgens de Eotterd. courant is men voornemens de Broote Zeesluis te Hellevoetsluis te verbreeden, om den toegang tot het dok voor de drijvende batterij Jupiter tnogelijk te maken. Daags voor de verkiezing der leden van de kamer werd heer Leopold Haffmans herbenoemd tot kantonrechter 'an Venlo. De heer Haffmans was daartoe benoemd den Januari 1862. De gewone tijd van herbenoeming was Coo 9 Januari 1867. Waarom moest hij nu herbenoemd Worden? ten einde hem niet binnen korten tijd weder de kans van eene verkiezing te doen loopen of bestond er eene andere reden De grondwet zegt dat de leden der kamer, een bezoldigd staatsambt aannemende, zich aan eene herkiezing moeten onderwerpen. Die bepaling is geschreven met het oog op de kiezers, ten einde deze uitspraak te laten doen of de benoemde langer in de gelegenheid is zijn mandaat naar behooren waar te nemen. Nu echter laat men de kiezers onkundig van die benoeming, want wat den 29sten in den Haag besloten wordt, kan den 30sten niet te Venlo bekend zijn. De letter der grondwet is dus gevolgd, maar de geest? De heer Heemskerk Az. schijnt zich te oefenen in eene moderne grond wetstoepassing. Zij getuigt voor zijne slimheid maar slimheid is eene eigenschap, die in Nederland niet hooggewaardeerd wordt. Arnh.cour Benoemingen en besluiten. L.EGKK. Den rang verleend van majoor aan den gepen sioneerden ritmeester H. H. C. Castendijk, bij gunstige uitzondering op het bepaalde bij het koninklijk besluit van den 1 Januari 1841, no. 5, en zonder eenige gevolg trekking voor anderen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der in-en uit gaande rechten en accijnsen te Zwolle, de heer F.C.Dufour, thans controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Arnhem; tot ontvangerderdirecte belastingen en accijnsen op het eiland Wieringen de heer D. Folkersma, thans ontvanger der in- en uitgaande rechten aan den Braamlot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Wotibrugge c. a. de heer Z. T. de Jong van Arkel, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oude Tonge. Marine cn leger. De luitenant ter zee le klasse H. W. Waltber, laatst gediend hebbende bij het escader in Oost-lndië, en dezer dagen van daar in Nederland teruggekeerd, is, te rekenen met den Aden dezer, op non-activiteit gebracht. Kechtsialien. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van gisteren is o. a. verworpen het beroep in cassatie, iugesteld door mr. J. Meinesz Azn., tegen een arrest van het hof in Friesland, waarbij#hij tot eene maand eenzame opsluiting is veroordeeld ter zake van belccdiging der rechtbank te Heerenveen, door het in een pleidooi toe voegen der woorden: „Wanneer eene zaak zoo partijdig wordt behandeld als thans, dan zeg ik: ongelukkig Nederland!" Gemengde berichten. In de Nieuwe Goesche courant een blaadje dat beter dan menig ander, door de buitensporigheid zijner theoriën, geschikt is om de natie wat verstandiger te maken komt een gedicht voor, waarin de door de redactie steeds verkondigde stellingen vrij juist worden samengevat. Zij eischt niets minder dan afschaffing van de grondwet, staten-generaal en ministerieele verant woordelijkheid, op straffe dat de God van Nederland, die reeds door het zenden der cholera cn veepest ge toond heeft dat hij afschaffing van dit alles verlangt, ons anders zal verlaten. De dichter zingt: Neerland, ontwaakt! dat de Koning regeere! 't Kichtsnoer Zijns doens zij het woord van den Heeke, 't Levende Woord, en geen wet van papier Veepest en cholera, 'tzij u een leere, Bat God niet wil dat het volk controlere Van Zijn Gezalfde 'tvrijmagtig bestier! Weg met de Grondwet! de Koning regeere, 'sIIeiren Gezalfde! Het Woord van den Heere, Bat zij de Grondwet van N eêrland voortaan Weg met de Kamers! de Koning regeere, 's Hekken Gezalfde! zijn daên controlere IN iemand dan God, die Hem zalfde, voortaan. Neerland, ontwaakt! Bid dat God u bekeere! 's Heeren gebod "dat de Koning regeere!" - Ziet hoe 'talom wordt veracht en versmaad! Neerland, ontwaakt! houdt het Woord van den IIeere Weêr als voor driehonderd jaren in eere! Neerland, ontwaak, eer uw God u verlaat! Zal nu dit versje voortaan ons „Wilhelmus" en „Wien Neêrlands bloed" moeten vervangen? Uit Krabbendijke wordt gemeld, dat den 1 dezer de oesterbank op de Ooster-Schelde geopend is. Ruim 150 vaartuigen en een groot aantal rapers namen aan de vangst deel. Despoorweglijn Venlo—Kalderkirche,diede verbin ding vormt van de groote lijn der staatsspoorwegen met de Berg-marksche lijn, werd Dinsdag, in tegenwoordig heid van de ministers van binnenlandsche zaken en financiën, plechtig geopend. De feestelijkheden welke bij die gelegenheid hebben plaats gehad, zijn voor het Dag blad van Zuid Holland en 's Gravenbage een bewijs „hoezeer Limburg zich verheugt over het regeerings- beleid van het tegenwoordig kabinet, waarvan het met blijdschap twee verdienstelijke leden in zijn midden begroette." Men ziet hieruit weder dat het zaak is, ter voorkóming van verkeerde gevolgtrekkingen, in den tegenwoordigen tijd met demonstratiëu wat omzichtig te zijn, Nadat gedurende vele jaren in den Haag over het ge brek aan goed drinkwater vruchteloos geklaagd is, komen thans de plannen om de residentiebewoners drinkbaar water te leveren als uit den grond verrijzen. Niet minder dan zes aanvragen om concessie zijn bij het gemeentebe stuur der hofstad aanhangig, waaronder twee van Engel- schen. De eerste aanvrage, die men de aristocratische kan noemen, is die van den beer C. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht en nog eenige andere adellijke heeren, die eene waterleiding willen maken en exploiteeren voor 20,000'sjaars, gedurende een tijdvak van 20 jaren, waarvoor de uitsluitende con cessie wordt gewaarborgd. De tweede aanbieding is van een industrieel te 's Gravenhage, den heer M. Vierlingjr. die voor 32,250 'sjaars uit de gemeentekas, zijne stad- genooten zuiver water wil leveren. De heeren de Veerc.s. te Delft verlangen daarvoor slechts gedurende 20 jaren eene jaarlijksche bijdrage van de gemeente van ƒ12000, of eene rentegarantie van 5 pet. over een kapitaal van ƒ1,500,000, gedurende 10 jaren. Met ƒ800 minder, en dus voor 11,200, willen de heeren J. C. de Roode en J. R. F. Nievergeld zich tevreden stellen. Verleent de gemeente de concessie aan een der Engelscbe aanvragers, den heer W. J. Miller te Londen, dan zal zij slechts ƒ10,000 'sjaars behoeven bij te passen. Maar last not least, ten minste wanneer het geld hier hoofdzaak moet wezen ook voor de zeer geringe som van ƒ2400 'sjaars kan de gemeente zich eene waterleiding verschaffen, wanneer zij aan eene andere Engelscbe combinatie (de heeren Kinard, Roberts en Barnett te Londen) de voorkeur wil geven, en wanneer de berekeningen dier heeren opgaan, dat er 6 pet. winst te behalen is. Levert het water zooveel goud niet op, dan moeten de zilverlingen der gemeente het ontbrekende goed maken en dan moet zij betalen ƒ18,000, wanneer de winst slechts 3 pet.; ƒ12,000 als zij 4 pet. en 6000 als zij 5 pet. bedraagt. Is er in het geheel geen winst, dan moet de gemeente 6 pet. over een kapitaal van zes ton guarandeeren. De Amsterdamsche correspondent van 1'Indépen- dance Beige meldt, dat men in de hoofdstad druk in de weer is geweest om door de klasse van werklieden een tot den koning gericht adres te doen onderteekenen. In dit adres wordt aan den koning de raad gegeven om zoo noodig de tweede kamer andermaal te ontbinden, en eenvoudig zonder kamer te blijven regeeren. 4,700 „vrije werklieden" beweert men, dat (fit adres, hetwelk 11.Dinsdag op het Loo aan den koning is aangeboden, geteekend hebben. De correspondent weet niet of de rijk met oranje linten getooide leden der deputatie, welke met die taak belast was, bij den koning is toegelaten, doch in dat geval zal Z. M. zich hebben kunnen overtuigen van de hooge politieke bekwaamheid der afgezanten en den aard der middelen, waarvan zich de al te ijverige voor standers van het tegenwoordig ministerie bedienen, om de kroon omtrent de gezindheid der natie te misleiden. De Belgische minister van justitie heeft de gijze ling of gevangenis voor schuldenaars bezocht, en zich in persoon willen overtuigen hoe de daar gekerkerden veeleer ongelukkig dan schuldig, behandeld worden. Hij ondervroeg allen, en toen hij heen ging, zeide bij tot

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1