Sfletijtringm. Öctaüttij uau foupons. ijanMebericIjtm. BRIEVEN UIT BELGIË. VEREEÏilGSNG TOT WERKVERSCHAFFING ZEEDWSC1IE BL1M, TE MiDDELBIRG. led. Zend. Yereen. Afd. Middelburg. VEREEMG TOT BEVORDERING DER TOOMT, VOORLOOPIGE AANKONDIGING. •en van Pruisisch garnizoen te voorzien; de overige •teden zullen een Saksische bezetting bekomen. Woensdag den 7 November zal koning Victor Emma- Ouel zijn intocht doen te Venetië, nadat eenige dagen vroeger te Turijn de receptie zal hebben plaats gehad Van de Venetiaansche deputatie, die in last heeft aan den koning den uitslag der volksstemming mede te deelen. Met belangstelling zien wij uit naar meer bijzonder heden omtrent het rapport van den veldmaarschalk ■bandon, hetwelk, volgens een telegram, gisteren in den I+anschen Moniteur is opgenomen. Tot heden weten wij •"een dat het vergezeld gaat van de benoeming eener commissie, waarvan de keizer zich het voorzitterschap heeft voorbehouden, en wier taak het zal zijn naar de ®iddelen te zoeken om de nationale krachten zoodanig aan te wenden dat de verdediging van het grondgebied verzekerd zij, en de staatkundige invloed van Frankrijk worde bevestigd. De commissie bestaat uit zes ministers, de veldmaarschalken en onderscheidene generaals. Be- 'chouwt men dit streven van Frankrijk in verband met andere verschijnselen in Europa, met name met het °P nieuw op den voorgrond tredende vraagstuk der verdediging van België, dan zal men er voorteekenen in Men waaraan ook Nederland wel zijn oplettendheid mag •ehenken. Terwijl Engeland een ijskoude onverschilligheid blijft aan den dag leggen ten aanzien van hetgeen op het Vaste land van Europa voorvalt, schijnt het zich, volgens ''Indépendance beige, te hebben laten verlokken om tich gezamenlijk met Frankrijk te mengen in den strijd die voortdurend aan de boorden der la Platarivier met too veel verwoedheid gevoerd wordt. Genoemd blad Verzekert dat de onderhandelingen tusschen beide Enro- Peesche rijken reeds ver gevorderd zijn en eerstdaags dringende vertoogen tot de regeering van Brazilië zullen Sericht worden. Uit New-York wordt gemeld, dat de secretaris voor oorlog Stanton zijn ontslag heeft ingediend en door den generaal Sherman zal vervangen worden. Brussel28 October. De Moniteur heeft gisteren bekend gemaakt, dat de brochure van den heer Brialmont, waarvan ik u reeds gesproken heb, geen officieel karakter draagt, en dit werk dus geheel voor rekening blijft van den officier, die er de schrij ver van is. Dit ontneemt echter niets aan het belang van dit ge schrift, hetwelk een bewijs temeer levert, hoe hij, die ons komt vertellen alles moet bijna overgedaan of voltooid worden ter verdediging van het land" een man is, wiens bevoegdheid door den heer Chazal, minister van oorlog, ®eermalen erkend is. Deze brochure zal in de volgende zitting der kamers e®n groote rol speleji. Het ontslag van den heer Chazal is nog niet aange komen,en of het zal worden aangenomen thatisthe question. Ik weet alleen dat de koning een zijner adjudanten naar gezonden heeft en dat deze officier is teruggekeerd. He onderhandelingen duren dus nog voort. Den 30 October, een dag van zeer groot belang voor Nederland, is eveneens de dag waarop in België de ver kiezingen voor leden van den gemeenteraad zullen plaats hebben. Slechts te Antwerpen hebben zij eenig politiek belang. De brochure van Brialmont is een noodlottigen s'ag voor de ministerieele partij. De meetingmannen sullen waarschijnlijk de overhand verkrijgen. Te Brussel zal er geen strijd zijn. Men hondt zich slechts bezig met bet proces van d >n Turkschen ex-colonel Risk Allah, beschuldigd van bedriegelijke oplichting en moord op sijn pupil gepleegd. De advocaat Laehand, de beroemde Verdediger van mevrouw Lafarge, treedt ter verdediging van den beschuldigden op met den advocaat Graux van de Brusselsche balie. Men houdt het voor zeker dat de beschuldigde zal vrij komen. Ik zou u wel over Barbe bleue, opera-bouffe van Offen- bach, spreken, maar waarlijk ik zou bang zijn de ooren Uiet allen mijner lezeressen, maar zelfs die van mijn 'ezers to kwetsen. De losbandigheid van taal en zeden z'jn in dit stuk zoover gedreven, dat men waarlijk niet begrijpen kan hoe het publiek znlk eene onbeschaamd heid toelaat. Dan geef ik verre de voorkeur aan den genoegelijken avond dien ik gisteren in het théatre du Hare heb doorgebracht. Ik zag daar melle. Déjazet in het selfde stuk, waarin ik haar 25jaren geleden zag, namelijk des premières armes de Richelieu. Men zon haast niet kunnen gelooven als men haar ^aar zoo elegant, zoo vlug, zoo vroolijk en zoo vaardig in baar voordracht ziet, dat zij reeds zeventig jaren telt. Zoo niet hare stem een weinig beefde vau ouderdom, zou niets, zelfs niets in hare houding, haar ouderdom ver raden. Welk een meesterlijk talent, maar ook welkeeno bewonderingswaardige inspanning van wilskracht. Het publiek heeft haar buitengewoon toegejuicht. Zij was even bewogen als eene débutante. Men begon haar toe te juichen ais eene herinnering aan het verleden, maar nauwelijks had zij de eerste acte geëindigd of men applaudisseerde en riep haar van ganscher harte terug, geheel betooverd door dit duurzaam talent, dat niet ver oudert en tegen den ouderdom en zijne gebreken met glans worstelt. Men werd door haar betooverd, maar, indien ik do waarheid huldigen moet, wat mij betreft ik kon mijne tranen niet weerhouden. Om op zeventigjarigen leeftijd /nog op znlk eene wijze zijn brood te moeten verdienen. Na den afloop heb ik haar nog in hare loge bezocht. Zij was waarlijk opgetogen. „Dat goede publiek, ik heb het zoo lief!" sprak zij. Wat doen die toejuichingen toch goed. „Maar mlle. Déjazet, gij moet daaraan ge woon zijn," zeide ik. „De toejuichingen," antwoordde zij mij al lachende, „zijn gelijk de liefde; hoe meer men haar ondervindt hoo meer men aan haar behoefte heeft." Eigenliefde en liefde zijn toch tweelingzusters. De coupons der 6 pet. Russische certificaten, admi nistratie Hope co., Ketwich Voombergh en weduwe W. Borski, verschenen 1/13 Juli 18G6, worden betaald: de coupons groot roebels 30 in Bankassignatiën met f 11.80; dito groot roebels 15 in zilver met 20.65. De gestempelde coupons der 5 pet. Russische leening van 1862 worden te Amsterdam betaald: de coupons van 2.10 met f 29.37dito van 1.5 met 14.68+. Het schoonerschip Volharding, gezagv. J. Pander, is heden ter reede van Veere aangekomen met 130,000 Ned. pond palmolie en 7000 Ned. pond ebbenhout, van Old-Calabar. Jl, Maandag zijn te Vlissingen in de haven gekomen de Nederlandsche galjoot Adriana Francisca, gezagv. A. van Eyk, en de Nederlandsche schoener Clemens, gezagv. A. B. de Kloe, beide komende van Engeland met steenkolen voor die stad. Maandag is ter reede van Veere gekomen de hoeker schoener Twee Gebroeders, gezagv. H. Persoon, van St. David met steenkolen bestemd naar Middelburg. l'i'aanmarhicn enz. Amsterdam 31 October. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken ƒ42). Lijnolie op zes weken f 41. Middelburg 31 October. Raapolie ƒ43.25. Patentolie 45.25. Lijnolie ƒ45 op zes weken, contant 1 lager. Harde lijnkoeken 12. Zachte dito 15 per 104 stuks. Prijzen van effecten. Amsterdam 31 October 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2+ pet. 54 j ij- dito dito dito 3 n 651 dito dito dito 4 9 86|| Aand. Handelmaatschappij 4+ 9 België. Certificaten bij Rothsehild 2+ 9 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Ti 95} Certific. Hope co4 n Oblig. dito 1855, 6e serie 5 9 78+ dito dito Leening 1860 4+ 9 83} Certificaten6 9 40+ Aand. spoorweg 9 185 Polen. Schatkistobligatiën4 9 591 Oostenrijk. Obligatiëh metalliek5 9 43A dito 1847/1852 2+ 9 21} dito rente Amsterdam5 9 65} 9 9 Italië. 9 Spanje. Obligatiën3 thans 2+ 9 Amortisable schuld 9 Portugal. 9 dito 1856—1862 3 T» Griekenl. dito (blauwe) 5 9 Turkije. dito (binnen!) 5 n 27+| Vereen.Stat. dito (1882) 6 9 72} Illinois. 9 Mexico. f) 14} Grenada. dito afgestempeld4} 9 Venezuela. 9 12 Heden verloste zeer voorspoedig met Gods hulp van eene Dochter C. M.KNUPPEL, geliefde Echtgenoot van Vlissingen, 30 October. C. J. VAN DALSUM. Op den 28 October 1866 is te 's Guavenhage, in den hoogen ouderdom van bijna zeven en tachtig jaren, over leden Mejonkvronw MARIA LOUISA IIARTINGH. De Kinderen van wijlen Mejufvrouw W. T. TERMON, Wed. J. OOST LIEVENSE, betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen vau deelneming bij het overlijden hunner Moeder ondervonden. Middelburg, Uit aller naam, 31 October 1866. J. J. OOST LIEVENSE. AAN HET BESTUUR maakt bekend: a. dat de Verloting zal plaats hebben op Maandag 12 November, des voormiddags te 9 uren, in !t lokaal der Werkinrichting, Bree, E 137; b. dat de Tentoonstelling zal piaats hebben in het zelfde lokaal, Donderdag 8 November en Vrijdag 9 No vember, van 1 tot 4 urenen Zaterdag 10 November, van 1 tot 4 en van 5 tot 9 uren des avonds; e, dat de Lijsten der Prijsnommers verkrijgbaar zullen zijn bij den Boekhandelaar P. J. Milborn op den dag der verloting, des avonds te 6 uren, tegen betaling van 2 cent; d. dat de afgifte van Prijzen voor Middelburgen omstre ken zal geschieden aan 't lokaal, op Dinsdag 13 en Woensdag' 14November, des voorm. vau 9 tot 12 uren; e. dat de voorwerpen, welke alsdan niet zijn afgehaald, aan de inrichting zullen vervallen; dat de verzending der prijzen naar de overige gemeen ten in Zeeland franco zal geschieden in de laatste helft van November; g. dat voortdurend gelegenheid bestaat tot kosteloos onderwijs aan alle Blinden uit Zeeland.Nadere in lichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden. Middelburg, F. II. MICHELSEN, Voorz. 31 October 1866. J. F. RESTSecretaris. BEDESTOND op Vrijdag den 2 November 1866, in het gewone lokaal. Voorganger de Weleer,v. Zeergel. Heer J. P. N0NI1EBEL. Deze samenkomst is ook toegankelijk voor belangstel lenden. K. VAN DER GIJP, Secretaris. De Neringdoenden der Chr. Afg. G-er. Gemeente maken ter voorkoming van moeielijkiieden hunnen Begunstigers indachtig aan den Bank- en Biddag, op aanstaanden Woensdag 7 November. Middelburg, 1 November 1866. Het Gemeentebestuur van 's draveupolder, ver langt ten spoedigste een MÏULËIINSIË2I WIJZER, ten einde gedurende Zes maanden de openbare School waar te nemen, uit hoofde vaa de ongesteldheid van den Hoofdonderwijzer. De belooning bedraagt 200 voor de Zes maanden. Brieven franco aan den Heer Burgemeester. Het BESTUUR geeft kennis dat het Examen op de Zang» en Muziekschool zal plaats hebben op Zaterdag den 3 November aanstaande, des middags te éen uur in de Concertzaal, tot bijwoning, waarvan de Ouders der Leerlingen, alsmede de overigo Leden der Vereeniging met hunne Dames, worden uitgenoodigd. De Secretaris, J. FAK BROUWER. De Rentmeester van het Kroon-Domein, Rentambt Middelburg, zal onder nadere goedkeuring van den Heer Administrateur van dat Domein, in het openbaar VER PACHTEN, voor den tijd van 14 jaren, op tijd en plaats nadèr te bepalen: DE KAPITALE IS SS li W EI Cl E V genaamd Oranjepolder, gelegen in Walcheren, onder de Gemeente Arpemuiden, bestaande in ISotiw- en Wei- lapden, Slijken en Schorreu, ter grootte van ruim 175 Bunders. De Rentmeester voornoemd, C. D. TIELENIUS.J?TOJÏ7H.OFF.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3