töuitenlantr. go zo.t.z. ;w.nw. ..ea speelbanken te Wiesbaden, Ems, Homburg, Nanheim en Baden Baden, wordt uit Frankfort gemeld, dat er onder handelingen worden gevoerd, om ze allen op hetzelfde tijdstip te sluiten. Het zou mogelijk zijn, dat ten gevolge daarvan de speelbank te Baden Baden niet zoo spoedig werd opgeheven, als aanvankelijk was bepaald, maar de verlenging zal in elk geval niet lang van duur zijn. De heer W. Koster te Rotterdam heeft onlangs verklaard in staat te zijn de werkzaamheden der gebroe ders Davenpoit te kunnen verrichten, dat hij hun geheim doorgrond had en hen uitdaagde er de proef van te nemen. Vrijdag jl. heeft de heer Koster voor een talrijk aantal genoodigderi in het Théatre Tivoli het bewijs geleverd, dat hij waarheid sprak, wat de heeren Daven- port hebben gedaan doet hij. Hij laat zich binden, plaatst zich in de kast, laat zich daar verder vasthechten, en nauwelijks is de kast gesloten, of al de verschijnselen die bij de heeren Davenport zoo groote verbazing ver wekken, hebben plaats. Uit de kast wordt een voorwerp geslingerd, een helsch leven wordt er in aangericht, instrumenten gestemd, enz. Handelsbl Men verzekert, dat de Great Eastern door eene Fransche vereeniging is gehuurd, om in het volgende jaar tusschen New-York en Brest eenige reizen te doen tot het overbrengen van bezoekers der Parijsehe ten toonstelling. Behalve den zwaren brand te Quebec, waardoor 18,000 menschen van have en goed zijn beroofd geworden; heeft gelijktijdig te Ottawa eene dergelijke ramp plaats gehad. Beide worden aan wraakneming der Fenians toegeschreven. Van wege het departement van oorlog in Engeland is een concours uitgeschreven, hetwelk zich ook tot het vasteland en Amerika zal uitstrekken, voor deaanwijzing van het beste vuurwapen voor het leger. Behalve de daartoe bestemde premie, zal de uitvinder die het best gekeurde wapen zal hebben aangewezen, voordeeliger overeenkomsten voor de levering der wapenen kunnen bedingen. Uit Rome wordt aan de Weener Gen. Corresp. gemeld, dat eenige Belgische catholieken den paus 2000 naaldgeweren hebben ten geschenke gegeven, om er hot korps zouaven mede te wapenen. De mijnwerkers van Azin (Frankrijk) hebben het werk gestaakt. Er zijn troepen derwaarts gezonden, omdat men ernstige wanordelijkheden verwachtte. De werklieden eischen, dat hun loon van 2 franken 50, op 4 franken zal worden gebracht. De heer Aubrée, van de Fransche academie, heeft aan dat geleerde genootschap een meteoorsteen getoond, de grootste van de 200 stuks, die op 14 Maart 1864 te Orgneil gevallen zijn. Deze steen is ongeveer een kubiek palm groot en zal in het museum bewaard blijven. Nu men een steen van die grootte bezit, zullen er eenige kleinere worden opgeofferd, tot het doen van chemische onderzoekingen. De thans verkregen lucht.steen levert het zeldzaam verschijnsel op, van organische, dat is bewerktuigde stoffen te bevatten, en is dus voor de wetenschap meer dan gewoon merkwaardig. Tot heden zijn er, zoover men weet, slechts drie meteoorsteenen gevonden, waarin organische bestanddeelen zijn aan te toonen. Voor het hof te Brussel wordt thans gevoerd een proces tegen Risk Allah, beschuldigd zijn pupil Readly te hebben vermoord toen zij in Februari dezes jaarB in het bötel du Rhin te Brussel logeerden. Aanvankelijk geloofde men dat Readly zich zeiven van het leven had beroofd, welk vermoeden bevestigd werd dooreen blaadje papier in zijne kamer gevonden, waarop hij zijn zelfmoord aankondigt; zijn voogd deelde mede, dat Readly eene ongelukkige liefde had gekoesterd. De rechter stelde dan ook, na een vluchtig verhoor, Risk Allah in vrijheid, vooral ook op grond van diens karakter en positie. Hij was algemeen geacht, verkeerde in de aanzienlijkste kringen, waar zijn rang van kolonel in Turksche dienst hem toegang gaf, terwijl het aantal decoratiën geheel paste bij zijn waardig voorkomen. Dit nam evenwel niet weg, dat de maatschappij, waarbij Risk Allah een levensverzekering op Readly genomen had, aarzelde om hem de verzekerde 10,000 p. st. uit te keeren. Zij ging daartoe slechts over, nadat de kolonel alle officieele stukken den dood van zijn neef betreffende had overge legd, wat hem na zijne invrijheidstelling door de recht bank te Brussel niet moeielijk viel. Eenige maanden later ontdekt men dat Risk Allah in betrekking staat tot een persoon, die beschuldigd wordt valsche wissels gemaakt te hebben. Dit verwekt achterdocht. Men ver neemt tevens dat hij door den dood van Readly eene som van 70,000 p. st. geërfd heeft. Andere omstandig heden dragen eveneens bij om bet gebeurde in het bötel du Rhin in een ander licht te stellen. Risk Allah die ntusschen in Londen on Parijs had geleefd, wordt weder i in hechtenis genomen en het thans te Brussel gevoerde rechtsgeding versterkt zeer het vermoeden, dat Risk Allah door een geweerschot zijn neef vermoord heeft, terwijl deze sliep. Het sterkste bewijs is dat de dood, blijkens de wonde plotseling moet zijn geweest, en de doode met beide armen onder de dekens gevonden werd, welke twee omstandigheden volgens vele getuigen de gedachte aan een zelfmoord geheel uitsluiten. Omtrent de veroordeeling met gesloten deuren tot den kogel, van den luitenant Jan Kubbellatscb, van het regiment Reischach en zijne executie te Nenstadt, ter zrke van lafhartig gedrag tegenover den vijand, schrijft men uit Weenen het volgende„Knbbeilatseh, de zoon van een rijken molenaar, was twee en twintig jaar oud. In den slag van Skalitz onderscheidde hij zich als sergeant door buitengemeenen moed en scherpzinnigheid; zijn gedrag was zoo, «lat hem de eer te beurt viel, op het slagveld tot luitenant bevorderd te worden, en de kom- mandant hem aan den minister van oorlog voordroeg als waardig in den ridderstand te worden verbeven. Ten gevolge der onafgebroken marschen was het den nieuwen officier onmogelijk een uniform aan te schaffen, en in den slag van Königgriitz verscheen hij nog als sergeant met geweer en petroontasch voor den vijand. Gelijk vroeger, gedroeg Kubbellatsch zich dapper, maar toen zijn regiment overhoop werd geworpen, wierp hij bij de vlucht zijn geweer weg, en dat was nu het feit, waarom hij werd aangeklaagd van lafhartigheid en geëxecuteerd in tegen woordigheid van een honderdtal getuigen, aaugezien het vonnis in 'tgeheim was uitgesproken. Op den dag der terechtstelling hield de ongelukkige jongeling zich zeer bedaard en zijn biechtvader beloofde bem zijne ouders met de ware omstandigheden bekend te maken, die hun zoon een onteerenden dood in de armen hebben gevoerd. Op de plaats gekomen, waar hij neêrgeschoten zou wor den, smeekte dejeugdige luitenant den luitenant kolonel, die dat treurige tooneel bijwoonde, om genade, maar niets mocht baten. Men ontdeed den jongen man van zijne ketenen, men bond hem een doek voor de oogen, en vijf jagers liepen op hun kameraad toe, die, door vier kogels doorboord, den geest gaf. Zulke wandaden heb ben geen verdere commentariën noodig." Te Northmoor is onlangs de dienst in de kerk ge stoord geworden door eenige personen, die zich verzetten wilden tegen de wijze waarop de geestelijkeHunt genaamd, zijn werk verrichtte. Deze priester schijnt er zeer op gesteld te zijn, de dienst zoo plechtig mogelijk te maken, door rijk geborduurde kleederen voor het altaar to dragen, door de kelk op te heffen en wierook te branden enz. Zijno gemeente schijnt er echter voor te willen zorgen, dat die plechtigheid niet te plechtig worde. Verleden Zondag waren er drie politie agentèn in de kerk geposteerd, omdat men opschudding ver wachtte, en werkelijk kwamen halfweg den dienst, vierin wonderlijken tooi van gekleurd papier gekleede personen de kerk in en gingen rustig zitten. Dit verwekte groot gelach en geritsel; toen de priester de kelk ophief, riepen sommigen hem toe: Ga naar Rome! anderen verlieten de kerk. Plotseling stond een der verkleede personen op en ging naar voren in de kerk op een der vacant geworden plaatsen zittenweldra volgde een tweede enz., alles onder het gelach der gemeente. Toen de wierook ontstoken was, werd het rumoer zoo groot, dat de priester de wierookvaten moest laten wegnemen. Toen hij de gebeden in plaats van ze uit te spreken zong, werd het amen door do gemeente op de wonderlijkste wijze uitgeschreeuwd. Toen de priester eindelijk knielde voor het altaar, kwam een der belhamels naast hom knielen, en verwijderde zich eerst, toen hij daartoe door een der politie agenten vermaand werd. Bij het uitgaan van de kerk werd de dappere geestelijke opgewacht en met allerlei spot begroet. Wij vermelden dit feit als een maatstaf van de hoogte, waarop de oneenigheid over het rituaal in de Engelsche kerk begint te klimmen. Een andere kerkelijke qnaestie, die thans eenigszins aan de orde is, betreft de vraag, of het geoorloofd moet beeten op Zondag cricket te spelen. In den Guardian, een kerkelijk blad, wordt daarvóór nu het vernuftig argument aange voerd, dat John Knox bij Calvijn eens te Genève op Zondag middag een bezoek bracht en hem vond kegelen. Kleiner quaestiën, dan in de staatskerk in het groote Engeland, zijn niet denkbaar. {Roti. cour.) Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 28 dezer: J. A. Poerstaraper, jm. 26 j. met C. W. Volkers, jd. 33j. L. D. Herfbgs,jm. 28j. met J. Huyssoonjd. 31 j. (Van 20 tot 27 Oetober.) Vl.issingen. Bevallen: C. van Haaren, geb. Baas, z. F. C. A. Straatman, geb. Dirven, z. A. L. Lambrecht, geb. j de la Bie, d. E. van Dunre, geb. van den Boveukamp, z. C. Kokelaar, geb. Ewijk, z. M. J. de Boer, geb. Hande ier, d. C. Klaasse, geb. Zachariassen, d. L. J. de Wi'i geb. Meijneke, d. Overleden: F. P. de Barse, man van M. P. Zeij, 71 j- J. Swenne, d.4 j. S. van der Eijk, d. 12 w. M. A. II. NeyS" sel, d. 6 m. J. J. Renard, z. 18 m. A. M. Ardaen, d. 5 A. Fey, vrouw van L. Baljé, 70 j. Goks. Gehuwd: J. de Jonge, jm. 28 j. met T. Meijle'i jd. 26 j. Bevallen: I. C. van Kalmthout, geb. Kievits, d. E. Al' mekinders, geb. Lamsue, z. T. Rijkse, geb. van Loo, <L M. J. Dodmond, geb. van Ranst, z. J. Meijers, geb. dfl Schipper, d. D. J. Meijler, geb. Wessels, z. M. Tierie» geb. Allaert, d. Overleden: B. van Asperen Vervenne, z. 4 j. Ziehikzee. BevallenA. Schouten, geb. Monné, <L C. Speelman, geb. de Waal, z. G. de Jonge, geb. van Oeveren, z. C. J. Ie Clercq, geb. Brandt, z. E. Lindhout, geb. Moelijker, d. J. J. van den Bout, geb. Doeleman, d. P. Aleman, geb. van der Weel, z. E. Janse, geb. Phef' nambucq, z. Overleden: A. J. Borrendamme, jd. 49 j. D. Feijen, weduwn. 74 j. J. Smits, z. 3 m. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur- Oetober 1866. Wind. O) O O <3 93 ■JZ 93 13 a -u ïfi - rt S 03 O Zuid. W.NW. ZOost. NOost. j ZOost. co Aanmerkingen. 765 3 762.3 7674 761.4 754 3 759.5 763.4 16.0 146 13.6 13.6 12.6 13.1 9.8 0.78 0.76 0.75 0.88 0 80 073 0.73 10.60 9.52 8.86 10.36 9 06 7.16 7.02 0.0 0.0 0.1 2.9 1 4 0.0 0.0 lichtbewolkt. bewolkt en regen, liclitbewolkt regen- betrokk. regen, be*- bewolkt. lichtbewolkt heider- heiig helder. Therniontcterstaiul. Oct. 's av. 11 u. 48 gr. 'smorg.7 n. 48gr. 'smidd.1 u. 54 gr. 'sav. 11 n.56gr. 's raorg.7 u. 50 's midd. 1 u. 56 gr. Algemeen overzicht. Toen de keizer van Oostenrijk Zaterdagavond te Praag het the&ter verliet, waar hij een voorstelling in de volks taal gegeven, had bijgewoond, en in zijn rijtuig zou stap pen, werd door een Engelschman, Palmer genaamd, plot seling een knaap bij den arm gegrepen, op hetzelfde oogenblik dat deze, gelijk in een telegram gemeld wordt, een met een kogel geladen pistool op den keizer wilde losbranden. Genoemde knaap, een kleedermakers jongen, is onmiddellijk aan bet gerecht overgeleverd en ligt thans onder zware verdenking van een aanslag op het leven van den keizer te hebben beproefd. De heer de Savigny, geheimraad van den koning van Pruisen op den Frankforter bondsdag, die de onderhan delingen geleid heeft tot den met Saksen gesloten vrede, is ook belast met de onderhandelingen die tusschen de verschillende regeeringen moeten gevoerd worden, met betrekking tot de bondsconstitutie. Bij art. 5 van het bondstractaat van 18 Augustus is bepaald, dat de ver bondene staten gevolmachtigden naar Berlijn zullen zenden, om ingevolge de voorstellen tot hervorming van den bond van 10 Juni II., het ontwerp der bondsconsti tutie vast te stellen, hetwelk vervolgens aan de beraad slaging en stemming van het parlement zal ouderworpen worden. Men verzekert thans dat deze onderhandelingen, waartoe onderscheidene staten reeds gevolmachtigden benoemd hebben, binnen kort zullen geopend worden, daar, naar het schijnt, door den gesloten vrede met Saksen de laatste hinderpaal is uit den weg geruimd. Door de Norddeutsche Zeitung wordt thans het dezer dagen door de Börsen-Zeitung in omloop gebracht bericht tegengesproken, volgens hetwelk tusschen de Pruisische regeering en den hertog van Brnnswijk geheime onder handelingen zouden gevoerd worden om het lot van dit hertogdom door een bijzonder tractaat te regelen. Gelijk men weet beeft de hertog van Brunswijk geen troonop volger, en maken de koning van Pruisen en den gewezen koning van Hannover evenzeer aanspraak op de lcroon- Wie haar ten slotte zich zal toeëigenenen, kan in dit geval niet twijfelachtig wezen. In Saksen zullen de kamers binnen weinige dagen bijeenkomen, om hare goedkeuring te schenken aan het vredesverdrag, waartoe Pruisen den koning gedwongen heeft. Aan den wensch door een groot deel der bevolking uitgedrukt, om vooraf nieuwe verkiezingen uit te schrij ven, zal alzoo geen gevolg worden gegeven. Inmiddels is men bezig de steden Dresden, Leipzig, Chemnitz, Bautzen, Zittau, Grossenbayn, Oschatz, Rieza en Meis-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2