MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1 November. 1866. iV 173. föinnmlantJ. Editie van Woensdag avond 8 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag, den 9 November 1866, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis- "aris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde •taten, en iu bijzijn van den hoofdingenieur van den Waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van eenige voorzieningswerken aan den oever- en dijkval, op den 11 Augus tus 1866 ontstaan aan den Calamiteusen Annapolder, eiland Noord-Beveland. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving 6n opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts °p franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko- tten bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in do Voornaamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de Ooodige aanwijzing in loco worden gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den aspirant- 'ngenieur te Goes. 's Gravenhage, 24 October 1866. Van wege den minister, De secretaris generaal, J. SCHRÖDER. PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend: Dat het kohier voor den Hoofdelijken omslag over het jaar 1866, vastgesteld door den gemeenteraad den 26 September 1866, en door de gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van den 19 October 1866, oo. 59, goekgekeurd, door hen in hunne vergadering van den 27 dezer maand uitvoerbaar is verklaard en aan den ontvanger ter invordering gezonden. Vlissingen, den 29 October 1866. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. ia- Middelburg 3t October. Van de 463 kiezers, in deze gemeente woonachtig, hebben 370 gisteren aan de stemming voor twee leden van de tweede kamer der staten generaal deel genomen. Bij de verkiezing in Juni jl. brachten 259 kiezers hunne stem uit. Te Vlissingen hebben van de 270 kiesgerechtigden Voor leden der tweede kamer 205 kiezers gisteren hunne stem uitgebracht. In Juni 11. stemden er 125. Te Zierikzee hebben van de 247 die de lijsten opge ven, 215 gestemd. Betrekkelijk den afloop der verkiezingen heb ben wij nog slechts de onderstaande berichten ontvangen. Zoodra de uitslag in de overige kies districten bekend is, zullen wij die in een bijvoegsel aan onze lezers mededeelen. Te 's Giavenhage zijn herkozen mr. J. P. P. baron vaD Zuylen van Nyevelt met 1254 en jhr.F. de Casembroot tnet 1246 stemmen. De heer F. A. T. Delprat bekwam 400, de heer mr;G. B. Einants375, de heer mr. G. Groen van Brinsterer 38 en de heer mr. F. W. C. Keuchenius 36 stemmen. Er waren 1745 uitgebracht, waarvan 14 van onwaarde. Voorts zijn herkozen te Groningen mr. J. R. Thorbecke, met 563 van de 894 stemmen, te Winschoten W. J. A. Jonckbloet, met 426 van de 615 stemmen, te Nijmegen mr. G. J. A. Heijdenrijck, met 1388 en jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, met 1286 van de 1646 stemmen, te Tiel mr. W. F. C. van Lidth de Jeude, met 857 van de 1188 stemmen, te Maastricht jhr. mr. P. van der Maeseu de Sombreff, met 921 en C. A. baron de Bie- berstein, met 990 stemmen (op H. Brouwers waren 892 stemmen uitgebracht), te Steeuwijk. jhr. C. M. Storm van 's Gravesande. Te Rotterdam herkozen J. D. Fransen van de Putte met 1426, F. W. C. Blom met 1322, W. A. Viruly Verbrngge met 1370 stemmen. Van de 2941 kiezers stemden 2237. Te Utrecht herkozen mr. E. du Marchie van Voorthuyzen, en herstemmen tusschen mr. N. P. J. Kien en mr. H. Verloren Themaat. Te Delft herstemming tusschen mr. W. Wintgens met 959 en C. Hoekwater met 887, mr. P. P. van Bosse met 668 en mr. J. L. de Bruijn Kops met 680. Uitge brachte stemmeD 2169. T#'s Hertogenbosch h erk oze n mr. A. F. X. Lnyben met 1874 van de 2189 stemmen; gekozen mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann met 1143 stemmen. Te Zutfen gek ozen jhr. mr. H. A. ridder van Rappard met 1193 stemmen; herste m mi ng tusschen mr. Jb.Dam met 1001 en mr. W. H. Dullert met 938 stemmen. Te Zwolle gekozen T. J. Stieltjes; herstem m ing tusschen mr. G. A. van IJssel de Schepper en mr. A. van Naamen van Eemnes. Te Haarlem herstemming tusschen mr. J. H. Geert- sema Cz, mr. S. A. van Nierop, G. L. J. van der Hucht en H. G. Janssen. Te Eindhoven h erk o z e n mr. P. van den Heuvel en mr. J. B. Bots. Te Tilburg herkozen mr. C. C. A.Beems geko ze n jhr. mr. J. Verheijen (in plaats van mr. F. J. Jespers). Te Assen herstemming tusschen mr. J. R. Thor becke, L. graaf van Heiden Reinestein, mr. L. Oldenhuis Gratama en mr. P. p. van Bosse. Te Arnhem herkozen mr. L. W. C. Keuchenius met 1262 en mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg met 1226. Te Appingadam herkozen J. F. Zylker en dr. R. Westerhoff. Te Leiden herkozen 0. baron van Wassenaer Cat- wijck en mr. P. H. baron Taets van Amerongen. De gemeentebegrooting voor 1867 is heden door den gemeenteraad alhier behandeld en, behoudens goedkeu ring van gedeputeerde staten, vastgesteld. De daarin gebrachte wijzigingen deelen wij later in ons verslag mede. Thans vermelden wij alleen, dat het bekende voorstel van den heer Fokker, strekkende om de gemaal belasting geheel af te schaffen, met9tegen 4 stemmen is verworpen. De beer Lantsheer heeft mede een voor stel gedaan, hetwelk in hoofdzaak de strekking had om de belasting op het gemaal met een-vijfde te verminde ren, doch de heer N. J.C. Snonck Hurgronje stelde voor, om de begrooting dit jaar ten aanzien der genoemde belasting onveranderd te laten en het voorstel van den heer Lantsheer in den loop van het volgend jaar tot een pnnt van speciaal onderzoek te maken, hoofdzakelijk op grond dat laatstgenoemd voorstel zoo laat is inge komen en het ongeraden is om in zulk eene hoogst be langrijke zaak overijld te werk te gaan. De zienswijze van den heer Snouck Hurgronje werd door al de leden gedeeld, zoodat dienovereenkomstig het voorstel van den heer Lantsheer later zal worden onderzocht. In deze zitting is onder anderen door den voorzitter medegedeeld dat van den eerstaanwezenden ingenieur der staatsspoorwegen te Bergen op-Zgom, in antwoord op de hem gedane vraag, bericht is ontvangen dat de op vordering van gemeentegronden voor de spoorweg- en kanaalwerken nog niet beschouwd moet worden als officieel te zijn aangevraagd, daar zulks eerst kan plaats hebben na de vaststelling der begrooting voor de staats spoorwegen voor 1867. De afbraak van de voormalige W. I. pakhuizen en de Vlissingsche poort zal in Juni a. tijdig genoeg kunnen plaats hebben. Van dit bericht is door burgemeester en wethouder aan de eigenaars der bij den spoorweg betrokken perceelen kennis gegeven. Maandag avond te 7i uren is te Amsterdam, in het lokaal „de Vereeniging" eene meeting gehouden, ter be spreking der verkiezingen. De oproeping daartoe is na mens eenige belangstellenden geteekend door de beeren prof. Theod. Jorissen, prof. A. E. J. Modderman, mr. J. Domela Nieuwenhuis, N. G. Pierson en A. C. Wertheim. De belangstellenden van iedere richting werden tot bij woning dezer meeling onder onpartijdige leiding uitge- noodigd. De entreegelden (25 cent) waren bestemd voor de algemeene armen. Hoewel het lokaal stampvol was, is de meeting hoogst ordelijk afgeloopen. Prof. Jorissen opende die met eene toepasselijke rede en verzocht den heer Mees, president van de Nederlandsche bank, bet voorzitterschap op zich te nemen, waaraan deze bereid willig voldeed. De beeren Flos von Staedel, prof. Mod derman, mr. de Vries, mr. Nieuwenhuis, mr. Benjamins, prof. Jorissen, mr. van Nierop, Koolbergen en Wertheim betoogden de wenscbelijkheid der herkiezing van die leden der ontbonden kamer, die voor de motie-Keuche- nius gestemd hebben. De heeren notaris Fabius, mr. de Bosch Kemper en dr. Fabius spraken in tegenoverge- stelden geest. Het debat tusschen de heeren de Bosch Kemper en mr. A. S. van Nierop was hoogst belangrijk. Na afloop der discussiën bedankte de beer Joan Muller den heer Mees voor de uitmuntende leiding der verga dering. Er waren 725 personen tegenwoordig. (N. R. Cl.) Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meenten lienesse,Noordwelleen Serooskerke (Schouwen) J. Hoogenboom Bz. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Hoogcruts c. a. jhr. G. B. de Sigers Tber Borch, thans ontvanger te Roosteren; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Prinsenhage de heer A. En gelenburg, thans ontvanger derzelfde middelen te Breu- kelen; tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Workum de heer J. Kleynbens, thans ontvanger te Texel; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Midwoud c. a. de heer J. W. D. van Hemert, thans ontvanger te Woudsend, en tot ontvanger der directe belastingen te Bloemendaal jhr. J. C. F. Stern, thans ontvanger te Anjum. Kerknieuws. De heer J. H. Gravestein, predikant te Serooskerke, is beroepen naar de hervormde gemeente te Lollum in Friesland. Marine en leger. Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. van der Velden Erdbrink, is den 29 dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. Koloniën. Uit de brieven en dagbladen uit Nederlandsch Indië, loopende tot 14 September, heden met de Engelscbe mail, via Marseille en Triest, hier aangekomen, blijkt dat van Palembang eenigszins geruststellende tijdingen zijn ont vangen. Het schijnt dat de opstand zich hoofdzakelijk tot de pas onderworpen Pasumahlanden heeft bepaald en een klein machtvertoon voldoende is geweest, om in de Moesi Oeloe de gestoorde rust te herstellen. In de Pasu- mab is het verzet nog niet bedwongen. Er is echter versterking derwaarts gezonden. Gemengde berichten. Maandag morgen heeft de eerste trein geloopen tusschen Venlo en Vierssen, eene aansluitingslijn van de Hollandsche staatsspoorwegen met de Duitsche banen. Door deze opening zijn de staatsspoorwegen in directe communicatie van Rotterdam met Dusseldorp, Elberfeld, Keulen, Aken, enz. Met betrekking tot de opheffing der openbare

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1