MlDDELRURGSCHE COURANT. Zondag 28 October. 1866. Jj» 171< Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg 27 «Setohcr. De geneeskundige raad in Zeeland hield gisteren avond, onder leiding van den inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht in deze provineie, als voorzitter, e6ne openbare vergadering, welke van zes tot elf uren duurde en daarna met gesloten deuren werd voortgezet, ^e stippen slechts enkele punten van het verhandelde duchtig aan. De voorzitter bracht een uitvoerig verslag uit, betref fende de handelingen van het staatstoezicht in deze Provincie, loopende tot October, en de uitvoering van vroeger genomen besluiten. Daarin werd tevens melding Sumaakt van de op verzoek ingetrokken benoeming van dr. van den Broecke als lid van den raad en de benoeming ®U beëediging als zoodanig van dr. Hazenberg. Enkele in het verslag aangevoerde punten gaven aan leiding tot eenige discussie, onder anderen de taxatie van r®keningen, waaromtrent de vroeger door de provinciale Seneesknndige commissie aangenomen wijze ook thans fievolgd is. Een lid meende echter dat de taxatie niet "Heen moet zijn een onderzoek, of de rekening niet te koog is, maar evenzeer eene heoordeeling, of niet te Geinig in rekening is gebracht; onder taxatie moet toch 2ïins inziens worden verstaan het op de juiste waarde "tellen eenor rekening. Op dit bezwaar zal, volgens toezegging des voorzitters, worden gelet. Ook werd <Jo onbekendheid der geneeskundigen met het tarief, volgens hetwelk de taxatie der geneesmiddelen plaats heeft zijnde het tarief van Utrecht, met 10 pet. ver hooging ter sprake gebracht en het wenschelijke aangenomen, dat de leden bij voorkomende gelegenheden de geneeskundigen daarop opmerkzaam maken. De raad heeft besloten eene commissie te benoemen, Welke den inspecteur zal voorzien van de noodige goede koepokstof, ten einde hij alzoo in de gelegenheid zij aan de tot hem komende aanvragen om die stof te Voldoen. Tot leden dier commissie zijn benoemd dr. Ha zenberg, dr. Darome, dr. Keyzer en dr. van Bcrlekom. •Bij de beraadslaging bleek dat die commissie wellicht °ok een bureau van vaccinatie zou kunnen oprichten en zich om geldelijke ondersteuning tot het provinciaal kestunr wenden. Met 10 stemmen tegen 1 van dr. Verschoor werd besloten aan de regeering naar aanleiding harer uit- Uoodiging als het gevoelen van den geneeskundigen raad in Zeeland te kennen te geven, dat er geen nood zakelijkheid bestaat om het uitreiken van medailles of belooningen in geld van rijkswege aan de geneeskundi gen voor verrichte vaccinatie te doen voortduren en die belooningen kunnen afgeschaft worden. Een voorstel om ter tegemoetkoming in een be zwaar der wet, welke wel voorschrijft dat in de winkels der apothekers enz. eene genoegzame hoeveelheid van de verschillende artikelen moet aanwezig zijn, zonder aan te wijzen wat onder genoegzame hoeveelheid moet Worden verstaan eene minima lijst, naar het voorbeeld van den raad in Friesland, vast te stellen, is wegens het staken der stemmen vervallen. Nog zijn door de daartoe aangewezen commissiën rap porten uitgebracht,betreffende de huizen van verzekering en van bewaring te Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Deze rapporten leidden tot geen voorstel en zullen in bet archief worden bewaardde voorzitter zal er echter afschrift van nemen, tei einde er te gelegener tijd gebruik van te maken. De schildering, welke van het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier gegeven werd, was, vooral in vergelijking met die der overige gevange nissen, verre van guustig. Er werd, even als reeds negen jaren geleden door de heeren Fokker en de Man in eeu door hen uitgegeven geschrift, gewezen op de nood zakelijkheid van het oprichten van een nieuw gebouw en Wel op eene andere plaats dan de tegenwoordige, ten oindeaan de vereisebten der hygiëne te kunnen voldoen. Zal men wachten, vraagt de commissie, tot het oud vaderlandsche spreekwoord wordt bevestigd, dat de put wordt gedempt nadat het kalf verdronken is, of wel tot de aandrang op een beter gebouw door een welsprekend doodencijfer wordt gestaafd Dat hier niet meer nadee- lige resultaten aanwezig zijn laat zich, ha.ars inziens, alleen hieruit verklaren dat de bewoners van het gebouw onder betere gezondheidsfactoren dan anders verkeeren door het gebruik van goed voedsel enz., doch wie weet hoevelen bij het verlaten van het huis de kiemen eener slepende ziekte of den dood met zich nemen. De regeering ziet echter, volgens de commissie, blijkbaar geen periculum in mora en komt haar geneigd voor, de zaak ad calendas graecas te verschuiven. De aftreding der leden van den raad is bij loting vol- genderwijze vastgesteld 31 December 1866, als genees kundigen dr. van Toorenburg en dr. Verschoor, en als apotheker de heer Baert; 31 December 1867, als genees kundigen dr. Vogelvanger en dr. de Man,en als apotheker de heer van der Grijp; en in 1868, als geneeskundigen de heeren dr. Hazenberg, dr. van Dort en de heer Was, en als apotheker de heer Marinissen. Uit 's Graveuhage schrijft men ons van 26 October: „Als eeu loopend vuur gaat het gerucht door de resi dentie, dat de minister van koloniën, de heer Trakranen, aan een ambtenaar van zijn departement, den heer Capadose, lid en secretaris van de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Christen cn burgerplicht," die de heeren Groen en Keuchenius totcandidaat heeft geproclameerd, zijn „hoog ongenoegen" over zijne bemoeiingen als secretaris dier kiesvereeniging heeft te kennen gegeven, met bijvoeging, geene verontschuldiging of antwoord te willen hooren. „Is zulk eene pressie op de „vrije" verkiezingen, die de koning in waarheid vrij wilde hebben, geoorloofd. Waar gaan wij heen „Vele kiezers zenden de in kleurdruk toegezondene proclamatie aan o»zen burgemeester terug. Er ligt een geheel pak op het raadhuis." Tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer zijn nog gekozen Door de kiezersvergadering Vaderland en Oranje te Amsterdam, de heeren Ja. van Eik, mr. G. Groen van Prinsterer, mr. C. F. Gulcher, mr. H. J. Koenen, jhr. mr. J. W. van Loon, en mr. J. J. Teding van Berkhout. Door de kiezersvereeniging de drie Provinciën te Hardinxveld (hoofdkiesdistrict Gorinchem) de heeren mr. P. P. van Bosse en generaal W. J. Knoop. Door de Zaandamsche kiesvereeniging en de kiezers vereeniging te Wormerveer de heeren mr. J. H. Geert- sema Cz. en mr. A. S. van Nierop. Door de centrale kiesvereeniging Zuiderveld in het kiesdistrict Assen de heeren mr. L. van Heiden Reine- stein en T. J. Stieltjes. De vereeniging Vaderland en Oranje in dat district heeft tot candidaten gekozen de heeren mr. L. Oldenhuis Gratama en D. T. Notten. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje, in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, de heeren mr. B. J. L. de Geer, eu U. baron thoe Scliwartzenberg en Hohenlansberg. Door de Utrecbtsche kiesvereeniging de heeren mr. F. J. van Genns en mr. H. Verloren van Themaat. Door de kiezersvereeniging Nederland en Oranje te Gorinchem, de heeren mr. G. Groen van Prinsterer en W. C. M. Begram. Door de kiesvereeniging Recht en billijkheid voor allen, te Nijmegen, de heeren Heydenrijck eu van Nispen van Sevenaer. De heer van Voorthuysen te Utrecht, op nieuw aange zocht om de candidatuur te aanvaarden, heeft verklaard bij zijne weigering te volharden. voor om u nader eenige y^prschriften mede te deelen, ten aanzien van de wijze/van smetting en de maat regelen die genomen zouden k runen worden ter voor koming van overbrenging der smetstof, in gevallen van veetyphus, door kleederen van' 'eskundigen, slachters, werklieden of anderen. i „Volgens opgave van den heer Hengeveld, tijdelijk be last met het toezicht en de regeling van den veeartseng- kundigen dienst tot wering van den veetyphus, bestaat de eenvoudigste wijze om kleederen, werktuigen, schoeisels (houten) en andere voorwerpen, die in aanraking zijn geweest met ziek, dood of geslacht vee, te desinfecteeren, in het gedurende eenigen tijd (een half uur) laten door trekken met kokend heete groene zeepsop; daarua het wasschen daarmede; vervolgens afspoelen in koud water, droogen en eindelijk laten doortrekken met chloordamp in eene besloten kas of vertrek. Dezelfde wijze van ont smetting kan ook toegepast worden op kruiwagens voertuigen, ploegen, kisten en ander gerei, voor zoover die voorwerpen daarvoor vatbaar zijn; zij zullen vervol gens met sterk creosootwater afgespoeld en daarna berookt moeten worden." Het provinciaal blad no. 117 bevat de volgende circu laire van den commissaris des konings in Zeeland aan de burgemeesters der verschillende gemeenten dezer proviucie „Bij mijne circulaire van den lOen dezer, a, no. 9844/1 3e afdeeliug (provinciaal blad no. 115), behield ik mij De gemeentebegrooting van Veere voor 1867, waarvan wij in ons notnmer van 14 dezer een kort overzicht gaven, heeft in de zitting van don gemeenteraad van 11. Woens dag belangrijke wijzigingen ondergaan. De jaarwedde van den burgemeester op ƒ300 voorge dragen is met ƒ200 verhoogd; de jaarwedden der wet houders zijn van 50 voor ieder op 100 gebracht; het tractement van den secretaris en ontvanger (zijnde deze beide betrekkingen thans aan een persoon opgedragen) is vastgesteld op ƒ700, terwijl op do concept begrooting daarvoor ƒ550 was uitgetrokken. Ook de jaarwedde van de genees- en verloskundigen hebben een vermeer dering van 50 ondergaan. Dientengevolge zijn andere op de begrooting voorkomende posten verminderd. Deze verminderingen betreffen o. a. jaarwedden van de amb tenaren voor de belastingen met ƒ100; het gewoon onder houd, van openbare gebouwen, wegen enz. met', ƒ230; het onderhoud van gemeente eigendommen met 45 de kosten der straatverlichting met 50 enz. De jaarwedden van het gemeentebestuur, met inbegrip van 50 presentiegeld voor leden van den raad, zijn dus van ƒ1000, waarop ztj waren voorgedragen, weder ge bracht op 1450. Nadat sedert 6 Augustus de cholera te Sint Annaland geheel geweken was, heeft zij zich wederom plotseling aldaar geopenbaard zonder eenige bekende aanleiding. Den 22 en 24 van deze maand namelijk, werden 3 per sonen er door aangetast; van deze zijn reeds twee over leden, terwijl bij de andere hoop op herstel bestaat. Overigens kan de ziekte geacht worden in ons gewest te hebben opgehouden te bestaan, daar geen andere dan een paar lijders er van in het begin van deze week werden aangegeven,als voorgekomen te Stroodorp, nabij Sluiskil, gemeente Westdorpe. De Staatscourant van jl. Dinsdag bevat opgaven betref fende de cholera over de week van 7 tot 13 October. Noord -Brabant: aangetast 100, overleden 50 (waar van 17 te 's Hertogenboscli). Sedert het begin der ziekte aangetast 1890, overleden 1113. Gelderland: aangetast 65, overleden 43 (waarvan 10 te Arnhem, 16 te Zalt-Bommel).Sedert het begin der ziekte aangetast 2204, overleden 1376. Zuid-Holland: aangetast 56, overleden 45. Se dert het begin der ziekte aangetast 12,746, overleden 7,618. Noord-Holland: aangetast 50,overleden 35 (waar van 17 te Amsterdam. Sedert het begin der ziekte aangetast 3,502, overleden 2,533. Zeeland: aangetast 11, zijnde 1 te IleDgstdijk, 8 te Neuzen, 2 te Sint Philipsland. Overleden 10, t. w.: 8 te Neuzen, 2 te Sint Philipsland. Sedert het begin der ziekte aangetast 334, waarvan 2 te Breskens, 3 te Bruinisse, 2 te Clinge, 1 te Elle- woutsdijk, 11 te Goes, 8 te Hengstdijk, 24 te Hoek, 1 te

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1