Door de kiezersvergadering Hoogeveen, te Hoogeveen, het dubbeltalmr. J. R. Thorbecke, mr. P. P. van Bosse, J. J. W. Cremers en mr. Kappeijne van de Coppello. De heer van Waterschoot van der Gracht, te Haarlem, door de conservativen candidaat gesteld, heeft verzocht niet in aanmerking te komen. Door de kiesvereeniging Zalt-Bommel, te Zalt-Bommel, de heeren: mr. P.P. van Bosse en generaal-majoor Knoop. De tweede vergadering vau kiezers, te Zutphen gehou den onder voorzitterschap van den heer W. J. Swaving, heeft thans na het bedanken van de heeren Lenting en van Nispen, tot candidaten gekozen de heeren jhr. mr. H. A. ridder van Rappard en mr. B. A. Reigers. De ver- eeniging Nederland en Oranje in hetzelfde district heeft aanbevolen genoemden heer van Rappard en mr. B. J. Lintelo de Geer. In eene Zaterdag te Rotterdam gehouden vergadering, welke door 95 kiezers werd bijgewoond, zijn tot candidaten gekozen de heerenT. J. Stieljes met 37, mr. II. Bichon van IJsselmonde met 32, mr. L. W. C. Keucheniusmet32, I. D. Fransen van de Putte met 31, J. Voorhoeve H. Cz. met 26, F. W. C. Blom met 19, W. A. Virnly Verbrugge met 19, G. H. Betz met 14, F. van Vollenhoven met 11, mr. W. baron van Goltstein met 10, Ed. L. Jacobsou met 10,jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot met 8, mr. A. Hoynck van Papendrecht met 7 en mr. G. Groen van Prinsterer met 6 stemmen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage, het overzicht van den handel en scheepvaart van Groot- Brittanië over de maand Augustus en de acht eerste maanden van het loopende jaar. H. M. de Koningin wordt in de residentie terug verwacht. II. M. is voornemens eerst eenige dagen in de residentie te verblijven*, om later met Z. K. H. prins Alexander zich naar het Loo te begeven. De Nieuwe Rotterdamsche courant houdt, niettegen staande de tegenspraak van het Dagblad van 'sGraven- hage en de Amsterdamscbe courant, de waarheid vol van haar bericht, dezer dagen medegedeeld, dat den heer mr. P. P. van Bosse de betrekking van minister van financiën in Oostenrijk is. aangeboden, waarvoor hij echter heeft bedankt, en dat daarop de heer vau Bosse van wege den keizer van Oostenrijk is uitgenoodigd, om eenigen tijd te Weenen te kouien doorbrengen, ten einde Zr. Ms. gouvernement voor raad te dienen. De boogleeraar Fruin verklaart in een door de redactie van het Utrechtsch dagblad opgenomen brief, dat hij op de meest stellige wijze kan verzekeren dat de mede- deeling der Nieuwe Rotterdamsche courant volkomen juist is; dat hij de bewijzen der waarheid in handen heeft en bereid is die aan ieder eerlijk man, die in de zaak belang stelt, te vertoonen. Door den minister van koloniën zijn ter beschikking van den gouverneur-geneiaal van Nederlandse!) Indië gesteld Jan Hendrik Thomas Dijkman, Cornelis Krom hout, Benjamin Visser, Johannes Mulder, George Abra ham Elenbaasen Marten Taekcs Hoeneveld, om te worden benoemd tot opzichters der 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande; als ook de civiel-ingenieurs Jacobus van Velzen, Simon Johannes Numans en Robert Hendrik Jan Spanjaard, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij dien tak van dienst. Jl. Dinsdag werd te Utrecht de jaarlijksehe algemeene vergadering van het provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen gehouden, onder voor zitting van prof. ter Haar. Als gewone leden werden benoemd de heeren: dr. T. H. Mac Gillavry, te Enschedé; dr. J. E. Cornelissen, P. J. Baudet, G. van Dieren, dr. H. C. L. A. Hoek, te Utrecht; dr. M. Salverda, te Delft; mr. J. J. van Geuus, te 's HageF. Muller, J. G. de Hoop Scheffer, boogleeraar te Amsterdam; P. A. Tiele, te Leidenjds. J.J. van Torenenbergen, te Utrecht; mr. J.M.A. van Engelenberg, te Utrecht; jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Douk, te Alkmaar; mr. H. W. Jordens, te Deventer; mr. B. G. Philipaon, te Zwolle; mr. M. S. Pols, te 'a Gravenhage; mr. D. J. Mom Visch, te Haarlem. Voorts werd do gouden medaille voor de beantwoording der juridische prijsvraag toegekend aan mr. W. Modderman, advocaat te Groningen, die tevens tot gewoon lid werd geproclameerd. Benoemingen en besluiten. marine. Gedetacheerd te Amsterdam, met 1 Novem ber a., de officier van administratie 2e klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren, ter waarneming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der marine aldaar. Eervol ontheven met den laatsten dezer maand van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, de kapi tein ter zee W. A. de Gelder, en met 1 November a. in genoemd bevel vervangen door den kapitein-luitenant ter zee J. C. Holtzapffel. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, is in den morgen van den 20 dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken tot het doen van een oefeningstocht in de Middellandsche zee. Na Vrijdag door den schout-bij nacht, directeur en kommandant geïnspecteerd te zijn, stoomde Zr. Ms. fregat Adolf Hertog van Nassau den volgenden dag van het Nieuwediep naar zee, met bestemming naar de Middel landsche zee, alwaar een oefeningstocht moet gedaan worden. De navolgende havens zullen door het fregat bezocht worden: Gibraltar, Mahon, Toulon, Genua, Napels, Malta en Cadix. Te Cadix is de datum van bezoek op 15 Maart bepaald. Ongeveer 15 April mocht het fregat weêr ter beschikking liggen op de reede van Texel. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphus over de week, beginnende den 7en en eindigende den 13 October. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie ZuidHolland betreft, dat in die week zijn aangetast 775 runderen; 221 zijn gestorven, 342 afgemaakt en 46 hersteld, terwijl er 166 in behan deling bleven. Sedert het uitbreken der ziekte zijn in die provincie 60,099 runderen aangetast, waarvan er 25,702 stierven, 11,340 werden afgemaakt, 22,635 herstel den en 422 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 61 runderen; gestorven 4; 55 werden afge maakt; hersteld 2 en waren geen meer ziek. Sedert het uitbreken der ziekte werden 2358 runderen aangetast, waarvan er 594 stierven, 1007 werden afgemaakt en 757 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 1243 runderen; 767 stierven, 128 werden afgemaakt en 363 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 17,122 runderen aangetast, waarvan er 8832 stierven, 662 werden afgemaakt en 6886 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 742 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 23 tot 29 September: in Zuid-Holland 642, in Noord-Holland 40, in Utrecht 1078, totaal 1760. Van 30 September tot 6 October: in Zuid Holland 641, in Noord-Holland 75, in Utrecht 1149, totaal 1865. Van 7 tot 13 October: in Zuid Holland 775, in Noord-Holland 61, in Utrecht 1243, totaal 2079 runderen. (■einengclc berichten. „Aardig zegt de Nederlandsche spectator, in ziju laatste nummer de ontbinding der tweede kamer be sprekende is het waar te nemen hoe het praerogatief- arguinent ook bij velen reeds begint te veiflauwen, om plaats te maken voor algemeenheden, 't Wordt nu een aanval tegen het constitutioneel stelsel in 't algemeen een strijd minstens tegen deze geheele kamer. Wij moeten nieuwe mannen hebben, zeggen sommigen. Welnu, hier is een nieuw man met een piksplinter- nienwc methode, en zoo gij twijfelt of hij wel van 't hout is waarvan men volksvertegenwoordigers maakt, hij heet Du Bois, hij is meester, en gewezen gezant bij de Porte. Dat doet de deur toe. Ten overvloede heeft, hij een gezond hoofd, en eene twintigjarige ondervinding van menschen en zaken. Hij zegt dit zelf, in een brief aan de kiezers waarin hij aan al de kiezers, onverschillig in welk district, vraagt om" hem te kiezen, een brief die op mij een allerzonderlingsten indruk heeft gemaakt, 'tls misschien tengevolge van het ongewone, wantzoover ik mij herinner levert hij het eerste voorbeeld van eene dusdanige aanbeveling. Wat hij is, vertelt de schrijver ons in eenige thesen en antithesen; hij is: voor het doorluchtig stamhuis; maar ook voor de grondwet; voor de controle van de kamersmaar tegen het te ver gaan van die controle; voor verschil van zienswijze; maar ook tegen verschil van zienswijze; voor de eerbiediging van de maar ook voor de ontwikkeling zeden en gewoonten der en beschaving dier zelfde Javanen; personen; voor de verbetering van hun lot; maar ook vooral niet tegen het batig slot; «ofschoon" (dit is een weinig toch zeer tolerant; ondeugend) «ofschoon" van de P. G. Vooral doet hij zich kennen als een nieuw financiër; „Op financieel gebied" is hij „voor orde en regelmaat in ontvangsten en uitgaven." Deze gewaagde stelling daargelaten, kenmerkt de rest den auto candidaat als een man die alle uitersten zal weten te vermijden. Sedert eeDige dagen bevindt zich te 's Gravenhage de heer Pertuiset, de onvermoeide tochtgenoot van den vermaarden Franschen leeuwenjager Gérard. Deleeuwen- jachten door beiden ondernomen, brachten den heer Pertuiset op het denkbeeld een kogel te vervaardigen die, in het lichaam gedrongen, onmiddellijk zou uitbars ten, zoodat de dood zeker moest zijn. De heer Per tuiset schijnt in die poging geslaagd te zijn. Hij heeft te 's Gravenhage verschillende proeven met zijne zoogenaamde balles explosibles genomen, om het bewijs te leveren, dat het zwaarste voorwerp tegen de uitbarsting-kracht dier kogels niet bestand is. Men deelt ons mede, dat de uitvinder zijn geheim voor f 65,000 aan het Nederlandsch gouvernement wil verkoopen, zich echter bet recht voorbehoudende ook aan andere regeeringen den koop van het geheim aan te bieden- De onderhandelingen deswege zijn nog niet geëindigd- In deze week zullen door den uitvinder zijne proeven, in tegenwoordigheid der door den minister van oorlog benoemde commissie van deskundigen, worden voort gezet. Het opmerkelijke der uitvinding is dat het kruit, waarmede de kogel gevuld is, volstrekt onontvlambaar is. De vorige week had aan de fabriek van de firma Enthoven te 's Hage een voorval plaats, dat, hoewel nog al bevredigend afgeloopcn, de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Vier honderd granaten moesten gesmolten worden, zoodat onderscheidene werklieden daarbij noodig waren. Toen echter twee granaten in den smeltoven waren gelegd, spatte een daarvan met vreeselijk gedruisch uiteen, ten gevolge waarvan een der werklieden nog al ernstige wonden bekwam; spoedig werd de eerste geneeskundige hulp verstrekt door den heer dr. Hanlo. Na voorafgaand overleg besloot men met het smelten niet voort te gaan, alvorens de granaten uitgeboord te hebben. Men zal zich herinneren, dat bij de vorming van het Belgische legioen voor Mexico, aan de officieren, die daarbij dienst namen, de belofte werd gedaan, dat zij binnen drie jaren tijds weder met denzelfden graad, als zij toen bezaten, in het Belgische leger konden treden. Die termijn verstrijkt op 15 Novetnbera. Eenigeofficieren hebben verlenging aangevraagd, doch de regeering heeft geweigerd daaraan toe te geven of zelfs eene uitzon dering op die weigering te maken. Dientengevolge hebben zich al de Belgische in Mexicodienendeofficieren naar België ingescheept. Het feit is niet zonder gewicht, omdat het bewijst dat het gouvernement sedert 1863 in belangrijke mate van zienswijze omtrent Mexico is ver anderd, hetzij nu dat Leopold II andere denkbeelden dan zijn voorganger omtrent het keizerrijk voedt, hetzij dat de betrekkingen tusschen Mexico en Brussel, zooals men meermalen beweerde, sedert den dood van Leopold I ver van verbeterd zijn. Overigens blijven de berichten van Miramare zeer ongnnstig. Naar men verneemt hebben er te Velzen een paar treurige ongevallen plaats gehad. Een persoon werd door een der locomotieven over den hals en een ander over het midden zijns lichaams gereden; terwijl een officier op den weg tusscben Velzen en Zandpoort het ongeluk had van het paard te vallen, ten gevolge van het breken van een stijgbeugel. Daar zijn andere voet in den stijg beugel bleef vastgeklemd, werd hij een geruimen tijd door het dravende paard voortgesleept, ten gevolge waarvan hij zware kwetsuren aan het hoofd bekomen en een rib heeft gebroken. Het Nederlandsche gouvernement zal, volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant, eene commissie naar Engeland zenden, ten einde in de voornaamste havens een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop in Engeland de kusten en havens worden verlicht. Uit eene stellige bron vernemen wij, dat de autoriteiten in Engeland het welslagen dezer zending zoo veel mogelijk in de hand zullen werken. Men spreekt van het aanstaande huwelijk der her togin-douairière de Morny met dr. Campbell, den beroemd- sten verloskundige van Parijs. In Nottingbam heeft zich eene commissie gevormd tot het oprichten van een standbeeld ter eere van de nagedachtenis van lord Byron, dat men óf in de West- Minster Abdij óf in de Marketstreet te Nottingham wil plaatsen. Uit eene officieele opgave, te Berlijn verschenen, blijkt dat de koopvaardijvloot van Pruisen 1665 schepen telde,-terwijl die van den Noord-Duitschen bond uit 10,202 schepen bestaat, metende gezamenlijk 1,293,188 tonnen. Sleeswijk heeft 1553 schepen in de vaart, Holstein 1411, Hannover 3618, Oldenburg 650, de beide Mecklenburgen 420, Hamburg 530, Lnbeck 55, Bremen 300. Onder dit aantal zijn ook de visschersschepen begrepen. Men zegt, dat het Pruisische gouvernement al het mogelijke doen zal om het bouwen van koopvaardij schepen aan te moedigen. De bovengenoemde tonnenmaat is grooter dan die van Frankrijk, zoodat de nieuwe bond de belangrijkste handelsmarine heeft in Europa, behalve die van Engeland.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2