töuitmlcmö. België. ïulka naar aanleiding van ontstane kleine moeilijkheden Omtrent het gebruik dier werf of anderen gemeentegrond tot het teren en schoonmaken van sloepen. Het voor- Nel strekt, vooreerst, om art. 20 der verordening van ^8 Jannari'l863 te vervangen door de bepaling, dat voor het teren of schoonmaken van sloepen enz. op gemeente fond de toestemming van burgemeester en wethouders ^'ordt vereiscbt en dat belanghebbenden zich daartoe v°oraf mondeling tot den opzichter der werf zullen moe ien wenden; en ten anderen, om art. 5 van het tarief v°or het gebruik dier werf te wijzigen, zoodanig dat voor het teren of het doen van kleine herstellingen van roei boten of sloepen tien cent per dag moet worden betaald, «onverschillig of daartoe van de werf of van anderen gemeentegrond zal worden gebruik gemaakt." He heer Hector verklaart dit voorstel te ondersteunen, °®dat daardoor vroegere moeilijkheden zullen ophouden bestaan. Met algeineene stemmen wordt het voorstel vervolgens 6° dgekenrd. He voorzitter deelt mede dat het meermalen is gebeurd dat voorwerpen ter verloting worden aangeboden door Personen, wiet) burgemeester en wethouders meenden de v®t'gunning daartoe te moeten weigeren, omdat zoodanige v<forwerpen ook bij de winkeliers verkrijgbaar zijn, doch dat de verloting dan elders, onder anderen te Ritthem, P'aats had, terwijl de loten dan toch te Vlissingen wer den verkocht. Om zulks voor het vervolg te kunnen tegengaan, stellen zij eene wijziging voor in de verorde- n'ng op de onderhandsche loterijen, door namelijk aan art. 1 eene nieuwe zinsnede toe te voegen, waarbij wordt bepaald, dat gelijke vergunning als voor bet honden van '0,erijen wordt vereischt voor bet rondventen van loten v°r>r verlotingen, in andeite gemeenten te houden. Hit voorstel is mede met algemeene stemmen goed gekeurd. He zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening zegt de heer Quakkelaar, dat hij, faar aanleiding van de enorme winsten der gaslabriek, het vorige jaar, en ook in verband met de opheffing der marinewerf, meent eeu voorstel te moeten doen tot Vermindering van den prijs der gas. Dit voorstel, mede door den beer Pot ondersteund, legt hij schriftelijk over en strekt om den prijs der gas van 15 tot 12 cent per eubieke el te verminderen, en dit punt in behandeling te nemen nog vóór de gemeentebegrooting voor 1867. De yoorsteller merkt tevens op dat bij dit voorstel niet doet 'n zijne hoedanigheid van lid der commissie voor de gas fabriek, maar als lid van den gemeenteraad. Nadat is bepaald dat het in eene volgende vergadering zal worden behandeld, wordt de zitting gesloten. Gemeenteraad van ïierikzee. Zitting van 12 Oef ober.Voorschot opbrengst personeel; benoeming directrice brei- en naaischool; besluit overdekking vroonen beschikking adres Hoslooper en van Dijkeopne ming kas gemeente-ontvanger; concept-besluit verkoop gemeente-gebouwen; besluit omtrent beschadigdeducd'alves; aansluiting van Schouwen en Duiveland aan de staatsspoor wegen; verkiezing leden stembureau; af- en overschrijvin gen ingekomen boekwerkenrapport en behandeling gemeentebegrooting en daarbij beboorende stukken. Voorzitter de heer Can. Afwezig de heereu de Crane en van der Vliet. He notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene extract resolutie van den Minister van financiën, waarbij aan de gemeente een "oorschot wordt verstrekt op het haar komende 4/5 in de opbrengst der belasting op bet personeel. De voorzitter geeft daarbij kennis, dat het vootschot bereids is ont vangen. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Wordt medegedeeld eene missive van de directie der opei- en naaischool, houdende voordracht als directrice oier school (in plaats van wijlen mevrouw de Crane, geb. Hrtnerins) mevr. Bonvin, geb. de Borst Verdoom, welke ^ordt benoemd met 9stemmen,zijnde2briefjes inblanco. Komt in behandeling het in vorige vergadering aan gehouden voorstel van burgemeester en wethouders tot eet. nemen van een proef met het overdekken van een gedeelte der vroonen. Na eenige discussie wordt over- eenkomstig gemeld voorstel besloten. Op een adres van P. Boslooper en J. van Dijke, waarop 'n de vorige vergadering de beschikking was aangehou den, wordt, overeenkomstig voorstel van burgemeester en wethouders, gunstig beschikt, behoudens goedkeu ring van gedeputeerde staten. Wordt medegedeeld het proces verbaal van opname her boeken en kas van den gemeente ontvanger, betgeen Voor kennisgeving wordt aangenomen. Wordt voorgelezen een concept-rardsbeslnit tot ver hoop van eenige gebouwen, aan de gemeente toebehoo- tende. De voorzitter stelt namens burgemeester en wet houders voor, om de behandeling hiervan tot eene vol gende vergadering uit te stellen, en deelt tevens mede hst burgemeester en wethouders hebben gemeend niet de poorten in het besluit tot verkoop te moeten opne men, dewijl enkelen nog van bijzonder nut voor deze gemeente zijn. Aldus wordt besloten. Burgemeester en wethouders stellen voor, de twee dtic h'alves, die door de stoomboot, dienstdoende voor de spoorboot, zijn beschadigd, weg te nemen en af te zagen gelijk met de steenglooiing, als zijnde van geen nut, en °en meerpaal achter de seinpaal te plaatsen, waaraan 'heer behoefte bestaat. Na eenige discussie wordt over eenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders besloten. Wordt gelezen eene missive van gedeputeerde staten betrekkelijk de aansluiting van Schouwen en Dniveland aan de staats-spoorwegen. De voorzitter deelt mede dat betrekkelijk deze aangelegenheid eene besogne tusscheu twee leden van gedeputeerde staten, den heer del Campo en hem heeft plaats gehad, en licht de zaak nader toe voorts dat hij met burgemeester en wethouders der res pectieve gemeenten in Schouwen en Duiveland eene samenkomst beeft gehad, waarin is besloten om een ge meenschappelijk raadsbesluit bij de betrokken raden ter tafel te brengen, hetwelk bij alsnu ook aan deze vergade ring aanbiedt en hoofdzakelijk de strekking beeft, om gedurende 20 jaren eene gezamenlijke jaarlijkscbe bij drage van f 600 en daarna van geringer bedrag aan de gemeente St. Philipsland te verstrekken, voor aflossing van renteloos voorschot en de kosten van onderhoud van bet begrinden of bestraten van den weg van Zijpe tot het Slaak over St. Philipsland, welite bijdrage door de ge meenten in Schouwen en Duiveland naar gelang van het zielental zal worden omgeslageu, met dien verstande, dat voor de gemeenten in Schouwen, met uitzondering van Zierikzee eti Brouwershaven, slechts de helft der bevol king als maatstaf zal worden genomen, betgeen naar de tegenwoordige bevolking voor deze gemeente f 255.71.^ zal bedragen. Na eenigo discussie wordt biertoe met algemeene stemmen besloten. Tot leden van bet stembureau voor de verkiezing op 30 October a. van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, worden benoemd de heeren Landsknegt en van der Grijp, en de overige leden als plaatsver vangers. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijving, als tekortkumend voor assurantie-premie van gemeente-gebouwen. Worden overgelegd vier boekwerken betrekkelijk de banken van leening, door den scbrijver, den beer C. j. van Heel Dz., ten geschenke aan de gemeente toegezonden en die onder dankbetuiging aan den inzender in de boekerij zijn geplaatst. De vergadering wordt eenige oogenblikken geschorst. Na heropening brengt de beer van Dongen namens de commissie ad hoe rapport uit op de begroofingen der gemeente, van verschillende armbesturen, der dienst doende schutterij en dei teekenschool, allen over 1867, strekkende de conclusie tot goedkeuring. Tot de artikelsgewijze behandeling overgaande worden eerst de uitgaven vastgesteld, overeenkomstig de voor dracht; nadat bij sommige artikelen eenige inlichting was gevraagd of eenige discussie had plaats gehad. Bij hoofdst. 1 afd. II art. 11 (jaarwedde commissaris van politie) vroeg de beer van der Grijp of die jaarwedde op hetzelfde bedrag moest blijven, waarop de voorzitter antwoordde dat die jaarwedde door den koning wordt vastgesteld, nadat gedeputeerde staten en bet gemeente bestuur zijn gehoord eu dat, aangezien nog geen schrijven dienaangaande is ontvangen, burgemeester en wethouders geene aanleiding hebben om daatiu veran dering te brengen. Bij hoofdst. III afd. I art. la, (onderhond openbare gebouwen), vroeg de heer Moolenbnrgh of daaronder ook begrepen zijn de poorten die behouden blijven, en welke redenen het bestuur hebben geleid om die poorten te behouden, waarop de voorzitter de noodige inlichting geeft. Bij art. li (haven- en kanaalwerken) bracht de heer van der Grijp ter sprake, de demping van een gedeelte der Oude haven en den slechten toestand der kaaimuren, alsmede die van de steenen brug. Do heer de Jonge en de voorzitter antwoordden, dat de toestand der kaai muren ter bedoelde plaatse niet zeer gewenscht is en als er belangrijke herstellingen mochten noodig wezen, zou de demping van dit gedeelte der haven wel in ernstige overweging genomen worden en niet licht tot herstelling vvoiden overgegaan. Bij hoofdst. III afd. II art. 4, voor overdekking van openleggende vroonen, uitgetrokken voor memorie, wordt thans een cijfer van 5000 gebracht, krachtens een straks genomen besluit. Bij hoofdat.VIIart. 1 (toelage schutterij) komt in behan deling de begrooting der schutterij, welke overeenkomstig het advies der commissie wordt goedgekeurd, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten. Bij hoofdst. VII afd. III worden vastgesteld de begroo tingen der respectieve armbesturen overeenkomstig bet advies der commissie, en de concept-besluiten tot het verleenen van subsidie aan die armbesturen goedgekeurd. Hoofdst. VIII afd. IV art. 16 en hoofdst. IX worden aangehouden tot na de behandeling der inkomsten. (De beet- Landsknegt verlaat de vergadering nadat de uitgaven zijn behandeld). Bij hoofdst. V afd. II art. 1. (Verkoop van opgaande boomen) maakt de heer Zuurdeeg bet dagelijksch bestuur opmerkzaam op de rij boomen van het Sa3 naar den zaagmolen, welke achtereenvolgens sterven en thans nog volkomen goed voor werkhont zijnhij stelt voor dien pust te verhoogen tot f250. De heer van der Grijp brengt in het midden, zooals hij reeds ten vorigen jare als zijne raeening te kennen gaf, dat de stad geen boomen moet planten om des voor deels wille, maar tot verfraaiing. De heer de Jonge en de voorzitter maken de opmerking dat deze boomen dienen ter beschutting der nieuwe beplanting en daarom de roeiing vooralsnog niet wen- schelijk wordt geacht zooals reeds meermalen is medege deeld en aangevoerd als grond waarom vooralsnog de roeiing niet wordt voorgesteld. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Zuurdeeg in omvraag gebracht ei) verworpen. De aangehouden uitgaafposten worden alsnu vastge steld en daarna de begrooting in baar geheel met algemeene stemmen aangenomen in ontvangst en uitgaaf op ƒ97,126.78, zullende zij aan gedeputeerde staten ter goedkeuring worden opgezonden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Therniomctcrstand. 15 Oct. 's av. 11 u. 49 gr. 16 'smorg.7u.45gr.'smidd.lu.55gr.'sav.ll u.47gr. 17 'smorg.7 n.45 'smidd. 1 n.56gr. Alscmeen uverziclit. De politieke geschiedenis van verschillende landen levert nu en dan voorbeelden op van de zonderlingste partij-coalitiëo. Heeft Pruisen ons nog niet langgeleden de coalitie doen aanschouwen van de jonker partij met de aanhangers van Lasalle, thans tracht de ministrieele partij bier te lande ons nog zonderlinger en monster achtiger coalitie ter aanschouwing te geven. Haar orgaan toch stelt alle pogingen in bet werk, om eene coalitie met onze catbolieke landgenooten tot stand te brengen. De politieke houding der ministerieele partij herinnert ons onwillekeurig, in geheel anderen zin ecuter, aan de bekende in 1829 te Brussel verschenen plaat: Avant, pendant et apiès. De ministerieele partij zou thans stof willen leveren vooreen prent, voorstelleude do verhouding tussehen haar en de catholieken vóór, tijdens en na de verkiezingen. Vóór de verkiezingen stond de ministe rieele partij lijnrecht en zeer weinig conciliant tegenover de catholieken; tijdens de verkiezingen zou zij gaarne een allerteederste alliantie met hen wtlleu sluiten, om na afloop dier verkiezingen, hunne diensten niet meer behoevende, de oude en, wij erkennen bet, de zeer natuurlijke vijaudelijke houding tegenover de catholieken weder des te krachtiger aan te nemen. Wij betwijfelen intusschen ten zeerste of' onze catbolieke medubuigers van Nederland in de strikken zullen vallen bnn thans gespreid, de dnpe zullen gelieven te worden van derge lijke staatskunsten»!ijen en zich tot slachtoffeis willen maken van zulk eene politiek. Veel natuurlijker is de coalitie, welke zich in Enge land langzamerhand begint te vormen tusscheu de catho- lieke bevolking van Ierland en de reioruusten. Deze alliantie is in beider belang en zal dan ook wel waar schijnlijk tot stand komen. Zij is toch gebaseerd op zeer natuurlijke oorzaken. De Engelsche dagbladen melden dat de heet- Bright- zich naar Ierland zal begeven om deze alliantie nader te bezegelen. Brieven en mededeeliugen van allerlei aard uit Venetië berichten dat de bevolking aldaar, met uitzondering vau eenige onbeteekenends ongeregeldheden, rustig den verderen loop der gebeurtenissen blijft afwachten. De volksstemming zal plaats hebben op 21 dezer, terwijl op den daaropvolgenden Zondag de plechtige intocht vau koning Victor Etumannel zal worden gehouden. Omtrent den toestand op Kandia bei.at de Fransche Moniteur berichten, volgens welke nog volstrekt geene botsing tussehen de opstandelingen en Turksche troepen zou hebben plaats gehad en de laatsten in gunstige positie zich tbans tot den strijd zouden gereed maken, indien de opstandelingen bleven weigeren om zich te onderwerpen. De Fransche regeering schtjut belang te hebben om den opstand op Kandia zoo onbeteekenend mogelijk voor te stellen en dan is het niet vreemd dat bare organen de meest onjuiste tijdingen verspreiden. Dit is ook hier weder bet geval, want men moge omtrent den toestand op Kandia zeer onvolledig zijn ingelicht, bet is onbetwistbaar zeker dat reeds verscbilieude belang rijke ontmoetingen tussehen de beide tegenover elkander staande troepen hebben plaats gehad. Ecu telegram uit Florence van eergisteren meldt dat de Turksche troepen eene allerbelangrijkste nederlaag zouden beoben geleden en hun toestand geheel hopeloos is. Tijdingen uit Chili melden dat de volksmeening aldaar zeer ten gunste der voortzetting van den oorlog met Spanje gestemd is. Ook de regeering schijnt daartoe geneigd te wezen. L'Echo du parlement meldt dat do Nederlandsche schutters bij hnnneaankomst te Brussel zijn verwelkomd door den heer Anspach. Na zijn leedwezen te hebben geuit dat hij bon niet te gelijker tijd met de andere buitenlandsche schutters heeft kunnen ontvangen, zeide de burgemeester dat bij zich gelukkig achtte ook de Nederlandsche schutterij op de door Bclgië's hoofdstad gegeven feesten vertegenwoordigd te zien. „Heelt er aldus eindigde de burgemeester Anspach eertijds eenige vijandschap bestaan tussehen Belgen en Neder landers, thans zijn deze twee natiën vriendschappelijk en broederlijk jegens elkander gezind. Ik wijd dit glas aan de gezondheid des konings van Nederland." De heer Taets van Amerougen, konimandant der Utrechtsche schutterij, beantwoordde deze toespraak met de betuiging dat de Nederlandsche schutterij waarlijk verlegen was over de baar in België ten deel gevallen ontvangst. Vjfel verklaarde bij te weten dat de y temp de ling steeds ggecl ontvangen werd in België,maar de wijze

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3