1 1 1° töuitfnlcmö. BfctijMngm. I n BRIEYEN UIT BELGIË. 41 21 651 87# 96 57# 77# 83# 40 184 Ui Hf gevolgen zijn te duidelijk om veel toelichting te behoeven. De gewichtigste oorzaak van Engelands han delsbloei en industrieele welvaart is stellig het bezit van overvloedige en goedkoope steenkolen. Amerika's noor delijke helft bezit ten minsten vijftig maal meer steen kool, en moet du3 waarschijnlijk Groot-Britannië's opvolgster worden als hoofdleidster der nijverheids- Ondernemingen van de gansche wereld, totdat na een Seker tijdvak ook hare beurt gekomen is om gebrek aan steenkool te krijgen: het is toch ontwijfelbaar dat kool langer werk heeft zich te vormen dan te verbranden, en derhalve leeft het menschelijk geslacht in dit opzicht van zijn kapitaal. 'tls intusschen mogelijk, dat er alvorens de dag aan breekt, waarop gehrek aan brandstof wordt gevoeld, door de wetenschap een of ander middel wordt uitgevonden of aangewezen om in de behoefte te voorzien, al is er Vooreerst nog geen sprake van zulk eene vervanging; fceker is het echter dat Engeland gevaar loopt, dat dit geheim nog niet zal zijn gevonden wanneer zijn voorraad bereids is uitgeput, en meer dan waarschijnlijk dat het Vervangend middel niet zulke voordeelen aan dat land Sal verzekeren als de steenkool eeuwen lang deed. Als "n de fabrieksnijverheid nog eenigen tijd blijft toenemen 'n de verhouding der jongste jaren, dan is er betrekke lijk spoedig gebrek te voorzien en het trotsche Albion Zou dan waarschijnlijk trapsgewijze afstand moeten doen van den rang, welken het thans onder de overige natiën bekleedt; het zou dan, zooals de Amerikanen zeggen,een ^nspannige natie worden en eene stille landelijke bedrij vigheid zou het tegenwoordig gewoel en rumoer der fabriekdistricten vervangen. De overtollige bevolking Zou vermoedelijk naar de koloniën of Amerika vertrekken Zoodra er schaarscher werk was te bekomen, terwijl de overblijvenden op eenvoudiger voet moesten gaan leven. ®n hoe bewoonbaar Groot-Britannië ook mocht blijven, zou de bevolking zich moeten gewennen aan het denk beeld van vervlogen grootheid, macht en rijkdom. Wanneer wij kennis hebben genomen van deze niet Zeer opbeurende vooruitzichten, zal de eerste uiting van <fe groote meerderheid zijn „laat het nageslacht voor zich zelf zorgen!" Dit bestrijdt de heer MUI, dien wij boven reeds noemden, op welsprekende wijze. Is het edel, vraagt hij, onze bezittingen bezwaard door eene schuld van 800 millioen p. st. aan onze erfgenamen na te laten, wanneer wij het kapitaal met stoom verbruiken? Het antwoord is alles behalve gemakkelijk eri hangt veel af van niet te voorziene omstandigheden: het zou immers kunnen gebenren dat over negentig jaar, al was er geen zteenkool voorraad meer, het afbetalen veel gemakkelij ker viel dan tegenwoordig, nu het vrij wat opofferingen zou kosten om nevens dure vloten en kosibare legermach ten nog voor schulddelging te zorgen; het behoort tot de mogelijkheden, dat ons nageslacht die begrootings- Posten zonder gevaar kan schrappon en alsdan beter dan het huidig geslacht in staat zal wezen groote som- Hen af te betalen. Om niet te ver van den weg af te dwalen, willen wij die Zaak niet nader onderzoeken: schnld-afdoening is zeer Zeker eene prijzenswaardige handeling, doch het zou künnen gebeuren dat de opoffering, als zij te drukkend tzas, per saldo nog schadelijker werkte dan de bezwaarde Nalatenschap. Zoodra men cr werkelijk nuttige onderne mingen om moest laten rusten, zouden de nadeelige ge volgen reeds dadelijk merkbaar zijn, en al hellen wij sterk °ver tot de grondstelling, dat men zijn best moet doen de schuld te amortiseeren, mogen wij toch niet verzwijgen dat er bekwame staathuishoudkundigen zijn, die, nu er bier en daar sprake is van zulk eene algeheele schuld delging, aanvoeren dat men wel moet bedenken, dat ieder millioenhetwelk meer opgebracht wordt dan strikt Noodzakelijk is voor de behoefte, wordt onttrokken aan bet iu den waren zin des woords prodneeerend maat schappelijk kapitaal. Vooreerst zal het dus maar het best zijn, dat wij, in afwachting van het door eene van regeeringswege be noemde commissie van onderzoek uit te brengen verslag, N'at zuinig met onze brandstof omspringende huis moeders zullen stellig met deze ontboezeming instemmen, Meteorologische waarnemingen, gedaan op 'srijks werf te Vlissingendes middags '2 uur. Oetober 1866. Wind. ft* 03 a 2 ó- 0 Tfl 03 u O 93 -G v O» (3 •-§ 5 O o bD a -3 Aanmerkingen. O 2 cd 5 ■Z 93 a 2 03 s bc h o O Xi co 03 oi NOost. 2 773.9 186 0.69 10.82 0.2 dauw helder. O NO. 3 771.9 17.5 0.65 972 0.3 heiig helder. Not.O. 5 708.1 14.4 0.83 10 38 0.0 bewolkt helder. Not.O. 5 763.4 13.6 0.86 10.16 0.0 mist betrokk.helder O. NO. 7,5 763 8 134 0.73 8.62 00 lichtbewolkt helder. ZO t.Z. 5 702.4 12.8 0.77 8.78 0.0 mist bew. opkl. held. W.NW. 2 760.8 11.8 0.87 9 30 0.0 mist bewolkt heiig. Thcrmomcterstand. 13 Oct. 's av. 11 u. 49 gr. 14 'smorg.7u.49gr.'smidd.l u.52gr.'sav.ll u.47gr. 15 's morg.7 u.47 'smidd. 1 u. 53 gr. Algemeen overzicht. Eenige buitenlandsche dagbladen bespreken de ont binding der tweede kamer in Nederland en de daarmede in verband staande proclamatie van koning Willem III. Terwijl de Fransche Moniteur en andere organen nog slechts eene historische ontwikkeling geven van de laatste politieke gebeurtenissen bier te lande, uiten het Journal des Débats en lTudépendance beige hun gevoelen te dien opzichte. Eerstgenoemd blad constateert dat de kiezers door den koning worden uitgenoodigd om der kroon welgevallige vertegenwoordigers naar de tweede kamer te zenden, doch betwijfelt of de kiezers aan deze uitnoodiging gehoor zullen geven. LTudépendance beige wijst op de constitutioneele onjuistheid der in de procla matie uitgesproken meening,dat het tusschen regeeringen volksvertegenwoordigingaan overeenstemming ontbreekt omdat toch de regeering slechts het uitvloeisel moet zijn van de volksvertegenwoordiging, en geen ministerie denkbaar is zonder de ondersteuning dier volksvertegen woordiging. L'Etoile beige verklaart, dat de proclamatie van koning Willem III zelfs het meest pnriteinscb con stitutioneel oor niet kan kwetsen. Volgens dit blad is de tegenwoordige toestand het gevolg van Thorbecke's bestuur. L'Etoile acht voorts het manifest des konings gewichtig van het standpunt der kroon zelf. „Men moet toch te voren wel verzekerd zijn van de uitspraak de3 volks om het alzoo tot rechters op te roepen tusschen de raadslieden der kroon en zijne vertegenwoordigers. De dertigste Oetober zal ons zeggen of koning Willem zich te voren wel juist rekenschap gegeven heeft van de ge voelens zijner onderdanen." Het dagblad le Temps zegt ten opzichte der door koning Willem III uitgevaardigde proclamatie, „dat de daarin gebezigde argumenten eenigszins onvoorzichtig zijn, want, als zijn volk hem eene tweede kamer terug zond op dezelfde wijze als vroeger samengesteld, dan zou daaruit volgens eigen verklaringmoeten voortvloeien dat de overeenstemming niet meer kon hersteld worden. De koning zou zich dan in de noodzakelijkheid zien ge bracht oin tot een coup-d'état de toevlucht te nemen of slechts een vernederd gezag meer te behouden. De koninklijke proclamatie heeft dan ook levendige onrust veroorzaakt in een land, alwaar de kroon steeds de gewoonte had aangenomen om zich buiten het politiek strijdperk te houden." Do terugkomst van keizer Napoleon, te Parijs, wordt thans weldra te gemoet gezien, temeer omdat de ongun stige geruchten omtrent zijn gezondheidstoestand steeds vermeerderen. Zoo verhaalt men dat de Duitsche geneesheer Langenbeck, omtrent 's keizers toestand geconsulteerd, een zeer ongunstig gevoelen daarover heeft uitgesproken. Ten onrechte beweerde in ons vorig nommer onze Brnsselsche correspondent dat keizerin Charlotte van Mexico zich thans te Biarritz bevindt. Een telegram uit Weenen van gisteren meldt, dat zij steeds te Miramar vertoeft, en dat de berichten omtrent haren toestand ongunstig zijn. De onderhandelingen tnsschen Pruisen en Saksen schijnen thans eindelijk tot een vredestractaat te zullen leiden. Koning Jan heeft in zooverre toegegeven aan do eischen der regeering te Berlijn, dat te Dresdeu ook eene afdeeling Pruisische troepen in garnizoen zal komen. Zoo bericht althans de Gonst. Zeitung, in de Saksische hoofdstad verschijnende. Volgens een bericht uit Weenen aan Ie Mémorial diplomatique zal door keizer Frans Jozef weldra een manifest worden uitgevaardigd, waarbij constitutioneele hervormingen zullen worden ingevoerd, in zeer conci- lianten en liberalen geest voor de verschillende nationali teiten des keizerrijks. De tijdingen omtrent den opstand op Gandia blijven gunstig of ongunstig voor Turkije luiden, naarmate zij uit verschillende bronnen worden gepnt. Terwijl uit Triëst wordt medegedeeld, dat de opstandelingen tot hardnekkige voortzetting van den oorlog hebben be sloten en nog langen tijd met goed gevolg den krijg zullen kunnen voortzetten, wordt uit Konstantinopel gemeld dat de opstandelingen steeds onderhandelen over hnnne onderwerping aan het Turksch bestuur, hetwelk hun eene amnestie zou hebben beloofd. s' Brussel13 Oetober. Ik houd mijn woord, en zend u nog eenige regelen over onze nationale feesten. Zij zijn waarlijk luisterrijk. De beste verstandhouding blijft voortdurend heerschen, en de Engelschen hebben de algemeene sympathie ver worven. Zij zijn dan ook allervoorkomendst en verrukt over de ontvangst. De stad heeft aan al de vreemde scherpschutters eene kleine zilveren berinnerings- medaille doen uitreiken, die zij op de borst dragen. „Deze medaille, zoo hoorde ik zoo even een voor mij nitgaanden rifleman zeggen, zou ik voor geen 100 pond sterling wil missen. Hoerrah Belgium for ever Morgen komt de lordmayor van Londen met een zoo talrijk gevolg dat hij bijna alle kamers van het hotel Bellevue in beslag neemt; ook bij zal het koninklijk banquet bijwonen. De koning zal morgen eene revue over de burgerwacht en de vreemde scherpschutters houden. De Fransche nationale gardes zijn eveneens zeer goed ontvangen geworden, maar er zijn er onder, die zich vrij aanmatigend tegenover de Engelschen aanstellen. Maar deze gedragen zich als verstandige en goede kinderen en achten zich te sterk om zich hierover te bekommeren. Zij kunnen stevig drinken. Het beeft hier thans veel van de bruiloft van Gargantua. Voor het overige moet de waarlijk militaire houding van de Engelschen onzen landgenooten in bet oog vallen. Zij marcheeren beter, voeren de militaire evolutiën beter uit dan onze troepen. De Times heeft niets te veel gezegd toen hij van een leger van honderd duizende burgers gewag maakte, waar over Engeland tegenwoordig kan beschikken. Men betreurt over het algemeen dat er zoo weinig Hollanders zijn. Er zijn slechts enkele officieren. Ander nieuws heb ik n niet te melden, zooals gij wel zult kun nen nagaan. Ik beb mij dan ook voorgenomen de eerste voorstelling van de Barbe-bleue van Offenbach te gaan bewonen. Gisteren is te Nienwediep binnengekomen het bark schip Noordster, gezagv. P. Tobiassen, van Fredrikstadt vertrokken 3 dezer. Schip en equipage in goeden staat. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de schoo- ner Ctemensgezagv. A. B. de Kloe, met kolen naar Middelburg bestemd. Prijzen van elteeten, Amsterdam 15 Oetober 1866. België. Rusland. 3 4 Nederland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Certificaten bij Rothschild Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Hope co4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 dito dito Leening 1860 41 Certificaten 6 Aand. spoorweg Scbatkistobligatiën4 Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 21 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bankactiën 3 21 pet. 54# Polen. Oostenrijk 44 22# 66 j# 47 H Italië. Spanje. Obligatiën 3 thans 2# V 32± Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 V 421 n 421 Griekenl. 111 Turkije. 5 n VereemStat. dito (1882) 72 Illinois. V 70i Mexico. 3 n Grenada. dito afgestempeld Venezuela dito 3 Meetirapprijzen. Rotterdam 15 Oetober. De handel was heden slap. JjiraanmaiTttcn enz. Amsterdam 15 Oetober. Tarwe en gerst ruim prijs houdend. ^Bs^erdam 15 Oetober. Tarwe en Paardenboonen centjjlooger. 15 Oetober. Raapolie ƒ42.50. Patentolie Lijnolie 44.75 op 6 weken, contant 1 lager.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3