MIDDELBURGSCHE COURANT. N' 164. Dinsdag 1866, 16 October. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg ld October. Aan de tot Middelburg's ingezetenen gerichte oproe ping om Zaterdag avond de samenstelling eener scherp- thuttersvereeniging in deze gemeente te bespreken, is door een betrekkelijk niet gering aantal personen voldaan. Nadat daaromtrent voorts eenige gedachtenwisscling had plaats gehad, waaruit bleek dat het hoofddoel der v®reeniging zou zijn: vrijwillige oefening in den wapen handel en het schijfschieten, vrij van eenigen militairen dwang, en zich eenige aanwezigen voorloopig tot deel name hadden bereid verklaard, werd de vergadering »erdaagd tot Zaterdag avond e. k. Vrijdag heeft de hoogleeraar de Wal te Leiden, ten ®inde verkeerde gissingen of onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, voor zijne toehoorders in het breede de 'edenen ontvouwd, die hem hadden verhinderd, het door ^ijne ambtgenooten openbaar gemankte advies te onder teekenen. Daarbij heeft hij onbewimpeld verklaard „dat ook naar zijne overtuiging de ministerieele verantwoor delijkheid zich uitstrekt tot alle regeeringsdaden zonder onderscheid; dat op dien regel geene uitzondering hoege naamd is toegelaten; dat in art. 53 der grondwet het beginsel eener algemeene politieke verantwoordelijkheid duidelijk is aangewezen, en dat hij, voor zoover genoemd advies strekken moest om dit staatsrechtelijk dogma te constateeren, tegen den inbond geen bedenking had." (Leidsche cour.) De Winschoter kies vereen iging Grondwettige vrijheid en vooruitgang heeft op nieuw den beer dr. Jonckbloet tot candidaat gesteld. De kicsvereeniging Vrijheid en orde te Deventer heeft tnet algemeene stemmen de heeren G. Dutnbar en A. van Delden tot candidaten gesteld. Te Delft werden in de vergadering der kiesvereeni ging Eendracht maakt Macht, op 12 October jl. met alge- ©eene stemmen tot candidaten voor de tweede kamer der staten-generaal gesteld de heeren C. Hoekwater en ©r. W. Wintgens. Te Alkmaar zijn door de kiesvereeniging de Grondwet tot candidaten gesteld de heeren mr. N. Olivier en ©r. W. van der Kaay. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Harder wijk, in vereeniging met de kiezers van de Over-Veluwe, zijn jl. Vrijdag avond tot candidaten beuoemd, dc heeren ©r. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg en ©r. J. W. van Loon. De kiezersvereeniging „Eendracht maakt macht" te Groningen, welke ruim 100 leden telt, hield den 12 dezer eetie vergadering. Er werd een brief van ©r.Geertsema voorgelezen, waarin deze zijn hoop te ken den gaf, dat niemand anders dan mr. J. R. Thorbecke tot lid van de tweede kamer door het kiesdistrict Groningen zou worden gekozen. Met 93 stemmen van de 99 ter vergadering aanwezige leden werd mr. Thorbecke tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer benoemd. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft vier «cbepen bevracht, waarvan twee voor Amsterdam, een "voor Rotterdam, en een voor Schiedam. Kerknieuws. Op Zondag 14 dezer had bij de evangelisch luthersche gemeente te Zierikzee de bevestiging en intrede van den van Culeinborg beroepen leeraar, den heer Heijse, plaats. De bevestigingsrede werd des voormiddags gehouden door den vorigen nu rustenden leeraar, den beer P. J. Andreae, naar aanleiding van het evangelie van Joh. 13, vers 20a. Des namiddags verbond zich de nieuwe leeraar aan zijne gemeente, predikende over 1 Cor. 9 vers 22b. Marine en leger. De minister van oorlog heeft bij beschikking van den 8 dezer bepaald, dat gedurende den aanstaanden winter de oefeningen in de rijkunst zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor kweekelingen- aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, in de garnizoenen waarin zich bereden korpsen bevin den, weder op den gebruikelijken voet zullen plaats hebben; dat ditmaal tot het geven van gemeld onder richt den 1 November 1S66 tot 1 April 1867 pelotons cavalerie, ter sterkte van een officier en 25onderofficieren en manschappen, zullen worden gedetacheerd van het le regiment dragonders uit Deventer naar Leeuwarden, van het 2e regiment dragonders uit 's Hage naar Bergen op Zoom, en van het 4e regiment van dat wapen uit 's Hertogenbosch naar Breda; dat in verband hiermede door de zorg van den inspecteur van den geneeskundigen dienst de noodige maatregelen zullen worden genomen ter voorziening in den veterinairen dienst bij de detache menten in die garnizoensplaatsen, waar zich geen militaire paardenartsen bevinden. Koloniën. Het met de laatste mail aangekomen Bataviaasch Handelsblad noemt den in de Palembangsche boven landen uitgebarsten opstand niet zoo belangrijk als de aanvankelijk verspreide geruchten hem hadden voor gesteld. Overigens zijn daaromtrent nog de volgende nadere berichten den 24 Augustus met Zr. Ms. stoomschip Reinier Claassen van Palembang aangebracht. Eenige der voornaamste hoofden van de Pasoemah-lebar zijn op nieuw in verzet gekomen en hebben o. a. de doeson Tehat-Socroet, op den weg van Moeara-doea naar Gelong- Sakti, bezet en in staat van tegenweer gesteld. Eene patrouille, sterk 50 bajonetten, die den 13 Augustus naar Tebat-Seroet was gezonden, om zich van den stand der zaken aldaar te overtuigen, werd hevig beschoten, zoodat zij genoodzaakt was terug te trekken. De tweede luite nant van Delden en twee fuseliers werden bij deze gele genheid gekwetst. Nog dien zelfden dag is eene kolonne, met een houwitser van 12 duim, onder bevel van den majoor Peereboom, naar Zebat Seroet opgerukt. Bij het afzenden der berichten was deze kolonne er nog niet in geslaagd de doeson te nemen. Moeara-Bliti, de standplaats van den controleur der afdeeling Moesi-Oeloe, was door een honderdtal kwaad willigen uit de marga Oodjan Pannas afgeloopen en ver brand. Op het vernemen van deze tijding is dadelijk militaire hulp afgezonden. Veeziekte. De Staatscourant heeft medegedeeld de opgaven be treffende den veetyphns over de week, beginnende den 30en September en eindigende den Gen October. Daaruit blijkt, voor zoo veel de provincie Zuid-Holland betreft, dat in die week zijn aangetast 641 runderen; 157 zijn ge storven, 250 afgemaakt en 30 hersteld, terwijl er 204 in behandeling bleven. Sedert bet uitbreken der ziekte zijn in die provincie 59,324 rnnderen aangetast, waarvan er 25,332 stierven, 10,992 werden afgemaakt, 22,489 herstel den en 511 nog ziek zijn. In de provincie Noord-Holland werden in die week aangetast 75 runderen; gestorven 13; 53 werden afge maakt; hersteld 11 en waren geen ziek meer. Sedert het uitbreken der ziekte werden 2297 runderen aangetast, waarvan er 590 stierven, 952 werden afgemaakt en 755 herstelden, terwijl geene zieken aanwezig zijn. In de provincie Utrecht werden in die week aangetast 1149 rnnderen; 687 stierven, 76 werden afgemaakt en 397 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 15,879 rnnderen aangetast, waarvan er 8085 stierven, 534 werden afgemaakt en 6523 herstelden. In het geheel zijn nog ziek 757 runderen. Blijkens eene bij deze opgaven gevoegde recapitulatie zijn aaugetast van 16 tot 22 September: in Zuid-Holland 681, in Noord-Holland 45, in Utrecht 1202, totaal 1928. Van 23 tot 29 September: in Zuid Holland 642,in Noord- Holland 40, in Utrecht 1078, totaal 1760. Van 30 Sep tember tot 6 October: in Zuid-Holland 641, in Noord- Holland 75, in Utrecht 1149, totaal 1865 runderen. Kecrologle. De gunstig bekende kunstschilder A. Waldorp is op 64jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Gemengde berichten. - Ons koninkrijk werd voor het eerst op 24 VIni 1332 te Scheveningen door de cholera bezocht. Zij vertoonde zich bij den stuurman Leonard Knoester,op de visschers- pink de Jonge Pieter en eischte tot 26 Augustus aldaar» bij eene bevolking van 4588 inwoners op 720 aangetas ten, 360 slachtoffers. De tweede epidemie debuteerde in 1833 op 15 Juni te Rotterdam. Voor de derde epide mie in 1848 en 1849 zijn de gemeente Wondrichemj Juli 1848; Ct'.lenborg, 13 November 1848; Rotterdam 17 October 1848; Amsterdam, 14 September 1848; Vlis- singen, 16 December 1848; Loosdrecht, 14 October 1848; Lemmer, Mei 1849; Zwolle, 7 November 1848; Groningen 15 September 1848; Meppel, 17 Juni 1849 en Maastricht 6 December 1848 als de eerst aangetaste plaatsen voor iedere provincie vermeld. De vierde epidemie begon in 1853 te Rotterdam. Voor de vijfde epidemie kwam reeds een cholerasterfgeval op 15 Mei 1854 te Amsterdam voor. Voor de zesde schijnt Schoonhoven in 1855 onder de eerst aangetaste plaatsen behoord te hebben, terwijl voor de zevende en achtste epidemie Rotterdam, op 16 Augustus 1859 en op 16 April 1866, het eerst ver meld is. Nedtijdschrift voor gencesk.) Eene der grootste bibliografische zeldzaamheden bevindt zich in de boekverzameling van prins de Ligne in Frankrijk. Het boek heeft ten titel: Liber passionis Nostri Jesu Christi cum characteribus nulla ma/eria compositis Het is noch geschreven, noch gedrukt, maar do letters zijn uit het fijnste perkament gesneden en op blauw papier geplakt; de tekst is niettemin even gemakkelijk te lezen als de beste druk. Het geduld, dat vereischt is om dit werk uit te voeren, moet wel buitengewoon groot geweest zijn, vooral wanneer men de gelijkheid en kleinte der letters in aanmerking neemt, waarvan de volmaakte schoonheid in waarheid bewonderenswaard is. De Duit- scbe keizer Rudolf II bood in 'tjaar 1640 11,000 dukaten voor het werk, eene voor dien tijd ongehoord groote som. Als bijzondere merkwaardigheid van dit eenige werk dient nog vermeld, dat het 'tEugelsche wapen draagt, ofschoon het niet bekend is, dat het van Engelsche af komst is. Uit een voorloopig onderzoek naar eene muiterij in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden op het Levant- eiland te werk gesteld, is volgens den Messager du Midi gebleken, dat het complot reeds sedert twee maanden was gesmeed, maar dat de uitvoering was tegengehouden door een aantal beter gezinde jonge gevangenen, die gedreigd hadden het opzet der overigen te zullen verra den, indien dezen daarbij volhardden. De aankomst eener bezending jonge Corsicaansche booswichten had de weifeling bij de aanleggers van het plan doen ophouden. De eerste daad der muitelingen is geweest zich van de gematigden onder hunne makkers meester te maken, hen in eene zaal op te sluiten, waaruit geen ontkomen mogelijk was en deze vervolgens in brand te stekeu, met het gevolg dat al de opgeslotonen, veertien in getal, op de jammerlijkste wijze zijn omgekomen. Acht en twintig der belhamels zijn in den avond van 5 dezer van het Levant-eiland naar Toulon overgebracht. De Londensche bladen maken met veel ophef gewag van het betreurenswaardige feit, dat twee agen ten van politie door den rechter werden veroordeeld, wegens een valsch getuigenis, dat zij ten nadeele van twee jongens hadden afgelegd, die zij beschuldigden van bedelarij. Men vreest, dat hierdoor het vertrouwen in de politie, die in den laatsten tijd veel reden tot klagen gaf, zal worden geschokt. Onder anderen maakt men bet haar thans weder tot een verwijt, dat zij niet verhinderde dat twee liefhebbers van het vuistgevecht om den prijs van 4 p. st. hunne krachten en behendigheid op de proef stelden en elkander zoodanig toetakelden, dat de een kort na het gevecht aan de bekomeu wonden overleed. De beroemde chirurg Jobert de Lamballa is dezer dagen te Parijs overleden.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1