kt Pruisen werd bezet, aan een paar Amerikanen over gedragen. Ondanks dat deze hunne drukkerij en lokalen v»n redactie indertijd trachtten te beschermen voor de bezetting, door het uitsteken der Amerikaansche vlag, berden zij toch gesloten en de redacteurs in hechtenis genomen, die echter weder in vrijheid werden gesteld, toen men ontdekte dat de verantwoordelijke redacteur zich verwijderd had. Een dagblad verhaalt bet volgende van eene jacht partij, door Z. M. den keizer van Oostenrijk onlangs gehouden. Onder de jagers die Z. M. vergezelden behoorde °ok een officier van de garde, die de door den keizer geschoten dieren opnam en er Z. M. van verwittigde. Op de bedoelde jachtpartij riep hij eerst „een haas", en daarna „een konijn", maar bij het lossen van een volgend eehot, toen de keizer een edelman uit het gezelschap taakte, riep de officier: „Z. H. de graaf von Flackenberg!" In de eerste dagen dezer maand is te Ischl eene samenkomst van vertegenwoordigers der onderscheidene 'akken van het bankiersgeslacht Rothschild gehouden, 0la over de wijzigingen te raadplegen, welke de door hen gevolgde financieele staatkunde, na de in den Europee- ®ehen toestand voorgevallen veranderingen, zoubehooren 'e ondergaan. Het Frankforter huis, dat, naar beweerd tvordt, voornemens was zijnen zetel naar Zwitserland te ver eggen, zou te Ischl van dit denkbeeld zijn teruggebracht, daarentegen zou besloten zijn, dat geen lid van het geslacht zich voortaan meer met een consulaatschap zal belasten, daar zoowel het Frankforter huis, welks hoofd c°t>8ul.generaal van Oostenrijk is,als het Parijsche, welks °bef den post van Pruisisch consul-generaal bekleedt, n'et zelden daardoor in eene moeielijke verhouding tegenover de Europeesche regeeringen geraken. - Uit Ylissingcn wordt van 8 October gemeld: „Een tfeffend geval gebeurde deze week. Kapitein Haak, boerende het Belgische schip „Météore," van Montevideo haar Antwerpen, verloor onder de linie zijn echtgenoot, een jeugdige vrouw, van eene zeer deftige familie te Potsdam, nadat zij, op die hoogte, zeer voorspoedig, zon der geneeskundige hnlp, van een zeer gezond knaapje tras bevallen. Het lijk zijner geliefde vrouw liet hij in een looden kist, aan boord vervaardigd, leggen, en de teedere zuigeling werd in een kistje, door de matrozen tot wiegje -geïmproviseerd, geplaatst, en die trouwe Zeelieden vervulden beurtelings de plaats van verzorgster. Vijf en twintig dagen werd het wichtje door hen met gortwater gelaafd en gekoesterd, en de troostelooze vader had het geluk zijn lieveling hier gezond aan wal te brengen; nu werd het kind door de echtgenoot van den beer P. met moederlijke liefde behandeld en van de Windsels ontdaan, die met piktöijwtjes waren vastge haakt-; een paar uren later werd het weder bij den vader aan boord gebracht, en vertrok vol levenskracht in een Volkomen kraamkamertoilet naar Antwerpen. Wij herin heren ons hier de spreuk van den ouden Frans Naerebout: »Een goed zeeman moet kunnen breien, bakeren en koekbakken." Zekere Syney-Morse, te New-York, heeft een voor- Werp uitgevonden, om op eene zeer gemakkelijke wijze de zee te peilen; bet geheele instrument is een bal, ter Srootte van een appel, en daarop bevindt zich een wijzer. Wanneer men nu van een schip de Bathometer zoo is ^e naam van het uitgevonden instrument in zee werpt, aiakt hij dadelijk en zoodra hij den grond bereikt, komt bij boven water drijven en de wijzer geeft de juiste diepte aan van de plek, waarop hij gezonken is. Het feit, dat vooral ir. de laatste dagen door vreemde v°rsten ridderorden aan verschillende Engelschen werden Verleend, wordt door de Engelsche bladen veel besproken ®h algemeen afgekeurd, daar men niet vvenscht, „dat die dwaze voorliefde, welke men op het vasteland voor diein- signiakoestert, opEngelschen bodem wordt overgeplant." Pe Pall Mali Gazette zelfs herinnert aan eene circulaire, Welke in 1855 werd uitgevaardigd en waarbij het den Engelschen verboden wordt eenige decoratie van een Vreemden vorst aan te nemen, tenzij voor eene militiare daad of voor een buitengewonen dienst, dien vorst bewezen. De heer Drottyn de Lbnys moet zich thans bezig bonden met bet schrijven eener brochure, waarin die staatsman eene verklaring zal geven van de beginselen en van het stelsel, welke de leiddraden waren van zijne Politiek, gedurende den tijd dat hij aan het hoofd stond van het departement van buitenlandsche zaken. Onder de Pruisische onderdanen, die van de dezer dagen door koning Wilhelm uitgevaardigde amnestie êebrnik zullen maken, behoort ook Ludmilla Assing, de n'cht van Varnhagen von Ense, die zich, door het uit geven van het Dagboek van dien diplomaat eu letter kundige, verscheidene rechterlijke vcroordeelingen op den hals had gehaald. Hoeveel waarheid er ligt in de dikwerf door latere natuurkundigen geuite meening, dat vaste, zelfs zeer harde lichamen onder sommige omstandigheden, en zonder hunnen uiterlijken vorm te veranderen, eene ge heele wijziging in de groepeering hunner samenstellende deelen ondergaan, heoordeele men uit de volgende kleine mededeelingen. Een stukje zeer taai, buigzaam koper draad, uit lange te saam verbonden kopervezelen be staande, wordt volmaakt kristalachtig en buitengewoon bros, wanneer het eenige oogenblikken in een tot roode gloeihitte gebracht buisje gehouden wordt. De koper vezeltjes, die eerst in de lengte-richting lagen, zijn daarna allen in overdwars liggende kristallen veranderd. Oude barometers wijzen, onder gelijke omstandigheden, hooger graden aan, dan nieuwe van dezelfde constructie; de langdurige atmospheerische drukking op den glazen bol schijnt de glas atomen te verplaatsen en naar binnen te dringen. Een stukje plaatkoper, slechts eeuige secon den in eene sterke oplossing van salpeter-zure kwik gelegd, wordt broos en breekbaar, hoe taai en buigzaam het ook ware; tusschen de atomen koper plaatsen zich oneindig kleine kwikdeeltjes, die de groepeering van de koperdeeltjes ten eenenmale veranderen. Dat assen vau rijtuigen, ijzeren brugleggers en andere voorwerpen, die aan sterke schokken of stooten onderhevig zijn, lang zamerhand broos worden en dikwerf plotseling breken, is maar al te zeer bekend. Het vezelachtigste ijzer wordt door schokken eu stooten langzamerhand kristalachtig en breekbaar. Ja, een Fransch ingenieur gaat zoo ver van in cijfers aau te toonen, Da hoeveel jaren eene ijzeren brug, waarover dagelijks een gegeven aantal treinen passeeren, alleen door de veranderde groepeering der samenstellende deelen van het ijzer, zal moeten instorten. Aan de Volksbode ontleenen wij het volgende onder den titel van „Een rechtsgeding in Engeland" opgenomen stuk Eene ontelbare menigte menschen verdrong zich on langs voor het gerechtshof van Old-Bailey te Londen. De voor het publiek bestemde plaatsen waren in een oogenblik stormenderhand ingenomen, en een onbeschrij felijk gedrang bleef nog lang daarna aan den hoofd-ingang van het lokaal heerschen. Te twaalf uren verscheen de voorzitter lord Lindel, en nam op den presidents-zetel plaats. De beschuldigde werd nu binnengeleid, en zijne ver schijning wekte bij de gezamenlijke toehoorders eene groote nieuwsgierigheid en eene levendige deelneming. De beide ad\ocaten, die zich vrijwillig tot zijne verdedi ging hadden aangeboden, drukten hem vriendelijk de hand en spraken hem woorden van troost en bemoediging toe. De beklaagde was een man van middelmatige lengte, en naar het scheen van een zwak lichaamsgestel; zijne zachte blauwe oogen waren naar den grond geslagen, en geheel zijn persoon getuigde van een stil verdriet en van eene melancholische berusting in zijn noodlot. Zijne stem was zacht en zijne manieren gaven, ondanks zijne armoedige kleeding, bewijs van eene uitstekende op voeding. President. Zeg mij uwen naam, uw ouderdom en uw beroep. Beschuldigde. Georges Hammond, 41 jaar en portret schilder. President. Gij weet, welke zware aanklacht tegen u is ingebracht, namelijk dat gij met voorbedachten rade een koordendanser, met name Georg Baldwin, hebt om het leven gebracht. Erkent ge u schuldig aan deze daad? Beschuldigde. Al wat gij zegt is overeenkomstig de waarheid, ik heb hem vermoord. Het is een ongeluk, dat ik zeer betreur, en toch mijne ziel en mijn geweten beschuldigen mij niet daarmede onrecht gepleegd te hebben. President. Daar gij de waarheid van het feit erkent en er u slechts toe bepaalt om uwe schnld te vergoelijken, zoo bereidt u dan voor om de uitspraak der jury te ver nemen. Uwe medeburgers zullen het oordeel over u vellen. God zij met u! De procureur-generaal las nu deacte van beschuldiging voor. De oudste advocaat, die als rijks-advocaat voor bet graafschap, waar de moord gepleegd was, de aanklacht moest volhouden, sprak slechts weinige voorden, in welke hij wilde toegeven, dat wellicht nooit een beschuldigde zoozeer de algemoene deelneming waardig was geweest; maar zeide tevens, dat men toch verplicht was,om hem te veroordeelen tot de straffe des doods (ofschoon dan de weg tot het verzoek om gratie hem steeds geopend bleef), om daarmede het bewijs te leveren, dat in eene beschaafde maatschappij niemand bevoegd is zich zelf recht te ver schaffen. President. Beschuldigde, hebt gij hierop nog iets tot uwe verdediging in te brengen Beschuldigde. Mylord Mijne rechtvaardiging is, naar ik meen, geheel vervat in het verhaal van de plaats ge had hebbende omstandigheden. Deze zijn de volgende:; „Voor ongeveer drie jaar verloor ik een klein meisje, een kind van vier jaar, het eenige pand der liefde, mij nagelaten door mijne dierbare echtgenooto, die het God behaagde reeds vroeger van mij weg te nemen. Zooals ik zeide, ik verloor mijn kind, maar ik zag het niet sterven, gelijk ik de moeder had zien sterven; het kind verdween spoorloos, het was gestolenHet was zulk een lief hartelijk meisje, en buiten haar had ik niemand op de wereld, op welker liefde ik aanspraak kon maken, Mijne heeren, wat ik geleden heb, is niet met woorden te schetsen, en gij zoudt ook niet in staat zijn er u een recht denkbeeld van te vormen. Ik heb aan aankondigingen en vruchteiooze pogingen om haar weder te vinden, het weinige, dat ik bezat, geheel opgeofferd; meubels, schil derijen, eindelijk zelfs mijne kleederen, alles heb ik daarvoor verkocht. Drie jaren lang heb ik te voet de drie Vereenigde koninkrijken doorreisd en in alle steden, marktvlekken en dorpen naar mijn kind gezocht. Zoodra ik dan op die verschillende plaatsen door portretschil deren wat verdiend had, keerde ik steeds naar Londen terug, om daar weder op nieuw met mijne aankondigin gen in de nieuwsbladen te beginnen. Eindelijk op den 14 April j!., het was een.feestdag, ging ik over de Ossenmarkt van Smithfield. Op het midden der markt gaf een koordendanserstroep eene voorstelling, juist stak een kind de beenen in de lucht, terwijl het met het hoofd op eene soort van hellebaard rustte. Een straal uit de ziel harer moeder moet op dat oogenblik in de mijne zijn doorgedrongen, waardoor ik in staat was in deze houding mijn dochtertje te herkennen. Ja, het was werkelijk mijn kind! hare moeder zon er misschien op toegevlogen zijn, zonder verder om iets te denken dan om het in hare armen te sluiten ik ech ter het was mij, alsof plotseling een sluier over mijne oogen werd getrokken, die mij niets meer deed zien dan den aanvoerder der bende, en ik vloog op hem toe. Ik weet niet, hoe het kwam; maar ik, die anders eene tot zwakheid toe goedige natuur bezit, ik pakte den roover van mijn kind om het midden, hief hem omhoog eu wierp hem toen ter aarde; toen trapte ik -— doch ik bid u, mijne heeren, verschoon mij het overige te verbalen, ik weet het zelf niet recht meer; genoeg, de man was dood, was onder mijne handen gestorven, eer ik er zelfs over denken kon, wat ik gedaan had. Later gevoelde ik hevig berouw over deze daadmaar op dat oogenblik was mijne woede zoo groot, dat ik zeker leed gevoelde hem niet meer dan ééns te kunnen ombrengen. President. Dat zijn geen edele gevoelens, die gij in deze laatste woorden aan den dag legt. Het ware beter voor u, dat gij ze niet had uitgesproken. Hoe wilt gij, dat God en de jury n vergeving zullen schenken, indien gij zelf niet vergevensgezind zijt? Beschuldigde. Ik weet niet mylord! hoe uw oordeel en dat der jury zal uitvallen; God echter heeft mij ver geven, dat zegt mij mijn hart. Gij kent niet en ook ik kende op dat oogenblik nog niet den omvang van het leed, dat die onmensch mij berokkend heeft. Toen mede lijdende menschen mij later in de gevangenis mijn kind brachten, o! toen werd ik met ontzetting gewaar, dat het niet meer zoo rein en aan de engelen gelijk was als vroe ger in de vaderlijke woning neen, mijn arm kind was naar ziel en lichaam verdorven. Hare maniereu, hare spraak wareD gemeen en terugstootend, volkomen gelijk aan de lieden, onder welke zij geleefd had. Zij herkende mij niet meer en ik herkende haar ook niet vond in haar mijn lief hartelijk kind niet weder. Begrijpt gij nu mijn leed? Die man had mij de liefde en de ziel van mijn kind geroofd, en ik heb hem daarvoor slechts eens gedood! -Verder heb ik niets meer te zeggen. De voorzitter der gezworenen (tot den president). Mylord, ons oordeel is reeds bepaald. President. Ik begrijp u, mijne heeren! maar het recht moet toch zijn loop hebben. Hoe groot ook het medelijden zij, dat de beschuldigde u inboezemt, zoo moet gij toch eerst mijn resumé over de debatten aanhooreu en daarna, volgens gewoonte, u naar de raadkamer begeven om nwe uitspraak te bepalen. Daar er nu echter geene debatten gevoerd waren en dit dus eene handeling was, die slechts voor den vorm geschiedde, zoo was de president spoedig gereed en ver wijderden de gezworenen zich nu om te beraadslagen; reeds na weinige oogenblikken echter keerden zij in de gerechtszaal terng en spraken met eenparige stemmen den beschuldigde vrij. Men was genoodzaakt Georges Hammond, onder geleide van gerechtsdienaren, naar zijne woning te brengen. De vrouwen wilden hem in triomf wegvoeren en eene ontel bare menigte menschen vergezelden hem ouder onop houdelijk hoera-geschreeiuv. JJeze uitspraak ontsproot uit het levendig, menschelijk gevjjtfl van betere rechters dan de doode letters der /g<

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3