n 3.10* --36} 1.63* 3.31* —.24 Omtrent de belasting wordt per hoofd in verhouding tot de bevolking, toonen vorenstaande opgaven o. a. aan, dat geheven Te Middelburg Vlissingen Zierikzee Goes Veere IIOOFDELIJKEN OMSLAG. BELASTING OP VOORW. VAN VERBRUIK. f 2.94* 5.66* 3.39* TOTAAL DER BELASTING. 9.17| 8.10* 3.77* 6.55* 4.46* Voegen wij de posten voor tractementen van onderwijzers en verdere kosten van het onderwijs te zamen, dan krijgen wij als kosten voor onderwijs VEERE. 1,200— 145.- 1,345— 360— MIDDELBURG. 25,711.75 6,738.34 VLISSINGEN. 11,786.75 2,431.20 ZIERIKZEE. 13,265.50 4.535.95 GOES. ƒ19,775— 4,340— Trekken wij daarvan af de te ontvangen schoolgel den, en over Goes ook de rijkssubsidie van ƒ7000 Dan blijven de kosten voor het onderwijs ten laste 32,450.09 14,234.74 14,217.95 5,744.- 17,801.45 5,500. 12,301.45" 24,115— 11,679- 18,215.35 8,473.95 12,436— 985— Per hoofd berekend bedraagt hetgeen aan onderwijs wordt besteed te Middelburg 1.14te Vlissingen 0.71*, te Zierikzee 1.56*, te Goes ƒ2.06*, te Veere 0,95. Maakt men nu een vergelijking tusschen hetgeen door de gemeenten per hoofd aan het onderwijs wordt be steed, de op te brengen belastingen en het totaal der uitgaven, dan krijgt men ongeveer het volgende resultaat pet. van de geheele uitgaven. Te 7 5* 12* 15 12* Middelburg ƒ1.14* zijnde 12* pet. van de geheven belasting en Vlissingen „0.71* 9 Zierikzee 1.56* 40 Goes 2.06* 31 Veere „0,95 21* Onder de posten voor onderwijs men neme dit hierbij in aanmerking wedden van leeraars aan gymnasium 4.832, voor een pikeur 300, voor twee muziekmeesters 400. Te Vlissingen voor een muziek- en dansmeester ƒ200. Te Zierikzee voor tractementen het gymnasium 1,480 en muziekmeester ƒ300. Wat aan de armen wordt ten koste gelegd bedraagt te: MIDDELBURG is begrepen te Middelburg jaar- Dat is in verhouding tot de bevolking per hoofd 39,805.90 VLISSINGEN. 29,473.66* ZIERIKZEE. 10,900,- 1.39 GOES. 3,307.72* 0.54* VEERE. 900— 0.87* Voor het oogenblik bepalen wij ons tot dit overzicht. Volgende begrootingen geven ons wellicht tot andere opmerkingen aanleiding. Eenige jaren later zal men vermoedelijk tot verrassende uitkomsten komen door de verhouding na te gaan van hetgeen tot verbetering van het onderwijs is uitgegeven en hetgeen tot onderhoud van armen moet worden besteed. Het koninklijk jacht is gisteren avond te 7 uren van Vlissingen vertrokken. De heden morgen te zes uren van hier vertrokken stoomboot is, tengevolge van den mist, eerst te vijf uren na den middag te Rotterdam aangekomen. De nieuw opgerichte kiezers-vereeniging de drie Pro vinciën te Hardinxveld (hoofd-kiesdistrict Gorinchem), heeft tot eandidaten voor de tweede kamer geproclameerd (dubbeltal) de heer mr. P.P. van Bosse, mr. A. J.Korte- weg, generaal van Merle en mr. J. Kappeijne van de Coppello. De kiezers-vereeniging Nederland en Oranje te Zwolle heeft tot eandidaten gesteld de heereu mr. W. L. Keu- cbenius en 0. baron van Wassenaer Catwijck. De kiezersvereeuiging Eendracht maakt macht teBreda heeft tot eandidaten gesteld de heeren N. R. II. Guljé en mr. P. J. J. Hollingerus Pypers, leden der ontbonden kamer voor dat district. Een der beide leden van de thans ontboudene tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Utrecht, de heer mr. E. du Marchie van Voorthuysen, heeft verzocht, bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerking te komen. De kiesvereeniging Wijk 9, enz. te Rotterdam, heeft de heeren Blom, Viruly Verbrugge en Fransen van de Putte op nieuw candidaat gesteld; de kiesvereeniging Nederland en Oranje daarentegen de heeren Bichon van IJsselmonde, Keuchenius en Voorhoeve. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 14 September 1866, houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën, voor 's koniugs legers of vestingen gevorderd. Volgens bekendmaking in de Staatscourant van giste ren, moeten zij die volgens koninklijk besluit van den 28 Juli 1865 wenschen te worden toegelaten tot het afleggen van examen ter verkrijging van een diploma van geëxamineerd landmeter, zich daartoe schriftelijk aanmelden bij het departement van binnenlandsche zaken vóór den 1 November a. De vereischten voor het examen worden mede opge geven. De minister van binnenlandsche zaken maakt er echter opmerkzaam op dat, ook zonder examen, de uit oefening van het beroep van landmeter aan een ieder is vrijgelaten. Benoemingen cn besluiten. ministerieel agentschap. Bevorderd bij het agent schap van het ministerie van financiën te Amsterdam, tot hoofdcommies de heer J. W. Blaauw, thans commies; tot commies de heer J. Geesink, thans adjunct-commies. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Zaandam mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, thans kantonrechter te Elburg. nationale schulp. Bevorderd tot commies de heer J. Backer jr., thans adjunct-commies. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij het le regiment vesting artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) dc 2e luitenant P. Dannenbargh, van het korps. Uit den militairen dienst ontslagen de le luitenant van het 4e regiment infanterie K. M. Hondekoeter, en hem tot aanvankelijk levensonderhoud voor den tijd van elf jaren toegekend een tijdelijke onderstand, ten bedrage van ƒ167 'sjaars. politie. Benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht de heer J. M. Yermeys, thans commissaris van politie en waterschout te Vlissingen. Marine cn leger. De luitenant ter zee 2e klasse II. J. Borgerhoff van den Bergh wordt den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adc lf hertog van Nassau, en daar entegen ingetrokken de plaatsing van den luitenant ter zee 2e klasse G. C. Sterk op dat fregat. Rechtszaken. Gisteren stond voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht dc 24jarige arbeidster Cornelia Lamper, geboren en wonende te Yerseke, sinds de laatste weken alhier gedetineerd. Blijkens het ter terechtzitting voorgelezen arrest van verwijzing, is genoemd meisje, volgens hare eigeneopgave, in den vroegen morgen van den 30 April dezes jaars op den zolder harer woning te Yerseke bevallen van een levend kind; heeft zij dat kind, met het bepaalde doel, om het 't leven te benemen, onmiddellijk na de geboorte geworpen in een emmer methaardaseh, dien zij den vorigen avond naar hare slaapstee had medegenomen vervolgens heeft zij dien emmer met lompen gedekt, ten gevolge waarvan het kind is gestikt; des avouds omstreeks negen uren heeft zij dien emmer met het kind vervoerd naar de mestvaalt van haren buurman, waarop varkens liepen, en daar haar kind neergeworpen, waarvan later echter geen spoor meer is te vinden geweest. Ook heeft zij, ongehuwd zijnde en voor de eerste maal zullende bevallen, niets voor hare bevalling gereed gemaakt. Bij de acte van beschuldiging, mede ter terechtzitting voorgelezen, zijn bovengenoemde omstandigheden nader omschreven; daarin wordt echter niet vermeld dat er varkens liepen op den mesthoop, waarop de beschuldigde den emmer met het kind heeft geworpen. Dat de beschuldigde in zwangeren toestand verkeerde, was door sommigen der getuigen opgemerkt, terwijl het mede de aandacht had getrokken dat die zwangerschap in het begin van Mei geweken was. Een onderzoek, door de justitie ingesteld, leidde tot het resultaat dat de verdachte bekende, dat zij zwanger was geweest en, hare bevalling voelende naderen, in den loop van den 29 April een emmer met haardasch heeft medegenomen naar den zolder van het huisje, hetwelk zij met hare moeder en eene andere vrouw bewoont, en op welken zolder zij gewoon is te slapen; dat zij tegen den vnorgen een kind heeft ter wereld gebracht, hetwelk zij dadelijk na de ge boorte heeft gestopt in dien emmer, oin het te doen stik ken; dat zij niet heeft gezien tot welke kunne het kind behoorde, doch eenige lichaamsbewegingbespeurd en een flauwe kreet gehoord heeft bij het stoppen van het kind in de aschdat zij daarop nog eenige lompen over den emmer gelegd en er verder niet meer naar omgezien heeft; dat zij dien dag hare woning heeft verlaten en naar Weinel- dinge isgegaan,en'savonds bij haren terugkeeromstreeks negen uren dien emmer heeft gebracht op den mest hoop van haren buurman. Op alle onderzochte plaatsen is echter nergens eenig spoor van het kind of de asch te vinden geweest. Dat de beschuldigde bevallen was, werd ook door twee buurvrouwen afgeleid uit het door haar gehoorde gekerm in den nacht van 29 op 30 April; eene getuige had ook tegen de moeder der be schuldigde over de zwangerschap harer dochter gespro ken, doch ten antwoord gekregen dat Coinelia evenmin als zij-zelve of de getuige bevallen moest. De beschul digde zelve bekende echter bevallen te zijn en het kind te hebben weggebracht. Volgens het door den geneeskundige F. Mooij, te Yerseke, onder eede ingesteld onderzoek naar den staat van deze beschuldigde, is bevonden „dat zij kenteekenen met zich droeg van toen onlangs bevallen te zijn en dat zij zeer wel in den opgegeven tijd een kind kan gebaard hebben." De beschuldigde heeft, volgens de tegen haar inge brachte beschuldiging, niet van hare zwangerschap wil len weten, terwijl ook uit niets blijkt dat zij werkelijk voornemens is geweest om het kind, waarvan zij bevallen moest, in het leven te houden en op te kweeken, en even min dat zij iets voor hare bevalling in gereedheid heeft gebracht; integendeel heeft zij blijkbaar gevolg gegeven aan haar voornemen om het kind, dat zij ter wereld zou brengen, van kant te maken, en dat voornemen op gru welijke wijze, volgens hare eigene opgaven, ten uitvoer gebracht. De bovengenoemde beschuldiging, geqnalificeerd als kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, werd door den procureur generaal na het ter terechtzitting gehouden onderzoek volgehouden. Hij reqnireerde de schuldigverklaring der beschuldigde aan het haar ten laste gelegde feit en veroordeeling tot tuchthuisstraf voor den tijd van niet minder dan vijf en niet langer dan twintig achtereenvolgende jaren, als mede in de kosten. De verdediger der beschuldigde, jbr. mr. J. W. M. Schorer, concludeerde tot vrijspraak, op grond van het onbewezene dat de beschuldigde is bevallen van een voldragen, levensvatbaar en levend kind. Het hof heeft bij zijn uitgesproken arrest in hoofdzaak aangenomen, dat wel de bevalling der beschuldigde als bewezen kan worden beschouwd, maar dat het leven van het kind noch de gewelddadige levensvernietiging ten processe bewezen is; dat bij gemis van dit bewijs het ook niet feitelijk als bewezen kan geacht worden als zou er wegmaking van een kind hebben plaats gehad, waarop door den procureur-generaal gewezen was. Het hof verklaarde mitsdien de schuld der beschul digde niet bewezen en sprak haar, op grond van art. 210 van het wetboek van strafvordering, vrij, de kosten te dragen door den staat, met last dat zij onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld, tenware zij om andere rede nen in hechtenis behoorde te blijven. Dit laatste was niet het geval. Gemengde berichten. LI. Zondag zijn te Oss twee boerenhofsteden in de asch gelegd. Een aanzienlijke voorraad hooi en haver is eene prooi der vlammen geworden. Men zegt, dat de brand ontstaan is door een zesjarig knaapje, dat met lucifers gespeeld heeft. De eigenaars van de Neue Frankforter Zeituug, welke door de Pruisische regeering werd geschorst, hebben een eisch tot schadevergoeding ingesteld van 200,000 thaler. De voormalige eigenaars nl., hadden hunne eigendoms rechten, kort voordat de stad Frankfort door

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2