BIJVOEGSEL van dk MIDDELBIIRGSCHE C 0 U R A T van Zaterdag 13 October 1866. De officieuse Fransche regeeringsdagbladen beijveren zich om den toestand van liet eiland Candia voor te stellen als zeer gunstig voor de Turksche regeering en het einde van den opstand nabij. Wordt echter Europa ook thans weder voor eene uitbarsting der Oostersche quaestie bewaard, dan is ons werelddeel daarvoor volgens de keizerlijke organen dank schuldig aan keizer Napoleon III, die alle pogingen heeft aangewend om de opstandelingen op Kandia tot onderwerping, den sultan van Turkije tot concessiën en koning George van Griekenland tot onzijdigheid te bewegen. Belangrijker dan al de phrases der Fransche regeerings- organen is een artikel van the Times, over de politiek van Engeland ten opzichte der Oostersche quaestie. Dit artikel herinnert ons weder geheel en al aan de betoogen der Engelsche dagbladen, gedurende den oorlog van Pruisen en Oostenrijk tegen Denemarken. Te dier tijde beweerde men dat Engelaud slechts onzijdig zou blijven in het Deensch-Duitsch conflict, totdat de troepen van Pruisen en Oostenrijk Sleeswijk zouden binnenrukken. Toen dit plaats bad werd verklaard dat Engeland onzijdig zou blijven, ondanks den inval in Sleeswijk, maar dat men de neutraliteit zou verlaten, als Jutland door de Pruisen en Oostenrijkers niet werd geëerbiedigd. Ook Jutland werd bezet en nu ging een Homerisch gelach op in Europa, toen de Engelsche regeeringsorgaqen kwamen berichten, dat men ook thans nog onzijdig zon blijven, maar Engeland zonderden minsten twijfel handelend zou optreden, als Pruisen en Oostenrijk Koppenhagen gingen belegeren: Wat nu de Oostersche quaestie betreft, heeft Engeland telkens verkondigd dat, waarin het ook onzijdig wilde blijven, het Oostersche vraagstuk onmiddellijk zijne krachtdadige optreding ten gevolge zou hebben. De opstand op Kandia heeft echter nog geenerlei politieke daad van de regeering te Londen ten gevolge gehad. Thans verklaart ook the Times dat men onder de Oos tersche quaestie niet moet verstaan de verdeeling van Turkije onder de Enropeesche mogendheden. Dat is onverschillig aan Engeland, hetwelk daarbij onzijdig zou blijven. Maar Engeland zou zonder den minsten twijfel handelend optreden, als men Egypte wilde aan randen en de onzijdigheid der landengte van Suez bedreigde. Men ziet dat de curieuse houding van Engeland, welke den heer Viennet gedurende het Deensch-Duitsch conflict de fabel van het schaap, de wolf en de honden deed schrijven, ook thans weder door the Times wordt aangenomen. Berichten uit Athene van eergisteren zijn thans insgelijks zeer vredelievend omtrent de verhouding tusschen Griekenland en Turkije. Men vieit zich, volgens deze mededeeling, dat de bestaande moeilijk heden met de Turksche regeering omtrent de gebeur tenissen op Candia spoedig zullen zijn uit den weg geruimd. Uit Florence wordt gemeld dat de Oostenrijksche troe pen gisteren de vesting Peschiera in Venetië hebben ontruimd, welke vesting onmiddellijk daarop door eene afdeeling Italiaanscbe troepen is bezet geworden. De ontruiming der overige vestingen van den beroemden Venetiaansehen vierhoek zal weldra volgen. BRIEVEN UIT BELGIË. Brussel7 October. Ditmaal zal mijn brief slechts zeer kort zijn. Wij zijn ru aan den avond voor onze feesten. Bijna uitsluitend wordt de aandacht op de toebereidselen voor de ont vangst der talrijke vreemde scherpschutters gevestigd. Men weet reeds van 900 rijlemen die hiervoor zullen over komen, en deze zullen de helden van het feest zijn. De International, die nog niet weet dat een iid van het par lement, de heer Lindsay, in overleg mei de regeering, is aangewezen om hen tot geleide te verstrekken, zal het erg op de zenuwen krijgen. Evenwel heeft dit feest een zoo weinig anti-Franschgezind karakter, dat reeds 150 officieren van de nationale garde van Parijs zijn aangemeld. Al deze Engelschen, Franschen, Ilollandeis en Duitschers zullen thans verbroederen. Zij die het minste sympathie zullen verwekken, zijn de Pruisen. De koning zal de Engelsche rijlemen een groot déjeuner aanbieden. Aan het hof is men diep bedroefd over eene tijding uit Rome, welke meldt dat keizerin Charlotte van Mexico door eene zinsverbijstering is overvallen haar toestand schijntbijna hopeloos. Maximiliaan zal, indien de treurige voorspellingen van de geneesheeren bevestigd worden, nog zoo veel te spoediger terugkeeren. Het ministerie Frère-Rogier heeft zijn meester gevon den dat zoo hardnekkige ministerie heeft het tegenover een burgemeester verloren. Het is waar, dat deze burgemeester bet hoofd is van onze Belgische Manchester school, het hoofd van het Gentscbe liberalismeen tegelijk een man van een roillioen rente, waarvan hij een aanmerkelijk deel gebruikt ten behoeve van Gent en de liberale partij. De graaf van Kerkhove, gekrenkt doordat men te Gent geen subsidie voor bet lager onderwijs wilde toe staan, heeft zich vrij kras tegen het ministerie overge- steld en gezeed: Gij kunt net doen wat gij verkiest: ik verlang óf subsidie óf mijn ontslag. Het ministerie heeft toegegeven uit vrees dat Gent het voorbeeld van Antwerpen zon volgen. Nogtans werd de tusschenkomst vereischt van den koning,die den heer van Kerkhove bij zich liet komen om met hem te spreken. De Moniteur maakt heden de belooningen bekend die aan artisteu, welke aan de tentoonstelling hebben deelgeno men, zijn toegewezen. Het doet mij genoegen dat ik u thans kan mededeelen, hetgeen ik wel voorzien had, dat uw landgenoot, de heer Alma Tadema tot ridder van de Leopold's orde benoemd is, terwijl de beer Ingres het kommandeurs kruis heeft gekregen. Ik had ook gehoopt u de bevordering vaD den heer Israels tot officier van die orde te kunnen melden, maar daartegen schenen be zwaren te bestaan. De jalousie en afgunst is nergens zoo onverbiddelijk als onder artisten. Het was waarlijk een comedie, die gedurende vier weken om de bekrooningen gespeeld werd. Het is een eigenaardigheid dat de Belgische artis ten geen bekrooning verlangen naar de verdiensten hunner werken, maar naar rang en anciënniteit. De heer Pierre Benoit, componist van het oratorium, dat Zondag werd uitgevoerd, heeft nog geene enkele onderscheiding verkregen; maar toch kan een ridderorde hem niet ontgaan. Zijne werken verdienen de meeste onderscheiding. De uitvoering van dit meesterstuk heeft volkomen aan de verwachting voldaan, die ik in mijn vorigen brief koesterde. Ook het publiek was zeer teleurges'eld toen noch de koning noch dc koningin, die de plechtigheid bijwoonden, eenige woorden van lof tot den meester en Vlaamscben dichter Hiel richtten. Was het omdat zij zoo'n haast hadden om naar Ostende te vertrekken? Zeker is het dat men reden had om ontevreden te zijn en ik hoorde een letterkundige, een mijner vrienden, toen hij den heer Rogier voorbijging, met een luide en zeer goed hoorbare stem zeggen„Zoo verliest men zijne populariteit." Het was een hard woord, maar waar tevens. De tentoonstelling van schoone kunsten zal den 16 October zonder uitstel gesloten worden. De Hollanders die haar nog bezichtigen willen en meteen de feesten bijwonen, moeten zich haasten. De gezondheidstoestand van Brussel begint veel beter te worden nu nachtvorsten beginnen. Laat ons hopen, dat de cholera spoedig haar afscheid zal nemen. Cjcmörlsbmrtjten. Graanmarkten enz. Amsterdam 12 October. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolieop zes weken ƒ41}. Lijnolie op zes weken ƒ40}. Oostburg 10 October. De aanvoer van granen was heden klein, uitgezonderd van haver, die in wakke qnaliteit overvloedig te koop was; terwijl weinig koop lust bestond en de meeste artikelen lager moesten worden afgegeven. De zware gerst vond evenwel tot vorigen prijs koopeis. Jarige en tweejarige, puike nieuwe, ge- meenere en blauwe tarwe 9 a ƒ10.25. Nieuwe Zeenwsche rogge ƒ6.50 a ƒ6.75. Nieuwe wintergerst ƒ6.25 .4 ƒ6.90. Dito zomergerst/5 a ƒ6. Haver 1.50 :i ƒ3.50. Paarden- boonen 6 ƒ7. Groene erwten ƒ8 a ƒ9. Middelburg 11 October. De aanvoer uit onze naburige eilanden zoowel als uit Walcheren was heden gering, hetgeen wel voornamelijk is toe te schrijven aan de drukte van den arbeid en daar er heden algemeen nog al koop lust bestond, zoo heeft men niet alleen ruim vorigen week- prijzen moeten betalen, maar zelf daar nog boven gekocht. Jarige tarwe bleef in een doen. Nieuwe dito werd 50 a 75 ceut hooger genomen. Jarige rogge bleef bij weinig handel veelal in een doen, puike nieuwe alleen 25 cent booger. Gerst in puike soorten zeer weinig ter veil en goed prijshoudend gebleven. Walchersche witteboonen zoo jarige als nieuwe bleven in een doen. Bruineboonen zeer weinig ter markt en meestal wak. Nieuwe paarden- boonen met weinig omgang. Walchersche groene erwten werden minder geveild en 25 a 50 cent booger gekocht. Koolzaad werd weinig aangeboden en algemeen 25 cent booger met graagte genomen. Jarige Zeeuwsche tarwe was voor ƒ11 te koop. Nieuwe dito ƒ10.50 a 10. Jarige Walchersche dito hield men meestal op 11.50, doch daarin ging bijna niet om. Puike nieuwe dito 10.75 a 11, afwijkende 10.25 a ƒ10 naar qnaliteit. Jarige Zeeuwsche rogge 7.50, puike nieuwe dito ƒ7.75. Puike dito wintergerst ƒ7 a ƒ6.50 naar deugd. Dito zomergerst 6.25 a ƒ6, dito Walchersche ƒ6.50, mindere soorten naar qnaliteit. Jarige dito witteboonen ƒ12.50. Meuwe dito meestal nog wak en ƒ12 a ƒ11.75 genomen. Nieuwe Wal chersche bruineboonen ofschoon niet droog ƒ15, meer wakke soorten 14.30 a 14. Dito paardenboonen ƒ7 a ƒ6.50. Walchersche gro< ne erwten ƒ10, ƒ9.75 a ƒ9.50 naar qnaliteit. Zeeuwsche groote erwten 11 a ƒ10.75. Koolzaad ƒ12.75 a 13 met graagte gekocht. Raapolie ƒ43. Patentolie 45. Lijnolie ƒ45.50 per vat op zes weken, contant 1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 11.70 en rogge ƒ7.40. Aardappelen 3.25 3.60 per Ned. mud. Versche boter ƒ1.10 a 1.18 per Ned. pond. Ter varkenmarkt te Oostburg waren aangebracht 193 stuks biggen, waarvan omtrent de helft tot lagere prijzen verkocht werden. Prijzen van effecten. Amsterdam 12 October 1866. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 54f$ dito dito dito 3 65} dito dito dito 4 87} Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96 Certific. Hope co4 57} Oblig. dito 1855,6e serie 5 77} dito dito Leening 1860 4} 83} Certificaten 6 40} Aand. spoorweg184 Polen. Schatkistobligatiën4 59} Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 44-jV dito 1847/1852 2} 22} dito rente Amsterdam5 68 dito nationale5 48 Bankactiën 3 Italië. Leening 18615 50} Spanje. Obligatiën 3 thans 2} 32} Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 42-i5,y dito 1856—1862 3 42} Griekenl. dito (blauwe)5 11} Turkije. dito (binnenl.)5 26} Vereen.Stat.dito (1882) 6 72} Illinois. dito7 70} Mexico. dito 3 14} Grenada, dito afgestempeld4} Venezuela dito 3 2Uwtrtenticn. BEKENDMAKING. De COMMISSIE uit het Provinciaal Geregtshof in Zeeland, te zamengesteld ter voldoening aan artikel 11 der wet op het Notarisambt van den 9 Julij 1842 (Staats blad no. 20), tot het afnemen der Examina van hen, die verlangen mogten om naar het Ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woensdag den 21 November aanstaande, des voor middags ten tien urenen volgeude dagen is 't noodin een der vertrek ken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van artikel 13 der voorschreven wet, en verlangt overigens dat zoodanige stukken, welke aan haar moeten ingediend worden, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 12 October 1866. De Commissie voornoemd, De Procureur-Generaal A. W. S. HURGRONJE, in Zeeland, Raadsheer. M. VERBRUGGE. J. P. VAN DER BILT, Raadsheer. Op den 9den October 1866 is, bij Acte, voor den Heer Kantonrechter te Tbolen gepasseerd, aan IZAAK HAGE Davids zoon oud 20 jaren, wouende te Sint- Maartensdijk, handlichting verleend, met toeken ning van het recht om huur- of pachtcontracten te slui ten, de gepachte Landen te bebouwen en over derzelver opbrengst te beschikken, daartoe betrekkelijke aankoo- pen en verkoopen te doen, en voorts alles te doen wat tot de bebouwing der Landen kan geacht worden te behooren. De Griffier van het Kantongerecht te Tholen, M. M. DE LANGE.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 5