öuitfnlcmö. Gemengde berichten. In de den 8 dezer door de Koninklijke academie van wetenschappen, afdeeling letterkunde, gehouden verga dering, is door den heer Leemans bericht, dat bij do commissie voor de overblijfselen der oude vaderlandsche kunst in dank berichten en teekeningen zijn ontvangen, onder anderen van de heeren J. C. Frederiks, te Oost- kapelle; J. A. Ovaa, te Middelburg, en A. C. Bon, te West-Schouwen. Eene zilveren Lodewijksmnnt, te Dom burg gevonden en door den heer Frederiks voor de muntverzameling der academie aangeboden, is met erkentelijkheid aangenomen. De kamer van koophandel en fabrieken te Gorinchem heeft de handelaars in granen, de landbouwers in dat arrondissement, benevens al degenen, die in eenige be trekking tot den graanhandel staan, beleefd verzocht, voortaan den verkoop bij het gewicht te doen plaats hebben, in plaats van bij de maat. Woensdag morgen heeft men te 's Hage weder het vreemd verschijnsel gezien, van uit de lucht vallende vogels, welke onmiddellijk dood waren. Dezer dagen is voor het hof van cassatie te Peters burg een rechtsgeding gevoerd, hetwelk de opmerkzaam heid des publieks heeft getrokken. Twee hooge staats ambtenaren, de geheimraad Gaiewsky en de staatsraad Jakowlew waren beschuldigd van gelden uit eene hun ambtshalve vertrouwde kas, ten bedrage van 76,000 roebels, te hebben verdonkerd en daarbij valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. De zaak is in het open baar en voor eene jury behandeld; het feit werd ook door de bekentenis van Jakowlew gestaafd. De jury ver klaarde de aangeklaagden schuldig, en het hof veroor deelde den eerste tot verbanning naar Siberië met verlies van zijnen rang en van al de burgerrechten, den tweede tot dezelfde straf met zekere verzachtingen. „Dit strenge vonnis zegt een schrijven uit St. Peters burg heeft diepen indruk gemaakt. Het is het eerste voorbeeld van openbare Veroordeeling van een hoogen staatsambtenaar wegens oneerlijkheid; tot nogtoe was het eenige gevolg der ontdekking van zulke vergrijpen, dat de schuldige in alle stilte afgezet werd." Burgerlijke stand. Middf.t.bubg. Eerste huwelijksafkondiging van den 7 dezer: M. van Helleman, weduwn. 32 j. met J. Melse, jd. 21 jaren. (Van 29 September tot 6 October.) Vlissingen. Gehuwd: A. C. Carré, jm. 26 j. met. W. E. Ie Brun, jd. 21 j. J. J. de Vries, jm. 26 j. met H. Hen- drikse, jd. 26 j. J.L. Queré, weduwn. van H. J. Kloeg, 57 j. met F. Pierijn, jd. 49 j. Bevallen: M. E. Kokelaar, geb. de Brnijn, z. II. Lang, wed. van J. H. Vergragt, d. A. van Vliet, geb. Lage- waard, z. A. J. Devoghel, geb. Blij, z. M. L. Priem, geb. de Reeper, d. C. M. A. Bastin, geb. Düa, z. (doodgeb.) M. S. Brake.lé, geb. Sap, z. (doodgeb.) C. Clemmé, geb. van Alphen, z. M. Engelberts, geb. de Zeeuw, z. A. M. Wicherts, geb. Klnmper, z. M. Jansen, geb. Hubregtse, d. Overleden: P. J. Wisse, jm. 18 j. S. Nortier, wed. van H. de Wolff, 76 j. W. P. Harent, z. 6 m. M. Ilessler, d. 19 m. H. Knol, z. 2j. J. Kemeling, z. 10 j. C. J. Quite, d. 5 j. Goks. Gehuwd: J. Hogesteger, weduwn. 35 j. met W. Frahnje, jd. 28 j. A. van Lindonk, jm. 31 j. met K. L. Krabbe, jd. 28 j. K. van der Straate, jm. 25 j. met Z. Quivy, jd. 21 j. C. Walig met M. A. Eaton. BevallenC. A. de Pooter, geb. Heirman, z. N. G. van der Mark, geb. Scheele, z. Overleden: M. Schrijver, d. bijna 4 w. M.Proos, z. 7 j. C. J. Kien, d. 2 m. Zierikzee. Bevallen: M. J. van Altena, geb.Knaap,d. G. van der Linden, geb. Groeneveld de Kater, z. S. van den Houten, geb. van de Panne, z. C. E. Schouten, geb. Wagemakers, d. N. M. Knaap, geb. Ochtman, z. M. Trom- per, geb. Schults, d. C. Hofman, geb. Proost, d. A. Kalb, geb. Huf, d. A. van Wezel, geb. van Dijke, z. D. Plaating, geb. Kostense, d. OverledenJ. Umans, man van G. Tabberne, circa 66 j. J. Muste, d. 9 m. Thermometers tand. 10 Oct. 's av. 11 u. 50 gr. 11 'smorg.7u.50gr. 'smidd.1 u.56gr. 'sav.llu.49gr. 12 's morg.7 u.46 's vnidd. 1 u.53 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van den 2 October. Ingekomen stukkenAdvies omtrent de wegen in den Goesschen polderverzoek C. Cornu om voortzetting der pacht van de oude haven. Afwezig de heeren van den Bosch met en Saagmans Vader zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Als ingekomen stukken deelt de voorzitter mede: a. Provinciaal blad no. 99, waarbij gedeputeerde staten als hunne zienswijze te kennen geven, dat het tijdelijk uitzetten van gemeente-gelden op beleening of pro longatie zonder medewerkin van bun collegie, niet mag geschieden, en dat dus, waar zulks mocht hebben plaats gehad, gehandeld is in strijd met de bepalingen der gemeente-wet. De voorzitter bestrijdt die meening; het uitzetten van kapitaal op beleening is geene uitgaaf, waarvan art. 213, 114 en 224 der gemeente-wet gewaagt, daar deze uit sluitend zien op betalingen tot kwijting van gemeente schuld; het uitzetten op beleening is geene uitgaaf maar slechts eene tijdelijke verplaatsing van kapitaalwaarop de goedkeuring van gedeputeerde staten niet gevorderd wordt. Intnsschen is in eene andere provincie dat zelfde verschil van gevoelen verrezen en de beslissing daarvan aan Z. M. den koning opgedragen, waarom burgemeester en wethouders voorstellen, die beslissing af te wachten en zich daarnaar te gedragen, welk voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. b. Brief van gedeputeerde staten, goedkeurende de betaling uit de onvoorziene uitgaven van f40, voor preraiën bij gelegenheid der onlangs gehoudene tentoon stelling van landbouw. c. Brief van het bestuur der afdeeling Heiukenszand, onder wier directie eene tentoonstelling gehouden is, haren dank betuigende voor de belangstelling en mede werking van den raad ondervonden; d. Missive van gedeputeerde staten, goedkeurende de betaling uit de onvoorziene uitgaven van 4 maanden jaarwedde van den bouwkundige der gemeente; e. Een eerst heden ingekomen adres van H Ellefrinck om op erfpachtsgrond bij het telegraafkantoor te mogen bonwen, welk verzoek wordt gerenvooieerd aan burge meester en wethouders; eu Eenige Staatsbladen. Op het verzoek van het dijksbestuur van den Goeschen polder om op grond der bestaande onzekerheid, aan wie den eigendom der wegen in dien polder behoort, wel te willen verklaren dat die als eigendom van den polder worden erkend en ten zijnen uarae gesteld, bericht de voorzitter namens burgemeester en wethouders dat de wegen in den polder iu den regel eigendom zijn van ingelanden, maar dat zij zwarigheid moeten maken het verzoek, zooals het ligt, te ondersteunen, omdat sedert onheugelijke jaren die wegen in het bezit der gemeente zijn geweest. Zij stellen mitsdien voor, aan de directie van den polder tot wederopzeggens toe het recht van verpachting der grasetting van die wegen te verleenen, mits de wegen goed worden onderhouden en onder spe ciaal voorbehoud van het recht van planten door de gemeente. Burgemeester en wethouders worden gemach tigd, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, in dien geest eene overeenkomst aan te gaan. Wordt nader iu behandeling gebracht het verzoek van C. Cornu, om verlenging van pacht, hetgeen ten vorige vergadering is aangehouden. De voorzitter deelt daarbij mede dat behalve de door hem aangebodene in orde brenging van den weg, langs bet verpachte perceel loopende, hij nog heeft toegezegd gedurende zijnen pachttermijn dien behoorlijk te onder houden, waarom burgemeester en wethouders te meer geneigd zijn tot inwilliging, en waartoe zij mitsdien het voorstel doen. De heer Broes van Dort verklaart zich in het algemeen tegen onderhandsche verpachtingen en vermeent dat de weg instede van te veibeteren, voor voetgangers on bruikbaar zal worden. De heer Verhagen deelt het gevoelen van den laatsten spreker, maar daar geen enkel persoon tegen de bekend gemaakte onderhandsche verpachting is opgekomen, zal hij er vóór stemmen. In stemming gebracht, wordt het verzoek ingewilligd met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren de Kanter en van Dort. Op het verzoek van N. Remijn, om vermindering van de cijns op zijne korenmolen rustende, wordt afwijzend beschikt, als bestaande daarvoor hoegenaamd geene gronden. Het verzoek van J. van Aerde om grond op erfpacht bij het voormalige telegraafkantoor, ten einde daar eene woning te bouwen, wordt tot nader onderzoek aan gehouden. Het verzoek van den heer J. Dekker Lz. om te mogen afbreken twee pakhuizen en éene woning tusschen de hoogere burgerschool en zijne woning gelegen, en daar ter plaatse in eene eenigszins uitwijkende richting twee andere woningen en een werkwinkel te bouwen, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders toegestaan, mits de adressant voor den in te nemen grond van de gemeente eene erfpachtsom betale van ƒ3 's jaars. De ingekomen begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1867 wordt gesteld in handen der financieele commissie. j Wordt gelezen brief van de openbare gezondheids j commissie in deze gemeente, daarbij op grond van het verhandelde in de openbare raadsvergadering van 29 Augustus 11. ontslag nemende uit hunne betrekking, uithoofde daar toch met zoovele woorden wordt gezegd, dat in een door haar uitgebracht advies geen leidend beginsel wordt aangetroffen en de commissie met eene zucht tot verdachtmaking is bezield. Het stilzwijgen der overige raadsleden op die punten heeft de commissie de natuurlijke gevolgtrekking doen maken, dat dit voor haar weinig vleiend gevoelen alge meen door den raad wordt gedeeld. De voorzitter protesteert tegen die laatste bewering der commissie, als zou uit het stilzwijgen goedkeuring zou zijn op te maken van hetgeen door éen of meer I raadsleden gezegd is. Ilij betuigt zijn persoonlijk leedwezen over het besluit der commissie en wenscht haar uit te noodigen op het genomen besluit tot ontslag terug te komen. De heer de Kanter spreekt in gelijken zin even als de heer Verhagen. De heer van Dort verklaart met het door hem gespro kene ter voorgaande vergadering geenszins het doel gehad te hebben de commissie te krenken, en het hoog belang vau haar blijvend bestaan te erkennen, waarom ook hij zich gaarne met het voorstel vereenigt. Alzoo is zonder hoofdelijke stemming besloten. Tot leden der vaste commissie voor het financiewezen worden achtereen volgens herbenoemd de heeren deKanter,. voorzitter, benevens de Knokke van der Meulen en van den Bosch. Tot leden der commissie voor de strafverordeningen de heeren de Knokke van der Meulen en de Laat de Kanter. Daarna is de vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Maandag heeft te Leeds in Engeland andermaal eene meeting plaats gehad van de voorstanders der uitbreiding van het kiesrecht. Daarbij hield de heer Bright weder eene redevoering, waarin hij, onder meer, betoogde dat het lagerhuis de eenige ware grondslag en de eenige waarborg was voor de veiligheid der natie. „Wij weten allen zeide de spreker dat de kroon in onze dagen niet de vrijheid aan de bevolking kan schenken, even min als de kroon do bestaande vrijheid der natie kan verminderen." Deze bewering vjnden talentvollen Engelschen staats man is volkomen juist, indien men zich de positie der kroon denkt, gelijk die volgens de coustitutioneele be ginselen behoort te zijn. Er komen echter nu en dan ernstige oogenblikken voor in het leven der natiën, oogenblikken, waarin door de vorsten stappen worden gedaan, welke zij later dikwijls betreuren, al hadden zij, met het oog op de geschiedenis, reeds dadelijk de gevol gen daarvan kunnen berekenen, diehen dan met angstige bekommernis vervullen. Zoodra een constitutioneel vorst zijn verheven constitutioneelen zetel boven de politieke partijen verlaat, om af te dalen in het staat kundig strijdperk, zoodra een constitutioneel vorst partij trekt tegen een groot gedeelte der natie, dan is het ge volg van dien stap dat de stemgerechtigde bevolking moet kiezen tusschen bet toegeven aan een inconstitutio neel verlangen des konings en de handhaving der plech tig door hem bezworen grondwet. In Pruisen heeft de natie willen transigeeren met de constitutioneele begin selen en de goondwet door den koning zien verlagen tot een stuk scheurpapier; in andere landen ontdoet de vorst zich echter niet altijd straffeloos van zijne constitu tioneele onschendbaarheid. Na alzoo aan de volksvertegenwoordiging slechts een recht van bestaan te hebben toegekend, voor zooverre zij waarlijk in het belang des volks optreedt, en niet alleen voor de kroon, den adel en de aanzienlijken, ging de heer Bright voort om aan te toonen dat bet tegen woordig lagerhuis aan zijne roeping niet beanwoordt. „Ik beweer zeide de spreker dat het karakter der volksvertegenwoordiging worde verloochend, als men op hare banken bij twintigtallen geldzakken telt, welke als leden van het parlement fignreeren (toejuiching)."— „Moet er eene vertegenwoordiging bestaan zoo ver volgde de heer Bright dan moet zij in overeenstem ming wezen met de beginselen der Engelsche constitutie, dan moet zij alle klassen der bevolking vertegenwoordi gen, zoodat iedereen, hij bezitte het stemrecht of niet, begrijpt en gevoelt dat hij belang heeft bij de volksver tegenwoordiging en dat deze op loyale wijze voor zijne rechten en belangen waakt." De conclusie van de rede voering des sprekers was dat het stemrecht moest worden uitgebreid. {Zie verder het lijooegsel.)

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 4