öuitmlcmix HIDDELBUKGSCIIE COllRAiXT BIJVOEGSEL van Donderdag 11 October 1866. VAN DK Middelburg lO October. Naar wij vernemen hebben de burgemeester en wet houders van Vlissingen de ingezetenen uitgenoo- digd, om op aanstaanden Donderdag de nationale vlag hit hunne woningen te doen wapperen, en hebben de burgemeester en wethouders van Middelburg daar toe v r ij h e i d gegeven. Om nu te vlaggen?! Ja te vlaggen 1 De burgemeester en wethouders dier gemeenten wen- Scben dat de ingezetenen op dien dag van hunne vreugde en hun verlangen naar den Zeeuwschen spoorweg zullen doen blijken. De ingezetenen blijven echter volkomen vrijheid behouden hoe zij in deze handelen willen. Wij vragen ons dan ook afis het nu het ware oogen- blik om te vlaggen? Een vreugdebetoon over de voltooiing in 1866 van een werk dat reeds in 1852 is aangevangen men kan de geschiedenis van het kanaal door Zuid-Beveland in dit nommer lezen kan toch zoo groot en ongedwongen n'et wezen. Om het verlangen naar den Zeeuwschen spoorweg te doen blijken, heeft het waarlijk aan vroegere gelegen- beden niet ontbroken. Toen de wet, waarbij de aanleg der staatsspoorwegen bevolen werd, door de wetgevende macht goedgekeurd °f door den koning bekrachtigd werd; toen in December van het vorige jaar achtereenvolgens de tweede en eerste kamer zich vcreenigd hadden met de wet waarbij de onteigening van de voor den spoorweg van Goes naar Vlissingen en een kanaal van Vlissingen naar Middelburg vereischte eigendommen werd voorgeschreven, was er zeker ruimschoots aanleiding om van dien wensch ge tuigenis af te leggen. Die dagen zijn dan ook niet zonder vreugdebetoon voorbijgegaan. En toen waren het daartoe zeer geschikte oogenblikken. Maar thans? Wij gelooven dat de stemming in ons vaderland in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder, van dien aard ts dat men meer dan ooit voorzichtig moet wezen met ■uanifèstatiën, die mogelijk tegen de bedoeling van de ontwerpers zoo licht tot eene verkeerde gevolg trekking zouden kunnen leiden. De gemeentebesturen zijn aangeschreven om bet ver dachte te bewerkstelligen ter uitvoering en stipte nale ving van het koninklijk besluit, houdende ontbinding Van de tweede kamer en bepaling van het tijdstip der nieuwe verkiezing, terwijl hen tevens is aangeschreven te zijner tijd den uitslag der verkiezing terstond aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de com missarissen des konings in de respectieve provinciën mede te deelen. Naar ons wordt medegedeeld is het thans zeker dat eene koninklijke proclamatie aan de kiezers zal ver schijnen. De openbaarmaking van dit stuk in de Staats courant wordt nog op het einde der week te gemoet Sezien. De genoodigden tot bijwoning van de opening van bet kanaal door Zuid-Beveland zijn, met bijvoeging van eene toegangkaart tot het koninklijke jacht, door den minister van binnenlandsche zaken per brief geïnviteerd. Aan den voet der toegangkaarten staat: „Het jacht zal de genoodigden opnemen op den dag der opening: „Te Botterdam bij het gebouw der koninklijke Neder landsche Yachtclub, des morgens te 8 uren. „Aan de Zijpe, omstreeks 11 uren. „In de buitenhaven te Wemeldinge tusschen 12en lunr. „Na afloop van den tocht door bet kanaal vertrekt bet jacht naar Vlissingen, om de genoodigden, die zulks mochten verlangen, derwaarts te vervoeren." in de Staatscourant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 5 dezer, houdende vaststel- jug van een reglement van politie voor het kanaal door Zuid-Beveland. Dit reglement is mede in hetzelfde num mer opgenomen. In eene jl. Zaterdag gehouden bijeenkomst der consti- tutioneel-liberale kiesvereeniging te Zwolle is de vol- gende lijst van candidaten vastgesteld voorde verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten generaal de heeren T. J. Stieltjes, mr. G. A. Yssel de Schepper, f mr. J. Kappeyne van de Coppello, mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, G. II. Betz, jbr, mr. W. T. Gevers Deynoot, mr. P. P. van Bosse en mr. J. H. van Iioijen. Een bericht uit New-York meldt, dat de heer Emery is benoemd tot gezant der Vereenigde Staten bij het Nederlandsche hof. De Staatscourant meldt het volgende: „Niet zelden worden telegrammen aangeboden, aan reizenden gericht en volgens het adres bestemd om aan dezen bij de aankomst eener stoomboot, diligence of eenig ander middel van vervoer te worden afgegeven. Daar bij de ongeregelde tijdstippen van aankomst dier vervoermiddelen de bestelling van zoodanige tijdingen in den regel zeer veel tijd vordert, kan de telegraafdienst zich niet langer voor de aflevering op het juiste oogon- hlik aansprakelijk stellen. Mitsdien wordt den rijkstcle- graafkantoren voorgeschreven, telegrammen met derge lijke adressen af te wijzen. Worden zulke tijdingen gericht aan den commissaris der stoomboot, den onder nemerder diligencedienst of hunne agenten en dergelijke personen, zoo vertrouwt men, dat dezen zich wel met de aflevering "aan den geadresseerde zullen willen belasten en alzoo een dienst bewijzen aan het publiek, dat zich van hunne vervoermiddelen bedient." Benoemingen en besluiten. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus te Utrecht, M. Dau- vellier, onderwijzer aldaar. Kerknieuws. De heer J. H. Gravenstein, predikant te Serooskerke (Walcheren), heeft voor de toezegging van beroep naai de gemeente Oosterland bedankt. Marine en leger. Het ijzeren gepantserd ramtorenschïp, hetwelk voor de Nederlandsche marine te Birkenhead (Engeland) wordt aangebouwd en den naam draagt vau Prins Hen drik der Nederlanden, is in den voormiddag van den 9 dezer aldaar met goed gevolg te water geloopen. Gemengde berichten. Te Sneek loopt het gerucht dat een aldaar wonende veehandelaar, die ongeveer 1500 bij zich had of gehad heeft, tusschen Utrecht en Amsterdam zou vermoord zijn. In de Arnhemschë courant van gisteren is opgeno men het volgende door dr. J. C. Muller ingezonden stuk: „In het verslag voorkomende in het nommer van den 5 October [betreffende de ongeregeldheden te Velzen, ook door ons in ons nommer van jl. Zondag overgeno men], wordt mij eene rol toegedacht die mij niet toekomt. Dehoofdpunten van het verslag zijn juist, maar uw berichtgever deelt een paar bijzonderheden omtrent mijn gedrag mede, die ik zelf van hem voor het eerst vernam, en welker juistheid ik dus moen op goeden grond te mogen betwijfelen. Ook schijnt hij eene grief te maken dat de persoon, die mijne dochter geslagen heeft, niet is gearresteerd: ik zelf heb verzocht dat men geen onderzoek naar hem zou instellen. Vooral echter is hij verkeerd ingelicht wat de inkwartiering betreft. Ik heb mij niet meer te beklagen gehad dan ieder ander, alleen de wijze waarop de ingekwartierdeu zich gedroegen, was niet betamelijk. Daar ik niet gaarne gehouden word voor hetgeen ik niet ben, verzoek ik u beleefd deze regelen op te nemen," Het blijkt dat de ziekte van keizerin Charlotte van Mexico zich vertoont onder verschijnselen, welke eene krenking barer verstandelijke vermogens doen onder stellen. Bij een bezoek aan paus Pius hebben zich daarvan de duidelijkste blijken vertoond. De Fianschen zoo zeggen de Pruisen kennen zich gaarne van alle uitvindingen de eer toe. Zoo hebben zij ook nu weder gedaan ten opzichte van het naaldgeweer. Men haalt thans namelijk aan een oud werk van Ernest Hamel, getiteld Bobespierre. Daarin leest men: In den aanvang der zitting van 15 April 1792 stelde een lid van de Jacobijneuclub aan zijne atubtge- nooten een Engelscbman en een Franschman voor ais uitvinders van verbeterde kanonnen, waarmede men in de minuut 25 schoten kon doen. Desfieux stelde voor op kosten der club proeven te nemen. Bobespierre bestreed dat voorstel nadrukkelijk, als in strijd met de menschelijkbeid. Elke uitvinding, die ten doel heeft de vernieling van het menschdoui te bevorderen, was in zijne oogen eene betreurenswaardige zaak. Als aan gebeten vijand van den oorlog kon hij niet anders daarover denken. Beeds in den laatsten tijd van het be staan der Constituante werd hein door den uitvinder eene buks aangeboden, die negen schoten in de minuut kon doen en ouder zijne oogen iu den tuin achter zijn huis in de Saintongen nam men proeven,dieallerbevredigeudst waren. Tot dezen uitvinder richtte Bobespierre den raad zijne moorddadige uitvinding te laten rusten. En inderdaad werd daarover het diepste stilzwijgen bewaard. Eene zeer rijke jaspis-agaat-groeve is ontdekt en in exploitatie gebracht te St. Gervais, in een gedeelte van het Montblancgebergte, en wel door eene Fransche maatschappij, die reeds zeer scboone stukken naar Parijs I gezonden beeft, waarvan sommigen rood,anderen geaderd zijn zooals het bekende scboone marmer, dat men „Bosso- Antico" noemt. De opening dezer groeve zal zeker tot nog andere ontdekkingen aanleiding geven, wellicht van nog rijker aderen, omdat het werk nog slechts aange vangen en op kleine schaal begonnen is, en omdat het schijnt, dat daar eene uitgestrekte bedding van jaspis bestaat van onuitpiittelijkeu rijkdom. Iu vroegere dagen werd de jaspis aan prachtige gebouwen gebruikt en moest daartoe uit llusland worden aangevoerdnu ziet men dat gesteente zelden anders dan in broches en andere byouteriën; de meest gezochte soort is groen met roode vlekken. De St. Gervais groeven echter zullen voorraad genoeg leveren, om die schoone steensoort als versiersel van publieke en andere voorname gebouwen te gebruiken, voor zuilen, paneelen, consoles, lijsten, enz. Onder de uitgebreide en talrijke orders die reeds door de maatschappij ziju uitgevoerd, noemt men die van den heer Garnier, den bouwmeester van het nieuwe opera gebouw te Parijs, die reeds 12 fraaie kolommen en 40 medaillons jaspis voor dat gebouw gebruikt heeft. Thcrnionieterstaiid. 8 Oct. 's av. 11 u. 55 gr. 9 'smorg.7u.51gr.'smidd.lu.55gr.'sav.llu.51gr. 10 's inorg.7 u. 50 's midd. 1 u. 54 gr. Algemeen overzicht. „Noemt men de Nederlanders niet geheel ten onrechte dc Chineezen van Europa en verwijt men hun dat zij in de dagen van spoorwegen en telegraphen op bet gebied van den politieken vooruitgang zich nog altijd niet sneller bewegen dan hunne trekschuiten, dan moet men tocb erkennen dat zij wat snelle kabinetsveraude- ringen betreft zeer vooruitgaan en op den weg zijn om de ministerieverwisselingen, gelijk Spanje en Grieken land die kennen, in hun rustig vaderland in te voeren. Thans regeert reeds het derde ministerie gedurende dit jaar." Aldus vangt de Köln. Zeitung een artikel aan over de ontbinding der tweede kamer hier te lande, verhaalt vervolgens de aanleiding tot bet Competenz-conflid tus schen regeering en parlement, om voorts te meenen dat dit met het oog op bet Nederlandsch pblegma wel geene scherpe vormen zal aannemen. Zonder de handelwijze van het ministerie te willen verdedigen, ofschoon het zich niet verwijderd heeft van het constitutioneel systeem, acht de Köln. Zeitung het gelukkig voor de liberale partij zelf, dat uit den boezem van de meerderheid der tweede kamer geen kabinet is gevormd. De liberale meerderheid is verdeeld, bestaat uit onbeduidende personen en kan dus niet ïegeeren. Hare conservatieve tegenstanders zijn echter zegt het blad daarom niet veel beter. De Köln. Zeitung geeft dan ook aan de Nederlandsche natie den raad om bij de aanstaande verkiezingen nieuwe mannen te ver kiezen tot hare vertegenwoordigers, om van de tweede kamer geen invalidenhuis voor afgetreden ministers te maken en bovenal om de plutocratische kieswet te wijzigen, ten einde het eigenlijke volk uit zijne politieke slaperigheid wakker te schudden. Ten slotte wordt nogmaals zeer aangedrongen om bij de aanstaande verkiezingen alleen het algemeen welzijn, maar niet een kleingeestigen coterie-geest voor oogen te hebben en „de ongelukkige mode te verlaten om een afgevaardigde te herkiezen alleen omdat hij een eerlijk man is." Daargelaten wat er in het algemeen van dit, waar- schijdlijk. uit 's Gravenhage over Keulen tot ons gekomen artikel, juist en behartigenswaard moge zijn, schijnt de schrijver daarvan te vergeten, dat bij de tegenwoordige spanning niet zoo zeer eenig politiek beginsel of eenig staatkundig vraagstuk op den voorgrond staat, maar juist voornamelijk de reden is van eene quaestie van politieke eerlijkheid, moraliteit en goede trouw. En daarom behoort ook door de kiezers ieder afgevaardigde die zich als eerlijk man bij de stemming over de motie van moraliteit en goede trouw beeft doen kennen, te wor den herkozen. De natie moet thans in de meerderheid der ontbonden volksvertegenwoordiging oud Holland's eerlijkheid handhaven. Moge bij de stembus op 30 October tegenover éene partij slechts éeue andere staan: de partij der eerlijke lieden. Van Keulen's Gravenhage volgen wij de Köln.Zeitung naar Wurtemberg, alwaar onlangs in het huis van afge vaardigden zich zulk eene heftige oppositie deed hooren tegen de toespraak van den president, die zich ten gunste der Pruisische hegemonie verklaarde. In Wur temberg, alwaar het adres vau antwoord op de troonrede niet als in sommige andere staten slechts een holle weerklank van deze laatste schijnt, heeft dan ook het ontwerp adres vau antwoord de opinie der meerderheid ten opzichte van Pruisen scherp uitgesproken. „Te ver geefs zoo luidt het daar zoeken wij in den Noord- Duitschen bond eeuige waarborgen voor de handhaving van het recht, der vrijheid en van den vooruitgang. Verre van ons alle hartstochtelijkheid tegen Pruisen. Terwijl wij eene voortdurende afscheiding tusschen Noord en Zuid niet wenschen, meenen wij toch dat wij thans reeds onze toekomstige verhouding tot den Noord- Duitschen bond niet moeten bepalen. Wij verlangen een Zuid-Duitscbeu bond, of, zoo dit niet mogelijk is, ten

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1