ook de schuldigverklaring van den beschuldigde aan het hem ten laste gelegde feit en zijne veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor een door den hove te bepalen tijd, doch van niet tuinder dan vijf en niet langer dan twintig fichtereenvolgende jaren, alsmede in de kosten, of tot Zodanige andere straf als het hof vermeenen zal te hehooren. De verdediger mr. A. J. van Deinse jr. trachtte aan te toonen dat, bij de ontkentenis van den beschuldigde, het dezen ten laste gelegde feit van de zijde der beschul diging niet is gestaafd, dat niet is bewezen dat er kwaad willigheid heeft plaats gehad en evenmin dat de beschul digde de dader is. Het hoofdbezwaar, datdebeschuldigde belang had bij den brand en de assurantie te hoog was, Werd door hem vooral bestreden. Bij het onbestemde van het ten laste gelegde feit en het zijns inziens niet aan wezig zijn van eenig bewijs dat de beschuldigde de dader is, die moedwillig en met oogmerk om zich te verrijken *on hebben gehandeld, concludeerde hij tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op a. Vrijdag des morgens ie tien uren. Heden stond voor het provinciaal gerechtshof alhier, in eene zitting met gesloten deuren, terecht Pieter Marinus Hoskam, oud 33 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zierikzee, beschuldigd van aanranding der eerbaarheid van eene jougedochter, met gewelddadigheid onderno men en uitgevoerd. Het hof heeft hem, onderaanneming ^an verzachtende omstandigheden, aan genoemd feit Schuldig verklaarden veroordeeld tot eene correctioneele Sevangenisstraf voor den tijd van driejaren. Gemengde berichten. Volgens de Leeds Mercury hebben de machinisten en stokers van de North Eastern Railway Company ge dreigd het werk te zullen staken, indien zij voortaan niet per uur, in plaats van per mijl werden betaald. Uit Bagnères de Lnchon wordt van 25 September het volgende gemeldNadat het drie dagen hevig had geregend, liggen wij thans onder de sneeuw, die in onge- loofelijke hoeveelheid is gevallen. De oudste bewoners vau Luchon hebben van zoodanig verschijnsel geen heu genis. Naar men beweert heeft het Fransche gouverne ment dezer dagen 1,200,000 paar schoenen voor het leger besteld. Te Parijs wordt weder ernstig gedacht aan het invoeren van een pneumatisch brievenvervoer, op de Wijze, zooals dit reeds sedert een geruimen tijd op eenige plaatsen in Engeland bestaat. Men is voornemens, de eerste atmospherische buis tnsschen het centrale postkantoor en de beurs te leggen. Gelukt deze proef neming, waaraan schier niet getwijfeld wordt, dan zal men spoedig in alle wijken van Parijs de zoogenaamde «luchtpost" in werking gebracht zien. Te Keulen heerscht eene plaag van muggen, van de soort, die men daar „Schnacken" noemt. De beet is pijnlijk en veroorzaakt zwelling, en zelfs koorts. Vele inwoners waren genoodzaakt, hunne woningen te verla ten, om zich te onttrekken aan den last, dien deze insecten teweegbrachten. Zij hadden hot bijzonder gemunt op de buurten nabij den Dom. Een Turksch blad geeft hot middel op, om 600 millioen menschenhanden, die thans ongebruikt blijven, voor de maatschappij dienstbaar te maken. „Van een onzer handen maken wij eene doode hand," zegt dat orgaan. „Wij schrijven noch eten met de linkerhand. Met die ongelukkige hand behandelen wij noch het scheermes, noch het geweer, noch den degen, noch de rotting. Wij verminken dus ons zeiven. Onze moeder, de natuur, heeft ons twee handen gegeven, maar wij snijden er eene van af, ten gevolge van een bespottelijk bijgeloof der ouden. Dat men dus den kinderen leere, zich van beide handen voor alles te bedienen." Toen koning Wilhelm van Pruisen zijn intocht deed te Berlijn aan het hoofd zijner zegevierend terugkeerende troepen, was als nommer op het feestprogramma gesteld dat aan den koning een bouquet zou worden aangeboden door vijftig jonge dames. Er was voorts eene commissie van drie leden benoemd om zonder aanzien van rang of stand onder de Berlijnsche jonge meisjes de vijftig schoonste te kiezen. Zoodra dit bekend werd stroomden van alle zijden brieven en photographische portretten aan de commissie toe, waarbij de wensch werd geuit om onder het uitverkoren vijftigtal te worden opgenomen. Niet minder dan zeventien honderd aanvragen daartoe kwamen bij de commissie in en moeielijk was de taak der drie Parissen, die zich, naar men beweert, lieten omkoopen noch verleiden. Het schoonheidscomité heeft zich evenwel thans gelijk wij in eene mededeeling uit Iterlijn lezen tegenover vijftig vriendinnen zestien honderd en vijftig jonge dames tot vijandinnen gemaakt- en zijn dus hun leven geen oogenblik meer zeker. Te Kampen heeft zich eene commissie gevormd, ten einde voor wijlen jhr. mr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen een monument op te richten. Tot op dit oogenblik bedraagt de som, die in Frankrijk voor de noodlijdenden door de overstroomin gen is bijeengebracht, 218,182 franken. De heer Roth- schild heeft voor 20,000 franken op de lijst geteekend en de heer Isaac Pereire voor 15,000 franken. De Pall Mali Gazette zegt, dat het feit, dat het Engelsche stoomschip Tornado door het Spaansche fregat Gerona werd genomen, een ernstigen keer dreigt te nemen, nu het gebleken is dat dit feit plaats had op positieve orders uitMadrid. Het Spaansch gouvernement tracht deze daad te rechtvaardigen door de bewering dat de Tornado was een Chilisch kaperschip, en ofschoon het sedert feitelijk is bewezen, dat het een Engelsch schip was, op reis naar Rio de Janeiro, dat niet de minste contra bande aan boord had, is niet alleen hot schip niet vrij gegeven, maar bevindt zich zelfs de bemanning, geheel uit Engelschen bestaande, nog in gevangenschap. Som migen hunner zijn zelfs in boeien geklonken. Zij worden, zegt dit blad, met eene brutale gestrengheid bewaakt. Uit Britsch-Indië zijn berichten ontvangen, waar uit blijkt datde hongersnood aldaar nog steeds voortduurt en dat sommige omstreken nu bovendien geteisterd worden door overstroomingen, die veel verwoestingen hebben aangericht, terwijl ook veel schade is teweegge bracht door zware stormen op zee, waardoor onder ande ren eenige groote hoeveelheden levensmiddelen, die tot leniging der ramp derwaarts waren afgezonden, ver loren zijn geraakt. Intusschen worden er krachtige maat regelen aangewend om de hulpbehoevenden zooveel mogelijk uit hunne ellende te helpen. De krijgsraad te Madrid heeft den generaal Pierrat, den kommandant Hidalgo en negen officieren veroordeeld om gefusilleerd te worden, wegens deelneming aan het oproer van 22 Juni. Dit vonnis is bij ver3tek gewezen; al de schuldigen waren gevlucht. Eenige directeurs en redacteurs der bladen Democracia, Iberia, las Novedades, te zamen tien personen, zijn eveneens bij verstek ter dood veroordeeld, wegens politieke artikelen, in die bladen opgenomen. Lord Russell, de broeder van den Engelschen minis ter, werd dezer dagen voor den rechter gedaagd, onder beschuldiging dat hij den 18 September zijne paarden had mishandeld. Een zekere George Jackson was tegen hem opgetreden, na getuige te zijn geweest dat de beschul digde zijne paarden onmenschelijk had geslagen, en die hem dan ook had toegevoegd: Gij moest u schamen om uw paard zoo te slaan. Gij kunt niet mennen." Nadat de verdediger van lord Russell te vergeefs getracht had hem vrij te pleiten, beslisten de rec.iter3 dat de beschul diging gewettigd was en veroordeelden den beschuldigde tot 1 p. st. boete, met 16 shillings en 6 pence voor kosten. Het verzoek om de zaak voor eene hoogere recht bank te mogen brengen, werd 'nera geweigerd. „Dit zou zeide de rechter kinderspel zijn in eene quaestie van geld. Wij hebben uitspraak gedaan; en de rijken moeten niets voor hfebben bij de armen." Voorts verklaarde de rechter nog, na daartoe door den verdediger te zijn uitgedaagd, dat indien zijne politieke overtuiging invloed had kunnen uitoefenen, hij in het voordeel van lord Russell zou hebben beslist. Hierop zeide de advocaat van den beschuldigde dat hij zijn cliënt zou aanraden de boeten en kosten niet te betalen, waarop door den rechter werd bepaald dat, indien zulks niet binnen 14 dagen had plaats gehad, lord Russell met 14 dagen gevangenis straf zou worden gestraft. De beschuldigde voegde daar op den rechter toe„Indien gij goed uit uwe oogen kijkt, dan zult gij mij van middag hier zien voorbij rijden, en indien gij mij in den weg komt, dan rijd ik u omver!" Mr. Glaisher te Cambridge, prof. Adams te Green- wich en mr. Alexander Herschel te Hawkhurst, allen in Engeland, houden zich onledig met waarnemingen te doen, aangaande de richting en de tijdperken, waarin zich meteöorsteenen en aerolithen in grooten getale in het hemelruim bewegen, en iedere noodige maatregel is genomen, om die waarnemingen met de uiterste nauw keurigheid en op ruime schaal te doen plaats hebben. Het aantal bekende asteroïden, of hemellichamen van kleiner afmetingen, dan de zoogenaamde oude planeten, is thans na de laatste ontdekkingen zoo toegenomen, dat wij nu in plaats van zeven planeten, zooals voor honderd jaren, er acht en tachtig kennen; ontdekkingen waarbij namen als Leverrier, Hind en anderen steeds met eere zullen genoemd worden. De kleinste dezer asteroïden heeft slechts drie of vier mijlen in diameter en kan niet met juistheid wortRm gemeten, en er behoort weinig vermetelheid toe om te, voorspellen, dat als eenmaal de ruimten, liggende tiis- echen de banen der andere planeten, met dezelfde zorg en nauwkeurigheid worden onderzocht, waarmede die tusschen Mars en Jupiter zijn nagegaan, men tot de ont dekking zal komen dat ons geheele zonnestelsel met lichamen van allerlei grootte, is opgevuld, en zich wel licht honderden, neen hondeidduizeDden van die don kere lichamen om onze zon bewegen. Dat de meteöorsteenen of aerolithen van dezelfde aard en samenstelling zijn, als de planeten, is toch reeds meer dan een vermoeden, en de wetenschap nadert met rassche, zekere schreden het oogenblik, waarin die onderstel ling als een volkomen bewijsbaar feit zal optreden. Zoo zien wij dan de ondenkbaar groote ruimte, die ons zonnestelsel alleen inneemt, gevuld met lichamen, die zich in ijzingwekkende vaart om het algemeen zwaartepunt bewegen; lichamen als Jupiter, 1240 maal zoo groot als onze aarde, maar ook lichaampjes, niet grooter dan een geweerkogel, lichamen gehoorzamende aan de eeuwige en onveranderlijke wetten van aantrek king en zwaartekracht. Therniomcterstand. 5 Oct. 's av. 11 n. 62 gr. 6 'smorg.7 n. 61 'smidd. 1 u.61 gr. Gemeenteraad van Uflddelburg. Zitting van Woensdag 3 October. (Vervolg en slot.) Overeenkomstig het door de finaucieele commissie, bij monde des voorzitters, uitgebracht advies, wordt de rekening der dienstdoende schutterij goedgekeurd tot een bedrag van /"2,816.19i in ontvang en 2,812.124 in uitgaaf, sluitende alzoo met een goed saldo vau f 4.07, hetgeen bij de eerstvolgende rekening in ontvang moet worden verantwoord. Op verzoek van den gemeenteraad van Veere is ook dezerzijds machtiging verleend tot het aanvragen van concessie aan den koning voor de voortdurende heffing van tolgeld op den rijweg tusschen Middelburg en Veere voor den tijd van negen jaien. Uit een overzicht van den opbrengst over de jaien 1858 '65 bleek dat de tollen gedurende dien tijd hebben opgebracht ƒ5,146.014, terwijl aan onderhoud is besteed 5,517.20, zoodat de kosten van onderhoud meer hebben bedragen dan de tollen hebben opgebracht. De heer van Visvliet brengt namens definancieele commissie rapport uit omtrent de rekening van het be stuur der godshuizen. Overeenkomstig de conclusie van dat rapport is de rekening goedgekeurd, met vrijlating aan het bestuur tot splitsing van het goed slot, ten be drage van 19,541.58, benevens f 12.592.23 als nog invor derbaar, ten behoeve van de kosten voor het nieuw gasthuis. Nog brengt de heer van Visvliet, namens de finan- cieele commissie, rapport uit betreffende de begrootingen van het t estuur der godshuizen en van het burgerlijk armbestuur voor '1867, welke vooraf in bare handen zijn gesteld, uithoofde van het verschil ten aanzien der tarie ven voor verpleging van de armen in de gestichten, welke door het burgerlijk armbestuur eveu als vroeger, doch door het bestuur der godshuizen aanmerkelijk booger zijn voorgedragen. Het resultaat van het onderzoek der commissie omtrent de begrootingvan het bestuur der godshuizen is in 'tkort het volgende. Als voornaamste reden voor het verhoogd tarief van verpleging wordt aangevoerd het gemis van saldo van een vorig dienstjaar, de verboogiug van de prijzen der levensmiddelen en de meerdere behoeften voor het nieuw gasthuis. De aangevoerde motieven komen der commissie gegrond voor, zoodat zij omtrent de tarie ven der gestichten nos. 2 en 3 (Oude-mannen- en vrouwen en armweesbuis en Burgerweeshuis) geen bedenking heeft. Op de berekening van het tarief voor het gasthuis, ad 55 cent daags, is haar meer of min van invloed geble ken de voordracht van eenige posten van uitgaaf, t.w. voor de inrichting van een lokaal voor de vergaderingen van het bestuur, bureau van den secretaris-penningmeester en archievenkamer, ƒ800; meer kosten van bedienden, brand- en lichtstoffen, en wasch in het nieuwe gasthuis, 1600; en verhooging der jaarwedde van den binnen vader in het nieuwe gasthuis f 150. Naar het gevoelen der commissie is de uitgaaf van eerstgenoemde 800 echter ontijdig te achten, zoolang het oude gasthuis in den Langeudelft niet is verkocht en de daar aanwezige bestuurskamer dus nog kan worden gebruikt. Die uitgaaf kan, naar hare zienswijze, gevoegelijk worden uitgesteld. Op de begrooting van bet burgerlijk armbestuur heeft Z|£9H«mn deze bedenking, dat de bevolking van het Oude- mannen^^n vrouwen- en armweeshuis met 1 persoon is vqrlpw^iïlihetgeen in strijd is met een vroeger vastge steld bb^nSel.

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 3