OURANT. N0, 158. Zaterdag 1866. 6 October. Editie van Vrijdag avond 8 uren. 7Ii<ldelburg 5 October. Het is thans zeker, dat het brievenvervoer in Zeeland ®ene belangrijke verbetering zal ondergaan. Er zijn Maatregelen genomen, die reeds nu voor bet postverkeer tusschen eenige gemeenten onderling veel gemak op leveren. Een groote afdoende verbetering zal echter eerst Met Januari worden ingevoerd, door middel van een tweeden postrit tusschen Middelburg en Bergen op Zoom. Er zal dan gelegenheid zijn om ook des avonds laat brieven van hier naar Holland te expedieeren en weder- keerig des morgens van daar te ontvangen. Ook voor de briefwisaeimg met Engeland zal de nieuwe dienstregeling verbetering aanbrengen. Of de verbetering zich ook tot den dienst tusschen Walcheren en het vierde district zal uitstrekken, moet, naar ons gemeld wordt, geheel afhankelijk zijn van de Medewerking van het provinciaal bestuur. Sedert eeni- gen tijd is namelijk tusschen het departement van finan ciën cn het provinciaal bestuur een briefwisseling ge opend, welke nog geen bevredigend resultaat heeft op geleverd. Men weet dat thans de post voor het 4e district, Enge land, West-Vlaanderen enz. des avonds om 5^ uren van hier vertrekt en op zeer ongeregelde tijden, naarmate bet tij gunstig is, de Schelde wordt overgezet. De regeering verlangt nu ook hierin verbetering te brengen, en daartoe van den stoombootdienst gebruik maken, mits bet provinciaal bestuur genegen zij de stoomboot dagelijks, dus ook des Zondags, op ge- Bchikte uren tweemaal tusschen Vlissingen en Breskens te doen heen en weer varen. Zooals wij zeiden, hebben de onderhandelingen nog tot geen gewenscht einde geleid. En toch moet dit is ons nadrukkelijk verzekerd de eisch derregeering niet onrechtmatig en zeer wel voor inwilliging vatbaar zijn. He groote hinderpaal schijnt te bestaan in den tegenzin fan het provinciaal bestuur om de stoomboot ook des Zon dags dienst te laten doen, omdat men een gedeelte van dien dag voor het schoonmaken der machine schijnt te willen reserveeren. Deskundigen hebben ons echter verzekerd dat daar toe geen noodzakelijkheid bestaat, en dat dit schoon- Maken zeer goed op andere dagen, gedurende dien tijd dat de boot stil ligt, kan geschieden. Wij kunnen dit oiet broordeelen, doch meenen, dat indien er werkelijk tot het schoonmaken zooveel tijd vereischt wordt, de dienst des Zondags door een andere boot zou behooren waar genomen te worden. Wij hopen dat het provinciaal bestuur alsnog aan den wensch van den minister van financiën zal gehoor geven, en zulks te meer omdat daardoor ook het personen- en goederen-vervoer zou verbeterd worden. Het provinciaal bestuur heeft met betrekking tot den stoombootdienst op de Wester-Scheldejegens het publiek wel iets goed te maken. Sedert de provincie het vervoer op dat vaarwater zelve exploiteert, hebben de klachten niet opgehouden. Nu kan er verschil bestaan over het meer of minder gevaar, hetwelk een overtocht met de „Zeeland" bij ongunstig weder oplevert, maar niet over de ondoelmatigheid van het vaartuig voor het vaarwater tusschen Vlissingen en Breskens. Sommigen beweren, dat die stoomboot wel geschiktheid beeft voor den dienst op Neuzen en in den omtrek van die stad liggende plaatsen. Mocht dit Werkelijk het geval wezen, dan zou des te gemakkelijker in de behoefte kunnen voorzien woiden. Hoe dit zij, wij meenen in elk geval, in het publiek Uelang, met het volste recht op een beter verkeer op de Wester Schelde te mogen aandringen, waardoor in de behoeften èn van personen- èn van het goederen- èn van bet brieven-vervoer op afdoende wijze voorzien wordt. Te Westkapelle is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen, Willem Clarisse. Op hem zijn 30 en op Jakobus Minderhoud Az. 27 stemmen uitgebracht. Bij de vermelding in ons vorig nommer van de toege kende bekrooningen bij gelegenheid der te Serooskerke gehouden tentoonstelling van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is verzuimd op te geven dat voor blauwe erwten is toegewezen een prijs van f3 aan mr. W. Ph. Vis, tc Grijpskerke, en een getuigschrift aan J. Peper, te Aagtekerke. Men schrijft ons uit 'sGravenhage, dd. 4 dezer: „De demonstratiën duren alhier voort. Het „volk achter de kiezers" wordt opgejaagd. „De ministers van binnenlandsche zaken en van jus titie willen van geene serenades weten. „Graaf van Zuylen heeft echter te Berlijn geleerd, dat von Bismarck en Lasalle, de jonkerpartij en de ultra democraten elkander kunnen verstaan. „Hij heeft eene serenadegenadigontvangen, Woensdag avond door eene troep werkvolk van de ijzerfabrieken gebracht, met een paar chefs van de fabriek „Prins van Oranje", bekende protectionisten, aan het hoofd en, daar geene muziek disponibel was, met harmonica, fluit, trompet, fakkels en vlaggen. „Ook de twee leden van de ontbondene kamer, baron van Zuijlen en jhr. de Casembroot, zijn toen bezocht en er zijn betuigingen van gehechtheid aan koning en vader land gewisseld. Jhr. de Casembroot waagde er zich aan ook eene speech af te schieten en gaf wijn en sigaren. „Toen trok de troep naar den burgemeester, die van den prins geen kwaad wist en geheel buiten de politieke quaestie van den dag staat, zoodat men daardoor kan beseffen, dat die lieden zelf niet begrijpen wat er gaande is en waarom zij ovatiën brengen. „Gisteren avond was het zeer woelig op de straten, maar er is niets gebeurd." Onze Zutfensche correspondent deelt ons onder dag- teekening van 2 dezer eenige beschouwingen mede over den in zijne woonplaats door gasverbruikers genomen maatregel. Zijn brief bevat wenken die ook in Middel burg alleszins overweging verdienen. „De èasquaestie in deze gemeente, waarover ik een bericht zag in uw blad van 11. Zondag, is nog niet beslist geworden, zij is integendeel nog steeds de question bruiante. Zooals u bekend is, was door de gasfabrikan- ten, die een monopolie bezitten voor twintig jaren, be sloten om den prijs van het gas van 16 centen per kubieke el op 19 centen te brengen. Als aanleiding of voorwend sel tot die verhooging wordt opgegeven de weigering van het gemeentebestuur om een zeker stuk grond voor een lagen prijs aan de fabrikanten af te staan. Deze grond werd begeerd voor uitbreiding der fabriek; nu men daarin niet slaagde, hoopte men, door prijsverbooging, het aantal gasverbruikers te doen verminderen en zich tevens voor schade te vrijwaren. De fabriek zoumamelijk te klein zijn voor het steeds toenemend verbruik. Het is almede bekend welk een slecht onthaal aan de voor genomen prijsverhooging ten deel viel. „Ineen meeting, welke door den beer L. Ed. Lenting, advocaat en lid van den raad, gepresideerd werd, en waar ruim 380 gasverbruikers tegenwoordig waren, werd door de aanwezigen een contract geteekend, waarbij men zich verbond, om, zoo de prijs van het gas niet op 14 centen de el gebracht werd, zich sedert den len October van gasverbruik te onthouden. Ieder der contractanten, die deze verbintenis niet nakwam, zou f 30 aan de alge- meene armen betalen. „Eergisteren is door de gasfabrikanten ter algemeene kennis gebracht, dat de prijs van het gas niet verhoogd zou worden. Verlaging werd echter niet beloofd. De contractanten waren dus gehouden iets anders dan gas te branden. Er was dan ook gisteren den 1 October eene bijzondere drukte op te merken in alle winkels waar lampen of kaarsen te koop waren. En gisteren avond leverde onze anders zoo rustige stad een eigen aardig schouwspel op. In alle voorname en ook niet voorname winkels zag men, inplaats van het schitterende gaslicht, kaarsjes of petroleumlampen branden. Bijna ieder was op de beenen de jeugd vooral was sterk ver tegenwoordigd. Aaneengesloten massa's doorkruisten, al zingende en tierende, de stad, en verrichtten "balda digheden bij enkelen, die nog gas brandden. Naar aan leiding daarvan is heden morgen eene proclamatie van het dagelijksch bestuur met trommelslag bekend ge maakt, waarbij verboden wordt om des avonds in troepjes van twee of meer personen op de straat stil te staan. „Zoo zien we dan ook hier weêr de nadeelige gevolgen van het monopolie. Had de gemeente indertijd slechts gezorgd, dat zij zich daarvan had meester gemaakt. „Nu ik toch eenmaal hierover schrijf, kan ik de verlei ding geen weerstand bieden om te wijzen op hetgeen door een bevoegden deskundige over de quaestie der gasfabrieken gezegd wordt. Ik bedoel den hoogleeraar Vissering, die in zijn uitnemend handboek van practische staathuishoudkunde,na (in het2edeel,blz.66 vv.) betoogd te hebben, dat de regeering in 't algemeen geene onder nemingen van nij verheid mag bedrijven, daarop in stelling 759 laat volgen„Uitzonderingen op dezen regel treft men nagenoeg alleen dan aan, wanneer het bedrijf, hetwelk de staat op zich neemt, een natuurlijk monopolie is." „In zulke gevallen" (heet het in de volgende stelling) „kan het zelfs aanbevelenswaard zijn, dat de staat dat natuur lijk monopolie aan zich houde, om met de winsten daar van de opbrengsten, die hij anders van de burgers zou moeten vergen, te verminderen." „Wij kunnen hier zoo licht de schrijver die stelling toe wij kunnen hier wijzen op de gasfabrieken, een eenvoudig bedrijf, dat weinig kapitaal en geringe arbeidskrachten vordert en daarom gemakkelijk te beheeren is, terwijl het aanzien lijke wiDsten kan afwerpen. Waar plaats is voor meer dan éene dergelijkeonderneming (zooals in groole steden) behoort dit bedrijf in het algemeen belang aan de bijzon dere mededinging te worden overgelaten. Doch in kleine gemeenten, waar de behoefte voldoende vervuld wordt door éene fabriek, kan de gemeente, zonder overwegend bezwaar en met groote voordeelen, zulke fabriek aan zich houden. Zelfs zal bet feitelijk monopolie in hare handen voor de verbruikers licht voordeeliger zijn,dan in handen van eenen bijzonderen ondernemer. Zij zal indien de op brengst niet noodig is om ten deeleaan zware belastingen tegemoet te komen, den prijs van baar voortbrengsel zoo laag kunnen stellen, dat enkel de kosten deronderneming er door gedekt behoeven te worden. De bijzondere onder nemer zal altijd zooveel winst mogelijk trachten te maken." „Moge Zutfen, bij het einde van 't contract met de gasfabriek, naar deze woorden bandelen! „De politieke quaestie wordt hier door de gas quaestie verduisterd. Doch erzijn weinigen, die aan de herkiezing der heeren Dullert en Dam twijfelen." In een aan het Handelsblad gerichten brief komt ook dit voor: „'s Morgens van den 28sten werd reeds van alle zijden rond gebazuind, dat te 3 uren 's middags de tweede kamer zou worden ontbonden; dat er eene konink lijke proclamatie zou verschijnen en wat niet al meer Werkelijk heeft het plan bestaan, om des middags van dien eigen dag de tweede kamer te ontbinden, maar de president der eerste kamer wilde volstrekt geen gevolg geven aan het voorstel, om de leden tegen dien eigen middag per telegraaf bijeen te roepen. Z. i. moest, ook bij telegrafische oproeping, ten minste eene behoorlijke tijdruimte gelaten worden en vandaar de convocatie tegen Maandag." De kiesvereeniging Arnhem heeft Woensdag een brief van den volgenden inhoud gezonden aan den heer mr. L. W. C. Keuchenius te Leiden. „Arnhem, 3 October 1866. „Hoogedelgestr. heer „De kiesvereeniging Arnhem betuigt, dat uw voorstel om een afkeurend oordeel uit te spreken over de gedrags lijn van het kabinet, ter zake van de aftreding van den minister van koloniën, haren bijval wegdraagt. De ver- eeniging is de liberale beginselen toegedaan en heeft het uit dien hoofde plichtmatig geacht, uw verkiezing to

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 1