wanneer de provincie een renteloos voorschot gaf van ƒ30,000, in twintig jaren terug te betalen, de toekenning van een rijkssubsidie van ƒ14,000, over twee jaren ver deeld, te bevorderen. Daar aan die voorwaarde is voldaan, heeft de minister van binnenlandsche zaken thans het verleenen van een rijkssubsidie aan de staten-generaal voorgesteld. Het westelijk gedeelte van Walcheren verkeert ten aanzien der communicatiemiddelen in ongunstigen toestand. De gemeenschap tusschen Westkapelle en Middelburg en Vlissingen is dikwijls, wegens den staat der kleiwegeu, afgesneden of moet langs een grooten omweg over Domburg en Oostkapelle geschieden. Op die wijze wordt bij voorbeeld de afstand tusschen Westkapelle en Vlissingen ongeveer verdubbeld. Het is herhaaldelijk gebleken, dat dit niet alleen voor handel en verkeer, maar ook voor den aanvoer van materialen veel belemmering oplevert. Om daarin te voorzien wenscht men nu een grindweg aan te leggen, die, uitgaande van Westkapelle, zich over Zoutelande aansluit aan den straatweg van Biggekerke naar Koudekerke, welke laatste plaats recht streeks door straatwegen met Middelburg en Vlissingen verbonden is. Tot brievengaarder op het hulppostkantoor te Arne- muiden is benoemd de heer G. J. Crucq. Tot lid van den gemeenteraad van Vrouwepolder is gekozen C. Langebeeke. Z. M. de koning is gisteren morgen te half vijf nren uit de residentie naar bet Loo vertrokken en aldaar te half negen uren aangekomen. Vermoedelijk zal ook H. M. de koningin zich iu den loop dezer week der waarts begeven. Benoemingen en besluiten. havenmeesters. Benoemd tot havenmeester langs het Groot-Noord Hollandsch kanaal en zijne havens, J. R. N. J. Bijl, te Alkmaar. Herknletuvs. De heer J. Vermeer, predikant te Lioschoten, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de Nederduit- sehe hervormde gemeente te Vlissingen bedankt. Onderwijs. Uit het verslag van de commissie, belast met het afnemen der examens van hen, die acten van bekwaam heid verlangden voor het geven van onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, landbouwkunde, zeevaartkunde, het teekenen en boetseeren, blijkt dat zich daartoe 46 personen hadden aangemeld. Daarvan waren 4 niet verschenen 4 anderen hadden gedurende het examen van verder onderzoek afgezien; 21 hadden voldoende bewijzen van bekwaamheid gegeven, om als onderwijzer te kunnen optreden in de vakken, waar voor zij zich hadden aangemeld. Voor het onderwijs iu de Ncderduitsche taal- en letterkunde, de geschied kundige wetenschappen, de staathuishoudkunde, de handels-wetenschappen, do levende talen en hare letter kunde, bet schoonschrijven en de gymnastiek hadden zich 86 personen aangemeld; daarvan waren 10 niet opgekomen; de 76 anderen hadden 79 examens afge legd, van welke 44 voldoende zijn geoordeeld. XSarine en leger. In de memorie van toelichting tot de begrooting voor marine tracht de minister de noodzakelijkheid aan te toonen, om eindelijk handen aan 't werk te slaan, om aan ons land bet drijvend materieel te verschaffen, dat het behoeft om onze onafhankelijkheid zoolang mogelijk te verzekeren, zoodat hij dan ook nu reeds maatregelen heeft voorgesteld, om een aanvang te maken met de ver vaardiging van het algemeen erkend nuttige gepantserd materieel voor de kustverdediging. Hij wenschte zich vooreerst daartoe te bepalen en bovendien niets meer aan te bouwen dan vereischt wordt, om in den dienst vanlndië te kunnen voorzien en dan nog slechts de grootere soort Van schepen, die daarvoor noodig geacht wordenwant het is het voornemen der regeering de regeling der uit gaven voor de zeemacht in Oost-Indië, waarvan het con cept door het vorig bewind is opgesteld en waarbij het materieel zal worden aangewezen, hetwelk bestemd is om voortdurend iu Indië te blijven en dat voor rekening der koloniale begrooting zal worden voltallig gehouden, in 1868 in werking te brengen. Er zijn gelden aangevraagd voor den bouw van twee monitors, zooals zij door de commissie voor de kustver dediging zijn voorgesteld en die de regeering volstrekt noodzakelijk acht voorde verdediging van het land. Die schepen zullen in Engeland gebouwd worden en kunnen in 't vervolg tot model strekken voor den bouw van die soort van vaartuigen die ons hier nog geheel vreemd is. Ook zijn de middelen aangevraagd om een stormram in Engeland te doen aanbouwen, daar toch ook deze soort van vaartuigen, bij de verdediging van kusten en zeega ten, vooral ook tegen landingen onmisbaar zijn zal. Met een en ander zullen voorshands de noodige proe ven worden genomen om, bijv. wat de monitors aangaat, later te zien op welke wijze zij het best naar Java over gebracht kunnen worden, want ook daar zullen zij bij de verdediging belangrijke diensten bewijzen en worden door de regeering daarvoor noodig geoordeeld. Het onderzoek naar voldoend gepantserd materieel voor de bovenrivieren wordt ijverig voortgezet. In den vervolge zal het gepantserd drijvend materieel hier te lande worden aangebouwd en zal daartoe delands- werf te Amsterdam tot het bouwen en pantseren van de voor de verdediging benoodigde ijzeren vaartuigen wor den ingericht. Daartoe zal de pantser-inrichting van Vlissingen derwaarts worden overgebracht. De werf van aanbouw aldaar zal vervolgens voor goed worden opge heven en in overweging genomen of ook de uitrustings- werf niet gelijktijdig kan worden opgeruimd. Alvorens tot de aanschaffing van getrokken geschut van zwaar kaliber over te gaan, noodig voor het gebruik der monitors, zal éen stalen vuurmond ter beproeving worden aangekocht. Ook de draagbare wapenen der marine eischen verbe tering. Bij de aanschaffing van eene nieuwe soort van geweren zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot voor oorlog handelen. Door den minister zijn deskundigen belast met het onderzoek naar de watermijnen of torpedo's als nieuw wapen der marine. De afdeeling materieel is, ter uitvoering van de voor genomen plannen, met ƒ2,122,312 verhoogd. Voor 1867 wordt gerekend op eene sterkte van 6132 koppen voor de actieve zeemacht, buiten manschappen der zeemilitie die, tot oefening, slechts gedurende enkele maanden des jaars geëmbarqueerd blijven. In Oost-Indië zullen 30 schepen zijn, waarvan 26 met stoomvermogen en bemand met ruim 3000 koppen. Het korps zee-officieren is voltallig en volgens de organieke bepaling sterk 407 officieren. Aan het korps mariniers ontbreken 260 koppen. Van eene krachtige voortzetting der pogingen wordt ver wacht, dat men in het volgend jaar meer tot voltalligheid zal geraken. De tractementen van de 2e en sommige le luitenants hebben op deze begrooting eene verhooging ondergaan. Zr. Ms. stoomschip de Valk is andermaal van het Nieuwediep te Vlissihgen aangekomen ten einde het tweede gedeelte der verplaatste werklieden van 's rijks werf, met hunne huisgezinnen, derwaartsover te brengen. De luitenant ter zee 2e klasse G. J. Fisscher, die nende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, wordt met 6 October a. overgeplaatst in de bovenrol van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, en met dien datum op gemeld wachtschip vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse G. H. van Steyn. Op de begrooting voor het departement van oorlog zijn, volgens de memorie van toelichting, nog niet de sommen aangevraagd, welke voor de aanschaffing van beter geschut en vooral van betere geweren zullen noo dig zijn. Wanneer de thans genomen wordende proeven afgeloopen zijn, zullen die gelden bij afzonderlijke wets ontwerpen worden aangevraagd. Ten aanzien van de geweren bestaat nu reeds het vertrouwen, dat wij een achterlaadgeweer kunnen bekomen, dat, zoo door een voudigheid van inrichting als door snelheid van vuur en trefzekerheid, niet zal behoeven onder te doen voor het Pruisische naaldgeweer, maar dit integendeel in een en ander opzicht verre zal overtreffen. Veeziekte. In de week van 16 tot 22 September zijn in de provinciën Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland gezamenlijk aangetast 1928 stuks rundvee, tegen 1940 in de week van 9 tot 15 en 1849 in de week van 2 tot 8 September. Kemcngde berichten. Drie knapen van 15, 13 en 6 jaren bevonden zich jl. Donderdag aan den kant van den diepen vijver achter den Prinsentuin te Vlissingen, toen zij beproefden en er ook in slaagden, om op een over den vijver uitstekende plank te komen. Die plank kon evenwel het drietal niet dragen en boog onder water, waarop de jongens, bevreesd wordende, zich heen en weder bewogen, met het gevolg dat de plank kenterde en zij in het water vielen. De kleinste knaap van 6 jaren was reeds onder water toen de 66-jarige Jan de Heer, gepensionneerde van 's rijks werf aldaar, die juist aankwam, het moedig besluit nam in den vijver te springen met het gevolg dat het hem gelukken mocht den drenkeling onder water te grijpen en behouden op den kant te brengen. De beide anderen hadden zich intusschen, hoewel met moeite, zonder hulp tot aan den kant gewerkt en dns zich-zelven gered. Jl. Vrijdag avond hield de kiezersvereeniging „Arnhem" te Arnhem eene algemeene vergadering ter behandeling van het ontworpen reglement voor die vereeniging. Nadat het reglement was vastgesteld, werd door den heer dr. W. Bosch het voorstel gedaan tot het houden eener buitengewone vergadering, ter beraad slaging over een adres van dank en adhaesie aan den heer Keuchenins, die in de laatste dagen zulk een bewijs heeft geleverd van constitutioneele kordaatheid en in welk adres den Arnhemschen afgevaardigde zou worden kenbaar gemaakt hoe de liberale kiezersvereeniging Arnhem zijne houding waardeert. Nadat dit voorstel door een der leden ton sterkste was ondersteund, merkte de voorzitter op dat het voorstel van den heer Bosch, volgens het reglement, in deze vergadering niet mocht behandeld worden. Na zijne toelichting vereenigde de vergadering zich met dat gevoelen, doch werd er tevens besloten aanstaanden Dinsdag avond te half 8 uren eene buitengewone vergadering in Musis Sacruin te houden, ter behandeling van het voorstel, dat inmiddels door een aantal leden werd ondersteund. Men heeft in Engeland een plan ontworpen om de monitors te vernielen die door kogels niet in den grond geboord kunnen worden, bestaande daarin om buiten gewoon sterke en snelvarende schepen te bouwen, voor zien van een zeer schuinen voorsteven; met zulke schepen loopt men op den bijna gelijk met het water liggenden monitor aan en vaart ondanks zijne schoten over hem heen, zoodat hij in de diepte wegzinkt. Uit Alexandrië is bericht ontvangen dat op de rivier de Nijl een vaartuig is omgeslagen, aan boord waarvan zich eene Engelsche familie bevond. Met uit zondering van een jong meisje, hetwelk door een Arabier werd gered, zijn al die personen verdronken. Eenige belangstellenden hebben toen er op aangedrongen, dat er naar de lijken zou gezocht worden, doch de Arabieren waren daartoe niet te bewegen. Eenige dagen daarna vond men de lijken van den vader en van eene dienst bode en vervolgens vonden eenige Grieken ook het lijk eener andere dienstbode, waarvan een paar vingers en gedeeltelijk ook de ooren waren afgesneden, hetgeen vermoedelijk was geschied om de ringen en oorringen meester te worden. Toen de Grieken dit lij kaan wal brach ten en wilden begraven, kwamen een aantal Arabieren er op af en noodzaakten hen het lijk weder in de rivier te werpen, ten einde er geen bewijs van den roof zou voorhanden zijn. De Engelsche consul heeft daarop eene aanklacht bij den onderkoning ingediend. De sheik van het dorp, alwaar de daad heeft plaats gehad, heeft eene aanzienlijke som geboden, om gedaan te krijgen dat aan de zaak geen gevolg zou worden gegeven, doch de Engelschen hebben elk voorstel van dien aard bepaalde lijk van de hand gewezen, in het vertrouwen dat het gouvernement de zaak ten strengste zal doorzetten. Men bericht ons, naar aanleiding onzer mededeeling omtrent de aanhouding van eene partij kolenwagens, ver vaardigd door de Compagnie Générale de Matériel de Chemin de fer, te Brussel, en bestemd voor de maat schappij tot exploitatie der staatsspoorwegendat, hoezeer het zich bevestigt dat de aanhouding heeft plaats gehad, echter de aangifte voor het invoerrecht door de fabrikanteu (zijnde de geadresseerde in de zaak der aangiften niet gemoeid) geheel overeenkomstig de waarde moet hebben plaats gehad, en de aanhouding derhalve op een misverstand zou berusten, waardoor de fabrikanten alleen tegenover de maatschappij tot exploi tatie der staatsspoorwegen in moeilijkheden kunnen gewikkeld worden betrekkelijk de termijnen van oplevering. (Industrieel.) Op eene jl. Donderdag te Londen gehouden verga dering der aandeelhouders in de maatschappij voor den Transatlantischen telegraaf is o. a. gebleken dat de meest productieve dag voor den onderzeeschen telegraaf 2008 p.st. (ƒ24,096) heeft opgebracht. Twee belangrijke dépêches hebben medegewerkt tot het verkrijgen van dat belangrijk cijfer: die welke de troonrede van den koning van Pruisen overbracht en die, waarin het relaas voorkwam van de boxpartij tusschen Mace en Goss. Te Johnstown, in Amerika, is een groot ongeluk gebeurd. Bij gelegenheid dat de president der Vereenigde staten die stad zou bezoeken, was eene talrijke volks menigte bijeengekomen op eene hooge brug, die over eon uitgedroogd kanaal lag. Eensklaps stortte de brug in, met het gevolg, dat 14 personen op de plaats dood bleven en 98 gekwetst werden. In de Leidsche courant lezen wij het volgende: „Wij vernemen, dat dezer dagen de herhaling heeft plaats ge had van de proefneming in de duinen met polygonum cuspidatum. De planten, op den 5en Juli gelegd, hadden

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2