zelve te herinneren dat het tegenwoordig geslacht afstamt van al die helden, wier gedachtenis men dan viert. Is het, met het oog op dat alles, wel te verwonderen dat men in den vreemde het Nederlandsche volk als dood beschouwt? Toch is die meening onjuist, hetgeen blij ken zou als vijandelijke legers onze grenzen naderden. Dan kon men ook nu nog een algemeen „te wapenver wachten en zou de regeering een overgroot aantal vader landslievende mannen bereid vinden om tegen den vijand te worden aangevoerd. Het zon dezen aan goeden wil noch geestkracht ontbreken, maar en dit vergeet men in deze dagen te veel wèl aan geoefendheid, den eersten grondslag voor zelfvertrouwen tegenover een welgeoefenden vijand. Met goeden wil en geestkracht alleen toch is, bij de tegenwoordige hoogte der krijgs kunst, geen ernstige tegenstand te bieden aan een wel uitgernst leger, hetwelk ons bedreigen mocht. Daarom moest met de oprichting van scherpschutters- vereenigingen in alle gemeenten des lands, zoolang het nog tijd is, niet langer gedraald worden, om alzoo te voor komen dat men weerloos en eerloos in handen valle van de eerste mogendheid de beste, welke de Nederlandsche onafhankelijkheid mocht willen aanranden. Mocht onze natie ook op zulk een wijze tooneu dat zij gehecht is aan die onafhankelijkheid, en deze niet alleen in feestdronk of volkslied gedenkt, waardeert en verklaart te willen handhaven. De eerste kamer der staten-generaal is, naar wij ver nemen, tegen aanstaanden Maandag bijeengeroepen. Gisteren heeft eene commissie uit de tweede kamer der staten-generaal het adres dier kamer, ter beant woording van de troonrede, aan den koning aangeboden. Z. M. heeft daarop het volgende geantwoord: „Mijne heeren! „Ik verzoek n aan de tweede kamer mijnen dank te willen overbrengen, voor het door haar geuit verlangen om, instemmende met de leus der vaderen Eendracht maakt macht," mijne pogingen te ondersteunen in hetgeen tot heil van het ons geliefd vaderland kan strekken!" In de Amsterdamsche courant lezen wij het volgende telegram uit Brussel, onder dagteekening van gisteren: „In de qnaestie der Ooster-Sehelde is door de Neder landsche regeering een voorstel gedaan, strekkende tot het doen van peilingen in de Schelde gedurende vijf jaren, ten einde de resultaten der afdamming te consta- teeren. In geval van beschadiging, zal Nederland in het herstel voorzien." De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 14 September jl. tot wijziging en verhooging van hoofd stuk IVa der staatsbegrooting voor 1866. De Staatscourant van jl. Dinsdag bevat opgaven betref fende de cholera over de week van 9 tot 15 September. Noord -Brabant: aangetast 154, overleden 81 (waar van 24 te 's Bosch, 19 te Helmond en 11 te Breda). Sedert het begin der ziekte aangetast 1600, overleden 946. Gelderland: aangetast 116, overleden 87 (waarvan 32 te Arnhem, 13te Zutfen en 11 te (Julemborg).Sedert het begin der ziekte aangetast 1852, overleden 1126. Zuid-Holland: aangetast 162, overleden 114 (waar van 15 te Rotterdam en 33 te 's Graven hage). 'Sedert het begin der ziekte aangetast 12,451, overleden 7,718. Noord-IIollandaangetast 124, overleden 97 (waarvan 47 te Amsterdam en 8 te Zaandam). Sedert het begin der ziekte aangetast 3,293, overleden 2,356. Zeeland: aangetast 21, zijnde 1 te Hoek, 1 te Neuzen, 1 te Oud-Vossemeer, 10 te Sint-Maartensdijk, 8 te Sint- Philipsland. Overleden 15, t. w.1 te Hoek, 1 te Oud- Vossemeer, 6 te Sint-Maartensdijk, 7 te Sint Philipsland. Sedert het begin der ziekte aangetast 275, waarvan 2 te Breskens, 3 te Bruinisse, 11 to Goes, 24 te Hoek, 1 te Kats, 5 te Kruiningen, 1 te Middelburg, 17 te Neuzen, 5 te Nieuwerkerk, 2 te Oud-Vóssemeer, 23 te Philippine, 1 te Rilland, 9 te Scherpenisse, 51 te Sint-Annaland, 2 te Sint-Jansteen, 55 te Sint-Maartensdijk, 11 te Sint- Pbilipsland, 1 te Stavenisse, 6 te Tholen, 2 te Vlissin gen, 41 te Wemeldinge. 1 te IJzendijke en 1 te Zierikzee. Overleden 182, zijnde 1 te Breskens, 1 te Bruinisse, 3 te Goes, 13 te Iloek, 1 te Kats, 4 te Kruiningen, 1 te Mid delburg, 8 te Neuzen, 5 te Nieuwerkerk, 1 te Oud-Vosse meer, 18 te Philippine, 1 te Rilland, 8 te Scherpenisse, 40 te Sint-Annaland, 2 te Sint jansteen, 32 te Sint- Maartensd.jk, 10 te Sint-Pbilipsland, 1 te Stavenisse, 5 te Tholen, 1 te Vlissingen, 24 te Wemeldinge, 1 te IJzen dijke, en 1 te Zierikzee. Utrecht: aangetast 36, overleden 27 (waarvan 3 te Amersfoort en 10 te Utrecht). Sedert het begin der ziekte aangetast 4,032, overleden 2,575. Friesland: aangetast 21, overleden 17. Sedert het begin der ziekte aangetast 685, overleden 420. Overijsel: aangetast 34, overleden 24 (waarvan 5 te Zwolle en 13 te Deventer). Sedert het begin der ziekte aangetast 1,652, overleden 958. Groningen: aangetast 43, overleden 22 (waarvan 12 te Groningen). Sedert het begin der ziekte aan getast 2,474, overleden 1,438. Drenthe: aangetast 0, overleden 0. Sedert het begin der ziekte aangetast 597, overleden 358. Limburg: aangetast 134, overleden 49 (waarvan 35 te Maastricht). Sedert het begin der ziekte aange tast 409, overleden 185. Algemeen totaal: aangetast 845, overleden 533. Sedert het begin der ziekte aanget. 29,320; overl. 17,962. Recapitulatie: In de week van Aangetast Overleden 29 April5 Mei. 305 159 6-12 222 120 13—19 192 118 20—26 179 100 27 Mei—2 Juni. 312 166 39 Juni. 1070 591 10-16 2295 1396 17—23 1738 1117 24—30 2501 1478 1-7 Juli. 3687 2136 8-14 2086 1368 15-21 3676 2067 22-28 2682 1646 29 Juli—4 Aug. 1993 1270 5—11 Aug. 1405 889 12—18 962 653 19-25 791 535 26 Aug.--1 Sept. 1353 843 28 Sept. 990. 676 9-15 845 533 Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer J. A. C. Rovers, hoog leeraar aan de hoogeschool te Utrecht. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee le kl. de luitenant ter zee 2e kl. P. J. van Drtiynen, met bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de met dien datum bevorderde luitenants ter zee le kl. jhr. A. F. Meijer en J. M. L. A. P. Wirix. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemacht de kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen K. G. F. Sloos. belastingen, enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie voor de gerechtelijke en administratieve acten en der domeinen te Rotterdam, jhr. A. C. L. W. Treussart ridder van Rappard, thans ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar; en tot ontvanger der registratie en domeinen te Amersfoort, de heer R. Formijne, thans als zoodanig te Heusden. Kecrologle. Eergisteren avond is te 's Ilage plotseling overleden jhr. mr. II. A. Wttewaa) van Stoetwegen, lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het. hoofdkies district Zwolle en burgemeester van Kampen. Hij woonde de zitting der kamer eergisteren nog tot het einde bij. Marine en leger. De minister van marine heeft in de uniform der militaire officieren der zeemacht, behalve der mariniers, verande ring gebracht, en wel in de kleine uniform: a. Voor de vlagofficieren. De kraag wordt aan weers kanten voorzien van een klein van gouddraad geborduurd onklaar anker met koninklijke kroon, ter vervanging van de zilveren maarschalksstaven en sterren. Op deopslagen, boven het galon voor de verschillende rangen vastgesteld, eene krul. b. Voor de zeeofficieren van alle rangen, officier vau gezondheid en officier-machinistop de schouders gouden, en voor de officieren van administratie: zilveren gebor duurde passanten. c. Op den kleine-tenuejas zullen de epauletten alleen kunnen worden gedragen bij etiquette-bezoeken, partijen en feestelijke gelegenheden, alsook wanneer de officieren buiten dienst aan wal vertoeven, doch nimmer in dienst binnen boord. De officieren der zeemacht, dienstdoende adjudanten bij den koning en de prinsen, dragen inalletenuen, zoowel kleine alsgroote, de epauletten opde uniform. Utr.dagbl Rechtszaken. Jl. Donderdag stond voor de arrondissements recht bank alhier terecht A. Giffard, oud 32 jaren, arbeider, geboren te Arnemniden en wonende te Veere, beklaagd: 1. van het moedwillig toebrengen van kwetsuren, waar door ziekte of beletsel om te werken van langer dan twintig dagen is ontstaan; en 2. van het moedwillig toe brengen van slagen en stooten, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt. De beklaagde schijnt meermalen twist met zijne vrouw te hebben en zulks was ook den 12 Augustus 11. het geval. De twist ging over in dadelijkheden: hij sloeg zijne vrouw met....zijn eigen kind! Hij greep namelijk zijn dochtertje, dat 19 maanden oud is en op den grond zat te spelen, bij de beenen en sloeg het links en rechts tegen het hooi'd zijner vrouw. Dientengevolge werd, volgens het proces-verbaal, het linker dijbeen van het meisje gebroken. De beklaagde evenwel beweerde dat de beenbreuk is ontstaan doordien zijne vrouw, toen hij haar een paar duwen gaf, bij ongeluk op het been getrapt heeft. Het openbaar ministerie vond die bewering, in verband met de verklaringen van een der getuigen,onaannemelijk, doch merkte op dat in allen gevalle de beenbreuk is ontstaan door de schuld van den beklaagde. Laatstgenoemde bekende, dat hij zijne vrouw met het kind geslagen heeft. Hij zeide dat hij destijds driftig was en zijn drift nog werd vermeerderd door het geschrei van het kind, hetwelk hij toen van den grond opgenomen en tegen zijne moeder geslagen heeft. Het openbaar ministerie heeft de schuldigverklaring van den beklaagde aan de hem ten laste gelegde feiten gerequireerd, en zijne veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van twee tot vijfjaren, alsmede in eene geldboete van ƒ8— ƒ100 en in de kosten. De uitspraak is bepaald op a. Donderdag. Pieter de Gilde, oud 52 jaren, schuitentrekkersknecht alhier, is door de rechtbank schuldig verklaard aan laster en veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf en in de kosten. Tot veertien dagen gevangenisstraf en in de kosten is voorts veroordeeld Pieter Johannes Cauwels, oud 25 jaren, arbeider te Eede, wegens eenvoudigen diefstal, bestaande in het wegnemen van eenige bossen riet. Pauw Bekker, oud 72 jaren, metselaarsknecht te Vlis singen, nam den 18 Augustus jl. op den dijk bij de arse- naalvest achter de kleine rijks marinewerf te Vlissingen een plank weg, welke gediend had tot beschoeiing van den dijk. Voor de rechtbank bekende de man het feit, doch merkte op dat het niet was een plank, maar een stukje hout, dat tot niets anders dan brandhout meer dienen kon en daar reeds een paar dagen had gelegen. De rechtbank heeft hem, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan een voudigen diefstal en veroordeeld tot éen dag gevangenis straf en in de kosten. Apolonius Willeboordse, arbeider te Oost-Souburg, is door de rechtbank tot ƒ1 boete en in de kosten veroor deeld, wegens het aldus gequalificeerde feit: het door den vader, tegenwoordig geweest zijnde bij de bevalling zijner vrouw, niet doen van aangifte van deze bevalling binnen de drie dagen. Aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten is schuldig verklaard Catharina Maas, vrouw van Jacobus Bommeljé, arbeidster te Zoutelande, die te dier zake tot ƒ5 boete en in de kosten is veroordeeld. Aan Maria Cornelia Gies, oud 24 jaren, werkster te Aardenburg, was ten laste gelegd dat zij den 19 Augus tus 11. in den winkel van J. Omon van de toonbank had weggenomen frank, 1 cent en j cent, welke J. Visser, die een paar klompen kwam koopen en met de winke lierster tot het aanpassen naar boven was gegaan, daar had nedergelegd. De beklaagde ontkende echter, zoodat het openbaar ministerie het feit niet wettig en overtui gend bewezen achtte en vrijspraak vroeg. De rechtbank heeft de schuld der beklaagde onbewezen verklaard en haar alzoo vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Gemengde berichten. Van het bericht [ook door ons uit de Nieuwe Rotterdamsche courant overgenomen] als zou de militaire genie te 's Hertogenbosch aanschrijving hebben ont vangen, om te onderzoeken en op te geven hoeveel water de groote sluis te Crevecoeur per minuut kan afvoeren en hoeveel water do blauwe sluis te Gewande per minuut kan binnenvoeren, is, naar men verzekert, bij de genie niets bekend. Noord Brab.) De verblijfplaats van Eduard Marks de banket bakkers-bediende, van wiens geheimzinnig verdwijnen dezer dagen werd melding gemaakt is thans ontdekt, terwijl het gebleken is, dat hij door omkooping er toe gebracht werd, Groningen op eene geheimzinnige wijze te verlaten. Zijn vroegere meester en diens zwager zijn nog steeds in arrest. Den 22 dezer is te Nieuwediep binnengebracht een gedeelte der equipage van het verongelukte barkschip Johannes, hetwelk den 14 April van Bassein naar Fal- mouth was vertrokken. Volgens de verklaring van den eersten stuurman had dit vaartuig den 22 Juni, op 32 graden OL. en 34 graden ZB. gestooten en was het gezonken, nadat de bemauning in twee booten was gevlucht. De boot, waarin de eerste stuurman met 6 andere schepelingen hadden plaats genomen, was, ten gevolge van de duisternis, van de tweede boot afgedreven en de ongelukkigen hadden 17 dagen lang zonder voedsel op de zee rondgedobberd. Reeds was men tot het besluit gekomen een der schepelingen tot voeding van de anderen op te offeren, toen men een Engelsch schip in het gezicht kreeg, dat hen aan boord nam. Na 53 dagen verblijf aan boord van dat vaartuig, waren zij den 1 September in zee overgegaan aan boord van het Nederlandsche schip Alblasserdam, waarmede zij te Nieuwediep zijn aan gebracht. Men heeft vernomen, dat de kapitein en de overige manschappen van de Johannes te St. Helena zijn aangebracht. De algemeene verontwaardiging ten gevolge van den door de gasfabrikanten te Zutfen van 16 tot 19 cent per kubieke el opgevoerden gasprijs heeft aanleiding gegeven tot eene meetingdoor 300 a 400 gasverBruikers bijgewoond. De besluiten, door de vergadering genomen, waren aldus: 1. om bij fabrikanten aanzoek te doen, den prijs op 16 cent te blijven bepalen; 2. bij weigering ver bonden zich de onderteekenaars om den fabrikanten kennis te geven, dat zij met primo October ophielden van gaslicht gebruik te maken en bij weder bestelling het niet dan a 14 cent zouden aanvaarden. Diegenen, welke later het gas a 19 of 16 cent weder namen, accepteerden te voldoen een bedrag van 30 ten voordeele der alge meene armen. Deze voorstellen van eene zeer geachte zijde gekomen, werden met uitbundige toejuiching begroet. De commissie, afgevaardigd naar de fabrikan ten, heeft niet bepaald kunnen slagen in het eerste voor stel, en nu zal het tweede in toepassing worden gebracht, ten gevolge waarvan binnen 4 dagen ongeveer 300 onder teekenaars, vertegenwoordigende p. m. 17,000 gasver bruik, hunne opzegging aan fabrikanten inzenden. De instructie in de zaak der mauschappen van het 32e regiment Pruisische landweer, die wegens de onge regeldheden te Frankfort zich te Mainz in hechtenis bevonden, is geschorst op bevel des konings. De man-

Middelburgsche Courant | 1866 | | pagina 2